Рішення від 08.02.2021 по справі 360/3266/20

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ

Іменем України

08 лютого 2021 рокуСєвєродонецькСправа № 360/3266/20

Луганський окружний адміністративний суд у складі

головуючого судді - Шембелян В.С.,

за участю секретаря судового засідання - Полякової В.К.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами загального позовного провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Луганській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

01 вересня 2020 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) до Головного управління Національної поліції в Луганській області (далі - відповідач, ГУНП в Луганській області), в якій просив суд:

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Національної поліції в Луганській області щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 доплати за службу у нічний час за період проходження служби в НПУ з 07.11.2015 по 02.09.2019;

- зобов'язати Головне управління Національної поліції в Луганській області здійснити розрахунок ОСОБА_1 доплати за службу у нічний час за період проходження служби в НПУ з 07.11.2015 по 02.09.2019;

- зобов'язати Головне управління Національної поліції в Луганській області здійснити виплату доплати за службу в нічний час ОСОБА_1 за період проходження служби в НПУ з 07.11.2015 по 02.09.2019;

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Національної поліції в Луганській області щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 , грошового забезпечення за виконання службових обов'язків у вихідні та неробочі дні за період проходження служби в НПУ з 07.11.2015 по 02.09.2019;

- зобов'язати Головне управління Національної поліції в Луганській області здійснити розрахунок ОСОБА_1 грошового забезпечення за виконання службових обов'язків у вихідні та неробочі дні за період проходження служби в НПУ з 07.11.2015 по 02.09.2019;

- зобов'язати Головне управління Національної поліції в Луганській області здійснити виплату грошового забезпечення за виконання службових обов'язків у вихідні та неробочі дні ОСОБА_1 за період проходження служби в НПУ з 07 листопада 2015 по 02.09.2019 (т.1 а.с.1-20).

В обґрунтування позову зазначено, що з 12 серпня 1995 року по 06 листопада 2015 року позивач проходив службу в органах внутрішніх справ України (Біловодський РВ (Г)УМВС України в Луганській області). З 07 листопада 2015 року по 02 вересня 2019 року позивач проходив службу в Національній поліції України (Біловодський ВП ГУНП в Луганській області). Наказом начальника ГУНП України у Луганській області від 29 серпня 2019 року № 821/ос позивача було звільнено, з 02 вересня 2019 року, зі служби в поліції на підставі п.7 ч.1 ст.77 Закону України «Про Національну поліцію» - за власним бажанням. Станом на день звільнення, відповідач не провів з позивачем розрахунків щодо служби у нічний час та оплати грошового забезпечення за виконання службових обов'язків у вихідні та неробочі дні за період з 07.11.2015 по 02.09.2019. Позивач вважає, що бездіяльність відповідача щодо не нарахування та невиплати доплати за службу у нічний час, оплату грошового забезпечення за виконання службових обов'язків у вихідні та неробочі дні суперечать положенням Закону та порушують права позивача, а тому звернувся до суду за захистом своїх прав, просив задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

Ухвалою суду від 07.09.2020 відкрито провадження у справі, справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін (т.1 а.с.46-47).

Ухвалою суду від 06.10.2020 клопотання позивача про витребування додаткових доказів задоволено та відкладено судове засідання (т.1 а.с.82-83).

Ухвалою суду від 01.12.2020 вирішено подальший розгляд справи здійснювати за правилами загального позовного провадження (т.2 а.с.179).

Ухвалою суду від 21.12.2020 закрито підготовче провадження у справі № 360/3266/20 та призначено справу до розгляду у відкритому судовому засіданні (т.2 а.с.187).

Судове засідання призначене на 06.01.2021 не відбулося, з підстав зазначених у довідці (т.2 а.с.195).

20.01.2021 у судовому засіданні оголошено перерву до 08.02.2020 (т.2 а.с.201-202).

Відповідач позовні вимоги не визнав, до канцелярії суду надав відзив на позовну заяву від 24.09.2020 №976/111/28-2020, в якому просив відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі (т.1 а.с.52-55).

Щодо вимог позивача в частині визнання протиправною бездіяльності ГУНП в Луганській області та зобов'язання здійснити виплату доплати за службу в нічний час позивачу за період проходження служби в НПУ з 07.11.2015 по 02.09.2019 зазначив, що згідно довідки Біловодського ВП ГУНП в Луганській області позивач протягом часу з 07.11.2015 року по 02.09.2019 відповідно до книг нарядів залучався до несення служби у якості відповідального по Біловодському ВП ГУНП в Луганській області. Однак будь-якого документального підтвердження виконання позивачем протягом спірного періоду обов'язків, передбачених пунктом 4.13. Інструкції № 181 та пунктом 6 розділу IV Інструкції № 440 у нічний час, а саме відмітки про перевірку у нічний час відповідних підрозділів та нарядів, документів які б свідчили про особисту присутність позивача у нічний час при здійсненні СОГ будь яких ОРМ на місцях вчинення кримінальних правопорушень, рапортів щодо доповіді керівнику Біловодського ВП ГУНП в Луганській області про результати свого чергування та виконання у нічний час обов'язків немає. Отже, вважає, що у відповідача відсутні підстави складання відносно позивача довідки обліку несення служби у нічний час, згідно з п. 11 Розділу II Порядку №260, за період з 07.11.2015 по грудень 2018 року, у зв'язку з чим вимоги в цій частині є необґрунтованими.

