19.02.2021
Справа № 482/236/21
Номер провадження 3/482/234/2021
Іменем України
19 лютого 2021 року м. Нова Одеса
Суддя Новоодеського районного суду Миколаївської області Баранкевич В.О., розглянувши матеріали, які надійшли з відділення поліції № 6 Миколаївського РУП ГУНП в Миколаївській області про притягнення до адміністративної відповідальності за ч.2 ст. 173-2 КУпАП
стосовно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП не встановлено, громадянина України, тимчасово не працює, місце проживання: АДРЕСА_1 , -
До Новоодеського районного суду з відділення поліції № 6 Миколаївського РУП ГУНП в Миколаївській області надійшли матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст.. 173-2 КУпАП ОСОБА_1 .
Відповідно до положень ст.278 КУпАП, орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення, зокрема, вирішує питання, чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Відповідно до вимог ст. 245 КУпАП, серед ряду завдань провадження у справах про адміністративні правопорушення є: всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи та вирішення її в точній відповідності з законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 256 КУпАП, протокол про адміністративне правопорушення як документ, що засвідчує факт неправомірних дій та є одним з основних джерел доказів, складається за встановленою формою і має містити дані, необхідні для вирішення адміністративної справи, зокрема, дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Тобто, саме в ст. 256 КУпАП надається перелік тих даних, що обов'язково повинні бути відображені в протоколі для того, щоб він мав відповідну юридичну силу і щоб його неможливо було заперечувати.
Предмет судового розгляду обмежений обставинами, які вказані в протоколі про адміністративне правопорушення та які визначають його суть.
Протокол у справі про адміністративне правопорушення є основним джерелом доказів, на підставі якого суд встановлює наявність чи відсутність у діянні особи правопорушення. Лише належно оформлений протокол дозволяє всебічно розглянути справу по суті.
Дії гр. ОСОБА_2 кваліфіковані за ч. 2 ст. 173-2 КУпАП, яка передбачає відповідальність за ті самі дії, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за одне з порушень, передбачених частиною першою цієї статті.
В протоколі про адміністративне правопорушення серії АПР18 № 642894 від 09.02.2021, який, відповідно до ч. 1 ст. 256 КУпАП, як документ, що засвідчує факти неправомірних дій, є основним джерелом доказів, не викладена об'єктивна сторона правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 173-2 КУпАП, а саме - не вказано кваліфікуючу ознаку даної статті: «Ті самі дії, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за одне з порушень, передбачених частиною першою цієї статті», тобто, не зазначено про повторність вчинення правопорушення, до протоколу про адміністративне правопорушення не додано належних та допустимих доказів того, що протягом року ОСОБА_1 було піддано адміністративному стягненню за одне з порушень, передбачених ч. 1 ст.. 173-2 КУпАП.
Тобто, протокол про вчинення адміністративного правопорушення, складений відносно ОСОБА_1 за ч. 2 ст. 173-2 КУпАП, не відповідає вимогам ст. 256 КУпАП, що позбавляє останнього можливості ефективно захищатися від пред'явленого обвинувачення (порушено право на захист) і робить неможливим об'єктивний розгляд справи та викликає обґрунтовані сумніви.
Зазначені недоліки є істотними та перешкоджають розгляду протоколу про адміністративне правопорушення судом.
Суд розглядає саме протокол про адміністративне правопорушення і матеріали справи в межах цього протоколу.
Постановою Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ№11 від 17.10.2014 «Про деякі питання дотримання розумних строків розгляду судами цивільних, кримінальних справ і справ про адміністративні правопорушення» звертається увага на те, що норми КУпАП не забороняють повернення протоколу про адміністративне правопорушення, складеного не уповноваженою на те особою або без додержання вимог ст.256 цього Кодексу вмотивованою постановою цього суду для належного оформлення.
В зв'язку з тим, що процедура оформлення матеріалів про адміністративне правопорушення проведена в порушення вимог КУпАП, наявні вищезазначені порушення та допущена неповнота при складанні адміністративного матеріалу унеможливлює повний, всебічний та об'єктивний розгляд справи в судовому засіданні, суд доходить до висновку про повернення матеріалу про адміністративне правопорушення до відділення поліції № 6 Миколаївського РУП ГУНП в Миколаївській області для його дооформлення з метою усунення порушень, допущених під час його складання, про які зазначено в постанові.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 256, 268, 278, 283 КУпАП, суддя,-
Матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 173-2 КУпАП відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 - повернути до відділення поліції № 6 Миколаївського РУП ГУНП в Миколаївській області для належного оформлення.
Постанова остаточна і оскарженню не підлягає.
Суддя: В.О. Баранкевич