м. Вінниця
19 лютого 2021 р. Справа № 120/8042/20-а
Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Дончика Віталія Володимировича, розглянувши у письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадженні адміністративну справу за позовом Державної служби геології та надр України до Приватного підприємства "Каменяр-Д" про анулювання дозволу на користування надрами
18.12.2020 року Державна служба геології та надр України звернулась в суд з адміністративним позовом до ПП "Каменяр-Д" про анулювання дозволу на користування надрами.
Обґрунтовуючи позовні вимоги зазначали, що 29.07.2013 року, з метою видобування пиляльних вапняків, придатних для виробництва стінового каменю, відходи від виробництва стінового каменю придатні для отримання борошна вапнякового, відповідачу надано спеціальний дозвіл на користування надрами №5822 строком дії на 29 років до 29.07.2032 року.
06.03.2018 року між позивачем та відповідачем укладено угоду №5822 про умови користування надрами з метою видобування корисних копалин, яка є не від'ємною частиною спеціального дозволу на користування надрами №5822 від 29.07.2013 року.
З метою перевірки виконання відповідачем умов угоди №5822 від 06.03.2018 року, позивачем проведено перевірку, за результатом якої складено Акт перевірки № 06-06/26/2019-38/п-(214) від 13.09.2019 року, в якому зафіксовано порушення вимог законодавства у сфері надрокористування.
На підставі акту перевірки № 06-06/26/2019-38/п (214) від 13.09.2019 року, позивачем складено припис від 13.09.2019 року № 1828-14/06, яким відповідачу надано строк на усунення порушень вимог законодавства у сфері надрокористування до 15.10.2019 року.
В подальшому, наказом Державної служби геології та надр України №85 від 10.03.2020 року зупинено дію дозволу та надано 30 календарних днів на усунення порушень вимог законодавства у сфері надрокористування.
Наказом Державної служби геології та надр України №201 від 03.06.2020 року відповідачу продовжено строк на усунення порушень до 01.08.2020 року.
Оскільки вимоги припису від 13.09.2019 року залишись невиконаними, порушення вимог законодавства у сфері надрокористування не усунуті, позивач звернувся з цим до суду, в якому просив:
- припинити право користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами №5822 від 29.07.2013 року.
Ухвалою суду від 23.12.2020 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у адміністративній справі, розгляд справи вирішено здійснювати в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
18.01.2021 року на адресу суду надійшов відзив на позовну заяву, у якому відповідач заперечує щодо задоволення даного адміністративного позову. Зокрема зазначив, що підставою для звернення до суду з вимогою про припинення права користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами №5822 від 29.07.2013 року, є порушення надрокористувачем умов та порядку користування надрами та невиконання обов'язків визначених ст.24 Кодексу України про надра, спеціальним дозволом на користування надрами та Угодою до нього.
На переконання представника відповідача, зазначені в позовній заяві обставини не відповідають дійсності.
Вказав, що за наслідками перевірки, проведеної з 11.09.2019 року по 13.09.2019 року з питань дотримання вимог законодавства у сфері видобування корисних копалин, 13.09.2019 року позивачем складено акт №06-06/26/2019-38п (214), в якому зафіксовано, що надрокористувачем вцілому дотримуються вимоги законодавства у сфері видобування корисних копалин, разом з тим наявні порушення, на усунення яких, 13.09.2019 року Державною службою геології та надр України внесено припис про усунення порушень.
На виконання вимог припису, відповідачем вжито відповідних заходів та 04.11.2019 року повідомлено Центральний міжрегіональний відділ Департаменту державного геологічного контролю Держгеонадр України про усунення порушень (або ж вжиття відповідних заходів), визначених в п.1 - п.5 припису.
Вподальшому, відповідач листами від 04.04.2020 року та від 27.05.2020 року проінформовав Центральний міжрегіональний відділ Департаменту державного геологічного контролю Держгеонадр України про вжиття заходів щодо усунення порушень, викладених у п.п. 1, 5 припису від 13.09.2019 року.
Крім того, в листі від 04.04.2020 року відповідач просив продовжити строк усунення порушень, зазначених в п.1 припису від 13.09.2010 року.
