14 грудня 2020 року Справа № 160/12279/20
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кадникової Г.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у місті Дніпрі адміністративну справу за позовом ПРИВАТНОГО ПІДПРИЄМСТВА «СТРОЙАВТОСЕРВІС» до відповідача-1: Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, відповідача-2: Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,
02.10.2020 ПРИВАТНЕ ПІДПРИЄМСТВО «СТРОЙАВТОСЕРВІС» (далі - ПП «СТРОЙАВТОСЕРВІС», позивач) звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом про:
- визнання протиправним та скасування рішення Комісії Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (далі - ГУ ДПС у Дніпропетровській області, відповідач-1) від 20.08.2020 р. №1853959/35163747 про відмову у реєстрації податкової накладної позивача від 25.05.2020 р. №114 в Єдиному реєстрі податкових накладних;
- зобов'язання Державної податкової служби України (далі - ДПС України, відповідач-2) зареєструвати податкову накладну позивача від 25.05.2020 р. №114 в Єдиному реєстрі податкових накладних.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що ПП «СТРОЙАВТОСЕРВІС» складено податкову накладну від 25.05.2020 р. №114 та направлено її на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних. Однак, відповідачем-1 зупинено реєстрацію податкової накладної та запропоновано позивачу подати додаткові документи, достатні для прийняття рішення про реєстрацію. Позивачем надані пояснення з доводами протиправності зупинення реєстрації податкової накладної. Проте, рішенням податкового органу від 20.08.2020 р. №1853959/35163747 позивачу відмовлено в реєстрації податкової накладної.
Ухвалою суду від 07.10.2020 р. позовну заяву прийнято до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання та відкрито провадження у справі.
04.12.2020 р. від відповідача 1: Головного управління ДПС України надійшов відзив, в якому останнім зазначено, що комісією Головного управління ДПС України у Дніпропетровській області прийнято рішення від 20.08.2020 р. №1853959/35163747 про відмову у реєстрації податкової накладної позивача від 25.05.2020 р. №114 в Єдиному реєстрі податкових накладних, у зв'язку з ненаданням позивачем необхідних документів, які підтверджують здійснення господарської операції. У задоволенні позову просив відмовити в повному обсязі.
Відповідач - 1: Державна податкова служба України своїм правом на подання відзиву не скористався, жодних пояснень, заяв або клопотань не подав. Про дату, час і місце судового засідання був повідомлений належним чином, зазначене підтверджується матеріалами справи.
09.12.2020 р. на адресу суду від позивача надійшла відповідь на відзив, в якій було підтримано позицію, викладену в позовній заяві, та наголошено на тому, що підстави, що зазначені у рішенні про зупинення реєстрації податкової накладної №114 від 25.05.2020 були відсутні на час прийняття оскаржуваного рішення, а відповідачем-1 не дотримано вимог ст.. 77 КАС України.
Інших доказів, пояснень сторонами не надано.
Розгляд справи продовжено після виходу головуючого судді з лікарняного.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази у сукупності з нормами чинного законодавства України, суд дійшов наступних висновків.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що ПП «СТРОЙАВТОСЕРВІС» створене у 2007 році дата реєстрації 17.05.2007 р., номер запису в Єдиному державному реєстрі про проведення державної реєстрації юридичної особи №1 224 102 0000 036752.
ПП «СТРОЙАВТОСЕРВІС» є платником податку на прибуток на загальних підставах та платником ПДВ. Видами діяльності підприємства є: будівництво житлових і дежитлових будівель (Код КВЕД 41.20 - основний), електромонтажні роботи (Код КВЕД 43.21), інші будівельно-монтажні роботи (Код КВЕД 43.29), інші роботи із завершення будівництва (Код КВЕД 43.39), діяльність посередників у торгівлі товарами широкого Асортименту (Код КВЕД 46.19), неспеціалізована оптова торгівля (Код КВЕД 46.90), виробництво радіаторів і котлів центрального опалення (Код КВЕД 25.21), виробництво інших металевих баків, резервуарів і контейнерів (Код КВЕД 25.29), виробництво кріпильних і винтонарізних виробів (Код КВЕД 25.94) та інші.
Для забезпечення своєї діяльності має офісне приміщення за адресою: м.Дніпро, вул. Панікахи, буд. 2, корпус 13, прим. 601 та складське приміщення за адресою: м.Дніпро, вул.Любарського, буд. 126.
