Справа № 474/77/21
Провадження № 1-кс/474/40/21
про тимчасовий доступ до документів
19.02.21 року смт. Врадіївка
Слідчий суддя Врадіївського районного суду Миколаївської області Сокол Ф.Г.
за участю секретаря судового засідання Тодосьєвої А.С.
дізнавачки Єфіменко Г.С.
розглянув клопотання дізнавача у кримінальному провадженні - начальника СД відділення поліції № 2 Первомайського РВП ГУНП в Миколаївській області капітана поліції Єфіменко Г.С., погоджене прокурором у кримінальному провадженні - прокурором Врадіївського відділу Первомайської місцевої прокуратури Миколаївської області Лук'яненком В.В., у кримінальному провадженні, внесеному 16.09.2020р. до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12020155200000051, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 164 КК України, про тимчасовий доступ до документів, -
встановив:
17.02.2021р. дізнавач у кримінальному провадженні - начальник СД відділення поліції № 2 Первомайського РВП ГУНП в Миколаївській області капітан поліції Єфіменко Г.С. (далі - дізнавачка) звернулася до слідчого судді з клопотанням, погодженим прокурором у кримінальному провадженні - прокурором Врадіївського відділу Первомайської місцевої прокуратури Миколаївської області Лук'яненком В.В., в рамках кримінального провадження, внесеного 16.09.2020р. до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12020155200000051, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 164 КК України, в якому просить надати тимчасовий доступ до відомостей про джерела/суми виплачених доходів ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) з 01.06.2020р. по 31.12.2020р., які наявні в інформаційному фонді Державного реєстру фізичних осіб-платників податків, який знаходиться у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 , яке знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , та надати можливість ознайомитися з ними, зробити їх копії та надати дозвіл їх вилучити (здійснити виїмку) на матеріальних носіях у паперовому вигляді.
В судовому засіданні дізнавачка підтримала клопотання з підстав зазначених в останньому та просила його задовольнити.
Представник особи, у володінні якої знаходяться необхідні документи, будучи належним чином повідомлений про час, дату і місце судового розгляду, на розгляд не з'явився, про причини неявки не повідомив, що відповідно до приписів ч. 4 ст. 163 КПК України, не перешкоджає розгляду вказаного клопотання.
Перевірив надані матеріали клопотання, включаючи витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань щодо кримінального провадження, у рамках якого було подано клопотання, та дослідив докази по даних матеріалах, заслухав пояснення дізнавачки, дійшов наступних висновків.
Клопотання про тимчасовий доступ до документів відповідає загальним вимогам ст. 160 КПК України.
Зазначені документи не є речами, до яких заборонено доступ відповідно до ст. 161 КПК України.
З витягу з ЄРДР по кримінальному провадженню № 12020155200000051 та матеріалів клопотання вбачається, що 15.09.2020р. до Врадіївського ВП ГУНП в Миколаївській області надійшла заява від ОСОБА_2 про те, що згідно судового наказу № 474/999/19 від 26.12.2019р., ОСОБА_1 не сплачує аліменти на її користь на утримання неповнолітньої дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , внаслідок чого у нього утворилась заборгованість у сумі 5 129 грн. 65 коп.
У ході допиту в якості свідка, законний представник неповнолітнього потерпілого ОСОБА_4 повідомила, що від попереднього шлюбу у неї є син ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
17.11.2019р. Врадіївський районний суд Миколаївської області зобов'язав ОСОБА_1 сплачувати аліменти на її користь на утримання неповнолітньої дитини в розмірі ј частини усіх видів його заробітку (доходу), але не менше ніж 50 % прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, починаючи з дня подання заяви про видачу судового наказу 07.10.2019р. і до досягнення дитиною повноліття.
ОСОБА_1 , будучи офіційно працевлаштованим, аліменти сплачував періодично, а потім звільнився та взагалі перестав здійснювати будь-які виплати в рахунок аліментів.
У ході допиту, потерпілий ОСОБА_3 повідомив, що батько у його вихованні участі не приймає, жодних порад чи підтримки не надає, кишенькових коштів ніколи не давав, на дні народження подарунків не купує.
Вищевказані обставини підтверджується: витягом з кримінального провадження № 12020155200000051 від 16.09.2020р.; протоколом прийняття заяви про кримінальне правопорушення від 15.09.2020р.; протоколом допиту свідка ОСОБА_2 від 16.09.2020р.; постановою про залучення законного представника неповнолітнього потерпілого від 16.09.2020р.; протоколом допиту неповнолітнього потерпілого від 12.10.2020р.; розрахунком ІНФОРМАЦІЯ_3 зі сплати аліментів з 07.10.2019р. по 01.11.2020р., за підписом державного виконавця ОСОБА_5 ; судовим наказом Врадіївського районного суду Миколаївської області від 17.11.2019р.; письмовими поясненнями ОСОБА_1 від 22.12.2020р.; протоколом допиту свідка ОСОБА_2 від 16.02.2021р.
