Рішення від 18.02.2021 по справі 200/7505/20-а

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 лютого 2021 р. Справа№200/7505/20-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Зінченка О.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження (в письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Управління Пенсійного фонду України у м. Краматорську Донецької області (юридична адреса: 84302, Донецька обл., місто Краматорськ, вулиця Поштова, будинок 5, код ЄДРПОУ 23346787) про визнання дій протиправними, скасування рішення про відмову у перерахунку пенсії та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

12 серпня 2020 року до Донецького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у м. Краматорську про визнання дій щодо відмови у перерахунку пенсії за втратою годувальника на підставі довідки прокуратури Донецької області № 18-85-668 від 14 травня 2020 року та скасування рішення про відмову в перерахунку пенсії по заробітній платі № 180 від 17 червня 2020 року; про зобов'язання здійснити перерахунок пенсії за втратою годувальника, яка була призначена і нарахована за посадою прокурора в прокуратурі м. Краматорська на підставі довідки прокуратури Донецької області № 18-85-668 від 14 травня 2020 року.

В обґрунтування вимог позивачем зазначено, що відповідачем порушено вимоги чинного законодавства, що призвело до порушення прав позивача та, як наслідок - прийняття протиправного рішення, оскільки з 13.12.2019 у позивача виникло право на перерахунок раніше призначеної пенсії по втраті годувальника у зв'язку із підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 17 серпня 2020 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

В межах встановленого судом строку Управління Пенсійного фонду України у м. Краматорську надано відзив, в якому просить відмовити у задоволенні позовних вимог та зазначає про відсутність правових підстав для проведення перерахунку пенсії працівникам прокуратури, оскільки після прийняття Конституційним Судом рішення № 7-р(ІІ)/2019, тобто після 13.12.2019 нормативно-правові акти про підвищення заробітної плати прокурорським працівникам, які працюють на відповідній посаді не приймались.

Ухвалою суду від 07 вересня 2020 року зупинено провадження в адміністративній справі № 200/7505/20-а за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у м. Краматорську про визнання дій протиправними, скасування рішення про відмову у перерахунку пенсії та зобов'язання вчинити певні дії, - до набрання чинності рішення Верховного Суду у зразковій справі №560/2120/20-а (Пз/9901/9/20).

Ухвалою суду від 18 лютого 2021 року поновлено провадження по справі за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у м. Краматорську про визнання дій протиправними, скасування рішення про відмову у перерахунку пенсії та зобов'язання вчинити певні дії.

Позивач перебуває на обліку в Управління Пенсійного фонду України у м. Краматорську Донецької області та отримує пенсію у зв'язку з втратою годувальника відповідно до Закону України «Про прокуратуру» в розмірі 60% від заробітної плати.

Позивачу 14.05.2020 прокуратурою Донецької області надано довідку про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсій по втраті годувальника № 18-85-668 (арк. справи 17).

В зв'язку з зазначеним, позивач 11.06.2020 звернулася до Управління Пенсійного фонду України у м. Краматорську Донецької області із заявою щодо перерахунку пенсії по втраті годувальника у зв'язку з підвищенням заробітної плати за відповідною посадою, проте рішенням Управління Пенсійного фонду України у м. Краматорську Донецької області № 180 від 17.06.2020 у перерахунку пенсії по оновленій довідці відмовлено на тій підставі, що перерахунок пенсії не передбачений Законом України «Про прокуратуру» (арк. справи 18).

Вважаючи вказане рішення відповідача протиправним, позивач звернулась до суду з позовом за захистом своїх прав та інтересів з відповідним позовом.

Даючи правову оцінку обставинам справи, суд зважає на таке.

Відповідно до статті 19 Конституції України, правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини першої статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення, створенням мережі державних, комунальних приватних закладів для догляду непрацездатними.

Порядок призначення та перерахунку пенсії у зв'язку з втратою годувальника визначає Закон України від 09.07.2003 № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058) та Закон України від 14.10.2014 № 1697-VІІ «Про прокуратуру» (далі - Закон № 1697).

