ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
19 лютого 2021 року м. Київ № 640/4672/20
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Добрянської Я.І., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи клопотання позивача про витребування доказів в адміністративній справі
за позовом ОСОБА_1
до Адміністрації Державної прикордонної служби України
про визнання протиправними та зобов'язати вчинити дії
До Окружного адміністративного суду міста Києва звернувся ОСОБА_1 з позовом до Адміністрації Державної прикордонної служби України про визнання протиправними дій, протиправним та скасування наказу від 27.01.2020р. № 73-ос в частині, наказу від 07.02.2020р. № 124-ос в частині, поновлення на посаді, стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу.
Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 16.03.2020 р. відкрито провадження в адміністративній справі, та повідомлено сторін, що справа буде розглядатись суддею Добрянською Я.І. за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
На адресу Окружного адміністративного суду м. Києва надійшло клопотання від представника позивача про витребування доказів. Вказане клопотання обґрунтоване тим, що надані відповідачем, разом з відзивом на позовну заяву, документи є недостовірними доказами, метою яких є введення суду в оману щодо справжніх обставин справи. Разом з тим, представник позивача стверджує, що усі необхідні документи які мають значення для справи відповідач не надав.
Для повного і всебічного встановлення усіх обставин справи №640/4672/20 представник позивача просить витребувати такі докази:
- Штатний розпис Адміністрації Державної прикордонної служби України за період з 23.08.2017 до 06.08.2019, у частині яка стосується посад: - заступника директора департаменту - начальника управління боротьби з транскордонною злочинністю Департаменту оперативної діяльності; - начальника управління боротьби з транскордонною злочинністю Департаменту оперативної діяльності;
- Чинний штатний розпис Адміністрації Державної прикордонної служби України;
- Наказ про призначення ОСОБА_2 на посаду начальника управління боротьби з транскордонною злочинністю Департаменту оперативної діяльності;
- Наказ про призначення ОСОБА_2 на посаду заступника директора департаменту - начальника управління боротьби з транскордонною злочинністю Департаменту оперативної діяльності.
Неможливість позивача самостійно подати вказані докази обґрунтовується тим, що директиви, якими запроваджуються структура та штатний розпис апарату Адміністрації Держприкордонслужби містять інформацію, призначену для службового користування, на що вказує абревіатура «дск».
За таких обставин, документи, які містять інформацію для службового користування, відповідно до ч.2 ст.24 ЗУ «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» не можуть бути отримані на підставі адвокатського запиту.
Окрім вказаного, представник позивача вказує, що згідно п.13 «Положення про Адміністрацію Державної прикордонної служби України»: «Структуру апарату Адміністрації Держприкордонслужби затверджує Голова Держприкордонслужби за погодженням з Міністром внутрішніх справ. Штатний розпис та кошторис апарату Адміністрації Держприкордонслужби затверджує Голова Держприкордонслужби за погодженням з Мінфіном».
Отже, внесення змін до структури та штатного розпису Адміністрації Державної прикордонної служби України вимагало погодження таких змін з Міністром внутрішніх справ та Міністерством фінансів України, а тому представник позивача просить витребувати певні копії документів у Міністерства внутрішніх справ та Міністерства фінансів України.
Вирішуючи питання про наявність підстав для витребування від відповідача, а також інших державних органів, що не є учасниками справи, додаткових документів доказів, в т.ч. за переліком, що наведений позивачем, суд виходив з наступного.
Відповідно до ч. 1 ст. 72 Кодексу адміністративного судочинства України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
У силу положень норм ч. 1 і 4 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу.
Докази суду надають учасники справи. Суд може пропонувати сторонам надати докази та збирати докази з власної ініціативи, крім випадків, визначених цим Кодексом.
За змістом ст. 80 Кодексу адміністративного судочинства України будь-яка особа, у якої знаходиться доказ, повинна видати його на вимогу суду.
Проаналізувавши зміст клопотання позивача про витребування доказів та ознайомившись з матеріалами справи, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення вказаного клопотання. Так, суд вважає, що з метою повного та всебічного дослідження обставин справи необхідно витребувати від:
- Адміністрації Державної прикордонної служби України наступні документи (у вигляді належним чином засвідчених копій): документів якими затверджено структуру та штатний розпис Адміністрації Державної прикордонної служби України за період з 23.08.2017 до 12.08.2019 з відміткою про їх погодження Міністром внутрішніх справ та Міністерством фінансів України; Наказу про призначення ОСОБА_2 на посаду начальника управління боротьби з транскордонною злочинністю Департаменту оперативної діяльності; Наказу про призначення ОСОБА_2 на посаду заступника директора департаменту - начальника управління боротьби з транскордонною злочинністю Департаменту оперативної діяльності.
- Міністерства внутрішніх справ України - належним чином посвідчені копії документів, які містять структуру апарату Адміністрації Державної прикордонної служби України за період з 23.08.2017 до 12.08.2019 з відміткою про погодження Міністром внутрішніх справ України.
- Міністерства фінансів України належним чином посвідчені копії штатного розпису апарату Адміністрації Державної прикордонної служби України за період з 23.08.2017 до 12.08.2019 з відміткою про погодження штатного розпису.
Керуючись ст.ст.72, 77, 80, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва,
1. Клопотання позивача про витребування доказів задовольнити.
2. Зобов'язати Адміністрацію Державної прикордонної служби України подати до канцелярії суду наступні документи (у вигляді належним чином засвідчених копій):
- документів якими затверджено структуру та штатний розпис Адміністрації Державної прикордонної служби України за період з 23.08.2017 до 12.08.2019 з відміткою про їх погодження Міністром внутрішніх справ та Міністерством фінансів України;
- наказу про призначення ОСОБА_2 на посаду начальника управління боротьби з транскордонною злочинністю Департаменту оперативної діяльності;
- наказу про призначення ОСОБА_2 на посаду заступника директора департаменту - начальника управління боротьби з транскордонною злочинністю Департаменту оперативної діяльності.
3. Зобов'язати Міністерство внутрішніх справ України подати до канцелярії суду належним чином засвідчені копії документів, які містять структуру апарату Адміністрації Державної прикордонної служби України за період з 23.08.2017 до 12.08.2019 з відміткою про погодження Міністром внутрішніх справ України.
4. Зобов'язати Міністерство фінансів України подати до канцелярії суду належним чином засвідчені копії штатного розпису апарату Адміністрації Державної прикордонної служби України за період з 23.08.2017 до 12.08.2019 з відміткою про погодження штатного розпису.
5. Зобов'язати Адміністрацію Державної прикордонної служби України, Міністерство внутрішніх справ України, Міністерство фінансів України надати суду витребувані докази у п'ятнадцятиденний строк, з дня вручення даної ухвали суду.
6. Попередити Адміністрацію Державної прикордонної служби України Міністерство внутрішніх справ України, Міністерство фінансів України про те, що у разі неповідомлення суду про неможливість подати докази, витребувані судом, або неподання таких доказів без поважних причин суб'єктом владних повноважень, до нього можуть бути застосовані відповідні заходи процесуального примусу.
Ухвала набирає законної сили після її підписання суддею відповідно до ст. 256 Кодексу адміністративного судочинства України, та оскарженню не підлягає.
Суддя Я.І. Добрянська