Рішення від 12.02.2021 по справі 423/2522/20

12.02.2021

єдиний унікальний номер 423/2522/20

номер провадження 2/423/159/21

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 лютого 2021 року місто Попасна

Попаснянський районний суд Луганської в складі

головуючого судді Лизенко І.В.,

за участі секретаря судового засідання Іваненко С.П.,

розглянувши у підготовчому засіданні в залі суду в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про зменшення розміру аліментів, що стягуються на утриманя малолітньої дитини,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом в якому просить зменшити розмір аліментів з 1/4 до 1/6 частки всіх видів доходів, щомісяця, але не менш 50 % прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, що стягуються з нього на користь ОСОБА_2 , на утримання малолітнього сина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що на підставі рішення Попаснянського районного суду Луганської області від 13.09.2010 з позивача ОСОБА_1 на користь відповідачки ОСОБА_2 стягнуто аліменти на утримання малолітнього сина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , в розмірі 1/4 частини від усіх видів доходів щомісяця, але не менш 30 відсотків прожиткового мінімумум для дитини відповідного віку, починаючи з 30 серпня 2010 року та до досягнення дитиною повноліття. Також, рішенням Попаснянського районного суду Луганської області від 17.08.2020 з позивача на користь відповідачки стягнуто аліменти на утримання малолітнього сина ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , в розмірі 1/6 частини від усіх видів доходів щомісяця, але не менш 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, починаючи з 25 листопада 2019 року та до досягнення дитиною повноліття.

Таким чином, загальний розмір аліментів, який щомісяця утримується з позивача на користь відповідачки складає 5/12 (1/4+1/6) частки від заробітку(доходу) позивача.

Позивач зазначає, що відповідно до ст. 183 СК України загальний розмір аліментів на утримання двох малолітніх дітей, народжених в одному шлюбі, становить 1/3 частини заробітку (доходу) платника аліментів, тобто на одну дитини у даному випадку розмір аліментів становитиме 1/6 частку заробітку (доходу) платника аліментів. Позивач у даний час не працює та не має інших доходів від будь-якої діяльності, змушений сплачувати половину свого заробітку (доходу), що негативно впливає на його матеріальний стан, тому він вимушений звернутися до суду із даним позовом.

05.10.2020 відкрито провадження у справі, ухвалено здійснювати розгляд справи в порядку загального позовного провадження, призначено підготовче засідання на 20.11.2020, яке було відкладено у зв'язку з неявкою сторін на 12.02.2021.

Позивач в судове засідання не з'явився, в поданій заяві просив справу розглянути у його відсутність.

Відповідачка в судове засідання не з'явилася, надала суду заяву, в якій позовні вимоги визнала та просила суд розглядати справу без її участі.

Відповідно до ч.4 ст.206 ЦПК України у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для цього законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.

Судом встановлено, що сторони мають спільних малолітніх дітей - сина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та сина ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 (а.с.10).

Рішенням Попаснянського районного суду Луганської області від 13.09.2010 у справі № 2-1911/2010р. з ОСОБА_1 на користь ОСОБА_2 стягнуто аліменти на її утримання у розмірі 400 грн. щомісяця, починаючи з 30 серпня 2010 року та до досягнення дитиною трирічного віку, тобто до ІНФОРМАЦІЯ_4 , та аліменти на утримання малолітнього сина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 у розмірі 1/4 частки усіх видів доходів щомісяця, але не менш 30% прожиткового мінімуму на дитину відповідного віку, починаючи з 30 серпня 2010 року та до досягнення дитиною повноліття, тоюто до ІНФОРМАЦІЯ_5 ( а.с.6).

Згідно рішення Попаснянського районного суду Луганської області від 20.11.2017 року шлюб між ОСОБА_1 та ОСОБА_2 розірвано ( а.с.7).

Рішенням Попаснянського районного суду Луганської області від 17.08.2020 у справі № 423/3982/19 з ОСОБА_1 на користь ОСОБА_2 стягнуто аліменти на утримання спільної неповнолітньої дитини - сина ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , у розмірі 1/6 частини від усіх видів доходів щомісяця, але не менш ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, починаючи з 25 листопада 2019 року і до його повноліття ( а.с.8-9).

Вказані судові рішення набрали законної сили, звернені до виконання та виконуються.

Відповідно до ст.180 СК України, батьки зобов'язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття.

Відповідно до ст. 183 СК України: частка заробітку (доходу) матері, батька, яка буде стягуватися як аліменти на дитину, визначається судом. Якщо стягуються аліменти на двох і більше дітей, суд визначає єдину частку від заробітку (доходу) матері, батька на їх утримання, яка буде стягуватися до досягнення найстаршою дитиною повноліття.

Статтею 192 СК України визначено, що розмір аліментів, визначений за рішенням суду або домовленістю між батьками, може бути згодом зменшено або збільшено за рішенням суду за позовом платника або одержувача аліментів у разі зміни матеріального або сімейного стану, погіршення або поліпшення здоров'я когось із них та в інших випадках, передбачених цим Кодексом.

