Постанова від 18.01.2021 по справі 361/5620/17

справа № 361/5620/17

головуючий у суді І інстанції Сердинський В.С.

провадження № 22-ц/824/1348/2021

суддя-доповідач у суді ІІ інстанції Мостова Г.І.

ПОСТАНОВА

Іменем України

18 січня 2021 року м. Київ

Київський апеляційний суд у складі колегії суддів судової палати з розгляду цивільних справ:

судді-доповідача Мостової Г.І.,

суддів Слюсар Т.А., Суханової Є.М.,

за участю секретаря судового засідання Сердюк К.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за апеляційною скаргою представника Акціонерного товариства «Оператор газорозподільних систем «Київоблгаз» - адвоката Дмитренко Олени Олегівни на рішення Броварського міськрайонного суду Київської області від 29 липня 2019 року

у справі за позовом Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Київоблгаз» до ОСОБА_1 про відшкодування вартості спожитого не облікованого об'єму та обсягу природного газу, -

ВСТАНОВИВ:

У вересні 2017 року ПАТ по газопостачанню та газифікації «Київоблгаз» звернулося до Броварського міськрайонного суду Київської області з позовом до ОСОБА_1 про відшкодування вартості спожитого необлікованого об'єму та обсягу природного газу.

Позовна заява мотивована тим, що 11 квітня 2017 року представниками оператора ГРМ за адресою: АДРЕСА_1 , власник - відповідач ОСОБА_1 , було виявлено наявність несанкціонованого газопроводу, що кваліфікується як несанкціонований відбір природного газу.

Споживача було запрошено на засідання комісії, яке відбулося 25 липня 2017 року за присутності членів комісії та відповідача, про що складено протокол засідання комісії з розгляду актів про порушення вимог Кодексу газорозподільних систем № 420 від 25 липня 2017 року. Комісією було вирішено задовольнити акт про порушення № 853 від 11 квітня 2017 року.

25 липня 2017 року на підставі акту про порушення вимог Кодексу газорозподільних систем від 11 квітня 2017 року № 853 з приводу виявлених порушень, а саме: наявність несанкціонованого газопроводу, комісія розрахувала суму збитків, завданих порушеннями відповідача за період з 11 квітня 2015 року по 11 квітня 2017 року у розмірі 177 547 грн 36 коп. та склала акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу та його вартості. Відповідачем вартість необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу не відшкодована.

Посилаючись на викладене, позивач просив стягнути з відповідача на користь ПАТ «Київоблгаз» вартість необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягів природного газу за несанкціонований відбір природного газу у розмірі 177 547 грн 36 коп. та витрати по сплаті судового збору у розмірі 1 600 грн.

Рішенням Броварського міськрайонного суду Київської області від 29 липня 2019 року відмовлено у задоволенні позову ПАТ по газопостачанню і газифікації «Київоблгаз» до ОСОБА_1 .

Відмовляючи у задоволенні позову, суд першої інстанції обґрунтував свої висновки тим, що позовні вимоги є безпідставними та необґрунтованими.

Не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції, представник АТ «Оператор газорозподільних систем «Київоблгаз» (далі АТ «Київоблгаз) - адвокат Дмитренко О.О. подала апеляційну скаргу, у якій просить скасувати рішення Броварського міськрайонного суду Київської області від 29 липня 2019 року, ухвалити нове - про задоволення позову.

Апеляційна скарга мотивована тим, що рішення суду першої інстанції підлягає скасуванню у зв'язку з неповним з'ясуванням обставин, що мають значення для справи та порушенням і неправильним застосуванням норм матеріального та процесуального права з огляду на те, що судом першої інстанції при ухваленні рішення:

не дотримано вимоги частини 4 статті 265 ЦПК України, зокрема, у мотивувальній частині рішення не зазначені докази, відхилені судом, та мотиви їх відхилення, а також не була здійснена мотивована оцінка кожного аргументу, наведеного учасниками справи, щодо наявності чи відсутності підстав для задоволення позову, не здійснено посилання на норми матеріального права, на які посилалися сторони, які суд не застосував, та мотиви їх незастосування;

не здійснено належної оцінки наданих позивачем доказів, зокрема: акту № 853 від 11 квітня 2017 року про порушення; протоколу № 420 від 25 липня 2017 року засідання комісії Броварської ФЕГГ ПАТ «Київоблгаз» з розгляду актів про порушення вимог Кодексу газорозподільних систем; акту розрахунку необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості на суму 177 547 грн 36 коп.;