Наказом №201 від 03.06.2020 року Державною службою геології та надр України з урахуванням пропозицій робочої групи з питань надрокористування (протокол від 02.06.2020 №4-РГ/2020), на підставі листів надрокористувачів, ПП "Каменяр-Д" продовжено термін для усунення порушень, зазначених в п.1 припису від 13.09.2019 року до 01.08.2020 року.
Представник відповідача вважає, що Державною службою геології та надр України підтверджено, що відповідач порушення вказані в п.п.2 - 5 припису, станом на дату прийняття наказу №201 від 03.06.2020 року, усунув.
Щодо порушень вимог законодавства у сфері надрокористування, зазначених у п.1 припису, представник відповідача повідомив про вжиття всіх залежних від ПП "Каменяр-Д" дій, однак, усунути такі порушення в строки надані Державною службою геології та надр України, відповідач не зміг з незалежних від нього причин.
Враховуючи вищевикладене просив в задоволенні адміністративного позову відмовити.
Правом на подання відповіді на відзив позивач не скористався.
Суд, вивчивши матеріали справи та оцінивши наявні у ній докази в їх сукупності встановив, наступні фактичні обставини.
29.07.2013 року, з метою видобування пиляльних вапняків, придатних для виробництва стінового каменю, відходи від виробництва стінового каменю придатні для отримання борошна вапнякового, ПП "Каменяр-Д" надано спеціальний дозвіл на користування надрами №5822 строком дії на 29 років до 29.07.2032 року.
06.03.2018 року між позивачем та відповідачем укладено угоду №5822 про умови користування надрами з метою видобування корисних копалин, яка є не від'ємною частиною спеціального дозволу на користування надрами №5822 від 29.07.2013 року.
Наказом Державної служби геології та надр України №450 від 28.11.2018 року затверджено Річний план здійснення заходів державного нагляду (контролю) Державною службою геології та надр України на 2019 рік.
Згідно витягу з річного плану здійснення заходів державного нагляду (контролю) Державною службою геології та надр України на 2019 рік, передбачено здійснення планової перевірки діяльності ПП "Каменяр-Д" відповідно до спеціального дозволу на користуванян надрами №5822 від 29.07.2013 року, з 02.09.2019 року.
Наказом Державної служби геології та надр України №242 від 24.07.2019 року Департаменту державного геологічного контролю доручено провести у вересні 2019 року планову перевірку відповідача з питань дотримання вимог законодавства у сфері видобування корисних копалин.
30.07.2019 року відповідачу направлене письмове повідомлення про проведення планової перевірки у строк з 02 по 13.09.2019 року.
10.09.2019 року ПП "Каменяр-Д" надіслано направлення на проведення перевірки №1804-14/06.
За результатом проведеної перевірки позивачем складено Акт перевірки № 06-06/26/2019-38/п (214) від 13.09.2019 року, в якому зафіксовано наступні порушення вимог законодавства у сфері надрокористування, а саме:
1. Відсутні документи, що посвідчують право на земельну ділянку для потреб, пов'язаних з користуванням надрами, чим порушено пункт 1 особливих умов спеціального дозволу на користування надрами № 5822 від 29.07.2013 року, щодо виконання умов екологічної картки від 05.11.2012 № 5856/07 в частині оформлення в установленому порядку прав на земельну ділянку;
2. Відсутні матеріали які підтверджують виконання рекомендацій ДКЗ України (п. 3.6 протоколу від 15.08.1996 № 395), а саме відсутні матеріали що підтверджують проведення експлуатаційної розвідки та дорозвідки (довивчення) флангів родовища західніше контуру підрахунку запасів, як резерву для приросту запасів вапняку, чим порушено пункт 2 особливих умов спеціального дозволу на користування надрами № 5822 від 29.07.2013 року;
3. Не виконується п. 2 програми робіт в частині продовження видобування 5,0 тис. м3/рік (термін виконання 1 кв. 2018 р.) та пункту 5.3 Угоди від 06.03.2018 № 5822 про умови користування надрами з метою видобування корисних копалин в частині: «проводити та фінансувати роботи у терміни та в межах, зазначених у Програмі робіт». Фактично відповідно до форми 5-гр та маркшейдерської документації видобуток у 2018 році склав 1,587 тис.м3.;
4. Не виконується п. 3 програми робіт в частині виходу на проектну потужність 6,0 тис. м3/рік (термін виконання 1 кв. 2018 р.) та пункту 5.3. Угоди від 06.03.2018 № 5822 про умови користування надрами з метою видобування корисних копалин в частині: «проводити та фінансувати роботи у терміни та в межах, зазначених у Програмі робіт». Фактично відповідно до форми 5-гр та маркшейдерської документації видобуток у 2018 році склав 1,587 тис. м3;
5. Геологічна документація в повному обсязі відсутня, а саме не представлено геологічну документацію щодо проведення експлуатаційної розвідки родовища та довивчення флангів родовища західного контуру підрахунки запасів резерву для приросту запасів вапняку.
