Справа № 595/1763/20
17.02.2021
Бучацький районний суд Тернопільської області
одноособово суддею Федорончуком В.Б.,
при секретарі Тарчинській Л.Я.,
з участю захисника Бахіра Р.Д.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Бучач справу, яка надійшла з Бучацького відділення поліції Теребовлянського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Тернопільській області, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , гр-на України, жителя АДРЕСА_1 , приватного підприємця, до адміністративної відповідальності раніше не притягався,
за ч.1 ст.44-3 КУпАП,
11 січня 2021 року до Бучацького районного суду Тернопільської області після належного оформлення протоколів поступили справи про вчинення ОСОБА_1 адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст.44-3 КУпАП.
Із протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАБ №400244 від 26 листопада 2020 року вбачається, що 08 серпня 2020 року, о 23 год. 11 хв., ОСОБА_1 допустив роботу ресторану «Гостинний двір», що по вул.Галицькій,190 в м.Бучач, у якому проводилося святкування весілля, порушивши вимоги постанови КМУ №641 від 22.07.2020 року зі змінами та доповненнями, чим вчинив правопорушення, передбачене ч.1 ст.44-3 КУпАП.
Крім того, із протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАБ №400245 від 26 листопада 2020 року вбачається, що 29 серпня 2020 року, після 23 год. 00 хв., ОСОБА_1 допустив роботу ресторану «Гостинний двір», що по вул.Галицькій,190 в м.Бучач, у якому проводилося святкування весілля, порушивши вимоги постанови КМУ №641 від 22.07.2020 року зі змінами та доповненнями, чим вчинив правопорушення, передбачене ч.1 ст.44-3 КУпАП.
В судовому засіданні захисник Бахір Р.Д. суду пояснив, що ОСОБА_1 заперечує обставини, зазначені у протоколах. Згідно протоколів про адміністративне правопорушення серії БАБ №400244 та БАБ №400245 від 26.11.2020 року, складених після винесення постанови про закриття кримінального провадження №42020211170000016 від 19.11.2020 року за ч.1 ст.325 КК України у зв'язку з відсутністю в діях ОСОБА_1 складу кримінального правопорушення, останній притягується до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.44-3 КУпАП.З протоколів вбачається, що ОСОБА_1 08 та 29 серпня 2020 року допустив роботу ресторану «Гостинний двір» в м.Бучач, в якому проводилося весілля після 23 години, чим порушив вимоги постанови КМУ № 641 від 22.07.2020 року.За даними фактами порушені кримінальні провадження, які об'єднані в одне провадження за № 42020211170000016, яке в подальшому за відсутністю в діях ОСОБА_1 складу кримінального правопорушення постановою слідчого 19.11.2020 року закрито.Протоколи складені після закриття кримінального провадження, а саме 26.11.2020 року.Протоколи не відповідають вимогам чинного законодавства.Відповідно до ч.2 ст. 254 КУпАП протокол про адміністративне правопорушення, у разі його оформлення, складається не пізніше двадцяти чотирьох годин з моменту виявлення особи, яка вчинила правопорушення, у двох примірниках, один із яких під розписку вручається особі, яка притягається до адміністративної відповідальності.У даному випадку обидва протоколи складені через 7 діб після встановлення слідчим у постанові особи ОСОБА_1 щодо якого закрито кримінальне провадження. У протоколах не зазначено кількість осіб, які перебували як гості в ресторані та не зазначено, яку саме роботу ресторану допустив ОСОБА_1 . Працівниками поліції не зібрано доказів і не доведено, що ресторан після 23 години здійснював діяльність з надання послуг громадського харчування.