Щодо вимог позивача в частині визнання протиправною бездіяльності ГУНП в Луганській області щодо не нарахування та не виплати позивачу грошового забезпечення за виконання службових обов'язків у вихідні та неробочі дні за період проходження служби в НПУ з 07.11.2015 по 02.09.2019 зазначив, що правовими нормами ч.5 ст.91 Закону № 580-VIII та п.20 Порядку № 260 прямо зазначено, що за виконання службових обов'язків понад установлений службовий час, у вихідні, святкові та неробочі дні грошове забезпечення поліцейським додатково не виплачується. Поліцейським, які виконували службові обов'язки у вихідні, святкові та неробочі дні, крім поліцейських, які працюють у змінному режимі, відповідний час для відпочинку в порядку компенсації надається протягом двох наступних місяців. Таким чином вважає, що вимоги позивача в цій частині є необґрунтованими та такими, що суперечать діючому законодавству та нормативно правовим актам.

На підставі викладеного просив відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

28.09.2020 від позивача надійшла відповідь на відзив (т.1 а.с.66-72), в якій вважає доводи відповідача необгрунтованими та такими, що не відповідають вимогам законодавства. Просив задовольнити позовні вимоги в повному обсязі, на спростування аргументів відповідача, витребувати певні докази.

Суд розглядає справу в порядку загального позовного провадження за відсутності учасників справи, відповідно до статті 205 КАС України.

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст.72-79, 90 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд встановив такі обставини справи.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , адреса реєстрації: АДРЕСА_1 , є учасником бойових дій, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_2 від 04 квітня 2016 року (т.1 а.с.21-22,2324).

З трудової книжки позивача серії НОМЕР_3 вбачається, що з 07.11.2015 по 02.09.2019 проходив службу в Національній поліції України (т.1 а.с.27).

Наказом начальника Головного управління Національної поліції в Луганській області від 29 серпня 2019 року № 821/ос позивача з 02 вересня 2019 року звільнено зі служби в поліції на підставі пункту 7 частини першої статті 77 Закону України «Про Національну поліцію» за власним бажанням. Вислуга років на день звільнення у календарному обчисленні складає 24 роки 00 місяців 21 день (т.1 а.с.29).

18.07.2020 позивач звернувся до відповідача із запитом, в якому просив надати довідку УФЗБО про розмір щомісячного посадового окладу, який було встановлено та виплачено за період служби в НПУ на вказаній посаді з 07.11.2015 по 02.09.2019 відповідно до постанови КМУ від 11.11.2015 №988 «Про грошове забезпечення поліцейський Національної поліції» (т.1 а.с.30-31).

Супровідним листом від 06.08.2020 №5616/111/19/05-2020 відповідачем було надано довідку Біловодського ВП ГУНП в Луганській області від 30.07.2020 №6952/111/47-2020 з інформацією про несення позивачем служби у вихідні та святкові дні та нічний час за період проходження служби в поліції з 07.11.2015 по 02.09.2019, довідку Біловодського ВП ГУНП в Луганській області від 30.07.2020 №6979/111/47-2020 щодо надання позивачу днів відпочинку за службу у вихідні, святкові дні та нічний час (т.1 а.с.32,33,34).

Також, на адвокатський запит адвоката позивача від 17.08.2020, відповідачем було надано відповідь від 26.08.2020 №6972/111/47/05-2020, в якій, серед іншого, зазначено, що до фінансового підрозділу довідки про залучення ОСОБА_1 до роботи у нічній час за період з 07.11.2015 по 31.12.2018 не надходили, у зв'язку із чим виплати не здійснювались (т.1 а.с.38-39).

