Справа № 485/147/21
Провадження №3/485/73/21
19 лютого 2021 року м.Снігурівка
Суддя Снігурівського районного суду Миколаївської області Квєтка І.А., секретар судового засідання Семенака А.Г., розглянувши матеріали адміністративної справи, які надішли від Відділення поліції № 2 Баштанського районного відділу поліції ГУНП в Миколаївській області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1 , проживаючого фактично за адресою: АДРЕСА_2 , непрацюючої,
за ч. 1 ст. 184 КУпАП,
встановив:
25 січня 2021 року інспектором СРПП Снігурівського ВП ГУНП в Миколаївській області Дмитрієвою А.О. складено протокол про адміністративне правопорушення серії ВАБ № 169604 відносно ОСОБА_1 , виявленого 25 січня 2021 року, яка ухиляється від виконання своїх обов'язків щодо малолітніх дітей ОСОБА_2 , 2008 р.н., ОСОБА_3 , 2010 р.н., ОСОБА_4 , 2014 р.н., ОСОБА_2 , 2017 р.н., не забезпечивши необхідних умов для життя та навчання дітей, а саме антисанітарні умови проживання, відсутність мінімального набору продуктів харчування, відсутність канцелярських приладів у дітей, чим вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 184 КУпАП.
В судове засідання належним чином повідомлена про розгляд справи ОСОБА_1 не з"явилася, клопотань про відкладення розгляду справи не заявила. На підставі ст.268 КУпАП суд розглянув справу у її відсутність.
На підтвердження вини правопорушника надано протокол про адміністративне правопорушення серії ВАБ № 169604 від 25 січня 2021 року; акт обстеження матеріально-побутових умов проживання сім'ї ОСОБА_1 від 11 січня 2021 року.
У відповідності до ст. 245 КУпАП, завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Стаття 280 зазначеного Кодексу передбачає, що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують або відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до вимог ст. 256 КУпАП, у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Диспозиція ч. 1 ст. 184 КУпАП зазначає, що адміністративна відповідальність передбачена в разі ухиленні батьків або осіб, які їх замінюють, від виконання передбачених законодавством обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання неповнолітніх дітей.
Суб'єктом правопорушення є батьки неповнолітнього або особи, що їх замінюють. При цьому, відповідальною особою не надано належних та допустимих доказів, які свідчили про те, що ОСОБА_1 є матір'ю ОСОБА_2 , 2008 р.н., ОСОБА_3 , 2010 р.н., ОСОБА_4 , 2014 р.н., ОСОБА_2 , 2017 р.н. (наприклад: належним чином завірена копія свідоцтва про народження дитини).
Між тим, об'єктивна сторона правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 184 КУпАП, полягає в ухиленні батьків або осіб, які їх замінюють, від виконання передбачених законодавством обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання неповнолітніх дітей, а саме: залишення впродовж тривалого строку дитини без будь-якого нагляду, ухилення від виховання дітей, незабезпечення безпечних умов перебування за місцем проживання чи в іншому місці, невжиття заходів щодо їх лікування, безпідставне обмеження в харчуванні, одязі, інших предметах першої необхідності, штучне створення незадовільних побутових умов, тощо.
Як передбачено ст. 12 Закону України "Про охорону дитинства" батьки мають право та зобов"язані виховувати дитину, піклуватися про її здоров"я, фізичний, духовний і моральний розвиток, навчання, створювати належні умови для розвитку її природних здібностей, поважати гідність дитини, готувати її до самостійного життя та праці.
Ухилення від виконання батьківських обов'язків передбачає умисне, систематичне, тобто неодноразове свідоме невиконання батьківського обов'язку.
У протоколі про адміністративне правопорушення об"єктивна сторона не викладена, не зазначено даних від яких саме обов"язків по вихованню малолітніх дітей ухиляється ОСОБА_1 та який нормативний акт нею порушено, що унеможливлює притягнення особи до відповідальності за ч. 1 ст. 184 КУпАП.
Крім того, обставини викладені у протоколі не підтверджені належними доказами, оскільки правопорушення виявлено 25 січня 2021 року, а акт обстеження матеріально-побутових умов проживання сім'ї ОСОБА_1 складено 11 січня 2021 року одноособово сільським головою Широківської сільської ради Миколаївської області С.М.Пересунько фактично без обстеження дійсних умов проживання дітей.
В силу ст.278 КУпАП суддя при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує питання чи правильно складений протокол та інші матеріали про адміністративне правопорушення.
Незазначення у протоколі про адміністративне правопорушення такого обов"язкового реквізиту, як "суть адміністративного правопорушення", порушує вимоги ст. 256 КУпАП та унеможливлює розгляд такого протоколу по суті.
За наведеного, порушення порядку оформлення матеріалів про адміністративне правопорушення, та не зазначення у протоколі обов"язкового реквізиту - суті адміністративного правопорушення, позбавляє процесуальної можливості орган (посадову особу), уповноважений розглядати справу про адміністративне правопорушення, з"ясувати обставини щодо вчинення адміністративного правопорушення, вини особи у його вчиненні, відтак, і наявність події і складу адміністративного правопорушення.
У такому вигляді протокол не може бути предметом судового розгляду, оскільки викликає обгрунтовані сумніви щодо доведеності вини ОСОБА_1 за ст. 184 КУпАП, які, відповідно до положень ч. 3 ст. 62 Конституції України, тлумачаться на її користь.
Враховуючи правове значення протоколу про адміністративне правопорушення, який не тільки визначає суть адміністративного правопорушення, поставленого особі у провину, а також є доказом у справі, відповідно до правил ст. 251 КУпАП провадження у справі підлягає закриттю на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП за відсутністю в діянні ОСОБА_1 події і складу правопорушення.
Керуючись п. 1 ч. 1 ст. 247, ст.ст. 280, 283, 284 КУпАП,
постановив:
Адміністративне провадження стосовно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , закрити на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП за відсутністю в її діях події і складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 184 КУпАП.
На постанову суду може бути подана апеляційна скарга до Миколаївського апеляційного суду через Снігурівський районний суд Миколаївської області протягом десяти днів з дня винесення.
Суддя