Рішення від 19.02.2021 по справі 160/16789/20

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 лютого 2021 року Справа № 160/16789/20

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Віхрової В.С.,

розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін у місті Дніпрі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області про стягнення доплати в період карантину,-

ВСТАНОВИВ:

16.12.2020 року ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області (далі - відповідач), в якій просить:

- позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області про стягнення доплати до заробітної плати (грошового забезпечення) за роботу в період карантину задовольнити.

В обґрунтування позовної заяви зазначено, що ОСОБА_1 проходить службу в Національній поліції України з 07.11.2015 року. Наказом ГУПН в Дніпропетровській області від 13.07.2020 року №190о/с з 13.07.2020 року призначений на посаду старшого слідчого відділення розслідування злочинів, скоєних проти життя та здоров'я особи слідчого відділу Нікопольського відділу поліції ГУНП в Дніпропетровській області. Згідно постанови Кабінету Міністрів України від 11 березня 2020 року № 211 «Про запобігання поширенню на території України коронавірусу COVID-19» з 12 березня 2020 року на усій території України установлено карантин. В період часу з 12.03.2020 року по 30.09.2020 року згідно своїх посадових обов'язків як слідчого Національної поліції, позивачем в ході проведення досудових розслідувань кримінальних правопорушень особисто здійснювались слідчі (розшукові) та процесуальні дії, які передбачають безпосередній контакт з населенням. Позивач вказує на те, що неодноразово залучався до добових чергувань в складі оперативно-слідчих груп та мав безпосередній контакт з населенням по забезпеченню правопорядку 12.04.2020 року та 19.04.2020 року. Доплату до грошового забезпечення за роботу в період карантину за березень-вересень 2020 року позивач отримав тільки за липень 2020 року в розмірі 313,49 грн. На підставі викладеного, вимоги позивача про стягнення доплати до заробітної плати (грошового забезпечення) за роботу в період карантину, на його думку, підлягають задоволенню.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 21.12.2020 року позовну заяву ОСОБА_1 залишено без руху та надано час для усунення недоліків.

05.01.2021 року засобами поштового зв'язку до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 у новій редакції, в якій позовні вимоги викладені наступним чином:

- прийняти позовну заяву (у новій редакції) ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області про стягнення доплати до заробітної плати (грошового забезпечення) за роботу в період карантину з 12 березня 2020 року по 30 вересня 2020 року та відкрити адміністративне провадження;

- позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області про стягнення доплати до заробітної плати (грошового забезпечення) за роботу в період карантину з 12 березня 2020 року по 30 вересня 2020 року задовольнити.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 19.01.2021 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи.

Сторони належним чином повідомлені про розгляд справи Дніпропетровським окружним адміністративним судом, що підтверджується матеріалами справи.

Частиною 2 ст. 257 КАС України встановлено, що за правилами спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь-яка справа, віднесена до юрисдикції адміністративного суду, за винятком справ, зазначених у частині четвертій цієї статті.

Згідно ч.ч. 1, 2 ст. 261 КАС України, відзив подається протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення відповідачу ухвали про відкриття провадження у справі. Позивач має право подати до суду відповідь на відзив, а відповідач - заперечення протягом строків, встановлених судом в ухвалі про відкриття провадження у справі.

У відповідності до ч.1 ст. 262 КАС України, розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження здійснюється судом за правилами, встановленими цим Кодексом для розгляду справи за правилами загального позовного провадження, з особливостями, визначеними у цій главі.