Додані до протоколу матеріали кримінального провадження та постанова про закриття кримінального провадження підтверджують, що робота ресторану тривала до 23 години. Однак, 01.08.2020 року набула чинності постанова Кабінету Міністрів України від 22.07.2020 №641 «Про встановлення карантину та запровадження посилених протиепідемічних заходів на території із значним поширенням гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2». У зв'язку з набуттям чинності вищевказаної постанови КМУ, робота закладів громадського харчування визначається відповідно до статусу зони, до якої віднесено адміністративно - територіальну одиницю, а попередні постанови втратили чинність, згідно переліку, що додається до постанови. В даному переліку зазначена також постанова КМУ від 08.07.2020 №588. якою були встановлені обмеження щодо роботи розважальних закладів, в тому числі закладів громадського харчування у нічний час (з 23 год. 00 хв. до 07 год. 00 хв.). Згідно з підпунктом 3 п.12 постанови КабінетуМіністрів України від 22.07.2020 року №641 «Про встановлення карантину та запровадження посилених протиепідемічних заходів на території із значним поширенням гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» №641 від 22.07.2020 року на території регіону (адміністративно-територіальної одиниці), на якій установлено жовтий рівень епідемічної небезпеки, додатково до протиепідемічних обмежень, установлених для зеленого рівня епідемічної небезпеки, забороняється роботу після 24-ї та до 7-ї години суб'єктів господарювання з надання послуг громадського харчування без організації дозвілля (ресторанів, кафе, барів, закусочних, їдалень, кафетеріїв, буфетів тощо), крім діяльності з надання послуг громадського харчування із здійсненням адресної доставки замовлень та замовлень на винос.Протоколом №15 позачергового засідання Державної комісії з питань техногенно- екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій від 31.07.2020 року, починаючи з 3 серпня 2020 року «помаранчевий» рівень встановлено в Бучацькому районі. Відповідно до п.14 постанови Кабінету Міністрів України від 22.07.2020 року №641 на території регіону (адміністративно-територіальної одиниці), на якій установлено “помаранчевий” рівень епідемічної небезпеки, додатково до протиепідемічних обмежень, передбачених для “зеленого” та “жовтого” рівня епідемічної небезпеки, забороняється:роботу після 24-ї та до 7-ї години розважальних закладів (нічних клубів), а також суб'єктів господарювання з надання послуг громадського харчування з організацією дозвілля або без нього (ресторанів, кафе, барів, закусочних, їдалень, кафетеріїв, буфетів тощо), крім діяльності з надання послуг громадського харчування із застосуванням адресної доставки замовлень та замовлень на винос.З понеділка 24 серпня на протязі 14 днів за рішенням Державної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій, що відбулось 20 серпня «жовтий» рівень встановлено: у Бучацькому, Гусятинському, Заліщіцькому, Збараському, Козівському, Лановецькому, Підволочіському, Теребовлянському та Чортківському районах Тернопільської області.Постановою Кабінету Міністрів України №712 від 12.08.2020 року внесено зміни до постанов Кабінету Міністрів України № 331 від 24.04.2020 року та від 22.07.2020 року № 641 та підпункт 3 пункту 12 викладено в такій редакції: «На території регіону(адміністративно-територіальної одиниці), на якій установлено жовтий рівень епідемічної небезпеки, додатково до протиепідемічних обмежень, установлених для зеленого рівня епідемічної небезпеки, забороняється роботу після 24-ї та до 7-ї години розважальних закладів (нічних клубів), а також суб'єктів господарювання з надання послуг громадського харчування з організацією дозвілля або без нього (ресторанів, кафе, барів, закусочних, їдалень, кафетеріїв, буфетів тощо), крім діяльності з надання послуг громадського харчування із здійсненням адресної доставки замовлень та замовлень на винос».Таким чином, оскільки пункти постанови, щодо обмеження роботи ресторану до 23 години, на яку посилається посадова особа, на час складення протоколу та розгляду справи в суді, втратили чинність, тому відсутні будь-які законні підстави для притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності.
В судовому засідання свідок ОСОБА_2 суду пояснила, що 08 серпня 2020 року у примішенні ресторану «Гостинний двір» відбулося святкування весілля, на якому було 40 осіб, які знаходилися за окремими столами на відповідних дистанціях. Святкування весілля проходило до 23 години, після чого ресторан було зачинено, а особи, які знаходилися на святкуванні, покинули приміщення ресторану «Гостинний двір».