З листа Біловодського ВП ГУНП в Луганській області від 17.09.2020 №8294/111/47-2020 вбачається, що у період часу з 07.11.2015-02.09.2019 ОСОБА_1 залучався на чергування у якості відповідального. У відповідності до вимог наказу МВС України від 06.04.2016 № 260 довідка облік фактичного часу служби в нічний час для нарахування доплати за несення служби в нічний час відсутня. Також будь-які інші документи, які підтверджують несення служби ОСОБА_1 у нічний час відсутні. Відповідно до книг нарядів ОСОБА_1 залучався до несення служби у якості відповідального по Біловодському ВП ГУНП у вихідні та неробочі дні, а саме:

- за 2015 рік згідно книги нарядів №16 від 07.11.2015 ніс службу у вихідні та святкові дні: 29.11.15;

- за 2016 рік згідно книги нарядів № 47 від 01.01.2016, №89 від 08.04.2016, № 104 від 14.06.2016, № 121 від 23.09.2016, ніс службу у вихідні та святкові дні: 10.01.16, 06.03.16, 20.03.16, 16.04.16, 18.06.16, 25.06.16, 20.08.16, 28.08.16, 17.09.16, 22.10.16, 13.11.16, 11.12.16;

- за 2017 рік згідно книги нарядів № 138 від 01.01.2017, №10.04.213 від 10.04.2017, № 228 від 20.07.2017, № 424 від 08.10.2017, ніс службу у вихідні та святкові дні: 06.01.17, 14.01.17, 22.01.17,,18.03.17] 25.03.17,06.04.17, 15.04.17,23.04.17, 28.05.17, 30.07.17, 13.08.17, 19.08.17, 09.09.17, 07.10.17, 08.10.17, 04.11.17, 11.11.17, 03.12.17, 24.12.17;

- за 2018 рік згідно книги нарядів № 266 від 15.01.2018, №353 від 23.04.2018, № 376 від 29.06.2018, № 377 від 03.09.2018, ніс службу у вихідні та святкові дні: 11.02.18, 03.03.18,07.03.18,25.03.18,28.04.18,06.05.18, 18.08.18, 10.11.18;

- за 2019 рік згідно книги нарядів № 399 від 13.01.201, №424 від 22.04.2019, № 432 від 30.07.2019, № 441 від 08.11.2019, ніс службу у вихідні та святкові дні: 14.01.19, 09.03.19, 18.05.19, 15.06.19 (т.1 а.с.56-57).

З довідки УФЗБО ГУНП в Луганській області від 09.09.2020 № 719/111/22-2020 вбачається здійснення виплати позивачу доплати за службу у нічний час за період з 07.11.2015 по 02.09.2019 (т.1 а.с. 58).

Довідками УФЗБО ГУНП в Луганській області від 09.09.2020 № 124/111/22-2020, від 09.09.2020 № 720/111/22-2020, від 09.09.2020 № 721/111/22-2020, від 09.09.2020 № 722/111/22-2020, від 09.09.2020 № 723/111/22-2020 підтверджується нарахований розмір грошового забезпечення позивача за період з 07.11.2015 по 02.09.2019 (т.1 а.с. 59-63).

На виконання вимог ухвали суду від 06.10.2020 відповідачем супровідним листом від 02.11.2020 №1137/111/28-2020 надані: витяг з книги нарядів інв. № 138 на 22 арк, витяг з книги нарядів інв. № 213 на 14 арк, витяг з книги нарядів інв. № 267 на 13 арк, витяг з книги нарядів інв. № 228 на 18 арк, витяг з книги нарядів інв. № 266 на 16 арк, витяг з книги нарядів інв. № 353 на 11 арк, витяг з книги нарядів інв. № 377 на 14 арк, витяг з книги нарядів інв. № 385 на 8 арк, витяг з книги нарядів інв. № 399 на 15 арк, витяг з книги нарядів інв. № 424 на 19 арк, витяг з книги нарядів інв. № 432 на 5 арк, витяг з книги нарядів інв. № 47 на 18 арк, витяг з книги нарядів інв. № 89 на 5 арк, витяг з книги нарядів інв. № 104 на 16 арк, витяг з книги нарядів інв. № 121 на 17 арк, витяг з книги нарядів інв. № 16 на 12 арк, витяг з книг прийомів та здач чергувань № 375, № 225, № 102, № 19 на 101 арк, лист Біловодського ВП від 22.10.2020 № 9162/111/47-2020 на 2 арк (т.1 а.с.96, 97-250, т.2 а.с.1-172), з дослідженням яких судом встановлено, що за кожну нічну зміну за період з 22:00 до 06:00 дійсно наявні відповідні рукописні записи, учинені ОСОБА_1 за особистим підписом, як відповідальним по відділу поліції або помічником відповідального по відділу поліції, про факт та результати проведення перевірок різних нарядів в нічний час із зазначенням виду (назви) перевіреного наряду, точного часу його перевірки та результатів перевірки (не менше трьох перевірок за ніч).

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам, суд керується такими вимогами чинного законодавства.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно із статтею 43 Конституції України кожен має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується. Цією ж статтею передбачено, що право особи на своєчасне одержання винагороди за працю захищається законом.

Стаття 45 Конституції України гарантує кожному, хто працює, право на відпочинок. Це право забезпечується наданням днів щотижневого відпочинку, а також оплачуваної щорічної відпустки, встановленням скороченого робочого дня щодо окремих професій і виробництв, скороченої тривалості роботи у нічний час. Максимальна тривалість робочого часу, мінімальна тривалість відпочинку та оплачуваної щорічної відпустки, вихідні та святкові дні, а також інші умови здійснення цього права визначаються законом.

