17.02.2021 р. cправа № 914/2545/20
місто Львів
Господарський суд Львівської області у складі судді Сухович Ю.О., за участі секретаря судового засідання Прокопів І.І., розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи
за позовом: Керівника Львівської місцевої прокуратури №2 в інтересах держави в особі Львівської обласної державної адміністрації, м.Львів
до відповідача: Обслуговуючого кооперативу «Садівницьке товариство «Лаванда», м.Львів
за участі третьої особи-1, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача: Рудненської селищної ради Залізничного району м. Львова, смт. Рудне, м.Львів, Львівська область
за участі третьої особи-2, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача: Головного Управління Держгеокадастру у Львівській області, м.Львів
про витребування майна (земельної ділянки) з чужого незаконного володіння.
За участю представників:
від прокуратури: Леонтьєва Н.Т. - прокурор відділу представництва інтересів держави з питань земельних відносин управління представництва інтересів держави в суді Львівської обласної прокуратури (службове посвідчення №058387 від 02.12.2020р.);
від позивача: Бригарда О.С. - спеціаліст відділу забезпечення представництва в судах юридичного управління апарату обласної державної адміністрації (довіреність від 05.01.2021 р. №5/11-46/0/2-21-2.1);
від відповідача: не з'явився;
від третьої особи-1: не з'явився;
від третьої особи-2: не з'явився.
У провадженні Господарського суду Львівської області знаходиться справа за позовом Керівника Львівської місцевої прокуратури №2 в інтересах держави в особі Львівської обласної державної адміністрації до Обслуговуючого кооперативу «Садівницьке товариство «Лаванда» за участі третьої особи-1, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача Рудненської селищної ради Залізничного району м. Львова, за участі третьої особи-2, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача Головного Управління Держгеокадастру у Львівській області про витребування з приватної власності Обслуговуючого кооперативу «Садівницьке товариство «Лаванда» в державну власність на користь Львівської обласної державної адміністрації земельну ділянку за кадастровим №4610165500:04:002:0057, площею 0,0414 га.
Хід розгляду справи викладено в ухвалах суду та протоколах судових засідань.
Судове засідання призначене на 23.12.2020 р. на 10:00 год. не відбулося у зв'язку у зв'язку із тимчасовою втратою працездатності суддею Сухович Ю.О.
Після усунення обставин, що стали причиною непроведення судового засідання 23.12.2020 р., ухвалою від 13.01.2021 р. суд постановив призначити підготовче засідання на 17.02.2021 р. о 10:00 год.
20.01.2021 р. до канцелярії суду від представника прокуратури надійшло клопотання (вх.№181/21) про заміну третьої особи-1 у справі з Рудненської селищної ради Залізничного району м.Львова на Львівську міську раду. Обґрунтовуючи подане клопотання прокурор посилається на те, що Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про впорядкування окремих питань організації та діяльності органів місцевого самоврядування і районних державних адміністрацій» внесено зміни до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні». Згідно ухвали Львівської міської ради №6 від 29.12.2020 р. «Про функціонування Львівської міської територіальної громади» визначено Львівську міську територіальну громаду правонаступником всього майна, прав та обов'язків територіальних громад, територія яких включена до території Львівської міської територіальної громади, у тому числі Рудненської селищної ради, а ухвалою Львівської міської ради №7 від 29.12.2020 Рудненську селищну раду Залізничного району м.Львова (код ЄДРПОУ 04372419) припинено шляхом приєднання до Львівської міської ради (код ЄДРПОУ 04055896).
21.01.2021 р. представником прокуратури подано до канцелярії суду додаткові пояснення за вих.№14.35/04-17-238вих-21 від 21.01.2021 р. (вх.№1484/21) з доказами надіслання 21.01.2021 р. даних додаткових пояснень з додатками усім учасникам справи.
Представник прокуратури в підготовче засідання 17.02.2021 р. з'явилася, в судовому засіданні підтримала раніше подане клопотання про заміну третьої особи-1.
Представник позивача в підготовче засідання 17.02.2021 р. з'явилася. Підтримала подане представником клопотання про заміну третьої особи-1.