На підставі акту перевірки № 06-06/26/2019-38/п (214) від 13.09.2019 року, позивачем складено припис від 13.09.2019 року № 1828-14/06, яким відповідачу надано строк на усунення порушень вимог законодавства у сфері надрокористування зазначених в акті перевірки до 15.10.2019 року.
04.11.2019 року ПП "Каменяр-Д" направило на адресу Центрального міжрегіонального відділу Департаменту державного контролю Держгеонадра України лист №04/11-19, яким повідомлено про вжиття заходів щодо усунення порушень, викладених у п.п. 1 - 5 припису від 13.09.2019 року.
Наказом Державної служби геології та надр України №85 від 10.03.2020 року зупинено дію дозволу та надано 30 календарних днів на усунення порушень вимог законодавства у сфері надрокористування.
04.04.2020 року та 27.05.2020 року ПП "Каменяр-Д" направило на адресу Центрального міжрегіонального відділу Департаменту державного контролю Держгеонадра України листи №04/04-20 та 27/05/20-1, яким повідомлено про вжиття заходів щодо усунення порушень, викладених у п.п. 1 та 5 припису від 13.09.2019 року. В цьому ж листі просили продовжити термін усунення порушення визначеного в п.1 припису через запровадження на території України карантину.
Наказом Державної служби геології та надр України №201 від 03.06.2020 року відповідачу продовжено термін на усунення порушення визначеного в п.1 припису до 01.08.2020 року.
01.09.2019 року Державною службою геології та надр України на адресу відповідача надіслано лист №13196/01/07-20, яким повідомлено, що Робочою групою з питань надрокористування (протокол від 13.08.2020 року № 8-РГ/2020) розглянуто питання щодо подальшої дії спеціального дозволу на користування надрами №5822 від 29.07.2013, у зв'язку із чим, просили у 15-денний строк, надати до Держгеонадр власну позицію (згоду/незгоду) на припинення права користування надрами, згідно із спеціальним дозволом на користування надрами № 5822 від 29.07.2013.
22.09.2020 року відповідач надіслав на адресу позивача лист, з якого, зокрема, вбачається, що ПП "Каменяр-Д" не погоджується з припиненням права на користування надрами та просив продовжити термін усунення порушень, у зв'язку з встановленням на території України карантину.
З метою анулювання дії дозволу, позивач звернувся до суду з вказаним позовом.
Визначаючись щодо заявлених позовних вимог, суд виходив із наступного.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі та в межах повноважень у спосіб, що передбачений, як Конституцією, так і Законами України.
Статтею 2 Кодексу України про надра врегульовано, що завданням Кодексу України про надра є регулювання гірничих відносин з метою забезпечення раціонального, комплексного використання надр для задоволення потреб у мінеральній сировині та інших потреб суспільного виробництва, охорони надр, гарантування при користуванні надрами безпеки людей, майна та навколишнього природного середовища, а також охорона прав і законних інтересів підприємств, установ, організацій та громадян.
Згідно з абзацом 3 ч.1 ст.14 Кодексу України про надра, надра надаються у користування для видобування корисних копалин.
Відповідно до ст.19 Кодексу України про надра, надра надаються у користування підприємствам, установам, організаціям і громадянам лише за наявності у них спеціального дозволу на користування ділянкою надр. Право на користування надрами засвідчується актом про надання гірничого відводу.
Порядок надання спеціальних дозволів на користування надрами (далі - дозволи) у межах території України, її континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони, а також визначає процедуру продовження строку дії, переоформлення, поновлення дії, зупинення дії чи анулювання дозволу та внесення до нього змін, врегульовано Порядком надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2011 № 615 (далі - Порядок №615).