Мінімальні гарантії соціальної захищеності працівників установлені в Кодексі законів про працю України, згідно з якими: нормальна тривалість робочого часу працівників не може перевищувати 40 годин на тиждень (частина перша статті 50); при п'ятиденному робочому тижні працівникам надаються два вихідних дні на тиждень, а при шестиденному робочому тижні - один вихідний день; у випадку, коли святковий або неробочий день збігається з вихідним днем, вихідний день переноситься на наступний після святкового або неробочого (частини перша і третя статті 67); тривалість щотижневого безперервного відпочинку повинна бути не менш як сорок дві години (стаття 70); робота у вихідний день може компенсуватися, за згодою сторін, наданням іншого дня відпочинку або у грошовій формі у подвійному розмірі (частина перша статті 72).

За загальним правилом, пріоритетними є норми спеціального законодавства, а трудове законодавство підлягає застосуванню у випадках, якщо нормами спеціального законодавства не врегульовано спірні правовідносини або коли про це йдеться у спеціальному законі.

Позиція аналогічного змісту наведена у постанові Верховного Суду України від 17 лютого 2015 року у справі № 21-8а15 та постанові Верховного Суду від 21 жовтня 2020 року у справі № 2340/2705/18.

Правоохоронні органи - державні органи, що на підставі законодавства держави здійснюють правоохоронну (правозастосовну та правозахисну) діяльність.

Діяльність правоохоронних органів спрямована на забезпечення законності і правопорядку, захист прав та інтересів громадян, соціальних груп, суспільства і держави, попередження, припинення правопорушень, застосування державного примусу або заходів громадського впливу до осіб, які порушили закон та правопорядок.

Згідно з частиною першою статті 1 Закону № 580-VIII, який набрав чинності 07 листопада 2015 року, Національна поліція України (далі - поліція) - це центральний орган виконавчої влади, який служить суспільству шляхом забезпечення охорони прав і свобод людини, протидії злочинності, підтримання публічної безпеки і порядку.

За приписами статті 2 Закону № 580-VІІІ завданнями поліції є надання поліцейських послуг у сферах: 1) забезпечення публічної безпеки і порядку; 2) охорони прав і свобод людини, а також інтересів суспільства і держави; 3) протидії злочинності; 4) надання в межах, визначених законом, послуг з допомоги особам, які з особистих, економічних, соціальних причин або внаслідок надзвичайних ситуацій потребують такої допомоги.

Отже, Національна поліція є правоохоронним органом.

Статтею 91 Закону № 580-VІІІ встановлено, що особливий характер служби в поліції містить такі спеціальні умови для певних категорій поліцейських: 1) службу у святкові та вихідні дні; 2) службу позмінно; 3) службу з нерівномірним графіком; 4) службу в нічний час.

Розподіл службового часу поліцейських визначається розпорядком дня, який затверджує керівник відповідного органу (закладу, установи) поліції. Розподіл службового часу поліцейських визначається розпорядком дня, який затверджує керівник відповідного органу (закладу, установи) поліції.

Для поліцейських установлюється п'ятиденний робочий тиждень з двома вихідними днями, а для курсантів (слухачів) вищих навчальних закладів із специфічними умовами навчання, які готують поліцейських, - шестиденний робочий тиждень з одним вихідним днем.

Вихідні, святкові та неробочі дні є днями відпочинку для всіх поліцейських, крім залучених до виконання службових обов'язків.

Поліцейським, які виконували службові обов'язки у вихідні, святкові та неробочі дні, крім поліцейських, які працюють у змінному режимі, відповідний час для відпочинку в порядку компенсації надається протягом двох наступних місяців.

Відповідно по частин першої та другої статті 94 Закону № 580-VІІІ поліцейські отримують грошове забезпечення, розмір якого визначається залежно від посади, спеціального звання, строку служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наявності наукового ступеня або вченого звання. Порядок виплати грошового забезпечення визначає Міністр внутрішніх справ України.

Відповідно до пункту 4 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 580-VІІІ до приведення законодавства України у відповідність із цим Законом акти законодавства застосовуються в частині, що не суперечить цьому Закону.

Так, пункт 1 постанови Кабінету Міністрів України від 14 вересня 1991 року № 197 «Про порядок компенсації особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ за службу понад установлений законодавством робочий час, а також у дні щотижневого відпочинку та святкові дні» (чинної на час виникнення спірних правовідносин з 07 листопада 2015 року до 15 квітня 2016 року) передбачав, що при залученні осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, які утримуються за рахунок коштів республіканського та місцевих бюджетів, а також коштів, що надходять за договорами від міністерств, відомств, підприємств, установ, організацій і громадян, до несення служби понад установлений законодавством робочий час оплата їхньої праці за цей час провадиться у розмірах, передбачених законодавством України про працю, з розрахунку посадового окладу й окладу за спеціальним званням. Служба осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ у дні щотижневого відпочинку та святкові дні може компенсуватися за їхньою згодою наданням іншого дня відпочинку або в грошовій формі у подвійному розмірі.