Відповідач та треті особи явки повноважних представників в підготовче засідання 17.02.2021 р. не забезпечили, заяви, клопотання станом на дату та час проведення судового засідання від них до суду не надходили.
Згідно п. 10 ч. 2 ст. 182 ГПК України, у підготовчому засіданні суд вирішує заяви та клопотання учасників справи.
Розглянувши подане представником прокуратури клопотання про заміну третьої особи-1, дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку підставності його до задоволення з огляду на наступне.
За змістом ст. 42 ГПК України учасники справи мають право, зокрема, подавати заяви та клопотання, надавати пояснення суду, наводити свої доводи, міркування щодо питань, які виникають під час судового розгляду, і заперечення проти заяв, клопотань, доводів і міркувань інших осіб.
Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 12.06.2020 року № 718-р. на виконання статті 7-1 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» було визначено адміністративні центри та затверджено території територіальних громад Львівської області згідно з додатком. Додаток до вищезазначеної постанови передбачає утворення Львівської територіальної громади до складу якої увійшли території Львівської, Брюховицької, Винниківської, Грибовицької, Грядівської, Дублянської, Зашківської, Лисиничівської, Малехівської, Рудненської, Рясне-Руської територіальних громад. Адміністративним центром новостворенної територіальної громади визначено місто Львів.
06.12.2020 року набув чинності прийнятий 17.11.2020 року Верховною Радою України Закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо впорядкування окремих питань організації та діяльності органів місцевого самоврядування та районних державних адміністрацій» № 1009-ІХ. Вказаним Законом України внесені зміни до ряду законів України, в тому числі Закону «Про місцеве самоврядування в Україні». Зокрема, вказаним Законом передбачено, у розділі V «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» доповнити пунктом 6-1 такого змісту: до прийняття закону про адміністративно-територіальний устрій України закінчення повноважень сільських, селищних, міських рад, їхніх виконавчих органів, а також реорганізація сільських, селищних, міських рад, їхніх виконавчих органів як юридичних осіб у зв'язку із змінами в адміністративно-територіальному устрої України здійснюються з урахуванням таких положень:
- у день набуття повноважень сільською, селищною, міською радою, обраною територіальною громадою, територія якої затверджена Кабінетом Міністрів України (далі - сформована територіальна громада), припиняються повноваження сільських, селищних, міських рад, сільських, селищних, міських голів, обраних територіальними громадами, територія яких включена до території сформованої територіальної громади (далі - розформовані територіальні громади);
- сформована територіальна громада є правонаступником усього майна, прав та обов'язків розформованої територіальної громади з урахуванням особливостей, визначених підпунктами 5 і 6 цього пункту;
- не пізніше завершення другої сесії новообраної ради у порядку, визначеному цим пунктом, починається реорганізація відповідних юридичних осіб - сільських, селищних, міських рад, обраних розформованими територіальними громадами та розміщених поза адміністративним центром сформованої територіальної громади, шляхом їх приєднання до юридичної особи - сільської, селищної, міської ради, розміщеної в адміністративному центрі сформованої територіальної громади. Після завершення реорганізації відповідні сільські, селищні, міські ради припиняються як юридичні особи з урахуванням особливостей, визначених цим пунктом;
- юридична особа - сільська, селищна, міська рада, розміщена в адміністративному центрі сформованої територіальної громади, є правонаступником прав та обов'язків усіх юридичних осіб - сільських, селищних, міських рад, обраних розформованими територіальними громадами, з дня набуття повноважень новообраною радою.
Момент набуття повноважень місцевими радами унормовано Законом України «Про місцеве самоврядування».
Так, ч. ч. 1, 8 статті 45 Закону України «Про місцеве самоврядування» передбачає, що сільська, селищна, міська, районна в місті (у разі її створення), районна, обласна рада складається з депутатів, які обираються жителями відповідного села, селища, міста, району в місті, району, області на основі загального, рівного і прямого виборчого права шляхом таємного голосування. Повноваження місцевої ради, обраної на позачергових, повторних або перших виборах, закінчуються в день відкриття першої сесії відповідної ради, обраної на наступних (чергових або позачергових) виборах.
