18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 31-21-49, inbox@ck.arbitr.gov.ua
12 січня 2021 року
м. Черкаси справа № 925/729/20
Господарський суд Черкаської області в складі головуючого - судді Довганя К.І., з секретарем судового засідання Дяченко Т.В., за участю представників: позивача - Шевчук Г.Є. адвокат за довіреністю, відповідача - Грищенка І.Д. за довіреністю, розглянувши у судовому засіданні в м. Черкаси справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю “Технопривод” до Комунального підприємства “Черкасиводоканал” Черкаської міської ради про визнання недійсним рішення
Заявлено позов в якому позивач просить суд визнати недійсним рішення тендерного комітету відповідача про відхилення тендерної пропозиції позивача, яке оформлене протоколом №76 від 20.05.2020.
В обґрунтування заявлених вимог позивач посилався на те, що оспорюване рішення прийнято в супереч вимогам Закону України «Про публічні закупівлі». Позивач вважає, що надав всі необхідні документи для участі процедурі відкритих торгів, організованих відповідачем.
Розгляд справи призначено в порядку загального позовного провадження.
02.07.2020 відповідач подав до суду відзив на позов, в якому проти позову заперечив. Заперечення вмотивовано наступним.
Від ТОВ « Технопривод», який був визнаний переможцем відкритих торгів (протокол ТК № 73 від 14.05.2020 р.) надійшли наступні документи:
-18.05.2020р. довідка МВС серії НА « 0887561, яка містить відомості про відсутність судимості у службової (посадової) особи учасника, яка підписала тендерну пропозиції$
-18.05.2020р. Цінова пропозиція згідно Додатку № 4 з урахуванням проведеного аукціону;
-18.05.2020р. Витяг з інформаційної системи органів ДФС щодо стану розрахунків платника з бюджетом та цільовими фондами станом на 18.05.2020 року (платник податків ТОВ « Технопривод»);
-18.05.20 лист - пояснення щодо можливості надання довідки ДПС (153/012 від 15.05.2020р.).
Довідку ДФС (у паперовому або електронному вигляді) про відсутність заборгованості з податків, зборів, платежів, що контролюються органами доходів і зборів, яку визначив Замовник у тендерній документації у встановлений термін учасником не надано.
Суд, вислухавши представників сторін дослідивши наявні докази у справі, встановив наступне.
На офіційному порталі про публічні закупівлі України "Рrozorro" 16.04.2020 року Комунальним підприємством «Черкасиводоканал» Черкаської міської ради було оприлюднено оголошення про проведення відкритих торгів UА-2020-04-16-005302-а на предмет закупівлі: Код ДК 021:2015 44160000-9 Магістралі, трубопроводи, труби, обсадні труби, тюбінги та супутні вироби (ремонтно-з'єднувальні хомути) в кількості 21 найменування, що становило 665 одиниці.
Рішенням тендерного комітету КП «Черкасиводоканал» Черкаської міської ради, що оформлене протоколом №58 від 16.04.2020 року, було затверджено Тендерну документацію щодо закупівлі товару за кодом СРV за ДК 021:2015 44160000-9 Магістралі, трубопроводи, труби, обсадні труби, тюбінги та супутні вироби (ремонтно-з'єднувальні хомути), яку замовником торгів оприлюднено на веб-порталі Уповноваженого органу з питань закупівель (далі - Тендерна документація).
Дана тендерна документації, складалась з наступних розділі:
Загальні положецня
1. Терміни, які вживаються в тендерній документації
2. Інформація про замовника торгів
3. Процедура закупівлі
4. Інформація про предмет закупівлі
5. Недискримінація учасників
6. Інформація про валюту, у якій повинно бути розраховано та зазначено ціну тендерної пропозиції
7. Інформація про мову (мови), якою (якими) повинні бути складено тендерні пропозиції.