Згідно п. 5 Порядку №615, дозволи надаються, зокрема, на такий вид користування надрами, як видобування корисних копалин.
Як вже встановлено судом, 29.07.2013 року, з метою видобування пиляльних вапняків, придатних для виробництва стінового каменю, відходи від виробництва стінового каменю придатні для отримання борошна вапнякового, ПП "Каменяр-Д" надано спеціальний дозвіл на користування надрами №5822 строком дії на 29 років до 29.07.2032 року.
Пункт 10 цього Порядку говорить, що невід'ємною частиною дозволу є угода про умови користування ділянкою, що укладається між органом з питань надання дозволу і надрокористувачем і містить програму робіт, яка оформляється як додаток, та особливі умови надрокористування, що передбачають: вимоги до ефективності робіт; сучасні технології видобування та переробки корисних копалин; порядок видобування корисних копалин, зокрема з метою запобігання негативним екологічним наслідкам і забезпечення безпеки забудованих територій; види, обсяги і строки виконання робіт на ділянці надр; підстави для припинення діяльності, пов'язаної з використанням ділянки надр.
У відповідності до п. 10 Порядку №615, 06.03.2018 року між позивачем та відповідачем укладено угоду №5822 про умови користування надрами з метою видобування корисних копалин, яка є не від'ємною частиною спеціального дозволу на користування надрами №5822 від 29.07.2013 року.
Частиною 2 ст.24 Кодексу України про надра визначено, що користувачі надр зобов'язані: 1) використовувати надра відповідно до цілей, для яких їх було надано; 2) забезпечувати повноту геологічного вивчення, раціональне, комплексне використання та охорону надр; 3) забезпечувати безпеку людей, майна та навколишнього природного середовища; 4) приводити земельні ділянки, порушені при користуванні надрами, в стан, придатний для подальшого їх використання у суспільному виробництві;4-1) надавати та оприлюднювати інформацію про загальнодержавні та місцеві податки і збори, інші платежі, а також про виробничу (господарську) діяльність, необхідну для забезпечення прозорості у видобувних галузях, відповідно до порядку, затвердженого Кабінетом Міністрів України; 5) виконувати інші вимоги щодо користування надрами, встановлені законодавством України та угодою про розподіл продукції.
Права та обов'язки користувача надр виникають з моменту отримання спеціального дозволу на користування надрами, а в разі надання права користування надрами на умовах угод про розподіл продукції - з моменту набрання чинності такою угодою, якщо інше не передбачено цією угодою.
Отже, з моменту отримання спеціального дозволу на користування надрами у відповідача виникли права та обов'язки, визначені дозволом, угодою про умови користування надрами та Кодексом України про надра.
Відповідно до пункту 1 Постанови Кабінету Міністрів України "Про затвердження Положення про Державну службу геології та надр України" №1174 від 30.12.2015 (далі - Положення №1174), Державна служба геології та надр України (Держгеонадра) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра захисту довкілля та природних ресурсів і який реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр.
Держгеонадра відповідно до покладених на неї завдань, здійснює державний контроль за геологічним вивченням надр (державний геологічний контроль) та раціональним і ефективним їх використанням, зокрема за дотриманням нормативів, стандартів та інших вимог щодо геологічного вивчення і використання надр, умов спеціальних дозволів на користування надрами (у тому числі на користування нафтогазоносними надрами) та угод про умови користування надрами (у тому числі угод про умови користування нафтогазоносними надрами). (п.п.12 п.4 Положення №1174).
В той же час, правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначені Законом України від 05.04.2007 № 877-V "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності".
Відповідно до положень статті 7 Закону №877-V, на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу, а у випадках, передбачених законом, також звертається у порядку та строки, встановлені законом, до адміністративного суду з позовом щодо підтвердження обґрунтованості вжиття до суб'єкта господарювання заходів реагування, передбачених відповідним розпорядчим документом.
Припис це обов'язкова для виконання у визначені строки письмова вимога посадової особи органу державного нагляду (контролю) суб'єкту господарювання щодо усунення порушень вимог законодавства. Припис не передбачає застосування санкцій щодо суб'єкта господарювання. Припис видається та підписується посадовою особою органу державного нагляду (контролю), яка здійснювала перевірку.