Відповідно до постанови Верховної Ради України від 15.07.2020 року №795-IX на 25 жовтня 2020 року було призначено чергові місцеві вибори депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів, які проводились, серед іншого, на території Львівської територіальної громади.
29 листопада 2020 року відбулась перша сесія депутатів Львівської міської ради. З огляду на зазначене, з цього моменту закінчились повноваження усіх місцевих рад, які були обрані на попередніх місцевих виборах, у тому числі Рудненської селищної ради Залізничного району м.Львова. Слідуючи із норм Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо впорядкування окремих питань організації та діяльності органів місцевого самоврядування та районних державних адміністрацій», правонаступником прав та обов'язків Рудненської селищної ради стала Львівська міська рада.
Ухвалою Львівської міської ради від 29.12.2020 року № 6 «Про функціонування Львівської міської територіальної громади» Львівську міську раду визначено правонаступником прав та обов'язків місцевих рад, які приєднуються до Львівської територіальної громади.
Згідно ст.52 ГПК України у разі смерті або оголошення фізичної особи померлою, припинення юридичної особи шляхом реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення), заміни кредитора чи боржника в зобов'язанні, а також в інших випадках заміни особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд залучає до участі у справі правонаступника відповідного учасника справи на будь-якій стадії судового процесу. Усі дії, вчинені в судовому процесі до вступу у справу правонаступника, обов'язкові для нього так само, як вони були обов'язкові для особи, яку правонаступник замінив. Про заміну або про відмову в заміні учасника справи його правонаступником суд постановляє ухвалу.
Враховуючи обґрунтування наведене прокурором у клопотанні щодо припинення юридичної особи Рудненської селищної ради Залізничного району м.Львова (код ЄДРПОУ 04372419) шляхом приєднання до Львівської міської ради (код ЄДРПОУ 04055896), суд дійшов висновку про задоволення клопотання прокурора та необхідності застосування положень ст. 52 ГПК України стосовно Рудненської селищної ради Залізничного району м.Львова. Відтак, є підстави для проведення процесуального правонаступництва і залучення до участі у справі правонаступником третьої особи-1 - Рудненської селищної ради Залізничного району м.Львова - Львівську міську раду (79000, м.Львів, пл.Ринок, 1; код ЄДРПОУ 04055896).
У відповідності до п.3 ч.2 ст.183 ГПК України, суд відкладає підготовче засідання в межах визначеного цим Кодексом строку підготовчого провадження в інших випадках, коли питання, визначені частиною другою статті 182 цього Кодексу, не можуть бути розглянуті у даному підготовчому засіданні.
Поряд з цим суд зазначає, що положеннями пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав і основоположних свобод встановлено, що кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов'язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення.
Відповідно до рішень Європейського суду з прав людини, що набули статусу остаточного, зокрема «Іззетов проти України», «Пискал проти України», «Майстер проти України», «Субот проти України», «Крюков проти України», «Крат проти України», «Сокор проти України», «Кобченко проти України», «Шульга проти України», «Лагун проти України», «Буряк проти України», «ТОВ «ФПК «ГРОСС» проти України», «Гержик проти України» суду потрібно дотримуватись розумного строку для судового провадження.
Розумним, зокрема, вважається строк, що є об'єктивно необхідним для виконання процесуальних дій, прийняття процесуальних рішень та розгляду і вирішення справи з метою забезпечення своєчасного (без невиправданих зволікань) судового захисту.
З огляду на практику Європейського суду з прав людини, критеріями розумних строків є: правова та фактична складність справи; поведінка заявника, а також інших осіб, які беруть участь у справі, інших учасників процесу; поведінка органів державної влади (насамперед суду); характер процесу та його значення для заявника. При цьому, згідно з практикою Європейського суду з прав людини щодо тлумачення положення «розумний строк» вбачається, що строк, який можна визначити розумним, не може бути однаковим для всіх справ. Критеріями оцінки розумності строку є, зокрема, складність справи та поведінка заявників.
В силу приписів ст. 2 ГПК України, завданням господарського судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів, пов'язаних із здійсненням господарської діяльності, та розгляд інших справ, віднесених до юрисдикції господарського суду, з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав і законних інтересів фізичних та юридичних осіб, держави.