18.02.2021 року відповідач надав відзив на позовну заяву, в якому зазначає, що позовні вимоги не визнає, просить у задоволенні позову відмовити. В обґрунтування своєї позиції вказує на те, що завдання щодо формування списків на встановлення доплати підлеглим поліцейським, у зв'язку з виконанням службових обов'язків у період дії карантину, які мали безпосередній контакт з населенням покладено на керівників структурних підрозділів апарату ГУНП, начальників відділів, відділень поліції УГНП, стройових та інших підрозділів, підпорядкованих ГУНП. Остаточне рішення щодо визначення персонального переліку поліцейських, які забезпечували правопорядок і безпеку громадян та внаслідок виконання своїх обов'язків мали безпосередній контакт з населенням, та встановлення додаткової доплати останнім в граничному розмірі до 50 відсотків грошового забезпечення пропорційно до відпрацьованого часу в особливих умовах, приймає начальник ГУНП, в тому числі, але не виключно в межах видатків державного бюджету, передбачених за відповідними бюджетними програмами головних розпорядників бюджетних коштів. Також, в листі голови Національної поліції України від 05.08.2020 року № 9789/01/29-2020 «Про потребу в коштах для виплати додаткової доплати поліцейським, визначеної постановою Кабінету Міністрів України від 29.04.2020 року № 375, за липень 2020 року», зокрема керівникам головних управлінь в областях роз'яснено, що поліцейським, які не залучались до виконання завдань щодо забезпечення правопорядку і безпеки громадян під час дії карантину, додаткова доплата не встановлюється. На виконання повноважень, визначених постановою Кабінету Міністрів України від 29.04.2020 року № 375 та наказом МВС України від 03.06.2020 року № 431 «Про окремі питання організації оплати праці на період дії карантину», начальником ГУНП було видано накази від 13.07.2020 року № 1145 та від 28.12.2020 року № 2278 «Про визначення персонального переліку поліцейських ГУНП в Дніпропетровській області, які забезпечували правопорядок і безпеку громадян та внаслідок виконання своїх обов'язків мали безпосередній контакт з населенням», пунктом 1 яких зобов'язано визначити персональний перелік поліцейських Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області, які забезпечували правопорядок і безпеку громадян та внаслідок виконання своїх обов'язків мали безпосередній контакт з населенням, відповідно до яких включено ОСОБА_1 . Відтак, у відповідності до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 29.04.2020 року № 375 та наказу МВС України від 03.06.2020 року № 431 «Про окремі питання організації оплати праці на період дії карантину», враховуючи обмежений обсяг фінансування на виплату доплати до грошового забезпечення поліцейським, керівником ГУНП в наказі від 28.07.2020 року №1242 було прийнято рішення про включення, зокрема старшого слідчого СВ Нікополського ВП ГУНП в Дніпропетровській області ОСОБА_1 до персонального переліку поліцейських для встановлення доплати поліцейським, які залучались до заходів щодо забезпечення правопорядку і безпеки громадян під час дії карантину лише у квітні серпні та вересні 2020 року. Вищезазначене підтверджується довідкою управління фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку ГУНП від 16.02.2021 року № 1067, відповідно до якої ОСОБА_1 на підставі списків наданих керівництвом Нікопольського ВП ГУНП в Дніпропетровській області встановлено додаткову оплату за квітень 2020 року в розмірі 2,38%, за серпень 2020 року - 10,71 % та вересень 2020 у розмірі 12,50 %. При цьому додаткова оплата за березень, травень, червень та липень 2020 року ОСОБА_1 не встановлювалась. Також, слід зазначити, що вищезазначеними нормативно-правовими актами Кабінету Міністрів України, МВС України, Національної поліції України та ГУНП визначено лише граничний розмір доплати поліцейським, які забезпечували правопорядок і безпеку громадян та внаслідок виконання своїх обов'язків мали безпосередній контакт з населенням, - до 50 відсотків грошового забезпечення. Таким чином, прийняття рішення про встановлення додаткової доплати поліцейським, які у зв'язку із виконанням службових обов'язків у період дії карантину мали безпосередній контакт з населенням, в граничному розмірі до 50 відсотків грошового забезпечення, є дискреційним повноваженням керівника органу поліції.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору, суд встановив наступні обставини та відповідні їм правовідносини.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянином України, що підтверджується паспортом громадянина України № НОМЕР_1 .