Статтею 11 Закону №877-V визначено, що суб'єкт господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) зобов'язаний, зокрема, виконувати вимоги органу державного нагляду (контролю) щодо усунення виявлених порушень вимог законодавства.
Як вже встановлено судом, за результатом здійснення перевірки ПП "Каменяр-Д", в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, на підставі акту перевірки № 06-06/26/2019-38/п (214) від 13.09.2019 року, позивачем складено припис від 13.09.2019 року № 1828-14/06, яким відповідачу надано строк на усунення порушень вимог законодавства у сфері надрокористування до 15.10.2019 року.
Разом з тим, пунктом 21 Порядку №615 визначено, що дія дозволу може бути зупинена органом з питань надання дозволу безпосередньо або за поданням Міндовкілля, Держпраці, МОЗ, Держекоінспекції, органів місцевого самоврядування, ДПС у разі: 1) порушення надрокористувачем умов користування надрами, передбачених дозволом або угодою про умови користування ділянкою надр; 2) виникнення внаслідок проведення робіт, пов'язаних з користуванням ділянкою надр, безпосередньої загрози життю чи здоров'ю працівників або населення; 3) невиконання в установлений строк приписів уповноважених органів щодо усунення порушення вимог законодавства у сфері надрокористування або охорони навколишнього природного середовища; 4) наявності підстав, передбачених Законом України “Про санкції”; 5) невиконання умов висновків з оцінки впливу на довкілля та/або висновків державної екологічної експертизи; 6) відсутності висновку з оцінки впливу на довкілля та/або висновку державної екологічної експертизи діяльності з видобування корисних копалин.
Право користування надрами припиняється з підстав та у порядку, передбачених Кодексом України про надра, Законами України "Про нафту і газ" та "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності" (п. 22 Порядку №615).
Положеннями ст.26 Кодексу України про надра визначено, що право користування надрами припиняється у разі: 1) якщо відпала потреба у користуванні надрами; 2) закінчення встановленого строку користування надрами; 3) припинення діяльності користувачів надр, яким їх було надано у користування; 4) користування надрами з застосуванням методів і способів, що негативно впливають на стан надр, призводять до забруднення навколишнього природного середовища або шкідливих наслідків для здоров'я населення; 5) використання надр не для тієї мети, для якої їх було надано, порушення інших вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр; 6) якщо користувач без поважних причин протягом двох років, а для нафтогазоперспективних площ та родовищ нафти та газу - 180 календарних днів не приступив до користування надрами; 7) вилучення у встановленому законодавством порядку наданої у користування ділянки надр.
Право користування надрами припиняється органом, який надав надра у користування, а у випадках, передбачених пунктами 4, 5, 6 цієї статті, у разі незгоди користувачів, - у судовому порядку. При цьому питання про припинення права користування земельною ділянкою вирішується у встановленому земельним законодавством порядку.
Законодавством України можуть бути передбачені й інші випадки припинення права користування надрами.
Отже, спеціальним законом, яким передбачено підстави припинення права користування надрами, є Кодекс України про надра, пунктом 5 статті 26 якого передбачено, що однією з підстав припинення права користування надрами, є використання надр не для тієї мети, для якої їх було надано, порушення інших вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр.
При цьому, право користування надрами припиняється органом, який надав надра в користування, самостійно або в судовому порядку.
Закон України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності" від 06.09.2005 № 2806-IV визначає правові та організаційні засади функціонування дозвільної системи у сфері господарської діяльності і встановлює порядок діяльності дозвільних органів, уповноважених видавати документи дозвільного характеру, та адміністраторів.
Положеннями п.7 статті 4-1 Закону України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності" від 06.09.2005 № 2806-IV встановлено, що дозвільний орган, що видав документ дозвільного характеру, може звернутися до адміністративного суду з позовом про застосування заходу реагування у виді анулювання документа дозвільного характеру за наявності хоча б однієї з таких підстав: встановлення факту надання в заяві про видачу документа дозвільного характеру та документах, що додаються до неї, недостовірної інформації; здійснення суб'єктом господарювання певних дій щодо провадження господарської діяльності або видів господарської діяльності, на які отримано документ дозвільного характеру, з порушенням вимог законодавства, щодо яких дозвільний орган видавав припис про їх усунення із наданням достатнього часу для їх усунення.
