16 лютого 2021 року Справа №160/3267/20
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Єфанової О.В.
при секретарі судового засідання Манько К.А.
за участі
представника позивача Донченко С.О.
представника відповідача Юрченко Т.В.
розглянувши в судовому засіданні клопотання представника позивача про призначення експертизи по справі за позовом Комунального підприємства «Жовтоводськтепломережа» до Головного управління Держпродспоживслужби в Дніпропетровській області про визнання протиправними та скасування рішення та припису -
До Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов позов Комунального підприємства «Жовтоводськтепломережа» до Головного управління Держпродспоживслужби в Дніпропетровській області про визнання протиправними та скасування рішення та припису.
Представник позивача звернувся із клопотанням про призначення експертизи та в судовому засіданні пояснив, що в ході проведення перевірки відповідачем встановлено заниження показника калорійності природного газу, що призвело до завищення витрат природного газу та відповідно завищення тарифу на теплову енергію.
Позивач вказує, що зазначені висновки не відповідають вимогам чинного законодавства.
Представник відповідача в засіданні проти призначення експертизи не заперечив.
Заслухавши думку представників сторін, суд дійшов висновку, що клопотання необхідно задовольнити, виходячи з наступного.
Завданням адміністративного судочинства відповідно до ч.1 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Згідно з ч. 1 ст. 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Призначення судової експертизи передбачено статтею 102 КАС України.
Відповідно до ч.1 ст.102 КАС України cуд за клопотанням учасника справи або з власної ініціативи призначає експертизу у справі за сукупності таких умов:
1) для з'ясування обставин, що мають значення для справи, необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо.
Беручи до уваги те, що при розгляді справи виникли питання, які потребують спеціальних знань, суд дійшов висновку про доцільність скерування матеріалів справи для проведення судової експертизи.
Згідно п.1 ч.1 ст.12 Закону України “Про судову експертизи” незалежно від виду судочинства та підстави проведення експертизи судовий експерт зобов'язаний:
1) провести повне дослідження і дати обгрунтований та об'єктивний письмовий висновок.
Відповідно до пункту 4 частини 2 статті 236 КАС України суд має право зупинити провадження у справі в разі призначення судом експертизи до одержання її результатів.
Враховуючи те, що для проведення експертизи потрібний значний проміжок часу, суд вважає за доцільне зупинити провадження у справі до одержання результатів судової експертизи.
Керуючись ст.ст. 102, 103, 111, 236, 243, 248 КАС України, суд, -
Клопотання представника позивача про призначення судової експертизи задовольнити.
Призначити у справі судову експертизу.
На вирішення експертизи поставити питання:
1. Чи відповідають висновки «Акту щодо дотримання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері формування, встановлення та застосування державних регульованих цін» від 14.02.2020 року в частині порушення порядку формування та встановлення тарифів на виробництво, транспортування, постачання теплової енергії та централізованого опалення за рахунок завищення планових витрат по статті "паливо", а саме - здійснення розрахунку обсягів природного газу, необхідного для виробництва планованого обсягу теплової енергії, із застосуванням калорійного коефіцієнту 1,15 на підставі довідкових значень теплоти згорання природного газу станом на 01.01.90 року, в той час як на момент розрахунків підприємство отримувало газ з більшою теплотою згорання (за звітом 4-мтп 8190 ккал/мЗ, або Кк=1,17) вимогам «Порядку формування тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.06.2011 року №869.
Проведення судової експертизи доручити експертам Дніпропетровського науково- дослідного інституту судових експертиз (49000, м. Дніпро, Січеславська Набережна, 17, офіс 361; Адреса сайту: http://www.dniprondise.dp.ua).
Оплату за проведення судової експертизи покласти на Комунальне підприємство «Жовтоводськтепломережа».
Попередити експертів про кримінальну відповідальність за завідомо неправдивий висновок та за відмову без поважних причин від виконання покладених на них обов'язків.
Ухвалу та матеріали справи №160/3267/20 направити за адресою: 49000, м. Дніпро, Січеславська Набережна, 17, офіс 361.
Провадження у справі зупинити до одержання результатів експертизи.
Копію ухвали надіслати сторонам по справі.
Ухвала суду набирає законної сили негайно після її проголошення.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд протягом п'ятнадцяти днів з дати складення повної ухвали суду.
Повний текст ухвали суду складений 16.02.2021 року.
Суддя О.В. Єфанова