Відповідно до абзацу першого пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (чинної на час виникнення спірних правовідносин з 07 листопада 2015 року до 01 березня 2018 року) виплата грошового забезпечення особам рядового і начальницького складу здійснюється в порядку, що затверджується Міністерством внутрішніх справ.

Приписами пункту 3.7 Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 31 грудня 2007 року № 499 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 12 березня 2008 року за № 205/14896 (далі Інструкція № 499), яка діяла до 31 грудня 2016 року, врегульовані питання компенсації за службу в понаднормовий час, у дні щотижневого відпочинку та святкові дні.

Відповідно до підпунктів 3.7.1, 3.7.2 пункту 3.7 Інструкції № 499 при залученні осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ до несення служби понад установлений законодавством робочий час виплата грошового забезпечення проводиться з розрахунку посадового окладу й окладу за спеціальним званням. Годинна ставка обчислюється шляхом поділу місячного посадового окладу та окладу за спеціальним званням на кількість годин робочого часу в поточному місяці. При цьому понаднормові роботи не повинні перевищувати для кожного працівника чотирьох годин протягом двох днів поспіль і 120 годин на рік.

Служба осіб рядового і начальницького складу у дні щотижневого відпочинку та святкові дні може компенсуватися за їхньою згодою шляхом надання їм іншого дня відпочинку або в грошовій формі. Компенсація понаднормових робіт шляхом надання відгулів не допускається (підпункт 3.7.3 пункту 3.7 Інструкції № 499).

Підпунктом 3.7.4 пункту 3.7 Інструкції № 499 визначено, що підставою для залучення працівників органів внутрішніх справ до понаднормової служби чи в дні щотижневого відпочинку та святкові дні є: а) письмові накази керівників органів внутрішніх справ; б) графіки нарядів чергувань, затверджені керівниками органів внутрішніх справ.

Відповідно до підпункту 3.7.5 пункту 3.7 Інструкції № 499 облік робочого часу здійснюється шляхом ведення щомісячного табеля з обов'язковою відміткою в ньому кількості відпрацьованих годин.

Згідно з підпунктом 3.7.6 пункту 3.7 Інструкції № 499:

службою в нічний час вважається виконання особами рядового і начальницького складу органів, підрозділів установ і навчальних закладів внутрішніх справ службових обов'язків у період з 22.00 до 06.00;

особам, які несуть службу в нічний час, надається перерва для відпочинку та харчування тривалістю не більше двох годин. Перерва для відпочинку і харчування не включається в робочий час;

особам добового наряду під час чергування почергово надаються перерви для вживання їжі та короткочасного відпочинку. Загальна тривалість такої перерви становить 4 години (2 години вдень і 2 години вночі), яка не враховується в робочий час.

Застосування зазначених норм до спірних правовідносин викладено в постанові Верховного Суду від 22 січня 2020 року у справі № 815/2185/16.

Аналіз наведених норм свідчить про те, що за виконання службових обов'язків понад установлений службовий час, у вихідні, святкові та неробочі дні, грошове забезпечення додатково не виплачується та позивач за несення служби в нічний час має право на виплату доплати, відповідно виплата проводиться саме за кожну годину служби поліцейським у нічний час.

Відповідно до Додатку 22 до наказу Міністерства внутрішніх справ України від 31 грудня 2007 року № 499 «Додаткові види грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ» доплата за службу в нічний час особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ становить 35 відсотків посадового окладу.

Виходячи з положень пункту 1 Постанови № 988, яка набрала чинності 02 грудня 2015 року та відповідно до пункту 8 застосовується з дня набрання чинності Законом України «Про Національну поліцію», тобто з 07 листопада 2015 року, грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Підпунктом 3 пункту 5 Постанови № 988 визначено обов'язок виплачувати доплату за службу в нічний час - у розмірі 35 відсотків посадового окладу з розрахунку за кожну годину служби в нічний час.

Порядок № 260, який набрав чинності 27 травня 2016 року, відповідно до пункту 2 наказу Міністерства внутрішніх справ України від 06 квітня 2016 року № 260 застосовується з дня набрання чинності Законом України «Про Національну поліцію», тобто з 07 листопада 2015 року,

Положення Порядку № 260 визначають критерії виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання, які здійснюють підготовку поліцейських (далі - ВНЗ МВС із специфічними умовами навчання).

Пунктом 3 розділу І Порядку № 260 визначено, що грошове забезпечення поліцейських визначається залежно від посади, спеціального звання, стажу служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наукового ступеня або вченого звання.