ОСОБА_1 , проходив службу в ОВС з 09.08.2010 по 06.11.2015, в Національній поліції України з 07.11.2015 по теперішній час.

Займав наступні посади:

- з листопада 2015 року - грудень 2016 року - слідчий Нікопольського відділу поліції Головного управління Національної поліції України в Дніпропетровській області;

- з грудня 2016 року по липень 2020 року - слідчий відділення розслідування злочинів, скоєних проти життя та здоров'я особи слідчого відділу Нікопольського відділу поліції Головного управління Національної поліції України в Дніпропетровські області. Переміщений відповідно до пункту 2 частини 1 статті 65 Закону України «Про Національну поліцію» (у зв'язку з проведенням реорганізації);

- з липня 2020 року по теперішній час - старший слідчий відділення розслідування злочинів, скоєних проти життя та здоров'я особи слідчого відділу Нікопольського відділу поліції Головного управління Національної поліції України в Дніпропетровські області. Переміщений відповідно до пункту 1 частини 1 статті 65 Закону України «Про Національну поліцію» (у порядку просування по службі).

Наказом ГУНП в Дніпропетровській області від 13.07.2020 року № 190 о/с, з 13.07.2020 року призначений на посаду старшого слідчого відділення розслідування злочинів, скоєних проти життя та здоров'я особи слідчого відділу Нікопольського відділу поліції ГУНП в Дніпропетровській області.

В період часу з 12.03.2020 року по 30.09.2020 року згідно своїх посадових обов'язків як слідчого Національної поліції, позивачем в ході проведення досудових розслідувань кримінальних правопорушень особисто здійснювались слідчі (розшукові) та процесуальні дії, які, на думку позивача, передбачають безпосередній контакт з населенням.

Позивачем було отримано доплату до грошового забезпечення за роботу в період карантину за березень-вересень 2020 року тільки за липень 2020 року в розмірі 313,49 грн., що підтверджується довідкою про доходи №1891 від 29.09.2020 року.

В ході усного звернення з приводу відсутності доплат за роботу в період карантину до начальника Нікопольського ВП ГУНП в Дніпропетровській області майора поліції ОСОБА_2 , останній повідомив, що слідчим не передбачено доплату за роботу в період карантину, так як вони не контактують з населенням, а тому він не включав слідчих до переліку осіб, яким необхідно встановлювати доплату до грошового забезпечення за роботу в період карантину.

Оскільки пояснення начальника Нікопольського відділу поліції, на думку позивача, не відповідали дійсності, то з приводу невиконання начальником Нікопольського ВП ГУНП в Дніпропетровській області майором поліції Бондарем В.А. постанови Кабінету Міністрів України №375 від 29.04.2020 року, позивач звернувся на гарячу лінію Національної поліції України з клопотанням про проведення службового розслідування даного випадку.

Розгляд звернення було доручено начальнику Нікопольського відділу поліції, який у письмовій відповіді на звернення позивача від 06.08.2020 року №В-1234 зазначив, що до списку на додаткові виплати, ввійшли працівники, залучені до вищезазначених заходів запобігання поширення на території України хвороби Covid-19.

В подальшому з даного приводу працівниками слідчого відділу Нікопольського ВП ГУНП в Дніпропетровській області подавалися колективні скарги на дії начальника Нікопольського відділу поліції.

У відповіді «Про розгляд колективного звернення» від 11.09.2020 року №5321/12/2/01-2020 Департаментом кадрового забезпечення Національної поліції України зазначено, що відповідно до Постанови та Наказу, Головою Національної поліції України видано доручення від 25 червня 2020 року №7789/01/29-2020 «Про організацію заходів, спрямованих на забезпечення встановлення додаткової доплати поліцейським», визначеної постановою Кабінету Міністрів України від 29 квітня 2020 року № 375», яким визначено, що керівниками територіальних органів поліції встановлюється доплата поліцейським, які забезпечували безпеку громадян та внаслідок виконання своїх обов'язків мали безпосередній контакт з населенням. Водночас повідомлено, що ГУНП в Дніпропетровській області проведено перевірку відомостей, викладених у колективному зверненні та за її результатами ініціаторів звернення поінформовано щодо виплати додатковий доплат до грошового забезпечення, нарахування яких здійснено відповідно до Постанови.