Порядок внесення змін та надання роз'яснень до тендерної документації
1. Процедура надання роз'яснень щодо тендерної документації
2. Внесення змін до тендерної документації
Інструкція з підготовки тендерної пропозиції
1. Зміст і спосіб подання тендерної пропозиції
2. Забезпечення тендерної пропозиції
3. Умови повернення чи неповернення забезпечення тендерної пропозиції
4. Строк, протягом якого тендерні пропозиції є дійсними
5. Кваліфікаційні критерії до учасників та вимоги, установлені статтею 17 Закону
6. Інформація про технічні, якісні та кількісні характеристики предмета закупівлі
7. Інформація про субпідрядника (у випадку закупівлі робіт)
8. Внесення змін або відкликання тендерної пропозиції учасником
Подання та розкриття тендерної пропозицій
1. Кінцевий строк подання тендерної пропозиції
2. Дата та час розкриття тендерної пропозиції
Оцінка тендерної пропозиції
1. Перелік критеріїв та методика оцінки тендерної пропозиції із зазначенням питомої ваги критерію
2. Інша інформація
3. Відхилення тендерних пропозицій
Результати торгів та укладання договору про закупівлю
1. Відміна замовником торгів чи визнання їх такими, що не відбулися
2.Строк укладання договору
3.Проект договору про закупівлю
4.Істотні умови, що обов'язково включаються до договору про закупівлю
5.Дії замовника при відмові переможця торгів підписати договір про закупівлю
6.Забезпечення виконання договору про закупівлю
Додатки до тендерної документації, що завантажуються до електронної системи закупівель окремими файлами:
Додаток №1. Технічні, якісні та кількісні характеристики предмета закупівлі.
Додаток №2. Форма "Відомості про учасника".
Додаток №3. Проект договору поставки.
Додаток №4. Форма "Цінова пропозиція".
Додаток № 5 Перелік документів для подання у складі тендерної пропозиції учасника процедури закупівлі.
У цьому переліку (розділ 5 ч. 2) вказана довідка ДФС (у паперовому або електронному вигляді) про відсутність заборгованості з податків, зборів, платежів, що контролюються органами доходів і зборів.
Відповідно до розділу «Подання та розкриття тендерної пропозиції» було тендерним комітетом встановлено, що кінцевий строк подання тендерних пропозицій - 05.05.2020 року (конкретний час визначається електронним майданчиком). Відповідно до даних розміщених в системі "Рrozorro" було визначено, що кінцевий строк подання тендерних пропозицій до 18 год. 46 хв. 05.05.2020 року. Проведення аукціону було призначено на 12 год. 13 хв. 06.05.2020 року.
У встановлений строк тендерні пропозиції були подані від чотирьох суб'єктів господарювання, а саме: ТОВ «Технопривод», ПрАТ «Завод «Нева», ТОВ «Центр Технологій «Вік» та ТОВ «Інтерекс LTD», інформація про яких згідно до ЗУ «Про публічні закупівлі» розкрито було 06.05.2020 року о 12 год. 46 хв. (після проведення аукціону).
Згідно до реєстру пропозиції (час і дата розкриття якого 06.05.2020 року о 12 год. 46 хв.) початкова пропозиція учасника №1 - ТОВ «Технопривод» становила 1 028 656,80 грн. з ПДВ, пропозиція учасника №2 - ПрАТ «Завод «Нева» становила 1 041 264,00 грн. з ПДВ, пропозиція учасника № З ТОВ «Центр Технологій «Вік» становила 1 046 154,00 грн. з ПДВ, в пропозиція учасника № 4 ТОВ «Інтерекс LTD» становила 1 174 808,52 грн. з ПДВ. За результатами проведення аукціону остаточна пропозиція учасника №1 становила 991 700,00 грн. з ПДВ, учасника № 2 - 991 752,00 грн. з ПДВг учасника № 3 - 1 046 154,00 грн. з ПДВ, учасника № 4 - 1 174 80,8,52 грн. з ПДВ.
За результатом розгляду тендерним комітетом КП «Черкасиводоканал» Черкаської міської ради тендерних пропозицій, що надійшли від учасників, переможцем було обрано ТОВ «Технопривод» про що було сформовано Протокол № 73 засідання тендерного комітету КП «Черкасиводоканал» від 14.05.2020 року.