До складу грошового забезпечення входять: 1) посадовий оклад; 2) оклад за спеціальним званням; 3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер); 4) премії; 5) одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Пунктом 11 розділу І Порядку № 260 визначено, що грошове забезпечення, виплачене поліцейському несвоєчасно або в меншому розмірі, ніж належало, виплачується за весь період, протягом якого поліцейський мав на нього право, але не більше ніж за три роки, що передували зверненню за одержанням грошового забезпечення.

Відповідно до пункту 20 розділу І Порядку № 260 за виконання службових обов'язків понад установлений службовий час, у вихідні, святкові та неробочі дні грошове забезпечення поліцейським додатково не виплачується. Поліцейським, які виконували службові обов'язки у вихідні, святкові та неробочі дні, крім поліцейських, які працюють у змінному режимі, відповідний час для відпочинку (у порядку компенсації) надається протягом двох наступних місяців.

Відповідно до пункту 11 розділу ІІ Порядку № 260:

поліцейським, які виконують службові обов'язки в нічний час, виплачується доплата за службу в нічний час у розмірі 35 відсотків посадового окладу з розрахунку за кожну годину служби в нічний час;

годинна ставка обчислюється шляхом ділення місячного посадового окладу на кількість годин фактичного часу служби з урахуванням норми тривалості службового часу за відповідний місяць при 40-годинному робочому тижні;

службою в нічний час вважається виконання поліцейськими службових обов'язків у період з 22.00 до 06.00;

поліцейським, які несуть службу в нічний час, надається перерва для відпочинку та харчування тривалістю не більше двох годин. Перерва для відпочинку і харчування не включається в службовий час;

поліцейським добового наряду під час чергування почергово надаються перерви для вживання їжі та короткочасного відпочинку. Загальна тривалість такої перерви становить 4 години (2 години вдень і 2 години вночі) та не включається в службовий час;

підставами для виконання службових обов'язків у нічний час є графіки нарядів та чергувань, затверджені наказами керівників підрозділів органів поліції;

облік фактичного часу служби в нічний час для нарахування доплати здійснюється шляхом оформлення довідки обліку несення поліцейськими служби в нічний час за формою, визначеною у додатку 1 до цих Порядку та умов;

поліцейським, що залучалися до служби в нічний час, виплата доплати за службу в нічний час за минулий місяць здійснюється одночасно з виплатою грошового забезпечення за поточний місяць.

Аналіз наведених норм свідчить про те, що поліцейським за виконання службових обов'язків понад установлений службовий час, у вихідні, святкові та неробочі дні грошове забезпечення додатково не виплачується, а надається відповідний час для відпочинку (у порядку компенсації) протягом двох наступних місяців. За несення служби в нічний час виплачується доплата у розмірі 35 відсотків посадового окладу з розрахунку за кожну годину служби в нічний час. Тобто, відповідна виплата проводиться саме за кожну годину служби поліцейським у нічний час.

Аналогічний правовий висновок викладений в постанові Верховного Суду від 07 серпня 2019 року у справі № 820/5122/17.

Також з аналізу наведеного законодавства суд дійшов висновку, що норми Інструкції № 499 та Порядку № 260 за змістом, що стосується компенсації за службу в нічний час, за виконання службових обов'язків у вихідні, святкові та неробочі дні, є аналогічними, у зв'язку з чим суд вважає безпідставними посилання позивача на застосування до спірних правовідносин норм Кодексу законів про працю України.

Враховуючи положення Інструкції № 499 та Порядку № 260, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позову в частині позовних вимог про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання відповідача здійснити виплату грошового забезпечення за виконання службових обов'язків у вихідні та неробочі дні ОСОБА_1 за період проходження служби в НПУ з 07 листопада 2015 по 02.09.2019.

Щодо позовних вимог про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання відповідача здійснити виплату доплати на користь позивача грошового забезпечення за несення служби в нічний час за період з 07 листопада 2015 року по 02 вересня 2019 року суд зазначає наступне.

Пунктом 4.10 розділу IV Інструкції № 181, яка діяла до 18 липня 2017 року, передбачено, що для ефективності здійснення цілодобового контролю за забезпеченням захисту конституційних прав громадян, правопорядку та протидії злочинності, подальшого вдосконалення управлінської діяльності в міськрайлінорганах призначається відповідальний по міськрайліноргану та його помічник.

