Ухвала від 16.02.2021 по справі 914/3401/20

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

79014,м.Львів, вул.Личаківська, 128

УХВАЛА

про відмову у відкритті провадження у справі про банкрутство

16.02.2021 Справа № 914/3401/20

Господарський суд Львівської області, розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали заяви: Головного управління ДПС у Львівській області, м. Львів

про: банкрутство Товариства з обмеженою відповідальністю «ЛТ-Транс» (село Підбірці, Пустомитівський район, Львівська область, 81127, ідентифікаційний код 40633121)

Суддя В.М. Артимович,

секретар судового засідання О.П. Іванило

За участю представників:

від заявника: О.І. Підгайний - представник;

від боржника: не з'явився.

ВСТАНОВИВ:

На розгляд Господарського суду Львівської області надійшла заява Головного управління ДПС у Львівській області про відкриття провадження у справі про банкрутство Товариства з обмеженою відповідальністю «ЛТ-Транс» (село Підбірці, Пустомитівський район, Львівська область, 81127, ідентифікаційний код 40633121).

Ухвалою суду від 05.01.2021 заяву Головного управління ДПС у Львівській області про відкриття провадження у справі про банкрутство ТзОВ «ЛТ-Транс» залишено без руху та надано заявнику строк у 10 (десять) календарних днів з дня вручення цієї ухвали для усунення недоліків.

Головним управлінням ДПС у Львівській області 15.01.2021 на виконання вимог, викладених в ухвалі суду від 05.01.2021, подано на розгляд суду клопотання від 14.01.2021 з відповідними поясненнями.

31.12.2020 від арбітражного керуючого Чорнія М.В. надійшла заява про згоду на участь у даній справі.

Ухвалою суду від 22.01.2021 заяву Головного управління ДПС у Львівській області про відкриття провадження у справі про банкрутство Товариства з обмеженою відповідальністю “ЛТ-Транс” (село Підбірці, Пустомитівський район, Львівська область, 81127, ідентифікаційний код 0633121) прийнято до розгляду, підготовче засідання суду призначено на 10.02.2021.

В судове засідання 16.02.2021 з'явився представник заявника, заяву про відкриття провадження у справі про банкрутство ТзОВ «ЛТ-Транс» підтримав. Представник боржника в судове засідання не з'явився.

Відповідно до абз. 2 ч. 1 ст. 39 Кодексу України з процедур банкрутства неявка у підготовче засідання сторін та представника державного органу з питань банкрутства, а також відсутність відзиву боржника не перешкоджають проведенню засідання.

Перевіривши обґрунтованість заяви, суд дійшов висновку, що кредитором не доведено наявність підстав для відкриття провадження у справі про банкрутство в порядку норм Кодексу України з процедур банкрутства.

Відповідно до ч.1 ст. 2 Кодексу України з процедур банкрутства провадження у справах про банкрутство регулюється цим Кодексом, Господарським процесуальним кодексом України, іншими законами України.

Згідно ч. 6 ст. 12 Господарського процесуального кодексу України господарські суди розглядають справи про банкрутство у порядку, передбаченому цим Кодексом для позовного провадження, з урахуванням особливостей, встановлених Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".

Згідно ч. 1 ст. 39 Кодексу України з процедур банкрутства перевірка обґрунтованості вимог заявника, а також з'ясування наявності підстав для відкриття провадження у справі про банкрутство здійснюються господарським судом у підготовчому засіданні, яке проводиться в порядку, передбаченому цим Кодексом.

Відповідно до ч. 2 ст. 39 Кодексу України з процедур банкрутства у підготовчому засіданні господарський суд розглядає подані документи, заслуховує пояснення сторін, оцінює обґрунтованість заперечень боржника, вирішує інші питання, пов'язані з розглядом справи.

Частиною 5 статті 39 Кодексу України з процедур банкрутства передбачено, що за результатами розгляду заяви про відкриття провадження у справі та відзиву боржника господарський суд постановляє ухвалу про: відкриття провадження у справі; відмову у відкритті провадження у справі.