На підприємстві, згідно штатного розкладу, працює 15 осіб, в т.ч. 1 інвалід.
На балансі підприємства знаходяться основні засоби, а саме: автомобіль, битовки будівельні, вишки будівельні, верстати свердлильні, вібротрамбовка, гідравлічна насосна станція, двигун змінного струму и інший інструмент.
В рамках видів діяльності ПП «СТРОЙАВТОСЕРВІС» спеціалізується: на виконанні будівельно-монтажних роботах, для здійснення яких підприємство має ліцензію Державної архітектурно-будівельної інспекції України №32-Л від 12.06.2019 р., які виконуються як власними силами із застосуванням власних потужностей, так і із застосуванням сторонніх організацій, а також: на продажі матеріалів, та виробів власного виробництва.
Між ПП «СТРОЙАВТОСЕРВІС» (підрядник) та ТОВ «МЕГА КОРМ» (замовник) було укладено договір підряду №2-15/04/2020 від 15 квітня 2020 року (далі - договір).
Відповідно п.1.1. договору, Підрядник зобов'язується на свій ризик виконати вчасно, якісно за завданням Замовника з використанням матеріалів Замовника та Підрядника з використанням всієї необхідної власної техніки, механізмів, інструментів та витратних матеріалів, електромонтажні роботи з зовнішнього освітлення на новому будівництві заводу по виробництву комбікормів, рем іксів і концентратів для сільськогосподарських тварин та птахів по вул. Степова 12 в селищі вирішальний Зміївського району Харківської області, 1-ша та 2-га черга.
Пунктом 1.2. договору передбачено, що обсяги, перелік і вартість робіт, що Замовник доручає виконати Підряднику, визначено у кошторисній документації і розрахунку договірної ціни, який представлено у додатку №1 та у додатку №2, який є невід'ємною частиною цього Договору.
Згідно пункту 1.3. Замовник зобов'язується прийняти та оплатити вартість робіт у порядку і в розмірах, передбачених цим Договором.
Пунктом 3.1. договору сторони домовились, що загальна сума договору становить 502 869,51 грн.
Згідно пункту 3.2. сума договору є твердою фіксованою, розрахунок якої визначено у Додатку №1 та у Додатку №2.
Розділом 5 передбачений порядок розрахунків. Згідно пункту 5.3 Замовник здійснює оплату Підряднику в наступному порядку - передплата в розмірі 100% від суми матеріалів на протязі 3-х банківських днів з дати підписання договору та виставлення відповідного рахунку, - передплата в розмірі 30% від суми вартості робіт з дати підписання договору та виставлення відповідного рахунку; остаточний розрахунок за належно виконані роботи здійснюється на протязі 3-х (трьох) банківських днів з дати підписання Сторонами Акту приймання виконаних роогг з додатками згідно п.2.6.4 і виставлення рахунку.
17.04.2020 р. ПП «СТРОЙАВТОСЕРВІС» надано ТОВ «МЕГА КОРМ» рахунок на оплату №105 для проведення попередньої оплати за електромонтажні робіти зовнішнього освітлення на новому будівництві (аванс) на загальну суму 174295,22 грн. (в т.н. ПДВ - 29 049,20 грн.). 21.04.2020 р. відповідно до платіжного доручення №МК-0000192ТОВ «МЕГА КОРМ» перерахувало грошові кошти у розмірі 174 295,22 грн. (в т.ч. ПДВ - 29 049,20 грн.). ПП «СТРОЙАВТОСЕРВІС» складено податкову накладну від 21.04.2020 р. №92, яка відповідно до квитанції від 15.05.2020 була зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Також, 17.04.2020 року ПП «СТРОЙАВТОСЕРВІС» надано ТОВ «МЕГА КОРМ» рахунок на оплату №106 для проведення попередньої оплати за електромонтажні робіти з зовнішнього освітлення на новому будівництві (аванс), на загальну суму 65 441,96 грн. (в т.ч. ПДВ - 10 906,99 грн.). 21.04.2020 року відповідно до платіжного доручення №МК-0000191 ТОВ «МЕГА КОРМ» перерахувало грошові кошти у розмірі 65 441,96 грн. (в т.ч. ПДВ 4 10 906,99 грн.).
21.04.2020 року ПП «СТРОЙАВТОСЕРВІС» складено податкову накладну №93, яка відповідно до квитанції від 15.05.2020 р. зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних.