Позивачу необхідно було надати документальне підтвердження щодо відсутності підстав, передбачених пунктами 6 ч. 1 та ч 2 ст. 17. Відповідно до самої тендерної документації, тендерним комітетом було встановлено, що форма підтвердження відсутності вказаних підстав є:
- Довідка в паперовому або електронному форматі видана відповідним органом, яка містить відомості про відсутність або наявність судимості у службової (посадової) особи учасника, яка підписала тендерну пропозицію, за злочин, вчинений з корисливих мотивів, судимість з якої не знято або не погашено у встановленому законом порядку. Довідка має бути видана відповідним органом, який має такі повноваження, не раніше дати оприлюднення на веб-порталі Уповноваженого органу оголошення про проведення цих торгів;
- Довідка ДФС (у паперовому або електронному вигляді) про відсутність заборгованості з податків, зборів, платежів, що контролюються органами доходів і зборів, дійсної на дату розкриття тендерної пропозиції або на дату подання довідки.
Позивачем було надано документальне підтвердження відсутності підстав передбачених пунктами 6 ч. 1 та ч 2 ст. 17, а саме: довідка МВС серія ААА № 0887561 від 18.05.2020 року, яка містила відомості про відсутність судимості у службової (посадової) особи учасника, яка підписала тендерну документацію; Витяг з інформаційної системи органів ДФС щодо стану розрахунків платника з бюджетними та цільовими фондами станом на 18.05.2020 року, з якої вбачалось, що заборгованості зі сплати податків і зборів (обов'язкових платежів) відсутня.
Відповідно до рішення тендерного комітету КП «Черкасиводоканал», що оформлено протоколом № 76 від 20.05.2020 року, з підстав абз. З п. 2 ч. 1 ст. 30 ЗУ «Про публічні закупівлі» тендерну пропозицію ТОВ «Технопривод» було відхилено. Вказане рішення вмотивовано тим, що позивачем при подачі документів для укладення договуру, як переможцем публічних торгів, в установлений ст. 17 закону України «Про публічні закупівлі» та п. 5»Інструкції з підготовки тендерної пропозиції» не було подано замовнику довідку ДФС про відсутність заборгованості з податків, зборів, платежів, що контролюються органами доходів і зборів.
Закон України "Про публічні закупівлі" установлює правові та економічні засади здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб держави та територіальної громади. Метою цього Закону є забезпечення ефективного та прозорого здійснення закупівель, створення конкурентного середовища у сфері публічних закупівель, запобігання проявам корупції у цій сфері, розвиток добросовісної конкуренції.
Згідно з приписами ст. 11 даного Закону для організації та проведення процедур закупівель замовник утворює тендерний комітет (комітети) або визначає уповноважену особу (осіб). Тендерний комітет діє на засадах колегіальності та неупередженості. Членство в тендерному комітеті або визначення уповноваженої особи (осіб) не повинно створювати конфлікт між інтересами замовника та учасника чи між інтересами учасників процедури закупівлі, наявність якого може вплинути на об'єктивність і неупередженість прийняття рішень щодо вибору переможця процедури закупівлі. Уповноважена особа (особи) під час організації та проведення процедур закупівель повинна забезпечити об'єктивність та неупередженість під час процесу організації та проведення процедур закупівлі в інтересах замовника.
Рішення тендерного комітету або уповноваженої особи оформлюється протоколом. У рішенні відображаються результати поіменного голосування членів комітету, присутніх на засіданні тендерного комітету, з кожного питання. Протокол підписується всіма членами комітету, присутніми на його засіданні, або всіма уповноваженими особами. У разі відмови члена тендерного комітету або однієї з уповноважених осіб підписати протокол про це зазначається у протоколі з обґрунтуванням причин відмови.