Не погоджуючись з діями відповідача щодо невиплати доплати до заробітної плати (грошового забезпечення) за роботу в період карантину з 12 березня 2020 року по 30 вересня 2020 року, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з такого.

Правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України визначає Закон України від 02 липня 2015 року № 580-VIII Про Національну поліцію (далі Закон № 580-VIII).

Відповідно до частин першої та другої статті 94 Закону № 580-VIII поліцейські отримують грошове забезпечення, розмір якого визначається залежно від посади, спеціального звання, строку служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наявності наукового ступеня або вченого звання.

Порядок виплати грошового забезпечення визначає Міністр внутрішніх справ України.

Згідно з пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» грошове забезпечення поліцейських складається з: посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Постановою Кабінету Міністрів України від 11 березня 2020 року № 211 «Про запобігання поширенню на території України коронавірусу COVID-19» (зі змінами, внесеними постановами Кабінету Міністрів України) установлено з 12 березня на усій території України карантин.

Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 29 квітня 2020 року №342 «Про визначення переліку посад працівників, службових і посадових осіб, щодо яких не застосовується обмеження під час нарахування заробітної плати, грошового забезпечення у квітні 2020 р. та на період до завершення місяця, в якому відміняється карантин, установлений Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» (далі Постанова № 342) установлено, що обмеження під час нарахування заробітної плати, грошового забезпечення у квітні 2020 р. та на період до завершення місяця, в якому відміняється карантин, установлений Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, не застосовується для таких категорій посад, зокрема: поліцейські, які беруть участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, у тому числі в операції Об'єднаних сил (ООС), здійсненні заходів із забезпечення правопорядку на державному кордоні, відбитті збройного нападу на об'єкти, що охороняються військовослужбовцями, звільненні цих об'єктів у разі захоплення або спроби насильного заволодіння зброєю, бойовою та іншою технікою.

Згідно з пунктом 2 Постанови № 342 визначення переліку посад (професій) працівників, службових і посадових осіб, військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу, поліцейських, зазначених у пункті 1 цієї постанови, з урахуванням специфіки їх участі у заходах, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, та заходах із забезпечення національної безпеки і оборони, у тому числі в операції Об'єднаних сил (ООС), здійснюється відповідним центральним органом виконавчої влади у сфері, у якій він реалізує державну політику, органом державної влади, іншим державним органом.

Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 29 квітня 2020 року №375 «Деякі питання оплати праці (грошового забезпечення) окремих категорій працівників, військовослужбовців Національної гвардії та Державної прикордонної служби, осіб рядового та начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту, поліцейських, які забезпечують життєдіяльність населення, на період дії карантину, установленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, та протягом 30 днів з дня його відміни» (далі Постанова № 375) установлено, що на період дії карантину, встановленого постановою Кабінету Міністрів України від 11 березня 2020 р. № 211 Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, та протягом 30 днів з дня його відміни окремим категоріям працівників, військовослужбовців Національної гвардії та Державної прикордонної служби, осіб рядового та начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту, поліцейських, які забезпечують життєдіяльність населення (забезпечення продовольчими та непродовольчими товарами, послугами зв'язку, транспорту, адміністративними, соціальними послугами, а також захист прав дітей та забезпечення правопорядку і безпеки громадян) (далі - працівники) та внаслідок виконання своїх обов'язків мають безпосередній контакт з населенням, встановлюється додаткова доплата до заробітної плати (грошового забезпечення) пропорційно відпрацьованому часу в зазначених умовах.