Системний аналіз наведених правових норм Кодексу України про надра, Закону України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності" та Порядку №615 свідчить, що анулювання раніше зупиненого спеціального дозволу можливе, зокрема, у разі, якщо надрокористувачем не усунуто порушення, які стали підставою для видання уповноваженим органом припису про їх усунення та зупинення дії дозволу.
Як вбачається зі змісту позовної заяви, підставою для звернення до суду з вимогою про припинення права користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами №5822 від 29.07.2013 року, є порушення відповідачем умов та порядку користування надрами та невиконання обов'язків, визначених статтею 24 Кодексу України про надра, спеціальним дозволом на користування надрами та Угодою до нього.
Разом з тим, суд зауважує, що відповідачем виконувались обов'язки, визначені статтею 24 Кодексу України про надра, спеціальним дозволом на користування надрами та Угодою до нього, а саме вживались заходи щодо усунення порушень визначених в приписі від 13.09.2019 року №1828-14/06, про що неодноразово повідомлено позивача. При цьому, суд погоджується з доводами відповідача, що порушення визначені п.п. 2-5 Припису ним усунуті, оскільки Наказом Державної служби геології та надр України №201 від 03.06.2020 року відповідачу продовжено термін на усунення порушення визначеного в п.1 припису до 01.08.2020 року. Тобто, позивач фактично підтвердив усунення відповідачем порушень визначених п.п.2-5 Припису.
Натомість, порушення визначені в п. 1 Припису, в частині оформлення в установленому порядку прав на земельну ділянку для потреб, пов'язаних з користуванням надрами, залишились не виконаними.
Отже, аналізуючи встановлені обставини справи, суд вважає, що підставою для звернення з цим позовом до суду є невиконання відповідачем вимог п.1 Припису, а саме відсутнє оформлене право на земельну ділянку, яка використовується для потреб, пов'язаних з користуванням надрами.
В той же час, представник відповідача зазначає, що ПП "Каменяр - Д" вжило всіх належних заходів щодо усунення порушень, зазначених в Приписі від 13.09.2019 року, однак усунути їх в строк, наданий позивачем, відповідач не зміг з незалежних нього причин.
Враховуючи такі доводи відповідача, суд вважає за необхідне надити оцінку вжитих підприємством дій для усунення порушень визначених в п.1 Припису.
Згідно статті 18 Кодексу про надра, надання земельних ділянок для потреб, пов'язаних з користуванням надрами, провадиться в порядку, встановленому земельним законодавством України.
Відповідно до положень ст. 66 Земельного кодексу України (далі - ЗК України), до земель промисловості належать землі, надані для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд промислових, гірничодобувних, транспортних та інших підприємств, їх під'їзних шляхів, інженерних мереж, адміністративно-побутових будівель, інших споруд. Землі промисловості можуть перебувати у державній, комунальній та приватній власності. Розміри земельних ділянок, що надаються для зазначених цілей, визначаються відповідно до затверджених в установленому порядку державних норм і проектної документації, а відведення земельних ділянок здійснюється з урахуванням черговості їх освоєння.
Згідно ст. 116 ЗК України, громадяни і а юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.
Відповідно до ч.5 ст. 122 ЗК України, обласні державні адміністрації на їхній території передають земельні ділянки із земель державної власності, крім випадків, визначених частинами третьою, четвертою і восьмою цієї етапі, у власність або у користування у межах міст обласного значення та за межами населених пунктів, а також земельні ділянки, що не входять до складу певного району, або у випадках, коли районна державна адміністрація не утворена, для всіх потреб.
Положеннями статті 123 ЗК України визначено, що надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування. Рішення зазначених органів приймається на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у разі: надання земельної ділянки із зміною її цільового призначення; формування нової земельної ділянки (крім поділу та об'єднання).
Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки погоджується в порядку, встановленому статтею 186і цього Кодексу.
Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування у двотижневий строк з дня отримання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, а в разі необхідності здійснення обов'язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи, приймає рішення про надання земельної ділянки у користування.
Згідно ст. 124 ЗК України, передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки.