Згідно з пунктом 4.11 розділу IV Інструкції № 181:

відповідальними по міськрайлінорганах у вихідні та святкові дні призначаються перший заступник та заступники начальників органів (допускається чергування як відповідального начальника міськрайліноргану та посадових осіб, які виконують обов'язки начальника та заступників начальника ОВС), в інші дні - керівники провідних структурних підрозділів, визначених начальником ОВС, а помічниками відповідальних (тільки для ОВС I та II категорій) - керівники інших структурних підрозділів відділу або найбільш підготовлені фахівці;

відповідальні та помічники відповідальних несуть службу у форменому одязі встановленого зразка. Тривалість чергування відповідальних - тиждень або доба, а помічників відповідальних доба;

відповідальний по міськрайліноргану зобов'язаний:

- перед заступанням на чергування ознайомитися з оперативною обстановкою, перевірити готовність добових нарядів чергової частини, ІТТ, слідчо-оперативної групи, інших працівників, що залучаються до чергування, за відсутності начальника ОВС провести інструктаж та отримати табельну вогнепальну зброю;

- перевірити законність тримання осіб, які перебувають у КЗД, ІТТ, та за наявності підстав невідкладно вжити заходів щодо поновлення порушених конституційних прав громадян;

- бути присутнім під час перевірки та огляду КЗД, камер та інших приміщень ІТТ, при перевірці затриманих і взятих під варту осіб;

- забезпечити організацію своєчасного розгляду обставин правопорушень, скоєних особами, які доставлені до чергової частини, та приймати рішення за справами про адміністративні правопорушення;

- перебувати в місці розташування органу (підрозділу) у службовому кабінеті, постійно бути на зв'язку з черговою частиною, відлучатися лише для вживання їжі, виїзду на місця подій або перевірки організації й несення служби нарядами;

- при ускладненні оперативної обстановки в разі необхідності через оперативного чергового міськрайліноргану вносити тимчасові зміни в розстановку сил і засобів, про прийняте рішення доповідати начальникові ОВС;

- особисто виїжджати на місця вчинення кримінальних правопорушень і подій, інформація про які підлягає направленню до ГУМВС, УМВС;

- здійснювати перевірки несення служби добовими нарядами ОВС та іншими нарядами, задіяними на охорону громадського порядку;

- надавати пропозиції начальникові стосовно заохочення працівників ОВС і представників громадськості, які відзначилися в боротьбі зі злочинністю та охороні громадського порядку, а при невиконанні чи неналежному виконанні службової дисципліни - про накладення дисциплінарних стягнень.

Відповідальні по міськрайліноргану можуть продовжити чергування в нічний час за місцем проживання лише з дозволу начальника ОВС (пункт 4.14 розділу IV Інструкції № 181).

Відповідно до пункту 4.15 розділу IV Інструкції № 181 після завершення чергування відповідальний по міськрайліноргану доповідає начальникові ОВС про стан оперативної обстановки на території обслуговування, виявлені проблеми в роботі та шляхи їх розв'язання, пропозиції щодо вдосконалення оперативно-службової діяльності, а також про результати перевірок.

Відповідальному по ОВС та його помічнику після закінчення чергування надається відпочинок, ураховуючи фактично витрачений на чергування час (при роботі до 21.00 - 12 годин, при добовій роботі - 24 години) (пункт 4.16 розділу IV Інструкції № 181).

З системного аналізу вищенаведених нормативно-правових актів, суд дійшов висновку, що Інструкція № 499 та Порядок № 260 за змістом, що стосується компенсації за роботу в нічний час, є аналогічними. Відповідно, поліцейським протягом всього періоду проходження служби в Національній поліції, починаючи з 07 листопада 2015 року, за несення служби в нічний час передбачена виплата доплати в розмірі 35 відсотків посадового окладу з розрахунку за кожну годину служби в нічний час. Тобто, відповідна виплата проводиться саме за кожну годину служби поліцейським у нічний час.

Судом встановлено, що в періоді з 07.11.2015 по 02.09.2019 позивач ніс службу в нічний час, що підтверджується витягом з книги нарядів інв. № 138 на 22 арк, витягом з книги нарядів інв. № 213 на 14 арк, витягом з книги нарядів інв. № 267 на 13 арк, витягом з книги нарядів інв. № 228 на 18 арк, витягом з книги нарядів інв. № 266 на 16 арк, витягом з книги нарядів інв. № 353 на 11 арк, витягом з книги нарядів інв. № 377 на 14 арк, витягом з книги нарядів інв. № 385 на 8 арк, витягом з книги нарядів інв. № 399 на 15 арк, витягом з книги нарядів інв. № 424 на 19 арк, витягом з книги нарядів інв. № 432 на 5 арк, витягом з книги нарядів інв. № 47 на 18 арк, витягом з книги нарядів інв. № 89 на 5 арк, витягом з книги нарядів інв. № 104 на 16 арк, витягом з книги нарядів інв. № 121 на 17 арк, витягом з книги нарядів інв. № 16 на 12 арк, витягом з книг прийомів та здач чергувань № 375, № 225, № 102, № 19 на 101 арк, листом Біловодського ВП від 22.10.2020 № 9162/111/47-2020 на 2 арк (т.1 а.с.96, 97-250, т.2 а.с.1-172), однак не отримував за це відповідної доплати, що свідчить про допущену відповідачем бездіяльність, яка є протиправною.