Свідки ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 та ОСОБА_6 в судове засідання не з'явилися. Із інформації відділення поліції №2 (м.Бучач) Чортківського районного відділу поліції вбачається, що свідків ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 та ОСОБА_6 про розгляд справи на 16 лютого 2021 року, на 12 год. 00 хв., належно повідомлено.
Заслухавши пояснення захисника Бахіра Р.Д. та свідка ОСОБА_2 , дослідивши докази, суд прийшов до наступних висновків.
Відповідно до ст.36 КУпАП, якщо особа вчинила кілька правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.
Диспозицією ч.1 ст.44-3 КУпАП встановлено, що відповідальність за вказаною нормою закону настає у разі, порушення правил щодо карантину людей, санітарно-гігієнічних, санітарно-протиепідемічних правил і норм, передбачених Законом України «Про захист населення від інфекційних хвороб», іншими актами законодавства, а також рішень органів місцевого самоврядування з питань боротьби з інфекційними хворобами.
Відповідно до положень ст.245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи.
Згідно з вимогами ст. 252 КУпАП, орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Відповідно до ч.2 ст.254 КУпАП протокол про адміністративне правопорушення, у разі його оформлення, складається не пізніше двадцяти чотирьох годин з моменту виявлення особи, яка вчинила правопорушення, у двох примірниках, один із яких під розписку вручається особі, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Протоколи про адміністративне правопорушення серії БАБ №400244 та БАБ №400245 від 26.11.2020 року складені через 7 діб після встановлення слідчим у постанові особи ОСОБА_1 щодо якого закрито кримінальне провадження.
Таким чином,оцінюючи протоколи про адміністративне правопорушення серії БАБ №400244 та БАБ №400245 від 26.11.2020 року, слід дійти висновку, що вони складені з істотним порушенням вимог ч.2 ст.254 КУпАП, враховуючи те, що уповноважений працівник поліції мав реальну можливість дотриматися вимоги ч.2 ст.254 КУпАП та скласти дані протоколи не пізніше двадцяти чотирьох годин після встановлення слідчим у постанові особи ОСОБА_1 щодо якого закрито кримінальне провадження, що тягне за собою визнання протоколів про адміністративне правопорушення серії БАБ №400244 та БАБ №400245 від 26.11.2020 року, недопустимими не тільки, як доказу, але і як документа, який визначає межі судового розгляду.
Вищевикладене свідчить про те, що Національною поліцією не дотримано відповідного доказового забезпечення, що передбачає такий рівень доказування, який не залишає жодних розумних сумнівів щодо доведеності вини особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Із протоколів про адміністративне правопорушення серії БАБ №400244 та БАБ №400245 від 26.11.2020 рокувбачається, що ОСОБА_1 08 та 29 серпня 2020 року допустив роботу ресторану «Гостинний двір» в м.Бучач, в якому проводилося весілля після 23 години, чим порушив вимоги постанови КМУ № 641 від 22.07.2020 року.
Однак, 01.08.2020 року набула чинності постанова Кабінету Міністрів України від 22.07.2020 №641 «Про встановлення карантину та запровадження посилених протиепідемічних заходів на території із значним поширенням гострої респіраторної хвороби COVID-19. спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2». У зв'язку з набуттям чинності вищевказаної постанови КМУ, робота закладів громадського харчування визначається відповідно до статусу зони, до якої віднесено адміністративно - територіальну одиницю, а попередні постанови втратили чинність, згідно переліку, що додається до постанови. В даному переліку зазначена також постанова КМУ від 08.07.2020 №588. якою були встановлені обмеження щодо роботи розважальних закладів, в тому числі закладів громадського харчування у нічний час (з 23 год. 00 хв. до 07 год. 00 хв.). Згідно з підпунктом Зп.12 постанови КабінетуМіністрів України від 22.07.2020 року №641 «Про встановлення карантину та запровадження посилених протиепідемічних заходів на території із значним поширенням гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2»№ 641 від 22.07.2020 року на території регіону (адміністративно-територіальної одиниці), на якій установлено жовтий рівень епідемічної небезпеки, додатково до протиепідемічних обмежень, установлених для зеленого рівня епідемічної небезпеки, забороняється роботу після 24-ї та до 7-ї години суб'єктів господарювання з надання послуг громадського харчування без організації дозвілля (ресторанів, кафе, барів, закусочних, їдалень, кафетеріїв, буфетів тощо), крім діяльності з надання послуг громадського харчування із здійсненням адресної доставки замовлень та замовлень на винос.