Судом встановлено, що згідно з витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, юридична особа Товариство з обмеженою відповідальністю «ЛТ-Транс» зареєстрована за адресою: село Підбірці, Пустомитівський район, Львівська область, 81127, ідентифікаційний код 40633121, дата та номер запису: 06.07.2016, 14151020000039327.

За твердженнями заявника, ТзОВ «ЛТ-Транс» має заборгованість перед бюджетом на суму 9106422,10 грн., з яких 9106422,10 грн. штрафні санкції за платежем акцизний податок на пальне. Вказана сума заборгованості також підтверджується долученою до матеріалів справи довідкою ГУ ДПС у Львівській області від 30.10.2020 за № 42629/10/13-01-13-07-13.

Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 13.02.2020 у справі № 380/709/20 адміністративний позов ГУ ДПС у Львівській області до ТзОВ «ЛТ-Транс» про стягнення заборгованості з рахунків у банках задоволено повністю, стягнуто в дохід державного бюджету кошти ТзОВ «ЛТ-Транс», які знаходяться на рахунках в банках та інших фінансових установах, обслуговуючих такого платника податків у розмірі 9106422,10 грн.

На виконання вказаного рішення, для стягнення коштів з рахунків боржника виставлялись інкасові доручення від 29.04.2020 за № 26/25 на суму 9106422,10 грн., від 29.04.2020 за № 25/25 на суму 9106422,10 грн., яке повернуті без виконання.

У рішенні Львівського окружного адміністративного суду від 13.02.2020 у справі № 380/709/20 судом встановлено, що податкова заборгованість в сумі 9106422,10 грн. виникла внаслідок несплати узгоджених грошових зобов'язань, які визначив контролюючий орган у податковому повідомленні-рішенні, а саме: податкове повідомлення-рішення від 04.10.2018 за № 0048144004, згідно з яким контролюючим органом до ТзОВ «ЛТ-Транс» застосовано штрафні (фінансові) санкції в сумі 9106422,10 грн. за платежем акцизний податок на пальне, винесене ГУ ДФС у Львівській області на підставі акта від 20.09.2018 за № 2331/13-01-14-01/40633121.

Відповідно до ч. 4 ст. 75 Господарського процесуального кодексу України обставини, встановлені рішенням суду в господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Преюдиційність - обов'язковість фактів, установлених судовим рішенням, що набрало законної сили в одній справі для суду при розгляді інших справ. Преюдиційно встановлені факти не підлягають доказуванню, оскільки їх з істинністю вже встановлено у рішенні чи вироку і немає необхідності встановлювати їх знову, тобто піддавати сумніву істинність і стабільність судового акта, який вступив в законну силу. Суть преюдиції полягає в неприпустимості повторного розгляду судом одного й того ж питання між тими ж сторонами.

Правила про преюдицію спрямовані не лише на заборону перегляду фактів і правовідносин, які встановлені в судовому акті, що вступив в законну силу. Вони також сприяють додержанню процесуальної економії в новому процесі. У випадку преюдиційного установлення певних обставин особам, які беруть участь у справі (за умови, що вони брали участь у справі при винесенні преюдиціального рішення), не доводиться витрачати час на збирання, витребування і подання доказів, а суду - на їх дослідження і оцінку. Усі ці дії вже здійснювалися у попередньому процесі, і їхнє повторення було б не лише недоцільним, але й неприпустимим з точки зору процесуальної економії.

Відтак, даний факт щодо суми заборгованості по штрафних (фінансових) санкції в сумі 9106422,10 грн. за платежем акцизний податок на пальне є преюдиційним та не потребує доказування у відповідності до ч. 4 ст. 75 ГПК України, так як підтверджується судовим рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 13.02.2020 у справі № 380/709/20.

Згідно ч. 2 ст. 8 Кодексу України з процедур банкрутства право на звернення до господарського суду із заявою про відкриття провадження у справі про банкрутство мають боржник, кредитор.