Відповідно до частини 19 статті 86 Закону № 1697 пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається непрацездатним членам сім'ї прокурора або слідчого, які були на його утриманні на момент смерті (при цьому дітям пенсія призначається незалежно від того, чи були вони на утриманні годувальника), за наявності у померлого годувальника стажу роботи в органах прокуратури не менше 10 років, у розмірі 60 відсотків середньомісячного (чинного) заробітку на одного члена сім'ї, 70 відсотків - на двох і більше членів сім'ї.

До непрацездатних членів сім'ї померлого прокурора або слідчого належать особи, зазначену у статті 36 Закону № 1058, а саме: чоловік, (дружина), батько, мати, якщо вони є особами з інвалідністю або досягли пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону.

Відповідно до частини 2 статті 38 Закону № 1058, зміна розміру пенсії у зв'язку з втратою годувальника або припинення її виплати членам сім'ї здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому склалися обставини, що спричинили зміну розміру або припинення виплати пенсії.

Згідно із частиною двадцятою статті 86 Закону № 1697 (в первинній редакції) мала такий текст: "Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв'язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки".

Отже, первісна редакція частини 20 статті 86 Закону № 1697 та частини 17 (з 01.10.2011 р. - 18)ст. 50-1 Закону № 1789 містили аналогічні за змістом положення щодо підстав та порядку перерахунку пенсій за вислугу років, призначених працівникам прокуратури.

Розділ XII "Прикінцеві положення" Закону № 1697 щодо набрання ним чинності (в розрізі конкретних статей закону) неодноразово змінювався, переважна більшість статей (у тому числі ст. 86) цього Закону набрали чинності з 15.07.2015 р. Водночас з 15.07.2015 р. втратив чинність Закон № 1789 (крім п. 8 ч. 1 ст. 15, ч. 4 ст. 16, абзацу першого ч. 2 ст. 46-2, ст. 47, ч. 1 ст. 49, ч. 5 ст. 50, ч. 3, 4, 6 та 11 ст. 50-1, ч. 3 ст. 51-2, ст. 53 щодо класних чинів).

01.01.2015 набрав чинності Закон України від 28.12.2014 р. №.76-VIII "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України", яким, з-поміж іншого, внесено такі зміни:

частину 18 статті 50-1 Закону № 1789 (діяла до 15.07.2015 ) викладено в такій редакції: "Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України";

частину 20 статті 86 Закону №.1697 (набрала чинності 15.07.2015 р.) викладено у такій редакції: "Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України".

Отже, починаючи з 01.01.2015 в Україні:

жоден закон не визначав ані умов (підстав), ані порядку перерахунку пенсій за вислугу років, призначених на підставі Закону України "Про прокуратуру";

законодавець делегував повноваження щодо встановлення умов та порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури Кабінету Міністрів України.

Верховний Суд установив, що Кабінет Міністрів України впродовж 2015-2019 років не визначив умов та порядку перерахунку пенсій працівникам прокуратури.

13.12.2019 Конституційний Суд України ухвалив рішення № 7-р(II)/2019 та визнав таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), положення ч. 20 ст. 86 Закону № 1697 зі змінами, яким передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України. Положення частини 20 статті 86 Закону № 1697 зі змінами, визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.

Відповідно до частини 2 статті 152 Конституції України закони інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.

Конституційний Суд України встановив такий порядок виконання рішення № 7-р(II)/2019:

частина двадцята ст. 86 Закону № 1697 зі змінами не підлягає застосуванню з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення;

частина двадцята ст. 86 Закону № 1697-VII підлягає застосуванню в первинній редакції:

"Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв'язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки".

Зазначене рішення Конституційного Суду України стало підставою для звернення пенсіонерів, які отримують пенсію відповідно до Закону України "Про прокуратуру", за отриманням актуальних довідок про заробітну плату та згодом до органів Пенсійного фонду України із заявами про перерахунок пенсії, у тому числі позивача у справі.

Верховний Суд дійшов висновку про помилковість доводів пенсійного органу про те, що після набрання чинності рішенням Конституційного Суду України від 13.12.2019 р. № 7-(ІІ)/2019 нормативно-правового акту про підвищення заробітної плати працівникам органів прокуратури не ухвалено, а тому відсутні підстави для перерахунку пенсії. Така позиція не доводить правомірності дій пенсійного органу, оскільки чинна з 13.12.2019 норма ч. 20 ст. 86 Закону № 1697 визначає умовою перерахунку пенсії за вислугу років підвищення заробітної плати прокурорським працівникам. Верховний Суд врахував, що грошове забезпечення працівників прокуратури істотно збільшилося ще в жовтні 2017 року, а теперішній розмір пенсії колишніх прокурорів останній раз перераховувався ще у 2015 році.