Протоколом №15 позачергового засідання Державної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій від 31.07.2020 року, починаючи з 03 серпня 2020 року «помаранчевий» рівень встановлено в Бучацькому районі. Відповідно до п.14 постанови Кабінету Міністрів України від 22.07.2020 року №641 на території регіону (адміністративно-територіальної одиниці), на якій установлено “помаранчевий” рівень епідемічної небезпеки, додатково до протиепідемічних обмежень, передбачених для “зеленого” та “жовтого” рівня епідемічної небезпеки, забороняється:роботу після 24-ї та до 7-ї години розважальних закладів (нічних клубів), а також суб'єктів господарювання з надання послуг громадського харчування з організацією дозвілля або без нього (ресторанів, кафе, барів, закусочних, їдалень, кафетеріїв, буфетів тощо), крім діяльності з надання послуг громадського харчування із застосуванням адресної доставки замовлень та замовлень на винос.
З 24 серпня на протязі 14 днів за рішенням Державної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій, що відбулось 20 серпня «жовтий» рівень встановлено: у Бучацькому, Гусятинському, Заліщицькому, Збаразькому, Козівському, Лановецькому, Підволочиському, Теребовлянському та Чортківському районах Тернопільської області.
Постановою Кабінету Міністрів України № 712 від 12.08.2020 року внесено зміни до постанов Кабінету Міністрів України № 331 від 24.04.2020 року та від 22.07.2020 року № 641 та підпункт 3 пункту 12викладено в такій редакції: «На території регіону(адміністративно-територіальної одиниці), на якій установлено жовтий рівень епідемічної небезпеки, додатково до протиепідемічних обмежень, установлених для зеленого рівня епідемічної небезпеки, забороняється роботу після 24-ї та до 7-ї години розважальних закладів (нічних клубів), а також суб'єктів господарювання з надання послуг громадського харчування з організацією дозвілля або без нього (ресторанів, кафе, барів, закусочних, їдалень, кафетеріїв, буфетів тощо), крім діяльності з надання послуг громадського харчування із здійсненням адресної доставки замовлень та замовлень на винос».
Таким чином, у протоколах про адміністративне правопорушення серії БАБ №400244 та БАБ №400245 від 26.11.2020 рокуде вказано, що ОСОБА_1 08 та 29 сепрня 2020 року допустив роботу ресторану «Гостинний двір», в м.Бучач по вул.Галицькій,190, в якому проводилося весілля після 23 години, пункти постанови щодо обмеження роботи ресторану до 23 години, на яку посилається посадова особа, на час складення протоколу та розгляду справи в суді, втратили чинність.
Згідно статті 245 Кодексу України про адміністративні правопорушення завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Відповідно до ст.251 КУпАП доказами по справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно ст.62 Конституції України ніхто не зобов'язаний доводити свою невинуватість у вчиненні злочину. Обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Відповідно до ст.283 КУпАП постанова судді має грунтуватися на обставинах, установлених при розгляді справи, тобто на достатніх і незаперечних доказах.
Згідно п.1 ст.247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
Враховуючи усе вище викладене та аналізуючи докази в їх сукупності, вважаю, що в матеріалах справи відсутні і судом не здобуті належні докази про вчинення ОСОБА_1 адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст.44-3 КУпАП, а томупровадження в справі слід закрити на підставі п.1 ст.247 КУпАП.
Керуючись ст.ст.36,247 п.1,251,252,283,284 КУпАП, суд
Об'єднати в одне провадження справи про адміністративні правопорушення №595/1763/20 та №595/1764/20 і присвоїти об'єднаній справі №595/1763/20.
Провадження в справі про адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.44-3 КУпАП, закрити за відсутністю в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення.
Скаргу на постанову може бути подано до Тернопільського апеляційного суду через Бучацький районний суд протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя В. Б. Федорончук