У відповідності до ч. 1 ст. 159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та вилучити їх (здійснити їх виїмку).
Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 162 КПК України конфіденційна інформація, в тому числі така, що містить комерційну таємницю, відноситься до охоронюваної законом таємниці, яка міститься в документах.
Згідно ч. 2 ст. 11 Закону України “Про інформацію” не допускаються збирання, зберігання, використання та поширення конфіденційної інформації про особу без її згоди, крім випадків, визначених законом, і лише в інтересах національної безпеки, економічного добробуту та захисту прав людини.
Відповідно до ч. 1 ст. 16 Закону України “Про інформацію” податкова інформація - сукупність відомостей і даних, що створені або отримані суб'єктами інформаційних відносин у процесі поточної діяльності і необхідні для реалізації покладених на контролюючі органи завдань і функцій у порядку, встановленому Податковим кодексом України.
Правовий режим податкової інформації визначається Податковим кодексом України та іншими законами.
Статтею 20 та ч.ч. 1, 2 ст. 21 Закону України “Про інформацію” визначено, що за порядком доступу інформація поділяється на відкриту інформацію та інформацію з обмеженим доступом.
Будь-яка інформація є відкритою, крім тієї, що віднесена законом до інформації з обмеженим доступом.
Інформацією з обмеженим доступом є конфіденційна, таємна та службова інформація.
Конфіденційною є інформація про фізичну особу, а також інформація, доступ до якої обмежено фізичною або юридичною особою, крім суб'єктів владних повноважень. Конфіденційна інформація може поширюватися за бажанням (згодою) відповідної особи у визначеному нею порядку відповідно до передбачених нею умов, а також в інших випадках, визначених законом.
Відносини, пов'язані з правовим режимом конфіденційної інформації, регулюються законом.
Згідно п.п. 17.1.9. п. 17.9. ст. 17 Податкового кодексу України (далі - ПКУ), платник податків має право на нерозголошення контролюючим органом (посадовими особами) відомостей про такого платника без його письмової згоди та відомостей, що становлять конфіденційну інформацію, державну, комерційну чи банківську таємницю та стали відомі під час виконання посадовими особами службових обов'язків, крім випадків, коли це прямо передбачено законами.
Відповідно до п.п. 20.1.23. п. 20.1. ст. 20, п.п. 21.1.6., 21.1.7. п. 21.1. ст. 21 ПКУ контролюючі органи мають право: надавати відповідно до закону інформацію з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків та Державного реєстру страхувальників органам державної влади, Пенсійному фонду України та органам фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Посадові та службові особи контролюючих органів зобов'язані: не допускати розголошення інформації з обмеженим доступом, що одержується, використовується, зберігається під час реалізації функцій, покладених на контролюючі органи; надавати органам державної влади та органам місцевого самоврядування на їх письмовий запит відкриту податкову інформацію в порядку, встановленому законом
Частинами 2 та 3 ст. 10 Закону України “Про доступ до публічної інформації” передбачено, що обсяг інформації про особу, що збирається, зберігається і використовується розпорядниками інформації, має бути максимально обмеженим і використовуватися лише з метою та у спосіб, визначений законом.
Розпорядники інформації, які володіють інформацією про особу, зобов'язані: 1) надавати її безперешкодно і безкоштовно на вимогу осіб, яких вона стосується, крім випадків, передбачених законом; 2) використовувати її лише з метою та у спосіб, визначений законом; 3) вживати заходів щодо унеможливлення несанкціонованого доступу до неї інших осіб; 4) виправляти неточну та застарілу інформацію про особу самостійно або на вимогу осіб, яких вона стосується.
Згідно п. 70.1., 70.3. та п.п. 7.15.2. п. 15.2. ст. 70 ПКУ центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, формує та веде Державний реєстр фізичних осіб - платників податків (далі - Державний реєстр).
До інформаційної бази Державного реєстру включаються такі дані про фізичних осіб: джерела отримання доходів; об'єкти оподаткування; сума нарахованих та/або отриманих доходів; сума нарахованих та/або сплачених податків; інформація про податкову знижку та податкові пільги платника податків.
Відомості з Державного реєстру: є інформацією з обмеженим доступом, крім відомостей про взяття на облік фізичних осіб - підприємців та осіб, які провадять незалежну професійну діяльність.