Протягом усього періоду дії норми статті 86 Закону № 1697, яка визначала, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України, прокурорські пенсіонери мали право на перерахунок пенсії, проте були позбавлені можливості таке право реалізувати з огляду на бездіяльність Кабінету Міністрів України.

Така бездіяльність уряду була предметом розгляду у судах.

Зокрема, Верховний Суд в постанові від 24.04.2019 по справі № 826/8546/18 звернув увагу, що Кабінет Міністрів України протягом тривалого часу ухиляється від прийняття рішення про встановлення порядку та умов перерахунку пенсій працівникам прокуратури, необхідність прийняття яких Законом № 1697 покладено саме на уряд.

Суди у зазначеній справі визнали протиправною бездіяльність Кабінету Міністрів України щодо неприйняття порядку та умов перерахунку пенсій працівникам прокуратури, як це передбачено частиною 20 статті 86 Закону України "Про прокуратуру" та зобов'язали Кабінет Міністрів України протягом 30 днів з дня набрання рішенням законної сили вжити заходів та ухвалити рішення про встановлення порядку та умов перерахунку пенсій працівникам прокуратури.

Проте, рішення суду фактично Кабінетом Міністрів України не виконано.

Відсутність затвердженого Кабінетом Міністрів України порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури зумовило неможливість проведення органами Пенсійного фонду України перерахунку зазначених пенсій, у тому числі, пенсії позивача.

Реалізація його права була забезпечена саме рішенням Конституційного Суду України від 13.12.2019.

Верховний Суд наголосив на тому, що на момент прийняття Конституційним Судом України зазначеного рішення вже існувала суттєва різниця в оплаті праці діючих працівників прокуратури та розмірі заробітних плат, з яких розраховані пенсії прокурорських пенсіонерів. І така нерівність має усуватись Пенсійним фондом України шляхом беззастережного (відносно дати ухвалення рішення про збільшення заробітку діючих працівників прокуратури) задоволення заяв пенсіонерів про перерахунок пенсії, поданих після 13.12.2019.

З огляду на висновки Верховного Суду, позивач має право на перерахунок пенсії відповідно до статті 86 Закону № 1697 на підставі довідки Прокуратури Донецької області від 14.05.2020 № 18-85-668.

Щодо дати, з якої відповідач зобов'язаний здійснити перерахунок пенсії позивача, суд виходить з того, що частина 20 статті 86 Закону № 1697 (в первинній редакції, якою визначено умови та порядок перерахунку пенсії за вислугу років працівникам прокуратури) на підставі рішення Конституційного Суду України № 7-р(II)/2019 набрала чинності 13.12.2019 та підлягає застосуванню починаючи з цієї дати. Відповідно до вказаної норми, перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Оскільки частина 20 статті 86 Закону № 1697 набрала чинності з 13.12.2019 , відтак ефективним способом відновлення порушених прав позивача є зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії саме з 13.12.2019. Поширення дванадцяти місячного періоду або будь-якого іншого періоду в цьому випадку є неможливим.

Вказані правові висновки відповідають правовій позиції Верховного Суду, яка викладена в рішенні 14.09.2020 у зразковій справі № 560/2120/20, та яка підлягає застосуванню судом у даних правовідносинах відповідно до частини 3 статті 291 КАС України.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що з 13.12.2019 у позивача виникло право на перерахунок раніше призначеної пенсії по втраті годувальника у зв'язку із підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок, як наслідок оскаржуване рішення є протиправним та таким, що підлягає скасуванню.

Відповідно до частини 2 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод та інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно - правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Зі змісту вказаної норми, можна зробити висновок, що при розгляді справи суд обмежений предметом та обсягом заявлених позовних вимог та не може застосовувати інший спосіб захисту ніж той, що зазначив позивач у позовній заяві. Водночас суд може вийти за межі правового обґрунтування, зазначеного у позовній заяві, якщо вбачає порушення інших приписів ніж ті, про які йдеться у позовній заяві.