не наведено мотивів не застосування норм матеріального права на які посилався позивач, зокрема: Правил безпеки систем газопостачання України, затверджених наказом Держнаглядохоронпраці № 254 від 01 жовтня 1997 року, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 15 травня 1998 року за № 318/2758 та Кодекс газорозподільних систем, затверджений постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг 30 вересня 2015 року № 2494;

не прийнято до уваги не виконання відповідачем обов'язку дотримання процедури приєднання абонентів (побутових споживачів) до газорозподільних мереж, прямо визначених Кодексом газорозподільних систем;

не здійснено належну оцінку рішення виконавчого комітету Броварської міської ради Київської області від 09 листопада 2017 року № 714?34-07, яке прийнято з метою визначення відповідального органу за належний контроль та безпечну експлуатацію вищевказаного газопроводу і в жодному разі не дозволяє несанкціонованого споживання природного газу;

залишено поза увагою факт встановлення чіткої процедури приєднання абонентів до ГРМ, відповідно до законодавства України;

проігноровано, що договір про постачання природного газу між позивачем та відповідачем не укладався, відповідач жодного разу не звертався до позивача з заявою про приєднання до газорозподільної мережі;

не здійснено належної оцінки нормам Кодексу газорозподільних систем відповідно до яких, при виявлені несанкціонованого газопроводу оператор ГРМ не повинен доводити факт несанкціонованого споживання газу;

не враховано, що Кодексом газорозподільних систем дії споживача ОСОБА_1 кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ (крадіжка газу) та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування необлікованих об'ємів (обсягів) природного газу: наявність несанкціонованого газопроводу.

Відповідач, повідомлений належним чином про розгляд справи у суді апеляційної інстанції, заперечував щодо змісту та вимог апеляційної скарги.

Колегія апеляційного суду, вислухавши доповідь судді-доповідача, пояснення учасників справи, вивчивши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з огляду на таке.

Відповідно до статті 263 ЦПК України, рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права. Судове рішення має відповідати завданню цивільного судочинства, визначеному цим Кодексом. При виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування відповідних норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

Оскаржуване рішення суду першої інстанції цим вимогам не відповідає з огляду на таке.

Кодекс газорозподільних систем, затверджений 30 вересня 2015 року постановою № 2494 Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, визначає взаємовідносини оператора газорозподільних систем із суб'єктами ринку природного газу, а також визначає правові, технічні, організаційні та економічні засади функціонування газорозподільних систем.

АT «Київоблгаз» є оператором газорозподільної системи, що на підставі ліцензії АГ № 507469 від 01 вересня 2015 року здійснює господарську діяльність з розподілу природного, нафтового газу і газу (метану) вугільних родовищ газорозподільною системою, яка знаходиться у його власності або користуванні відповідно до законодавства, та здійснює щодо неї функції оперативно-технологічного управління.

Відповідно до пункту 2 глави 2 розділу І Кодексу газорозподільних систем, оператор газорозподільної системи (далі - Оператор ГРМ) відповідає за надійну та безпечну експлуатацію, підтримання у належному стані та розвиток газорозподільної системи, яка на законних підставах перебуває у його власності чи користуванні, належну організацію та виконання розподілу природного газу.

Відповідно до пункту 1.4 P.V Правил систем газопостачання, затверджених наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України № 285 від 15 травня 2015 року, зареєстровані в Міністерстві юстиції України 08 червня 2015 року № 674/27119 (далі - Правила), технічний стан газопроводів (підземних, надземних, наземних та ввідних) і споруд на них повинен систематично контролюватись власником (балансоутримувачем та/або орендарем (наймачем)) шляхом проведення комплексного технічного огляду (обходу) трас газопроводів, технічного обстеження, в тому числі КПО. вимірювання захисних потенціалів і перевірки ефективності роботи засобів ЕХЗ.

Відповідно до пункту 1.3 P.V Правил, контролювання тиску газу в розподільних газопроводах здійснюється газорозподільним підприємством шляхом замірювання його величини в контрольних точках за потребою в години максимального споживання газу.

Рішенням виконавчого комітету Броварської міської ради Київської області № 337 від 30 травня 2017 року об'єкту нерухомого майна, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , надано адресу (а.с. 55).