Відповідно до ч. 1 - 3 ст. 16 даного Закону замовник вимагає від учасників подання ними документально підтвердженої інформації про їх відповідність кваліфікаційним критеріям. Замовник установлює один або декілька з таких кваліфікаційних критеріїв: наявність обладнання та матеріально-технічної бази; наявність працівників відповідної кваліфікації, які мають необхідні знання та досвід; наявність документально підтвердженого досвіду виконання аналогічного договору. Визначені замовником згідно з цією статтею кваліфікаційні критерії та перелік документів, що підтверджують інформацію учасників про відповідність їх таким критеріям, зазначаються в тендерній документації та вимагаються під час проведення переговорів з учасником (у разі застосування переговорної процедури закупівлі).
Згідно з ч. 4.ст. 16 даного Закону документи, що не передбачені законодавством для учасників - юридичних, фізичних осіб, у тому числі фізичних осіб - підприємців, не подаються ними у складі тендерної пропозиції та не вимагаються під час проведення переговорів з учасником (у разі застосування переговорної процедури закупівлі). Відсутність документів, що не передбачені законодавством для учасників - юридичних, фізичних осіб, у тому числі фізичних осіб -підприємців, у складі тендерної пропозиції не може бути підставою для її відхилення замовником.
Статтею 20 даного Закону передбачено, що відкриті торги є основною процедурою закупівлі. Під час проведення процедури відкритих торгів тендерні пропозиції мають право подавати всі зацікавлені особи. Для проведення процедури закупівлі має бути подано не менше двох пропозицій.
Згідно з п. 29 ч. 1 ст. 1 даного Закону тендерна документація - документація щодо умов проведення публічних закупівель, що розробляється та затверджується замовником і оприлюднюється для вільного доступу на веб-порталі Уповноваженого органу та авторизованих електронних майданчиках. Тендерна документація не є об'єктом авторського права та/або суміжних прав.
Відповідно до ч. 1, п. 1, п. 2, ч. 2 ст. 22 даного Закону тендерна документація безоплатно оприлюднюється замовником на веб-порталі Уповноваженого органу для загального доступу. Тендерна документація повинна містити:
1) інструкцію з підготовки тендерних пропозицій;
2) один або декілька кваліфікаційних критеріїв до учасників відповідно до статті 16, вимоги, встановлені статтею 17 цього Закону, та інформацію про спосіб підтвердження відповідності учасників установленим критеріям і вимогам згідно із законодавством. Замовник не вимагає документального підтвердження інформації про відповідність вимогам статті 17 у разі, якщо така інформація міститься у відкритих єдиних державних реєстрах, доступ до яких є вільним;
3) інформацію про необхідні технічні, якісні та кількісні характеристики предмета закупівлі, у тому числі відповідну технічну специфікацію (у разі потреби - плани, креслення, малюнки чи опис предмета закупівлі). При цьому технічна специфікація повинна містити: детальний опис товарів, робіт, послуг, що закуповуються, у тому числі їх технічні та якісні характеристики; вимоги щодо технічних і функціональних характеристик предмета закупівлі у разі, якщо опис скласти неможливо або якщо доцільніше зазначити такі показники; посилання на стандартні характеристики, вимоги, умовні позначення та термінологію, пов'язану з товарами, роботами чи послугами, що закуповуються, передбачені існуючими міжнародними або національними стандартами, нормами та правилами. Технічна специфікація не повинна містити посилання на конкретну торговельну марку чи фірму, патент, конструкцію або тип предмета закупівлі, джерело його походження або виробника. У разі якщо таке посилання є необхідним, воно повинно бути обґрунтованим, а специфікація повинна містити вираз "або еквівалент". Технічні, якісні характеристики предмета закупівлі повинні передбачати необхідність застосування заходів із захисту довкілля;
4) кількість товару та місце його поставки;
5) місце, де повинні бути виконані роботи чи надані послуги, їх обсяги;
6) строки поставки товарів, виконання робіт, надання послуг;
7) проект договору про закупівлю з обов'язковим зазначенням порядку змін його умов;
8) опис окремої частини або частин предмета закупівлі (лота), щодо яких можуть бути подані тендерні пропозиції, у разі якщо учасникам дозволяється подати тендерні пропозиції стосовно частини предмета закупівлі (лота);