Пунктом 23 постанови Пленуму Верховного суду України від 15.05.2006 року №3 «Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів роз'яснено, що розмір аліментів, визначений судовим рішенням або за домовленістю між батьками, суд може змінити за позовом платника або одержувача аліментів у зв'язку зі зміною матеріального чи сімейного стану, погіршення чи поліпшення здоров'я когось із них. У новому розмірі аліменти сплачуються з дня набрання рішенням законної сили.

Враховуючи зміст ст.ст. 181, 192 СК України розмір аліментів, визначений рішенням суду, не вважається незмінним. Отже, погіршення матеріального становища батька може бути підставою для його вимоги про зменшення розміру аліментів.

У відповідності до ст.182 СК України, при визначенні розміру аліментів суд враховує: стан здоров'я та матеріальне становище дитини; стан здоров'я та матеріальне становище платника аліментів; наявність у платника аліментів інших дітей, непрацездатних утриманців та інші обставини, що мають істотне значення.

З аналізу даних правових норм вбачається, що при вирішенні питання про зменшення розміру аліментів, слід з'ясовувати чи змінилося матеріальне становище, сімейний стан та стан здоров'я сторін, і що ця зміна впливає на змогу сплачувати аліменти у вже визначеному розмірі.

Особа, яка сплачує аліменти - платник аліментів, вправі звернутися до суду з позовом про зменшення розміру аліментів на дитину у тих випадках, коли погіршилося його матеріальне становище, сімейний стан чи стан його здоров'я або ж покращилося матеріальне становище, сімейний стан чи стан здоров'я одержувача аліментів.

При цьому суд, з урахування встановлених обставин і сукупності належних та допустимих доказів, при наявності підстав щодо неможливості сплачувати аліменти у вже визначеному розмірі, може вирішити питання щодо зменшення розміру аліментів.

Мінімальний розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, за винятком випадків, передбачених статтею 184 цього Кодексу (ч. 2 ст. 182 СК України).

Підставою для зміни розміру аліментів, які стягуються з ОСОБА_1 на користь відповідачки ОСОБА_2 на утримання малолітніх дітей ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , є його недостатнє матеріальне забезпечення.

За вказаних обставин суд вважає наявними передбачені ст. 192 СК України підстави для зменшення розміру аліментів, які стягуються із позивача на користь відповідачки на утримання сина ОСОБА_3 , до 1/6 частини щомісячного доходу позивача, але не менше 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, що суд визнається необхідним та достатнім для забезпечення гармонійного розвитку дитини.

Суд вважає, що визнання відповідачем позову не суперечить закону та не порушує права, інтереси інших осіб, є передбачені ст. 192 СК України підстави для зменшення розміру аліментів є обґрунтованим, тому визнання позову відповідачем слід прийняти.

За правилами ст. 191 СК України, лише для стягнення аліментів встановлено час, з якого вони присуджуються, а зменшення розміру аліментів відбувається за загальними правилами, а саме з моменту набрання рішенням суду законної сили.

На підставі викладеного, відповідно до ст. ст. 180, 182, 192 СК України, керуючись ст. ст. 12, 13, 259, 263-265, 352, 354, 367 ЦПК України, суд

ВИРІШИВ:

Прийняти визнання позову ОСОБА_2 .

Позов ОСОБА_1 (зареєстрований та мешкає за адресою: АДРЕСА_1 ) до ОСОБА_2 (зареєстрована та мешкає за адресою: АДРЕСА_1 ) про зменшення розміру аліментів, що стягуються на утримання малолітньої дитини, задовольнити.

Стягнути із ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , громадянина України, не працюючого, РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , на користь ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , РНОКПП НОМЕР_2 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , аліменти на утримання неповнолітньої дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , у розмірі 1/6 частини всіх видів його доходів щомісячно, але не менше ніж 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, починаючи з дня набрання цим рішенням законної сили і до досягнення дитиною повноліття.

Визнати таким, що не підлягає виконанню з дня набрання цим рішенням законної сили виконавчий лист, який виданий Попаснянським районним судом Луганської області на підставі рішення від 13.09.2010, про стягнення із ОСОБА_1 на користь ОСОБА_2 аліментів на утримання дитини - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , у розмірі 1/4 частки усіх видів доходів щомісяця, але не менше 30% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, починаючи із 30.08.2010 до досягнення дитиною повноліття, тобто до ІНФОРМАЦІЯ_5 .

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Луганського апеляційного суду через Попаснянський районний суд Луганської області .

Учасник справи, якому повне рішення не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 цього Кодексу.

Суддя І.В. Лизенко

Попередній документ
95025081
Наступний документ
95025083
Інформація про рішення:
№ рішення: 95025082
№ справи: 423/2522/20
Дата рішення: 12.02.2021
Дата публікації: 23.02.2021
Форма документу: Рішення
Форма судочинства: Цивільне
Суд: Попаснянський районний суд Луганської області
Категорія справи: Цивільні справи (з 01.01.2019); Справи позовного провадження; Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них; про стягнення аліментів
Розклад засідань:
20.11.2020 09:30 Попаснянський районний суд Луганської області
12.02.2021 09:00 Попаснянський районний суд Луганської області
Учасники справи:
головуючий суддя:
ЛИЗЕНКО І В
суддя-доповідач:
ЛИЗЕНКО І В
відповідач:
Мозгова Ілона Володимирівна
позивач:
Мозговий Юрій Сергійович