Відповідно до додатку 2 до наказу Державної фіскальної служби України “Про функціональні повноваження структурних підрозділів територіальних органів ДФС” № 875 від 19.10.2016р., до функцій і процедур, які здійснюють структурні підрозділи ДПІ/ОДПІ віднесено: формування відомостей про джерела/суми виплачених доходів та утримання податків фізичною особою, які наявні в інформаційному фонді Державного реєстру центрального рівня та видача фізичним особам відомостей про джерела/суми виплачених доходів та утримання податків.
З огляду на вищевикладене, дізнавачкою доведено, що відомості доступ до яких вона просить надати доступ перебувають уволодінні ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Дізнавачкою також доведено, що відомості, до яких вона просить надати доступ в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, зокрема для встановлення наявності чи відсутності в діях ОСОБА_1 складу кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 164 КК України, а відтак останні можуть бути використані як докази в рамках даного кримінального провадження.
Згідно ч.ч. 5 та 6 ст. 163 КПК України слідчий суддя постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи: перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні; не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.
Слідчий суддя постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження, крім обставин, передбачених частиною п'ятою цієї статті, доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів.
Таким чином клопотання є законним, обґрунтованим та підлягає задоволенню в частині надання доступу до відомостей про джерела/суми виплачених доходів ОСОБА_1 за період з 01.06.2020р. по 31.12.2020р.
Водночас щодо вимоги клопотання в частині надання дозволу на вилучення вказаних відомостей, вважаю за необхідне зазначити таке.
Згідно ч. 1 та п. 7 ч. 2 ст. 160 КПК України сторони кримінального провадження мають право звернутися до слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження із клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів, за винятком зазначених у статті 161 цього Кодексу. Слідчий має право звернутися із зазначеним клопотанням за погодженням з прокурором.
У клопотанні зазначаються обґрунтування необхідності вилучення речей і оригіналів або копій документів, якщо відповідне питання порушується стороною кримінального провадження.
Відповідно до ч. 7 ст. 163 КПК України слідчий суддя, суд в ухвалі про надання тимчасового доступу до речей і документів може дати розпорядження про надання можливості вилучення речей і документів, якщо сторона кримінального провадження доведе наявність достатніх підстав вважати, що без такого вилучення існує реальна загроза зміни або знищення речей чи документів, або таке вилучення необхідне для досягнення мети отримання доступу до речей і документів.
Однак у клопотанні, в порушення приписів п. 7 ч. 2 ст. 160 КПК України, жодним чином не зазначено обґрунтування необхідності вилучення речей і оригіналів або копій документів.
З огляду на вищевикладене клопотання в частині надання дозволу на вилучення вказаних відомостей на матеріальних носіях в паперовому вигляді подане з порушенням вимог кримінального процесуального законодавства, є необґрунтованим, а відтак не підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст. 159-165, 369-372 КПК України, -
постановив:
Клопотання дізнавача у кримінальному провадженні - начальника СД відділення поліції № 2 Первомайського РВП ГУНП в Миколаївській області капітана поліції Єфіменко Г.С., погоджене прокурором у кримінальному провадженні - прокурором Врадіївського відділу Первомайської місцевої прокуратури Миколаївської області Лук'яненком В.В., у кримінальному провадженні, внесеному 16.09.2020р. до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12020155200000051, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 164 КК України, про тимчасовий доступ до документів - задовольнити частково.
Надати дізнавачу у кримінальному провадженні - начальнику СД відділення поліції № 2 Первомайського РВП ГУНП в Миколаївській області капітану поліції Єфіменко Г.С., дізнавачам СД відділення поліції № 2 Первомайського РВП ГУНП в Миколаївській області: старшому лейтенанту поліції Стацюку Є.М., майору поліції Сороці Г.С. тимчасовий доступ до відомостей про джерела/суми виплачених доходів ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) з 01.06.2020р. по 31.12.2020р., які наявні в інформаційному фонді Державного реєстру фізичних осіб-платників податків, який знаходиться у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 , яке знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , та надати можливість ознайомитися з ними, зробити їх копії.
В задоволенні решти клопотання - відмовити.
Виконання ухвали покласти на дізнавача у кримінальному провадженні - начальникаСД відділення поліції № 2 Первомайського РВП ГУНП в Миколаївській області капітана поліції Єфіменко Г.С.,дізнавачів СД відділення поліції № 2 Первомайського РВП ГУНП в Миколаївській області: старшого лейтенанта поліції Стацюка Є.М., майора поліції Сороку Г.С.
Строк дії ухвали тридцять днів.
У разі невиконання ухвали може бути постановлена ухвала про дозвіл на проведення обшуку з метою відшукання і вилучення зазначених речей і документів.
Ухвала оскарженню не підлягає. Заперечення на ухвалу можуть бути подані під час підготовчого провадження у суді.
Слідчий суддя Ф.Г. Сокол