Питання про відкриття провадження у справі про банкрутство вирішується господарським судом виключно у підготовчому засіданні.

Згідно ст. 1 Кодексу України з процедур банкрутства кредитор - юридична або фізична особа, а також контролюючий орган, уповноважений відповідно до Податкового кодексу України здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у межах своїх повноважень, та інші державні органи, які мають вимоги щодо грошових зобов'язань до боржника; забезпечені кредитори - кредитори, вимоги яких до боржника або іншої особи забезпечені заставою майна боржника; конкурсні кредитори - кредитори за вимогами до боржника, що виникли до відкриття провадження у справі про банкрутство і виконання яких не забезпечено заставою майна боржника; поточні кредитори - кредитори за вимогами до боржника, що виникли після відкриття провадження у справі про банкрутство;

Зважаючи на норму ст. 1 Кодексу України з процедур банкрутства, заява про відкриття провадження у справі про банкрутство подана податковим органом ГУ ДПС у Львівській області.

Проте, вказана заява вправі подаватись до господарського суду лише тим податковим органом, який має вимоги щодо грошових зобов'язань до боржника.

Згідно ч. 4 ст. 34 Кодексу України з процедур банкрутства до заяви боржника про відкриття провадження у справі про банкрутство додаються докази загрози неплатоспроможності.

Відповідно до ст. 1 Кодексу України з процедур банкрутства неплатоспроможність - неспроможність боржника виконати після настання встановленого строку грошові зобов'язання перед кредиторами не інакше, як через застосування процедур, передбачених цим Кодексом.

Вказане визначення поняття «неплатоспроможності» дає можливість виділити дві основні ознаки неплатоспроможності: невиконання боржником грошового зобов'язання та настання встановленого строку.

Згідно положень пункту 1.3 статті 1 Податкового Кодексу України цей Кодекс не регулює питання погашення податкових зобов'язань або стягнення податкового боргу з осіб, на яких поширюються судові процедури, визначені Кодексом України з процедур банкрутства, з банків, на які поширюються норми Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб", проведення комплексних перевірок з метою виявлення фінансових рахунків та погашення зобов'язань зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, зборів на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій.

Зміст визначених ознак також знаходиться в ст. 1 Кодексу України з процедур банкрутства. Так, грошове зобов'язання - зобов'язання боржника сплатити кредитору певну грошову суму відповідно до цивільно-правового правочину (договору) та на інших підставах, передбачених законодавством України. До грошових зобов'язань належать також зобов'язання щодо сплати податків, зборів (обов'язкових платежів), страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне та інше соціальне страхування; зобов'язання, що виникають внаслідок неможливості виконання зобов'язань за договорами зберігання, підряду, найму (оренди), ренти тощо та які мають бути виражені у грошових одиницях. До складу грошових зобов'язань боржника, у тому числі зобов'язань щодо сплати податків, зборів (обов'язкових платежів), страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне та інше соціальне страхування, не включаються неустойка (штраф, пеня) та інші фінансові санкції, визначені на дату подання заяви до господарського суду, а також зобов'язання, що виникли внаслідок заподіяння шкоди життю і здоров'ю громадян, зобов'язання з виплати авторської винагороди, зобов'язання перед засновниками (учасниками) боржника - юридичної особи, що виникли з такої участі. Склад і розмір грошових зобов'язань, у тому числі розмір заборгованості за передані товари, виконані роботи і надані послуги, сума кредитів з урахуванням відсотків, які зобов'язаний сплатити боржник, визначаються на день подання до господарського суду заяви про відкриття провадження у справі про банкрутство, якщо інше не встановлено цим Кодексом. При поданні заяви про відкриття провадження у справі про банкрутство розмір грошових зобов'язань визначається на день подання до господарського суду такої заяви.

