ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул.Шевченка 16, м.Івано-Франківськ, 76000, тел. 2-57-62
31 серпня 2007 р.
Справа № А-6/263
Господарський суд Івано-Франківської області у складі : Cуддя Грица Ю. І При секретарі Цюрак Андрій Михайлович
розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи за позовом Долинської ОДПІ Грушевського,16,Долина,Долинський район, Івано-Франківська область,77500
до відповідача СПД-ФО ОСОБА_1 АДРЕСА_1
про про надання дозволу на проведення позапланової виїзної перевірки
Представники:
Від позивача: Урядко Р.Я.-представник ДПІ, (довіреність № 469 від 23.01.07 )
Від відповідача: не з"явився
СУТЬ СПРАВИ: подано позов про надання дозволу на проведення позапланової виїзної перевірки СПД ОСОБА_1
Позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримав з підстав, викладених в позовній заяві.
Відповідач в судове засідання не з»явився, відзиву на позов не подав. За наведених обставин, справа розглядається за наявними матеріалами відповідно до ст.128 КАС України.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши представника позивача, суд встановив, що ОСОБА_1, як суб"єкт підприємницької діяльності, зареєстрований Долинською РДА 22.02.2005р., взятий на облік Долинською оДПІ 25.02.2005р.
Згідно з матеріалами, наданими відділом оподаткування фізичних осіб Долинської оДПІ, зокрема копії пояснення працівника ОСОБА_2 та копії пояснення самого ПП ОСОБА_1, встановлено, що трудову угоду з найманим працівником ОСОБА_2 приватний підприємець не уклав, виплата заробітної плати найманому працівнику приватним підприємцем здійснювалась без нарахування, утримання та сплати податку з доходу фізичних осіб (найманих працівників), чим порушено ст 8 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб»від 22.05.2003р. за №889-ІУ, із змінами і доповненнями.
Для встановлення факту виплати приватним підприємцем ОСОБА_1 найманому працівнику заробітної плати та відповідно повноти нарахування, утримання та сплати податку з доходу фізичних осіб (найманих працівників) необхідно провести позапланову виїзну перевірку. Відповідно до ч.І ст.10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні від 04.12.1990 р. №509-ХІ (далі по тексту - Закон № 509) органи державної податкової служби здійснюють контроль, зокрема, за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів (обов'язкових платежів); - проводять перевірки фактів приховування і заниження сум податків та зборів (обов'язкових платежів) у порядку, встановленому цим Законом та іншими законами України.
Частиною 1 ст.11 Закону №509 передбачено, що органи державної податкової служби мають право, зокрема, здійснювати документальні невиїзні перевірки (на підставі поданих податкових декларацій, звітів та інших документів, пов'язаних з нарахуванням і сплатою податків та зборів (обов'язкових платежів) незалежно від способу їх подачі), а також планові та позапланові виїзні перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування і сплати податків та зборів (обов'язкових платежів), додержання валютного законодавства юридичними особами, їх філіями, відділеннями, іншими відокремленими підрозділами, що не мають статусу юридичної особи, а також фізичними особами, які мають статус суб'єктів підприємницької діяльності чи не мають такого статусу, на яких згідно із законами України покладено обовязок утримувати та/або сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі), крім Національного банку України та його установ (далі - платники податків);
Згідно із статтею 17 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб" особою, відповідальною за нарахування, утримання та сплату (перерахування) до бюджету податку є - для оподатковуваних доходів з джерелом їх походження з України - податковий агент.
Пункт 1.15. ст. 1 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб" зазначає, що податковий агент, зокрема, -фізична особа, що є суб'єктом підприємницької діяльності чи здійснює незалежну професійну діяльність яка використовує найману працю інших фізичних осіб, яка незалежно від способу оподаткування іншими податками зобов'язана нараховувати, утримувати та сплачувати цей податок до бюджету від імені та за рахунок платника податку, вести податковий облік та подавати податкову звітність податковим органам відповідно до закону, а також нести відповідальність за порушення норм цього Закону
Обов"язки платників податків та осіб, які відповідно до Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб" мають статус податкових агентів, визначено статтею 19 цього Закону, в т.ч. своєчасно та повністю нараховувати, утримувати та сплачувати (перераховувати) до бюджету податок з доходу, який виплачується на користь платника податку та оподатковується до або під час такої виплати та за її рахунок.
Крім того, ч.7 ст.11.1 З.У."Про державну податкову службу в Україні" передбачено, що позаплановими перевірками вважаються також перевірки в межах повноважень податкових органів, визначених законами України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів", а в інших випадках - за рішенням суду.
Таким чином, відповідно до ч.І ст.10, ч.І ст.П, ст.11.1 З.У. Про державну податкову службу в Україні", якими передбачено повноваження органів ДПС щодо контролю повноти нарахування і сплати податків та зборів (обов'язкових платежів), підстави та механізм проведення перевірок СПД, перевірити наявність(відсутність) факту виплати заробітної плати найманому працівнику приватним підприємцем без нарахування, утримання та сплати податку з доходу фізичних осіб (найманих працівників) можливо не інакше, як на підставі відповідного рішення суду про надання дозволу на проведення позапланової виїзної перевірки.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що вимоги позивача правомірні і підлягають задоволенню.
Керуючись ст.124 Конституції України, Законом України "Про податок з доходів фізичних осіб", ст.ст.158-163 Кодексу Адміністративного судочинства, суд
позов задоволити.
Надати дозвіл на проведення позапланової виїзної перевірки приватного підприємця ОСОБА_1 (і.н. НОМЕР_1) щодо повноти нарахування, утримання та своєчасної сплати податку з доходів фізичних осіб при виплаті заробітної плати найманому працівнику, тривалістю три робочі дні.
Доручити проведення перевірки ГДПРІ відділу оподаткування фізичних осіб Долинської оДПІ ОСОБА_3
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її складення у повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя Грица Ю. І
Виготовлено в АС "Діловодство суду"