Право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають, відповідно до ст. 125 ЗК України, з моменту державної реєстрації цих прав.
Відповідно до ст. 126 ЗК України, право користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень".
Як вбачається із наданих представником відповідача доказів на підтвердження вжиття заходів щодо оформленого права на земельну ділянку, яка використовується для потреб, пов'язаних з користуванням надрами, 21.10.2014 року розпорядженням голови Вінницької обласної державної державної адміністрації №615 ПП "Каменяр-Д" надало дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки за рахунок земель промисловості (кар'єр, порушені землі), що перебувають в запасі, для розміщення і експлуатації основних, підсобних та допоміжних будівель і споруд підприємствами, що пов'язані з користуванням надрами (для складування пиляльних вапняків, які видобуваються підземно на Рекечинському родовищі) на території Хоменківської сільської ради Шаргородського району, за межами населеного пункту.
Згідно висновку про розгляд проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки від 02.08.2019 року №8354/82-19, проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки ПП "Каменяр-Д", площею 1 га, в оренду для розміщення і експлуатації основних, підсобних та допоміжних будівель і споруд підприємствами, що пов'язані з користуванням надрами (для складування пиляльних вапняків, які видобуваються підземно на Рекечинському родовищі) за рахунок земель промисловості (кар'єр, порушені землі), що перебувають в запасі, на території Хоменківської сільської ради Шаргородського району, Вінницької області, - погоджено.
06.08.2019 року земельну ділянку кадастровий номер 0525388300:01:003:0286, площею 1 га, зареєстровано в Державному земельному кадастрі.
25.03.2020 року ПП "Каменяр - Д" звернулось з заявою до Вінницької обласної державної адміністрації про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.
30.06.2020 року висновком державної експертизи землевпорядної документації №746 погоджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земельної ділянки кадастровий номер 0525388300:01:003:0286.
Як зазначає представник відповідача, оскільки відповіді на заяву від 25.03.2020 року відповідач не отримав, 02.07.2020 року підприємство повторно звернулось із заявою до Вінницької ОДА про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду для розміщення і експлуатації основних, підсобних та допоміжних будівель і споруд підприємства, що пов'язані з користуванням надрами за рахунок земель промисловості, що перебувають в запасі, на території Хоменківської сільської ради Шаргородського району, за межами населеного пункту загальною площею 1 га.
23.10.2020 року розпорядженням голови Вінницької обласної державної адміністрації №663 затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки та прийнято рішення надати ПП «Каменяр - Д» в оренду терміном на 10 років земельну ділянку площею 1 га з кадастровим номером 0525388300:01:003:0286. Також, розпорядженням голови Вінницької ОДА від 23.10.2020 року уповноважено Шаргородську райдержадміністрацію укласти з ПП «Каменяр-Д» договір оренди землі з орендною платою в розмірі 10% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
Як зазначає представник відповідача, згідно положень статті 23 Законом України "Про оцінку земель", технічна документація з бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою. Протягом місяця з дня надходження технічної документації з бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель, нормативної грошової оцінки відповідна сільська, селищна, міська рада розглядає та приймає рішення про затвердження або відмову в затвердженні такої технічної документації.
Рішення рад, зазначених у цій статті, щодо технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок набирають чинності у строки, встановлені відповідно до пункту 271.2 статті 271 Податкового кодексу України.
Згідно пункту 271.2 статті 271 Податкового кодексу України рішення рад щодо нормативної грошової оцінки земельних ділянок офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування нормативної грошової оцінки земель або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом.
Представник відповідача наголошує, що технічну документацію з нормативної грошової оцінки земельної ділянки кадастровий номер 0525388300:01:003:0286 подано на затвердження, відповідно лише після її затвердження можливо буде укласти відповідний договір оренди.
Додатково слід наголосити, що відповідно до статті 125 ЗК України, право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.
Стаття 126 цього Кодексу визначає, що Право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень".
Аналізуючи встановлені обставини, суд погоджується із доводами представника відповідача, що ПП "Каменяр-Д" вчиняє дії, які необхідні для оформлення прав на землю, але з об'єктивних причин, не залежних від волі відповідача, не має можливості завершити цей процес у визначений позивачем строк.