Відповідно до рішення виконавчого комітету Броварської міської ради Київської області від 09 листопада 2017 року № 714-34-07 із змінами внесеними до вказаного рішення від 10 травня 2018 року № 824-3807 про прийняття у комунальну власність територіальної громади міста Бровари безхазяйних об'єктів газопостачання та передачу їх у користування Броварської філії по експлуатації газового господарства ПАТ «Київоблгаз», Броварська міська рада вирішила прийняти у комунальну власність територіальної громади міста Бровари безхазяйні об'єкти газопостачання, що знаходяться по АДРЕСА_1 та передати їх у користування Броварської філії по експлуатації газового господарства ПАТ «Київоблгаз», і укласти договір на користування складовими газорозподільної системи (а.с. 58?59, 92).

Отже, рішення виконавчого комітету Броварської міської ради Київської області прийнято з метою визначення відповідального органу за належний контроль та безпечну експлуатацію вищевказаного газопроводу і в жодному разі не дозволяє несанкціонованого споживання природного газу.

Відповідно до положень зазначеного Кодексу несанкціонований газопровід - самовільно під'єднаний газопровід (газовий відвід, штуцер, патрубок), у тому числі без наявного підключеного газового обладнання, фізично з'єднаний, зокрема вварений, врізаний, з газорозподільною системою або газовою мережею внутрішнього газопостачання, витрата (споживання) природного газу через який не обліковується комерційним вузлом обліку (лічильником газу); несанкціонований споживач - фізична, юридична особа або фізична особа - підприємець, яка без укладання договору розподілу природного газу з оператором газорозподільної системи або на об'єкті, який не підключений до ГРМ в установленому порядку, здійснює несанкціонований відбір природного газу; несанкціонований відбір природного газу - відбір (споживання) природного газу з газорозподільної системи з порушенням вимог чинного законодавства, зокрема цього Кодексу.

Згідно із пунктом 4 глави 2 розділу I Кодексу оператор ГРМ має право безперешкодного та безкоштовного доступу до земельних ділянок всіх форм власності, на яких розташована газорозподільна система, для виконання своїх функцій та обов'язків, передбачених законодавством.

Відповідно до пункту 1 глави 2 розділу ІХ вищевказаного Кодексу до порушень споживача та несанкціонованого споживача, які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ (крадіжка газу) та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування необлікованих об'ємів (обсягів) природного газу, належать:

1) наявність несанкціонованого газопроводу;

2) несанкціоноване відновлення газоспоживання;

3) несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема лічильника газу);

4) несанкціоноване підключення газових приладів на об'єкті споживача, який обліковується за нормами споживання;

5) несанкціоноване підключення газових приладів, внаслідок якого перевищується діапазон обчислення вузла обліку (сумарна номінальна потужність газових приладів і пристроїв перевищує діапазон обчислення вузла обліку);

6) використання природного газу споживачем за відсутності чи після розірвання договору розподілу природного газу.

Згідно із пунктом 2 глави 3 розділу ІХ вищевказаного Кодексу якщо несанкціонований газопровід проведений шляхом прихованих заходів або фізичною особою, яка є несанкціонованим споживачем, початок періоду, за який визначається об'єм необлікованого природного газу, визначається з дня набуття споживачем (фізичною особою) права власності/користування на житлові (підсобні) приміщення, але не більше двох років, що передували дню виявлення порушення.

Відповідно до пункту 3.3. Правил безпеки системи газопостачання України, які затверджені наказом Держнаглядохоронпраці 01 жовтня 1997 року № 254 (Правила втратили чинність 07 липня 2015 року), проектна документація до затвердження замовником повинна бути погоджена з підприємством газового господарства щодо її відповідності виданим технічним умовам на проектування, а також повинна пройти експертизу в експертно-технічних центрах Держнаглядохоронпраці України відповідно до чинного законодавства. Проекти підлягають повторному погодженню, коли протягом 24 місяців не було розпочато будівництво систем газопостачання, а за необхідності - і коригуванню.

Пунктом 3.6. визначено, що проектування систем газопостачання повинно здійснюватись спеціалізованими проектними організаціями (незалежно від форм власності та відомчої належності), які мають дозвіл органів Держнаглядохоронпраці, одержаний в установленому порядку.

Пунктом 3.9 Правил передбачено, що будівництво об'єктів систем газопостачання повинно здійснюватися спеціалізованими будівельно-монтажними організаціями, які одержали в установленому порядку дозвіл органів Держнаглядохоронпраці на виконання робіт із спорудження систем газопостачання і зареєстровані в цих органах за місцем виконання робіт. Про початок будівництва будівельно-монтажні організації повинні повідомити орган Держнаглядохоронпраці і СПГГ не пізніше як за 5 днів до початку будівництва (пункт 3.16 Правил).