За приписами п.п. 2-5 вказаної постанови встановлення доплати, визначеної пунктом 1 цієї постанови, працівникам підприємств, установ та організацій, органів державної влади, які фінансуються з державного та місцевих бюджетів, здійснюється у граничному розмірі до 50 відсотків заробітної плати (грошового забезпечення).

Встановлення доплати, визначеної пунктом 1 цієї постанови, працівникам надавачів соціальних послуг державного/комунального сектору, які безпосередньо надають соціальні послуги за місцем проживання/перебування їх отримувачів (вдома), здійснюється у граничному розмірі до 100 відсотків заробітної плати (грошового забезпечення).

Перелік посад (професій) працівників, яким встановлюються такі доплати, визначається відповідним центральним органом виконавчої влади у сфері, у якій він реалізує державну політику.

Персональний перелік працівників, яким встановлюється доплата, визначається керівником (керівником державної служби) відповідного підприємства, установи та організації, органу державної влади.

Доплати, визначені пунктами 2 і 3 цієї постанови, здійснюються за рахунок та в межах видатків державного та місцевих бюджетів, передбачених за відповідними бюджетними програмами головних розпорядників бюджетних коштів.

Постановою Кабінету Міністрів України від 10 червня 2020 року № 485 «Про виділення коштів для здійснення доплати військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським, які забезпечують життєдіяльність населення, медичним та іншим працівникам, які безпосередньо зайняті на роботах з ліквідації захворювання на гостру респіраторну хворобу COVID-19, спричинену коронавірусом SARS-CoV-2, у відомчих закладах охорони здоров'я» затверджено Порядок використання коштів, виділених для здійснення доплати військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським, які забезпечують життєдіяльність населення, медичним та іншим працівникам, які безпосередньо зайняті на роботах з ліквідації захворювання на гостру респіраторну хворобу COVID-19, спричинену коронавірусом SARS-CoV-2, у відомчих закладах охорони здоров'я (далі - Порядок).

У пункті 1 Порядку вказано, що цей Порядок визначає механізм використання коштів державного бюджету за програмами, зокрема: здійснення доплати поліцейським, які забезпечують життєдіяльність населення на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, за рахунок коштів, виділених з фонду боротьби з гострою респіраторною хворобою COVID-19, спричиненою коронавірусом SARS-CoV-2, та її наслідками (далі - бюджетні кошти).

Згідно з пунктом 2 Порядку головним розпорядником бюджетних коштів є МВС. Відповідальними виконавцями бюджетних програм є МВС, Національна гвардія, Адміністрація Держприкордонслужби, ДСНС та Національна поліція (далі - органи системи МВС).

Абзацами 1 та 2 пункту 4 Порядку визначено, що кошти, отримані органами системи МВС відповідно до пункту 3 цього Порядку, використовуються виключно для: доплати до грошового забезпечення військовослужбовцям Національної гвардії та Адміністрації Держприкордонслужби, особам рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту, поліцейським, які забезпечують життєдіяльність населення на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2.

На виконання пункту 4 Постанови № 375 Міністерством внутрішніх справ видано наказ від 03 червня 2020 року № 431 «Про окремі питання організації оплати праці на період дії карантину, яким визначено керівникам, зокрема, Національної поліції України забезпечити встановлення на період дії карантину, установленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2», та протягом 30 днів з дня його відміни окремим категоріям поліцейських, які забезпечують життєдіяльність населення (забезпечення продовольчими та непродовольчими товарами, послугами зв'язку, транспорту, адміністративними, соціальними послугами, а також захист прав дітей та забезпечення правопорядку і безпеки громадян) та внаслідок виконання своїх обов'язків мають безпосередній контакт з населенням, додаткової доплати у граничному розмірі до 50 відсотків заробітної плати (грошового забезпечення) пропорційно відпрацьованому часу в зазначених умовах (пункт 1); виплату додаткової доплати здійснювати поліцейським, які перебувають відповідно на штатних посадах в органах (підрозділах) Національної поліції України (пункт 2); нарахування додаткової доплати здійснювати у відсотковому співвідношенні до заробітної плати (грошового забезпечення) з розрахунку всіх складових, у тому числі премії, за винятком виплат, що носять одноразовий та компенсаційний характер (пункт 3); персональний перелік осіб, яким установлюється додаткова доплата, визначається керівником відповідного органу, закладу, зазначених у пункті 1 цього наказу (пункт 4).