9) перелік критеріїв та методику оцінки тендерних пропозицій із зазначенням питомої ваги критеріїв. Опис методики оцінки за критерієм "ціна" повинен містити інформацію про врахування податку на додану вартість (ПДВ);
10) строк, протягом якого тендерні пропозиції вважаються дійсними, але не менше ніж 90 днів з дати розкриття тендерних пропозицій;
11) інформацію про валюту., у якій повинна бути розрахована* і зазначена ціна тендерної пропозиції;
12) інформацію про мову (мови), якою (якими) повинні бути складені тендерні пропозиції;
13) зазначення кінцевого строку подання тендерних пропозицій;
14) розмір, вид та умови надання забезпечення тендерних пропозицій (якщо замовник вимагає його надати);
15) розмір, вид, строк та умови надання, умови повернення та неповернення забезпечення виконання договору про закупівлю (якщо замовник вимагає його надати);
16) прізвище, ім'я та по батькові, посаду та адресу однієї чи кількох посадових осіб замовника, уповноважених здійснювати зв'язок з учасниками;
17) у разі закупівлі робіт - вимогу про зазначення учасником у тендерній пропозиції інформації (повне найменування та місцезнаходження) щодо кожного суб'єкта господарювання, якого учасник планує залучати до виконання робіт як субпідрядника в обсязі не менше ніж 20 відсотків від вартості договору про закупівлю.
Також, згідно до п. 3 та п. 4 даної стаття Закону тендерна документація може містити також іншу інформацію відповідно до законодавства, яку замовник вважає за необхідне до неї включити. Тендерна документація може містити опис та приклади формальних (несуттєвих) помилок, допущення яких учасниками не призведе до відхилення їх пропозицій. Формальними (несуттєвими) вважаються помилки, що пов'язані з оформленням тендерної пропозиції та не впливають на зміст пропозиції, а саме - технічні помилки та описки.
Тендерна документація не повинна містити вимог, що обмежують конкуренцію та призводять до дискримінації учасників.
Частиною 1 ст. 28 даного Закону передбачено, що оцінка тендерних пропозицій проводиться автоматично електронною системою закупівель на основі критеріїв і методики оцінки, зазначених замовником у тендерній документації, та шляхом застосування електронного аукціону.
Також ст. 28 даного закону встановлено, що критеріями оцінки є: у разі здійснення закупівлі товарів, робіт і послуг, що виробляються, виконуються чи надаються не за окремо розробленою специфікацією (технічним проектом), для яких існує постійно діючий ринок, - ціна; у разі здійснення закупівлі, яка має складний або спеціалізований характер (у тому числі консультаційних послуг, наукових досліджень, експериментів або розробок, дослідно-конструкторських робіт), - ціна разом з іншими критеріями оцінки, зокрема, такими як: умови оплати, строк виконання, гарантійне обслуговування, експлуатаційні витрати, передача технології та підготовка управлінських, наукових і виробничих кадрів.
До початку проведення електронного аукціону в електронній системі закупівель автоматично розкривається інформація про ціну та перелік усіх цін пропозицій, розміщений у порядку від найнижчої до найвищої ціни без зазначення найменувань та інформації про учасників.
У разі якщо крім ціни установлені інші критерії оцінки до початку електронного аукціону в електронній системі закупівель автоматично, відповідно до методики оцінки, установленої замовником в тендерній документації, визначаються показники інших критеріїв оцінки та приведена ціна, після чого розкривається інформація про приведену ціну та перелік усіх приведених цін пропозицій, розміщений у порядку від найнижчої до найвищої ціни без зазначення найменувань та інформації про учасників.
Під час проведення електронного аукціону в електронній системі відображаються значення ціни пропозиції учасника та приведеної ціни.
У разі якщо для визначення найбільш економічно вигідної тендерної пропозиції крім ціни застосовуються й інші критерії оцінки, у тендерній документації визначається їх вартісний еквівалент або питома вага цих критеріїв у загальній оцінці тендерних пропозицій. Питома вага цінового критерію не може бути нижчою ніж 70 відсотків, крім випадку застосування процедури конкурентного діалогу.