Отже, вихід за межі позовних вимог можливий у справах за позовами до суб'єктів владних повноважень, при цьому вихід за межі позовних вимог повинен бути пов'язаний із захистом саме тих прав щодо яких подана позовна вимога.

Вказане підтверджується роз'ясненням поняття "виходу за межі позовних вимог", наведеним у Постанові Пленуму Верховного Суду України від 18 грудня 2009 року "Про судове рішення".

Так, відповідно до пункту 3 цієї Постанови виходом за межі позовних вимог є вирішення незаявленої вимоги, задоволення вимоги позивача у більшому розмірі, ніж було заявлено.

В абзаці 10 п. 9 мотивувальної частини рішення Конституційного Суду України від 30 січня 2003 року № 3-рп/2003 Конституційний Суд України наголошував, що правосуддя за своєю суттю визнається таким лише за умови, що воно відповідає вимогам справедливості і забезпечує ефективне поновлення в правах.

Засіб юридичного захисту має бути ефективним, як на практиці, так і за законом. Так, при розгляді справи було б неприйнятно враховувати право на ефективний засіб захисту, а саме, запобігання порушенню або припиненню порушення з боку суб'єкта владних повноважень, а так само встановлення механізму відновлення, поновлення порушеного права, без його практичного застосування.

Таким чином, обов'язковим є практичне застосування ефективного механізму захисту. Протилежний підхід суперечитиме принципу верховенства права.

Таким чином, враховуючи положення статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України для повного захисту прав та інтересів позивача, про захист яких він просить, суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог, для ефективного захисту прав, свобод та інтересів позивача та зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату з 13.12.2019 ОСОБА_1 пенсії по втраті годувальника, виходячи з розрахунку 60% від суми місячної заробітної плати згідно довідки Прокуратури Донецької області від 14.05.2020 № 18-85-668, з урахуванням раніше проведених виплат.

З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України, приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у м. Краматорську Донецької області підлягають задоволенню.

Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Тому, за рахунок бюджетних асигнувань Управління Пенсійного фонду України у м. Краматорську Донецької області на користь позивача підлягає стягненню сплачений нею при поданні позовної заяви судовий збір в розмірі 840,80 грн.

Керуючись статтями 2-17, 19, 20, 42-47, 55-60, 72-77, 90, 94-99, 122, 124, 125, 132, 134, 139, 143, 159-165, 168, 171, 173, 192-196, 224-230, 241, 243, 245, 246, 250, 255, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Управління Пенсійного фонду України у м. Краматорську Донецької області (юридична адреса: 84302, Донецька обл., місто Краматорськ, вулиця Поштова, будинок 5, код ЄДРПОУ 23346787) про визнання дій протиправними, скасування рішення про відмову у перерахунку пенсії та зобов'язання вчинити певні дії, - задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати Рішення № 180 Управління Пенсійного фонду України у м. Краматорську Донецької області від 17 червня 2020 року «Про відмову в перерахунку пенсії за нормами Закону України «Про прокуратуру» № 1687-VII від 14.10.2014».

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду у м. Краматорську Донецької області(юридична адреса: 84302, Донецька обл., місто Краматорськ, вулиця Поштова, будинок 5, код ЄДРПОУ 23346787) здійснити перерахунок та виплату з 13.12.2019 ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) пенсію по втраті годувальника, виходячи з розрахунку 60% від суми місячної заробітної плати, згідно довідки Прокуратури Донецької області від 14.05.2020 № 18-85-668, з урахуванням раніше проведених виплат.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Управління Пенсійного фонду у м. Краматорську Донецької області (юридична адреса: 84302, Донецька обл., місто Краматорськ, вулиця Поштова, будинок 5, код ЄДРПОУ 23346787) на користь ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) витрати на оплату судового збору в сумі 840,80 грн. (вісімсот сорок гривень 80 копійок).

Рішення прийнято в порядку письмового провадження 18 лютого 2021 року.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, або спрощеного позовного провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного тексту судового рішення.

Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Текст рішення розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).

Суддя О.В. Зінченко