Твердження відповідача, що відсутність за розділом ІV Інструкції з організації діяльності чергової служби органів (підрозділів) Національної поліції України, затвердженої наказом МВС від 23.05.2017 № 440, яким визначено організацію діяльності чергових служб територіальних підрозділів головних управлінь Національної поліції в Автономній Республіці Крим та місті Севастополі, областях, місті Києві, у добовому наряді такого виду наряду як помічник відповідального у територіальних підрозділах поліції, що унеможливлює залучення позивача до чергування у спірний період, також не змінюють тих обставин, що згідно з книгами прийомів та здач чергувань, на підставі книг нарядів у періоді з 07.11.2015 по 02.09.2019 позивач був залучений до добових чергувань та фактично виконував службові обов'язки у нічний час, тому мав отримати відповідну доплату.

Європейський суд з прав людини підкреслює особливу важливість принципу «належного урядування». Він передбачає, що в разі коли йдеться про питання загального інтересу, державні органи повинні діяти вчасно та в належний і якомога послідовніший спосіб (див. рішення у справах «Беєлер проти Італії» [ВП] (Beyeler v. Italy [GC]), заява № 33202/96, п. 120, ECHR 2000, «Онер'їлдіз проти Туреччини» [ВП] (Oneryэldэz v. Turkey [GC]), заява № 48939/99, п. 128, ECHR 2004-XII, «Megadat.com S.r.l. проти Молдови» (Megadat.com S.r.l. v. Moldova), заява № 21151/04, п. 72, від 8 квітня 2008 року, і «Москаль проти Польщі» (Moskal v. Poland), заява № 10373/05, п. 51, від 15 вересня 2009 року). Також, на державні органи покладено обов'язок запровадити внутрішні процедури, які посилять прозорість і ясність їхніх дій, мінімізують ризик помилок (див., наприклад, рішення у справах «Лелас проти Хорватії» (Lelas v. Croatia), заява № 55555/08, п. 74, від 20.05.2010 року, і «Тошкуце та інші проти Румунії» (Toscuta and Others v. Romania), заява № 36900/03, п. 37, від 25.11.2008 року) і сприятимуть юридичній визначеності у правовідносинах.

Крім того, Європейський суд з прав людини у своєму рішення по справі Yvonne van Duyn v.Home Office зазначив, що принцип юридичної визначеності означає, що зацікавлені особи повинні мати змогу покладатися на зобов'язання, взяті державою, навіть якщо такі зобов'язання містяться в законодавчому акті, який загалом не має автоматичної прямої дії. З огляду на принцип юридичної визначеності, держава не може посилатись на відсутність певного нормативного акта, який би визначав механізм реалізації прав та свобод громадян, закріплених у конституції чи інших актах. Така дія названого принципу пов'язана з іншим принципом - відповідальності держави, який полягає в тому, що держава не може посилатися на власне порушення зобов'язань для запобігання відповідальності. Захист принципу обґрунтованих сподівань та юридичної визначеності є досить важливим у сфері державного управління та соціального захисту. Так, якщо держава чи орган публічної влади схвалили певну концепцію своєї політики чи поведінки, така держава чи такий орган вважатимуться такими, що діють протиправно, якщо вони відступлять від такої політики чи поведінки щодо фізичних та юридичних осіб на власний розсуд та без завчасного повідомлення про зміни у такій політиці чи поведінці, позаяк схвалення названої політики чи поведінки дало підстави для виникнення обґрунтованих сподівань у названих осіб стосовно додержання державою чи органом публічної влади такої політики чи поведінки.

Посилання відповідача на відсутність в Біловодському ВП ГУНП в Луганській області відповідних довідок про облік несення ОСОБА_1 служби в нічний час, які повинні оформлюватись підрозділом, в якому позивач проходив службу, суд відхиляє, оскільки, матеріали справи підтверджують факт несення позивачем служби в нічний час за спірний період, а право позивача на отримання такої доплати не повинно ставитися в залежність від оформлення підрозділом, в якому позивач проходив службу, довідок про несення позивачем служби в нічний час.

Аналогічний правовий висновок викладений в постанові Верховного Суду від 16 липня 2020 року у справі № 2140/1763/18.

Згідно зі статтею 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідно до частини 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Згідно з частиною 2 статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на Відповідача.

Отже підсумовуючи викладене, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.

Судом не вирішується питання щодо розподілу судових витрат відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, оскільки позивач звільнений від сплати судового збору згідно пункту 1 частини першої статті 5 Закону України “Про судовий збір”.

Керуючись статтями 2, 9, 139, 241-246, 255, 296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Луганській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Національної поліції в Луганській області в частині ненарахування та невиплати ОСОБА_1 доплати за службу в нічний час за період з 07.11.2015 по 02.09.2019.

Зобов'язати Головне управління Національної поліції в Луганській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 доплату за службу в нічний час за період з 07.11.2015 по 02.09.2019.

В задоволенні іншої частин позовних вимог відмовити.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення складено 18 лютого 2021 року.

Суддя В.С. Шембелян