Після оцінки пропозицій замовник розглядає тендерні пропозиції на відповідність вимогам тендерної документації з переліку учасників, починаючи з учасника, пропозиція якого за результатом оцінки визначена найбільш економічно вигідною.
Строк розгляду тендерної пропозиції, яка за результатами оцінки визначена найбільш економічно вигідною, не повинен перевищувати п'яти робочих днів з дня визначення найбільш економічно вигідної пропозиції. Строк розгляду тендерної пропозиції може бути аргументовано продовжено замовником до 20 робочих днів. У разі продовження строку розгляду тендерної пропозиції замовник оприлюднює повідомлення в електронній системі закупівель.
У разі відхилення тендерної пропозиції, що за результатами оцінки визначена найбільш економічно вигідною, замовник розглядає наступну тендерну пропозицію з переліку учасників, що вважається найбільш економічно вигідною.
У разі якщо оголошення про проведення процедури закупівлі оприлюднюється відповідно до норм частини четвертої статті 10 цього Закону, замовник розглядає тендерні пропозиції на відповідність технічним вимогам, визначеним у тендерній документації, та визначає відповідність учасників кваліфікаційним критеріям до проведення автоматичної оцінки тендерних пропозицій у строк, що не перевищує 20 робочих днів.
За результатами розгляду складається протокол розгляду тендерних пропозицій за формою, встановленою Уповноваженим органом, та оприлюднюється замовником на веб-порталі Уповноваженого органу відповідно до статті 10 цього Закону. Після оприлюднення замовником протоколу розгляду тендерних пропозицій електронною системою закупівель автоматично розсилаються повідомлення всім учасникам тендеру та оприлюднюється перелік учасників, тендерні пропозиції яких не відхилені згідно з цим Законом. Дата і час проведення електронного аукціону визначаються електронною системою автоматично, але не раніше ніж через п'ять днів після оприлюднення протоколу розгляду тендерних пропозицій.
Якщо за результатами розгляду тендерних пропозицій до оцінки допущено тендерні пропозиції менше ніж двох учасників, процедура закупівлі відміняється.
Замовник та учасники не можуть ініціювати будь-які переговори з питань внесення змін до змісту або ціни поданої тендерної пропозиції.
За результатами розгляду та оцінки тендерної пропозиції замовник визначає переможця та приймає рішення про намір укласти договір згідно з цим Законом.
Замовник має право звернутися за підтвердженням інформації, наданої учасником, до органів державної влади, підприємств, установ, організацій відповідно до їх компетенції. У разі отримання достовірної інформації про його невідповідність вимогам кваліфікаційних критеріїв, наявність підстав, зазначених у частині першій статті 17 цього Закону, або факту зазначення у тендерній пропозиції будь-якої недостовірної інформації, що є суттєвою при визначенні результатів процедури закупівлі, замовник відхиляє тендерну пропозицію такого учасника.
Відповідно до п. 1 розділу «Оцінка тендерної пропозиції» Тендерної документації тендерним комітетом було визначено, то «Єдиним критерієм оцінки тендерних пропозицій є ціна з ІІДВ. Оцінка тендерних пропозицій проводиться електронною системою закупівель автоматично на основі критеріїв і методики оцінки, зазначених замовником у тендерній документації та шляхом застосування електронного аукціону.»
Згідно зі ст. 30 даного Закону у разі якщо оголошення про проведення процедури закупівлі оприлюднюється відповідно до норм частини четвертої статті 10 цього Закону, проводиться оцінка лише тих тендерних пропозицій, що не були відхилені згідно з цим Законом.
Замовник відхиляє тендерну пропозицію в разі якщо: 1) учасник: не відповідає кваліфікаційним (кваліфікаційному) критеріям, установленим статтею 16 цього Закону; не надав забезпечення тендерної пропозиції, якщо таке забезпечення вимагалося замовником; 2) переможець: відмовився від підписання договору про закупівлю відповідно до вимог тендерної документації або укладення договору про закупівлю; не надав документи, що підтверджують відсутність підстав, передбачених статтею 17 цього Закону; 3) наявні підстави, зазначені у статті 17 і частині сьомій статті 28 цього Закону; 4) тендерна пропозиція не відповідає умовам тендерної документації.