25.05.2020 р. складено акт приймання виконаних будівельних робіт (зовнішнього освітлення 1-ї черги) та акт приймання виконаних будівельних робіт (зовнішнього освітлення 2-ї черги), на загальну суму виконаних робіт у розмірі 354535,68 грн.
На підставі актів виконаних робіт було нараховано податкове зобов'язання, на суму різниці між сумою актів у розмірі 114 798,44 грн.
Позивачем у відповідності до приписів п.187.1 ст. 187, Податкового кодексу України (далі - ПК України, Кодекс) виписано податкову накладну від 25.05.2020 р. №114 та направлено на реєстрацію до Єдиному реєстрі податкових накладних.
Вказана податкова накладна доставлена до Державної податкової служби України, документ прийнято, реєстрація зупинена, що підтверджено квитанцією від 15.06.2020 р.
Судом встановлено, що підставою для зупинення реєстрації податкових накладних вказано про виявлені помилки: Платник податку, яким дано для реєстрації ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних, відповідає вимогам п.8 Критеріїв ризиковості платника податку. Позивачу запропоновано надати пояснення та копії документів, щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Позивачем до відповідача-1 надані пояснення та копії первинних документів, які підтверджують дату другої події, а саме дату оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку, на підставі актів приймання виконаних будівельних робіт від 25.05.2020 року, стосовно яких було складено податкову накладну від 25.05.2020 р. №114, проте, незважаючи на це, отримано рішення Головного управління ДПС у Дніпропетровській області від 20.08.2020 р. №1853959/35163747, яким відмовлено у реєстрації податкової накладної від 25.05.2020 р. №114.
Суд вважає за необхідне зазначити, що 18.06.2020 року Відповідачем-1 було прийнято рішення №237343 про невідповідність ПП «СТРОЙАВТОСЕРВІС» критеріям ризиковості та відповідно виключено підприємство з переліку ризикових платників податку
Не погодившись із рішенням Головного управління ДПС у Дніпропетровській області від 20.08.2020 р. №1853959/35163747, позивач скористався правом на адміністративне оскарження та подав скаргу до комісії центрального рівня ДПС України.
Рішенням Комісії центрального рівня ДПС України №48636/35163747/2 від 08.09.2020 скаргу ПП «СТРОЙАВТОСЕРВІС» залишено без задоволення та рішення контролюючого органу про відмову у реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних залишено без змін.
Вважаючи протиправним рішення відповідачів -1, -2, позивач звернувся до суду з адміністративним позовом за захистом своїх прав, свобод та інтересів.
Вирішуючи спір по суті заявлених позовних вимог, суд виходить з наступного.
Правовідносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема: визначають вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства, регулює ПК України.
Приписами п.201.7. ст.201 ПК України передбачено, що податкова накладна складається на повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс).
Відповідно до п.201.1 ст.201 ПК України на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Згідно п.201.10 ст.201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.
Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.
Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.
Квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування надсилається одночасно продавцю та покупцю платнику податку.
Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 201.16 статті 201 ПК України встановлено, що реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п.2 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1246 від 29.12.2010 (далі - Порядок №1246), податкова накладна - електронний документ, який складається платником податку на додану вартість (далі - платник податку) відповідно до вимог Податкового кодексу України в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.
Згідно п.12 Порядку №1246 після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДПС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу; наявності помилок під час заповнення обов'язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу; наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200-1.3 і 200-1.9 статті 200-1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.); наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; наявності підстав для зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування; дотримання вимог Законів України «Про електронний цифровий підпис», «Про електронні документи та електронний документообіг» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.
Відповідно до п.13 Порядку №1246 за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція).
Постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 №1165 затверджено Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та Порядок розгляду скарги щодо рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок №1165 та Порядок розгляду скарги, відповідно).
За положеннями п.5 Порядку №1165 платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку (додаток 1), показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (додаток 2).
Податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій (додаток 3).
У разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної/розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється (пункт 7 Порядку №1165).
За приписами п.10 Порядку №1165 у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.
Згідно п.11 Порядку №1165 у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються:
1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування;
2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку;
3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації.
Комісії регіонального рівня приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації, врахування або неврахування таблиці даних платника податку, відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку (пункт 25 Порядку №1165).