В той же час, причини, які унеможливлювали виконати вимоги п.1 Припису повідомлені позивачу листом від 22.09.2020 року, яким надрокористувач висловив свою письмову не згоду з припиненням йому права користування надрами та просив продовжити строк виконання припису.
При цьому, суд зауважує, що адміністративно-господарські санкції мають на меті припинення правопорушення та ліквідацію його наслідків. Суб'єкта господарювання не може бути притягнуто до відповідальності, якщо він доведе, що ним вжито усіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення.
Крім того, суд вважає, що анулювання спеціального дозволу за таких обставин не узгоджується з вимогою пропорційності (п. 8 ч. 2 ст. КАС України). Вона вимагає щонайменше дотримання необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія).
Зважаючи на обставини справи, суд вважає, що негативні наслідки для відповідача, як надрокористувача є явно не співмірні з ціллю припинити правопорушення, оскільки на час звернення до суду процедура оформлення права не земельну ділянку триває, про що свідчать активні дії зі сторони надрокористувача.
Аналогічного правового висновку дійшов Верховний Суд у постанові від 30 листопада 2020 року справа № 400/1346/19.
Крім того, суд звертає увагу на п. 9 "Обставини непереборної сили" Угоди №5822 , яка є не від'ємною частиною спеціального дозволу на користування надрами №5822 від 29.07.2013 року.
Згідно цього Пунку, невиконання або неналежне виконання зобов'язань за цією Угодою є виправданим і спричиняє відповідальності у томі разі, якщо таке невиконання чи неналежне виконання викликані обставинами непереборної сили (надзвичайна або невідтворотна за даних умов непереборна подія, випадок).
Обставинами непереборної сили вважаються такі події: війна, воєнні дії, повстання, мобілізація, страйк, епідемія, пожежа, вибухи, природні катастрофи та інші події, що не залежать від волі Сторін.
У разі виникнення обставин непереборної сили Сторона, для якої виникли такі обставини, зобов'язана протягом 7 днів з моменти їхнього виникнення, повідомити іншу Сторону про такі обставини та надати документи, що підтверджують їх настання.
Разом з тим, Постановою Кабінету Міністрів України № 211 від 11.03.2020 «Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» з 12.03.2020 в Україні запроваджено карантин.
Пунктом 7 Закону України від 17.03.2020 року №530-ІХ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)» внесено зміни частини другої статті 141 Закону України "Про торгово-промислові палати в Україні", а саме: після слів "введення комендантської години" доповнено словами "карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України, тим самим визнавши карантин форс-мажорними обставинами, тобто (обставинами непереборної сили), якими є надзвичайні та невідворотні обставини, що об'єктивно унеможливлюють виконання зобов'язань, передбачених умовами договору (контракту, угоди тощо), обов'язків згідно із законодавчими та іншими нормативними актами.
Як вже встановлено судом, 04.04.2020 року, 27.05.2020 року та 22.09.2020 року ПП "Каменяр-Д" направило на адресу Центрального міжрегіонального відділу Департаменту державного контролю Держгеонадра України листи, у яких, зокрема, просили продовжити термін усунення порушення визначеного в п.1 припису через запровадження на території України карантину.
Отже, виходячи зі змісту п. 9 Угоди 5822, відповідач неодноразово повідомляв позивача про настання обставин непереборної сили, які унеможливлюють виконання вимог Припису у встановлений позивачем строк.
Таким чином, неналежне виконання відповідачем вимог Припису викликано обставинами непереборної сили, а тому суд не погоджується із доводами позивача про наявність вини підприємства, оскільки йому надано достатньо часу для усунення порушень, у той час, як позивач, належної оцінки викладеним та відомим йому фактичним обставинам, положенням Угоди про умови користування надрами, та відповідному законодавству не надав, а тому, суд вважає, що підстави для анулювання дозволу на користування надрами відсутні.
Відповідно до положень статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно з нормами частин першої, другої статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб'єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій та докази, надані відповідачем, суд доходить висновку, про відсутність підстав для задоволення даного адміністративного позову.
З урахуванням вимог ст. 139 КАС України сплачений при зверненні до суду судовий збір позивачу не присуджується.
Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -
У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення у повному обсязі виготовлено 19.02.2021 року.
Суддя Дончик Віталій Володимирович