В свою чергу ст. 17 Закону про публічні закупівлі встановлено, що замовник приймає рішення про відмову учаснику в участі у процедурі закупівлі та зобов'язаний відхилити тендерну пропозицію учасника в разі, якщо:
1) він має незаперечні докази того, що учасник пропонує, дає або погоджується дати прямо чи опосередковано будь-якій посадовій особі замовника, іншого державного органу винагороду в будь-якій формі (пропозиція щодо найму на роботу, цінна річ, послуга тощо) з метою вплинути на прийняття рішення щодо визначення переможця процедури закупівлі або застосування замовником певної процедури закупівлі;
2) відомості про юридичну особу, яка є учасником, внесено до Єдиного державного реєстру осіб, які вчинили корупційні або пов'язані з корупцією правопорушення;
3) службову (посадову) особу учасника, яку уповноважено учасником представляти його інтереси під час проведення процедури закупівлі, фізичну особу, яка є учасником, було притягнуто згідно із законом до відповідальності за вчинення у сфері закупівель корупційного правопорушення;
4) суб'єкт господарювання (учасник) протягом останніх трьох років притягувався до відповідальності за порушення, передбачене пунктом 4 частини другої статті 6, пунктом 1 статті 50 Закону України "Про захист економічної конкуренції", у вигляді вчинення антиконкурентних узгоджених дій, що стосуються спотворення результатів торгів (тендерів);
5) фізична особа, яка є учасником, була засуджена за злочин, учинений з корисливих мотивів, судимість з якої не знято або не погашено у встановленому законом порядку;
6) службова (посадова) особа учасника, яка підписала тендерну пропозицію, була засуджена за злочин, вчинений з корисливих мотивів, судимість з якої не знято або не погашено у встановленому законом порядку;
7) тендерна пропозиція подана учасником процедури закупівлі, який є пов'язаною особою з іншими учасниками процедури закупівлі та/або з членом (членами) тендерного комітету, уповноваженою особою (особами) замовника;
8) учасник визнаний у встановленому законом порядку банкрутом та стосовно нього відкрита ліквідаційна процедура;
9) у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань відсутня інформація, передбачена пунктом 9 частини другої статті 9 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань";
10) юридична особа, яка є учасником, не має антикорупційної програми чи уповноваженого з реалізації антикорупційної програми, якщо вартість закупівлі товару (товарів), послуги (послуг) або робіт дорівнює чи перевищує 20 мільйонів гривень.
Замовник може прийняти рішення про відмову учаснику в участі у процедурі закупівлі та може відхилити тендерну пропозицію учасника у разі, якщо учасник має заборгованість із сплати податків і зборів (обов'язкових платежів).
Замовник у тендерній документації зазначає, що інформація про відсутність підстав, визначених у частинах першій і другій цієї статті, надається в довільній формі. Спосіб документального підтвердження згідно із законодавством відсутності підстав, передбачених пунктами 2, 3, 5, 6 і 8 частини першої та частиною другою цієї статті, визначається замовником для надання таких документів лише переможцем процедури закупівлі. Замовник не вимагає документального підтвердження інформації, що міститься у відкритих єдиних державних реєстрах, доступ до яких є вільним.
Переможець торгів у строк, що не перевищує п'яти днів з дати оприлюднення на веб-порталі Уповноваженого органу повідомлення про намір укласти договір, повинен надати замовнику документи, що підтверджують відсутність підстав, визначених пунктами 2, 3, 5, 6 і 8 частини першої цієї статті.
Замовник не вимагає від учасників документів, що підтверджують відсутність підстав, визначених пунктами 1 і 7 частини першої цієї статті.