Як вбачається з поданої заяви та долучених документів, податковий орган звернувся до господарського суду з проханням відкрити провадження у справі про банкрутство Товариства з обмеженою відповідальністю «ЛТ-Транс» за наявною заборгованістю перед бюджетом на суму 9106422,10 грн., з яких 9106422,10 грн. штрафні санкції за платежем акцизний податок на пальне.

Отже, сума боргу, покладена в основу відкриття провадження у справі про банкрутство, повністю складалася зі штрафних санкцій, які не є грошовими вимогами у розумінні ст. 1 Кодексу України з процедур банкрутства, а отже, не може бути підставою для відкриття провадження у справі про банкрутство.

Відтак, на момент подачі заяви про відкриття провадження у справі про банкрутство заявником повинні бути надані документи, які підтверджують наявність ознак неплатоспроможності або її загрози. У даному випадку єдині вимоги до боржника, на підставі яких ГУ ДПС у Львівській області просить відкрити провадження у справі про банкрутство Товариства з обмеженою відповідальністю «ЛТ-Транс», не є грошовими у розумінні норм Кодексу України з процедур банкрутства, а складаються лише із штрафних санкцій за платежем акцизний податок на пальне.

Отже, у даному випадку до заяви боржника не додані документи в підтвердження загрози його неплатоспроможності, як цього вимагають норми Кодексу України з процедур банкрутства, які повинні бути подані на момент звернення із такою заявою та які не можуть бути витребувані судом після відкриття провадження у справі.

Статтею 74 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Відповідно до ст. 76 Господарського процесуального кодексу України належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування.

Відповідно до ст. 77 Господарського процесуального кодексу України обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

Відповідно до ст. 86 Господарського процесуального кодексу України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

З огляду на викладене, враховуючи встановлені обставини наведені положення законодавства, суд дійшов висновку про відсутність підстав для відкриття провадження у справі про банкрутство Товариства з обмеженою відповідальністю «ЛТ-Транс».

Також суд зазначає, що згідно ч. 7 ст. 39 Кодексу України з процедур банкрутства відмова у відкритті провадження у справі про банкрутство не перешкоджає повторному зверненню до господарського суду із заявою про відкриття провадження у справі про банкрутство за наявності підстав, встановлених цим Кодексом

У зв'язку із відмовою у відкритті провадження у справі про банкрутство Товариства з обмеженою відповідальністю «ЛТ-Транс» заява арбітражного керуючого Чорнія М.В. про згоду на участь у даній справі підлягає залишенню без розгляду.

Суд звертає увагу заявника, що у відповідності до ч. 1 ст. 7 Закону України «Про судовий збір» сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду в разі відмови у відкритті провадження у справі в суді першої інстанції, апеляційного та касаційного провадження у справі.

Керуючись ст. ст. 1, 2, 8, 39 Кодексу України з процедур банкрутства, ст. ст. 12, 234, 235 Господарського процесуального кодексу України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

1. У відкритті провадження у справі про банкрутство Товариства з обмеженою відповідальністю «ЛТ-Транс» (село Підбірці, Пустомитівський район, Львівська область, 81127, ідентифікаційний код 40633121) відмовити.

2. Заяву арбітражного керуючого Чорнія М.В. від 30.12.2020 за № 02-01/4200 про згоду на участь у даній справі залишити без розгляду.

3. Копію ухвали надіслати боржнику, кредитору, арбітражному керуючому Чорнію М.В., Пустомитівському районному відділу Державної виконавчої служби Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів), Західному міжрегіональному управлінню Міністерства юстиції (м. Львів) (Відділу з питань банкрутства), державному реєстратору.

4. Ухвала набирає законної сили в порядку та строки, передбачені ст. 235 ГПК України.

5. Ухвала може бути оскаржена до Західного апеляційного господарського суду в порядку та строки, встановлені ст.ст. 256, 257 ГПК України.

Веб-адреса сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі інтернет, за якою учасники справи можуть отримати інформацію у справі, що розглядається - http://lv.arbitr.gov.ua /sud5015/.

Повний текст ухвали складено 19.02.2021.

Суддя В.М. Артимович