Такі ж положення знайшли своє відображення й у наказах ГУНП від 13.07.2020 року № 1145 та від 28.12.2020 року № 2278 «Про визначення персонального переліку поліцейських ГУНП в Дніпропетровській області, які забезпечували правопорядок і безпеку громадян та внаслідок виконання своїх обов'язків мали безпосередній контакт з населенням», пунктом 1 яких зобов'язано визначити персональний перелік поліцейських Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області, які забезпечували правопорядок і безпеку громадян та внаслідок виконання своїх обов'язків мали безпосередній контакт з населенням, відповідно до яких включено ОСОБА_1 .

Аналіз наведених правових норм дає підстави для висновку, що підставою для отримання доплати за Постановою № 375 є сукупність таких умов: 1) особа є поліцейським; 2) забезпечує життєдіяльність населення, зокрема шляхом забезпечення правопорядку і безпеки громадян, на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України.

Таким чином вказана доплата здійснюється не всім поліцейським, а лише окремим категоріям поліцейських, які внаслідок безпосереднього виконання своїх обов'язків забезпечують життєдіяльність населення у зв'язку з чим мають з населенням безпосередній контакт.

Забезпечення життєдіяльності населення - комплекс організаційних, економічних, соціальних та інших заходів, спрямованих на створення і підтримання нормальних умов життя, здоров'я, працездатності людей, які здійснюються з метою планування і підготовки до нормованого (у разі необхідності) забезпечення населення продовольчими та непродовольчими товарами, медичним обслуговуванням, послугами зв'язку, транспорту, комунальними та побутовими послугами в особливий період.

У загальному розумінні під громадським порядком розуміють урегульовану правовими та іншими соціальними нормами певну частину суспільних відносин, які складають режим життєдіяльності у відповідних сферах, забезпечують недоторканність життя, здоров'я та гідності громадян, власності та умов, що склалися для нормальної діяльності установ, підприємств, організацій, посадових осіб і громадян.

Громадський порядок у вузькому розумінні визначається як морально-правовий стан суспільства, при якому компетентні органи виконавчої влади шляхом поліцейського нагляду забезпечують безпеку і правомірну поведінку громадян в громадських місцях, вільне використання ними своїх прав і свобод, а також упорядження громадських місць, яке сприяє трудовій діяльності та відпочинку громадян.

Як встановлено судом, у відповідності до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 29.04.2020 року № 375 та наказу МВС України від 03.06.2020 року № 431 «Про окремі питання організації оплати праці на період дії карантину», враховуючи обмежений обсяг фінансування на виплату доплати до грошового забезпечення поліцейським, керівником ГУНП в наказі від 28.07.2020 року № 1242 було прийнято рішення про включення, зокрема старшого слідчого СВ Нікополського ВП ГУНП в Дніпропетровській області ОСОБА_1 до персонального переліку поліцейських для встановлення доплати поліцейським, які залучались до заходів щодо забезпечення правопорядку і безпеки громадян під час дії карантину лише у квітні серпні та вересні 2020 року.

Вищезазначене підтверджується довідкою управління фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку ГУНП від 16.02.2021 року № 1067, відповідно до якої ОСОБА_1 на підставі списків наданих керівництвом Нікопольського ВП ГУНП в Дніпропетровській області встановлено додаткову оплату за квітень 2020 року в розмірі 2,38%, за серпень 2020 року - 10,71 % та вересень 2020 у розмірі 12,50 %.