Пунктом 1 додатку 3 Порядку №1165 «Критерії ризиковості здійснення операцій» є: відсутність товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податковій накладній, поданій для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), у таблиці даних платника податку на додану вартість (далі - платник податку) як товару/послуги, що на постійній основі постачається, та обсяг постачання товару/послуги, зазначений у податковій накладній/розрахунку коригування до податкової накладної на збільшення суми податкових зобов'язань, яку/який подано для реєстрації в Реєстрі, дорівнює або перевищує величину залишку, що визначається як різниця між обсягом придбання на митній території України такого/такої товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 1 січня 2017 р. в отриманих податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі, і митних деклараціях, збільшеного у 1,5 раза, та обсягом постачання відповідного товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих з 1 січня 2017 р. у Реєстрі, і переважання в такому залишку (більше 50 відсотків) груп товарів (продукції), визначених ДПС та затверджених відповідним наказом, оприлюдненим на офіційному веб-сайті ДПС.
Також наказом Міністерства фінансів України від 12.12.2019 №520 затверджено Порядок прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок №520).
Пунктами 2-7 Порядку №520 прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, здійснюють комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС (далі - комісія регіонального рівня).
Комісія регіонального рівня протягом п'яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку, приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 Кодексу.
У разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі.
Перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, може включати: договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.
Письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного в податковій накладній / розрахунку коригування.
Платник податку має право подати письмові пояснення та копії документів до декількох податкових накладних / розрахунків коригування, якщо такі податкові накладні / розрахунки коригування складено на одного отримувача - платника податку за одним і тим самим договором або якщо в таких податкових накладних / розрахунках коригування відображено однотипні операції (з однаковими кодами товарів згідно з Українською класифікацією товарів зовнішньоекономічної діяльності (УКТ ЗЕД) або кодами послуг згідно з Державним класифікатором продукції та послуг (ДКПП)).
Письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку подає до ДПС в електронній формі за допомогою засобів електронного зв'язку з урахуванням вимог Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг», «Про електронні довірчі послуги» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.
Згідно пунктів 9-11 письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядає комісія регіонального рівня.
Комісія регіонального рівня приймає рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі за формою згідно з додатком до цього Порядку.
Комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі в разі: ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі; та/або ненадання платником податку копій документів відповідно до пункту 5 цього Порядку; та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.
Разом з тим, у пункті 6 Порядку №1165 вказано, що інформація та копії документів подаються платником податку до ДПС в електронній формі засобами електронного зв'язку з урахуванням вимог Законів України "Про електронні документи та електронний документообіг", та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого Мінфіном.
З урахуванням положень наведених норм, комісією регіонального рівня приймається рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі за результатами розгляду інформації та копій документів платника податку. Отже контролюючий орган має зажадати від платника податку документів та пояснень на спростування наявних у органу ДПС сумнівів, пов'язаних з легальністю підприємницької діяльності, вказавши які саме аспекти належить висвітлити платнику податків у своїх поясненнях.
Також аналіз наведених правових норм дає підстави для висновку, що рішення комісії контролюючого органу повинно містити чітку підставу для відмови в реєстрації податкової накладної.
Так, ПП «СТРОЙАВТОСЕРВІС» подано до контролюючого органу - ГУ ДПС у Дніпропетровській області - пояснення з відповідними первинним документами щодо наявності підстав реєстрації податкової накладної, а саме: акт приймання виконаних будівельних робіт зовнішнього освітлення 1-ї черги) від 25.05.2020 року, акт приймання виконаних будівельних робіт (зовнішнього освітлення 2-ї черги) від 25.05.2020 року, платіжне доручення №МК-0000270 від 25.05.2020 року, договір підряду №2-15/04/2020 від 15.04.2020 року укладеного між ПП «СТРОЙАВТОСЕРВІС» та ТОВ «МЕТА КОРМ», виписку по картковому рахунку №6811 за період квітень-травень 2020 року з контрагентом ТОВ «МЕТА КОРМ», виписку по картковому рахунку №361 за період квітень-травень 2020 року з контрагентом ТОВ «МЕТА КОРМ».
Проте, Комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, незважаючи на зазначене повідомлення та додані до нього документи, прийнято рішення від 20.08.2020 р. №1853959/35163747 про відмову в реєстрації податкової накладної від 25.05.2020 р. № 114 в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Спірне рішення містить лише загальне твердження: «Первинних документів щодо постачання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактури/інвойсів, актів приймання/передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних».