Відповідно до Закону України від 17.03.2020 № 530-ІХ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (СОVID-19)» з дня оголошення карантину зупиняється перебіг строків звернення за отриманням адміністративних послуг та строків надання цих послуг, визначених законом. Від дня припинення карантину перебіг цих строків продовжується з урахуванням часу, що минув до його зупинення.
Державна податкова служба України на своєму офіційному сайті повідомила, що документи стосовно надання адміністративних послуг на час карантину приймаються виключно через поштові скриньки органів ДПС та поштою. За допомогою Електронного кабінету можливо отримати результати надання адміністративних послуг, зокрема і інформацію про стан сплати податків та зборів (обов'язкових платежів) до бюджетних фондів.
Через Електронний кабінет позивачем було отримано Витяг з інформаційної системи органів ДФС щодо стану розрахунків платника з бюджетом та цільовими фондами. Довідка, визначена відповідачем у передбачених пунктами 6 ч. 1 та ч 2 ст. 17.Закону України «Публічні закупівлі» тендерній документації позивачем не отримувалась та не надавалась.
Стаття 16 ЦК України передбачає, що кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Стаття 15 ЦК України передбачає право кожної особи на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа також має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного судочинства.
Отже, об'єктом захисту є порушене, невизнане або оспорюване право чи цивільний інтерес, саме вони є підставою для звернення особи за захистом свого права із застосуванням відповідного способу захисту.
Статтею 8 Конституції України визначено, що Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй.
Норми Конституції України є нормами прямої дії. Звернення до суду для захисту конституційних прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується.
Суд, оцінивши фактичні обставини справи, доводи сторін, наявні у справі докази. Виходячи з приписів наведеного вище законодавства. Приходить до наступних висновків.
Позивач, рганізовуючи публічні торги, діяв в межах наданих йому законом повноважень. За результатами торгів позивач правомірно був визнаний їх переможцем. Однак в подальшому, останній в порушення вимог тендерної документації не подав . визначений останньої доказ - довідку про відсутність заборгованості з податків, зборів, платежів контроль за якими покладено на контролюючі органи.
Суд враховує, що позивач об'єктивно мав можливість таку довідку отримати через електронний кабінет отримати інформаційної системи органів ДФС. Така довідки ДФС видається в електронному форматі і не може бути іншого зразку.
Як вбачається зі змісту позовної заяви позивач не вчинив всіх можливих дій для своєчасного отримання довідки в електронному форматі, а прийняв рішення покласти на Замовника обов'язок звернутися до ДФС за підтвердженням відсутності у Учасника заборгованості з податків,зборів, що контролюються органами доходів і зборів.
П.7 ст. 28 Закону України « Про публічні закупівлі» чинного на час визначення переможця, Замовник має право, а не обов'язок, звернутися за підтвердженням інформації наданої учасником, до органів державної влади, підприємств, установ, організацій відповідно до їх компетенції лише для отримання достовірної інформації вимогам кваліфікаційних критеріїв, наявність підстав, зазначених у частині першій ст. 17 цього Закону або факту зазначеному у тендерній пропозиції будь-якої недостовірної інформації, що є суттєвою при визначенні результатів закупівлі.
Звернення до вищезазначених органів на стадії визначення переможця торгів, чинним законодавством не передбачено.
Таким чином суд приходить до висновку, що позивачем порушено вимоги ст. 17 ЗУ « Про публічні закупівлі» п.5 розділу « Інструкції з підготовки тендерної пропозиції» Учасником не надано визначену Замовником довідку про відсутність заборгованості з податків, зборів, платежів, що контролюються органами доходів і зборів,що стало причиною відхилення тендерної пропозиції Учасника.
За таких обставин суд приходить до висновку про те, що позивач належними та допустимими доказами не довів порушення відповідачем його права, як учасника прилюдних торгів. А тому позовні вимоги задоволенню не підлягають.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 129, ст. ст.232, 233, 236-241 ГПК України суд, -
У задоволенні позову відмовити повністю.
Рішення може бути оскаржене до Північного апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня складення повного рішення.
Повний текст складено і підписано 19.02.2021.
СУДДЯ К.І. Довгань