Відповідно до пункту 3.17 Правил передбачено, що після закінчення будівництва об'єкти систем газопостачання (пункт 1.1.2) повинні прийматися комісією. Приймання закінченого будівництвом об'єкта систем газопостачання оформляється актом за формою обов'язкового додатка 9 СНиП 3.05.02-88, на підставі якого виконується пуск газу і видача власнику (замовнику) дозволу на проведення пусконалагоджувальних робіт.

Із закінченням пусконалагоджувальних робіт органи Держнаглядохоронпраці дають дозвіл на експлуатацію об'єкта і беруть його під контроль. Коли проведення пусконалагоджувальних робіт не потрібне, акт приймальної комісії є дозволом на введення об'єкта в експлуатацію.

Приєднання до діючих газопроводів новозбудованих газопроводів, ГРП, відводів (вводів) до житлових і громадських будинків, промислових і сільськогосподарських підприємств, котелень, підприємств житлово-комунального та побутового призначення та інших об'єктів, а також газових мереж в середині будівель повинно проводитись під час пуску газу в ці газопроводи або об'єкти. До приєднання новозбудованих розподільних газопроводів до ГРП, відводів (вводів) в кінці кожного приєднуваного газопроводу повинні ставитися заглушки на зварюванні. Якщо в кінці приєднуваного газопроводу є вимикальний пристрій, після нього встановлюється інвентарна заглушка. Вводи і ввідні газопроводи в будинки до приєднання їх до діючих повинні бути відсічені від внутрішніх газопроводів з установкою заглушки після останнього вимикального пристрою на них (пункт 3.27 Правил).

Пуск газу у внутрішні газопроводи і до газових приладів новозбудованих житлових будинків (або після їх капітального ремонту) повинен проводитись до заселення мешканців у будинок. Після пуску газу крани перед приладами повинні бути відключені і опломбовані (пункт 3.29 Правил).

Для встановлення наявності несанкціонованого газопроводу та несанкціонованого відбору природного газу відповідно до пункту 1 глави 2 розділу XI Кодексу газорозподільних систем достатнім є встановлення факту самовільно під'єднаного газопроводу (газовий відвід, штуцер, патрубок), у тому числі без наявного підключеного газового обладнання, фізично з'єднаного, зокрема ввареного, врізаного, з газорозподільною системою або газовою мережею внутрішнього газопостачання, витрата (споживання) природного газу через який не обліковується комерційним вузлом обліку (лічильником) газу.

З матеріалів справи вбачається, що 11 квітня 2017 року представниками Оператора ГРМ за адресою: АДРЕСА_1 , прізвище власника невідоме, було виявлено наявність несанкціонованого газопроводу, про що складено акт про порушення № 853 (а.с. 10).

В цей же день представниками Оператора ГРМ складено акт про усунення порушення, в якому зазначено, що за адресою: АДРЕСА_1 , прізвище власника невідоме, порушення усунуте шляхом відрізання та заварювання газопроводу в землі (а.с. 11).

З наданої позивачем фото таблиці вбачається, що прилади, які знаходяться у житловому будинку відповідача не приєднано до газопостачання, прилади за своїм призначенням для опалювання приміщень не використовувались (а.с. 63-67).

25 липня 2017 року у присутності представника відповідача ОСОБА_1 - ОСОБА_2 , відбулося засідання комісії з розгляду актів про порушення вимог Кодексу, що підтверджується протоколом № 420 (а.с. 12).

У протоколі № 420 засідання комісії з розгляду актів про порушення вимог Кодексу від 25 липня 2017 року, зазначено, що комісія вирішила визнати акт про порушення № 853 від 11 квітня 2017 року дійсним. На засіданні комісії був присутній також представник відповідача ОСОБА_1 - ОСОБА_2 , який підписав зазначений протокол без зауважень чи пояснень (а.с. 12 зворот).

25 липня 2017 року на підставі акту про порушення вимог Кодексу від 11 квітня 2017 року № 853 з приводу виявлених порушень, а саме наявність несанкціонованого газопроводу, комісія розрахувала суму збитків, завданих порушеннями відповідача, за період з 11 квітня 2015 року по 11 квітня 2017 року у розмірі 177 547 грн 36 коп.

На засіданні комісії 25 липня 2017 року представник відповідача ОСОБА_1 - ОСОБА_2 отримав акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об'єму, природного газу від 25 липня 2017 року та рахунок на оплату № 00002205 від 25 липня 2017 року на оплату необлікованих (донарахованих) об'ємів природного газу у розмірі 177 547 грн 36 коп., що підтверджується підписом представника споживача у протоколі комісії та Акті (а.с. 13, 14).