Одним із основних принципів (засад) господарського судочинства є, зокрема, розумність строків розгляду справи.
Для забезпечення принципів законності, справедливості та верховенства права, з метою дотримання законних прав та інтересів усіх учасників у справі, дотриманням змагальності сторін, виходячи з основних засад (принципів) господарського судочинства, з огляду на залучення до участі у справі правонаступника учасника справи, суд приходить до висновку про відкладення підготовчого засідання.
Керуючись ст. ст. 2, 52, 182, 183, 234, 235 Господарського процесуального кодексу України, суд
1. Залучити до участі у справі Львівську міську раду (79000, м.Львів, пл.Ринок, 1, код ЄДРПОУ 04055896) правонаступника третьої особи-1, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Рудненської селищної ради Залізничного району м. Львова (79493, Львівська область, м.Львів, смт.Рудне, вул.Короленка, 1)
2. Відкласти підготовче засідання на 03.03.21 о 11:00 год.
3. Засідання відбудеться у приміщенні Господарського суду Львівської області за адресою: 79014, м. Львів, вул. Личаківська, 128, зал судових засідань № 3, другий поверх.
4. Прокурору та позивачу встановити строк 2 календарні дні для надіслання правонаступнику третьої особи-1 Львівській міській раді позовної заяви з додатками, додаткових пояснень. Докази надсилання надати суду.
5. Відповідачу встановити строк 2 календарні дні з дня отримання ухвали, для надсилання правонаступнику третьої особи-1 Львівській міській раді відзиву.
6. Встановити третій особі-1 строк у 5 (п'ять) календарних днів з дати отримання документів від учасників справи для подання суду письмових пояснень по суті спору.
7. У зв'язку з епідеміологічною ситуацією в Україні, явка представників учасників справи у судове засідання не визнається обов'язковою. При цьому учасники справи мають виконати вимоги суду щодо подання процесуальних документів.
8. Учасникам справи:
- виконати вимоги попередніх ухвал; подати оригінали документів, копії яких долучені до матеріалів справи, для огляду судом.
- за наявності додаткових доказів у справі, надати їх суду разом з доказами направлення копій вказаних доказів іншій стороні;
- за наявності заяв та клопотань, надати такі заяви чи клопотання до суду разом з доказами направлення копій вказаних заяв та/чи клопотань на адресу іншої сторони.
9. Запропонувати учасникам процесу:
- враховуючи критичну ситуацію, що склалась у зв'язку з відсутністю достатнього фінансування на відправку поштової кореспонденції, з метою своєчасного повідомлення учасників справи про день та час судового засідання, а також для отримання процесуальних документів, сторони можуть зареєстуватись в системі обміну електронними документами між судом та учасниками судового процесу (завести поштову скриньку електронного суду) розміщеній на офіційному веб порталі Судової влади України за адресою: mail.gov.ua. Для цього потрібно подати заявку про отримання процесуальних документів в електронному вигляді, яку необхідно роздрукувати на офіційному веб-порталі Судової влади України. Процесуальні документи у відповідній справі, що видані після дати подання вказаної заявки до суду, будуть надходити в електронному вигляді на зареєстровану електронну адресу учасника судового процесу в домені mail.gov.ua. Крім того, подавати всі необхідні для розгляду справи документи до господарського суду можна через особистий кабінет, відкритий у системі “Електронний суд”;
- у разі звернення до суду з клопотаннями, заявами, вказувати номер телефону, а також адресу електронної пошти.
- з урахуванням епідеміологічної ситуації в України, учасники справи мають право подати до суду клопотання про розгляд справи за їхньої відсутності по наявних у справі матеріалах.
10. Ухвала набирає законної сили в порядку ст.235 ГПК України та не підлягає оскарженню окремо від рішення суду.
Інформація щодо руху справи розміщена в мережі Інтернет на інформаційному сайті за посиланням http://www.reyestr.court.gov.ua та на офіційному веб-порталі судової влади України за посиланням: http://court.gov.ua.
Повний текст ухвали
складено 19.02.2021 р.
Суддя Ю.О. Сухович