Отже, позиція відповідача-1 щодо ненадання платником податку копій документів, необхідних для реєстрації розрахунку коригування, є необґрунтованою, а в спірному рішенні не наведено обґрунтувань причин відмови у її реєстрації.
При цьому, невиконання податковим органом законодавчо встановлених вимог щодо змісту, форми, обґрунтованості та вмотивованості акту індивідуальної дії призводить до його протиправності.
Аналогічний правовий висновок викладено Верховним Судом у постанові від 04.12.2018 року у справі № 821/1173/17.
Таким чином, суд дійшов висновку про протиправність прийнятого рішення про відмову в реєстрації податкової накладної від 25.05.2020 р. №114 в Єдиному реєстрі податкових накладних.
З огляду на викладене, рішення від 20.08.2020 р. №1853959/35163747 та про відмову у реєстрації податкової накладної від 25.05.2020 р. №114 року в Єдиному реєстрі податкових накладних є необґрунтованими та підлягають скасуванню.
Водночас, чинним законодавством покладено на Державну податкову службу України обов'язок щодо прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Так, фіскальному органу надано права вільно обирати одне з двох рішень, яке на його думку є законодавчо обґрунтованим та правильним. Отже, «свобода розсуду» фіскального органу, у разі встановлення судом протиправності відмови у реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, звужується до єдиного юридично допустимого рішення, в цьому випадку рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для зобов'язання Державної податкової служби України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкову накладну від 25.05.2020 р. №114 поданою ПП «СТРОЙАВТОСЕРВІС».
Податковий орган не довів правомірності оскаржуваного рішення комісії ГУ ДПС у Дніпропетровській області, яка приймала оскаржуване рішення про реєстрацію податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, а тому позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню у вищенаведеній частині.
Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.2 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, адміністративні суди перевіряють: чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноважень з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії): безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно зі ст.242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.
Відповідно до ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Частиною 2 ст.77 КАС України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Щодо розподілу судових витрат, суд зазначає про наступне.
Згідно ч.1 ст.139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Відповідно до ч.1 ст.143 КАС України суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.
На підставі ч.3 ст.139 КАС України судові витрати розподіляються пропорційно до задоволених вимог позивача.
При зверненні до суду позивачем сплачено суму судового збору у розмірі 2 102,00 грн., що підтверджується платіжним дорученням від 24.09.2020 року №11416.
Отже, оскільки основну вимогу позовної заяви позивача задоволено, сплачений судовий збір за подачу позову до суду в сумі 2 102 грн. 00 коп. підлягає стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідачів пропорційно до задоволених вимог.
Керуючись ст.ст.139, 241-246, 255, 258, 262, КАС України, суд
Позовну заяву ПРИВАТНОГО ПІДПРИЄМСТВА «СТРОЙАВТОСЕРВІС» до відповідача-1: Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, відповідача-2: Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії Головного управління ДПС у Дніпропетровській області від 20.08.2020 №1853959/35163747 про відмову у реєстрації податкової накладної ПРИВАТНОГО ПІДПРИЄМСТВА «СТРОЙАВТОСЕРВІС» від 25.05.2020 №114 в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати податкову накладну ПРИВАТНОГО ПІДПРИЄМСТВА «СТРОЙАВТОСЕРВІС» від 25.05.2020 №114 в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (49000, м.Дніпро, вул.Сімферопольська, буд.17-А, код ЄДРПОУ 43145015) на користь ПРИВАТНОГО ПІДПРИЄМСТВА «СТРОЙАВТОСЕРВІС» (49000, м.Дніпро, вул.Панікахи, буд.2, корп.13, прим. 601, код ЄДРПОУ 35163747) судовий збір у розмірі 1051грн. 00 коп. (тисяча п'ятдесят одна гривня 00коп.).
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної податкової служби України (04053, м.Київ, Львівська площа, буд.8, код ЄДРПОУ 43005393) на користь ПРИВАТНОГО ПІДПРИЄМСТВА «СТРОЙАВТОСЕРВІС» (49000, м.Дніпро, вул.Панікахи, буд.2, корп.13, прим.601, код ЄДРПОУ 35163747) судовий збір у розмірі 1051грн.00коп. (тисяча п'ятдесят одна гривня 00коп.).
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог ст.255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржено в строки, передбачені ст.295 Кодексу адміністративного судочинства України.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до п.п.15.5 п.15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Г. В.Кадникова