Підсумовуючи колегія апеляційного суду вважає, що позивач довів обставини, на які посилався, як на підставу своїх вимог, тобто факт наявності несанкціонованого газопроводу та завдання внаслідок цього збитків позивачу.

Натомість, ОСОБА_1 не надала належних та допустимих доказів того, що під'єднання до газопроводу не було самовільним та здійснено у встановленому законом порядку та спосіб.

Враховуючи те, що факт порушення Кодексу газорозподільних систем за адресою: АДРЕСА_1 , надано адресу, ОСОБА_1 знайшов своє підтвердження, матеріали справи не містять інформації щодо оскарження відповідачем дій або бездіяльності АТ «Київоблгаз» при складанні акту про порушення відповідачем, або порушення позивачем процедури проведення засідання по розгляду акту про порушення № 853 або порушення позивачем процедури розгляду та затвердження акту про порушення № 853, а рішення комісії і акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості прийняті у межах повноважень комісії та відповідають розрахункам (формулам) і приписам глави 5 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем, суд апеляційної інстанції дійшов висновку про наявність правових підстав для задоволення позовних вимог та стягнення з відповідача на користь позивача заборгованості за необлікований (донарахований) об'єм природного газу у розмірі 177 547 грн 36 коп.

Відповідно до частини 1 статті 378 ЦПК України судове рішення, яким закінчено розгляд справи, підлягає скасуванню з направленням справи на розгляд за встановленою законом підсудністю, якщо рішення прийнято судом з порушенням правил територіальної юрисдикції (підсудності).

Колегія апеляційного суду, встановивши, що відповідач проживає та зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 , вважає, що оскаржуване рішення ухвалене з порушеннями правил територіальної юрисдикції (підсудності).

Разом з тим, оскільки учасник справи, який подав апеляційну скаргу, при розгляді справи судом першої інстанції не заявив про непідсудність справи, підстави для скасування рішення та направлення справи на новий розгляд відповідно до частини 2 статті 378 ЦПК України, - відсутні.

Відповідно до пункту 1.4 частини 1 статті 376 ЦПК України підставами для скасування судового рішення повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни судового рішення є: неповне з'ясування обставин, що мають значення для справи та порушення норм процесуального права або неправильне застосування норм матеріального права.

Відповідно до частин 1.13 статті 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Якщо суд апеляційної чи касаційної інстанції, не передаючи справи на новий розгляд, змінює рішення або ухвалює нове, цей суд відповідно змінює розподіл судових витрат.

Відповідно до пункту 4 частини 1 статті 382 ЦПК України у резолютивній частині постанови суду апеляційної інстанції зазначається новий розподіл судових витрат, понесених у зв'язку з розглядом справи у суді першої інстанції, - у випадку скасування судового рішення, та розподіл судових витрат, понесених у зв'язку з переглядом справи у суді апеляційної інстанції.

Оскільки позовні вимоги задоволено повністю, то з відповідача на користь позивача підлягає стягненню судовий збір за розгляд справи в суді першої та апеляційній інстанцій відповідно у розмірі 1 600 грн та 2 400 грн.

Керуючись статтями 367, 369, 374, 375, 381-384 ЦПК України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу представника Акціонерного товариства «Оператор газорозподільних систем «Київоблгаз» - адвоката Дмитренко Олени Олегівни задовольнити.

Рішення Броварського міськрайонного суду Київської області від 29 липня 2019 року скасувати з ухваленням нового судового рішення.

Позов Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Київоблгаз» до ОСОБА_1 про відшкодування вартості спожитого не облікованого об'єму та обсягу природного газу задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Київоблгаз» вартість необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягів природного газу за несанкціонований відбір природного газу у розмірі 177 547 грн 36 коп. та витрати по сплаті судового збору за розгляд справи у суді першої інстанції у розмірі 1 600 грн та за розгляд справи у суді апеляційної інстанції 2 400 грн.

Інформація про боржника: ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_2 )

Інформація про стягувача: Публічне акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації «Київоблгаз» (код ЄДРПОУ 25298288, місце знаходження: вулиця Шевченка, буд. 178, м. Боярка, Києво-Святошинський район, Київська область, 08150).

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дня її прийняття і не може бути оскаржена в касаційному порядку крім випадків передбачених статтею 389 ЦПК України.

Повний текст судового рішення складений 11 лютого 2021 року.

Головуючий Г.І. Мостова

Судді Т.А. Слюсар

Є.М. Суханова