З матеріалів справи відомо, що позивачем було отримано доплату до грошового забезпечення у липні 2020 року в розмірі 313,49 грн., що підтверджується довідкою про доходи №1891 від 29.09.2020 року.

При цьому додаткова оплата за березень, травень, червень та липень 2020 року ОСОБА_1 не встановлювалась.

Таким чином, спору щодо нарахування позивачу додаткової доплати за квітень 2020 року в розмірі 2,38%, за серпень 2020 року - 10,71 % та вересень 2020 у розмірі 12,50 % не існує, а тому вказана нарахована, проте не виплачена доплата має бути виплачена у встановлених розмірах, з урахуванням виплачених сум.

Стосовно нарахування позивачу додаткової оплати за березень, травень, червень та липень 2020 року, суд зауважує, що матеріали справи не містять належних, допустимих, достатніх та достовірних доказів відповідності позивача критеріям, встановлених зазначеною вище постановою Кабінету Міністрів України критеріїв поліцейських, які забезпечують життєдіяльність населення (забезпечення продовольчими та непродовольчими товарами, послугами зв'язку, транспорту, адміністративним, соціальними послугами, а також захист прав дітей та забезпечення правопорядку і безпеки громадян) (далі - працівники) та внаслідок виконання своїх обов'язків мають безпосередній контакт з населенням.

Вивченням посадової інструкції старшого слідчого відділення розслідування злочинів, скоєних проти життя та здоров'я особи слідчого відділу Нікопольського відділу поліції ГУНП в Дніпропетровській області встановлено, що позивач безпосередньо в силу покладених на нього функцій та посадових обов'язків не забезпечує життєдіяльність населення та внаслідок виконання своїх обов'язків не має безпосередній контакт з населенням.

Посилання позивача на вчинення дій, пов'язаних з допитами свідків, потерпілих ознайомленням сторін з матеріалами кримінального провадження, повідомлення підозрюваним про підозру, відібрання біологічних зразків, проведення слідчих експериментів, огляд трупу, пов'язаного з ексгумацією, проведення оглядів, здійснення добових чергувань свідчить про виконання позивачем своїх службових обов'язків відповідно до посадової інструкції, при цьому такі пояснення позивача не містять інформації того, що ОСОБА_1 у період березень, травень, червень та липень 2020 року забезпечував життєдіяльність населення та внаслідок виконання своїх обов'язків мав безпосередній контакт з населенням (забезпечував населення продовольчими та непродовольчими товарами, послугами зв'язку, транспорту, адміністративним, соціальними послугами, а також здійснював захист прав дітей та забезпечував правопорядок і безпеку громадян).

На підставі викладеного суд дійшов висновку про відмову в задоволенні позову в частині стягнення доплати до заробітної плати (грошового забезпечення) за роботу в період: березень, травень, червень та липень 2020 року.

Відповідно до ст. 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Згідно з ч. 5 ст. 242 Кодексу адміністративного судочинства України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна, довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

На підставі викладеного, суд приходить до висновку про часткове задоволення позовних вимог.

Питання про розподіл судових витрат відповідно до вимог статті 139 КАС України судом не вирішується, оскільки позивач згідно з пунктом 1 частини першої статті 5 Закону України від 08 липня 2011 року № 3674-VІ “Про судовий збір” від сплати судового збору звільнений.

Керуючись статтями 9, 72-77, 90, 132, 139, 246, 297 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код РНОКПП НОМЕР_2 ) до Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області (вул. Троїцька, 20А, м.Дніпро, 49000, код ЄДРПОУ 40108866) про стягнення доплати в період карантину - задовольнити частково.

Стягнути з Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області на користь ОСОБА_1 доплату до заробітної плати (грошового забезпечення) за роботу в період карантину за квітень 2020 року в розмірі 2,38%, за серпень 2020 року в розмірі 10,71 % та вересень 2020 року в розмірі 12,50 %, з урахуванням виплачених сум.

В задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.

Розподіл судових витрат не здійснюється.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя В.С. Віхрова