Справа № 683/230/21
3/683/186/2021
18 лютого 2021 року м. Старокостянтинів
Старокостянтинівський районний суд Хмельницької області в складі судді Кутасевич О.Г., з участю секретаря судового засідання Свідерської К.В., особи, що притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , його захисника Козака О.І., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Старокостянтинові матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, який не працює, одружений, проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,
за ч.1 ст.130 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ДРП №239327 від 19 січня 2021 року ОСОБА_1 , 19 січня 2021 року близько 21 години 20 хвилин, на порушення вимог п.2.5 Правил дорожнього руху, керував транспортним засобом марки «ВАЗ 21099», державний номерний знак НОМЕР_1 , з ознаками алкогольного сп'яніння: нестійка хода, запах алкоголю з порожнини рота, від проходження огляду на стан сп'яніння у встановленому законом порядку відмовився у присутності двох свідків.
Відповідно до ст.245 КУпАП завданням провадження у справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови.
Відповідно до вимог ст.ст.251, 252, 280 КУпАП при розгляді справи про адміністративне правопорушення суд повинен з'ясувати, чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують чи обтяжують відповідальність, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи, для чого дослідити і дати оцінку зібраним у справі доказам.
Частиною першою ст.130 КУпАП передбачено відповідальність за керування транспортними засобами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Порядок такого огляду визначений ст.266 КУпАП, постановою Кабінету Міністрів України від 17 грудня 2008 року №1103 про затвердження Порядку направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду (далі - Постанова) та «Інструкцією про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції», затвердженої наказом МВС України та МОЗ України, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 11 листопада 2015 року за № 1413/27858 (далі - Інструкція).
Відповідно до цих нормативних актів, огляду на стан сп'яніння підлягають водії транспортних засобів, щодо яких в поліцейського уповноваженого підрозділу Національної поліції України є підстави вважати, що вони перебувають в стані сп'яніння, з ознаками такого стану, при цьому ознаки такого стану виписані в пункті 3 вищевказаної Інструкції: запах алкоголю з порожнини рота, порушення координації рухів, порушення мови, виражене тремтіння пальців рук, різка зміна забарвлення шкірного покриву обличчя, поведінка, що не відповідає обстановці.
Сам огляд водія проводиться поліцейським на місці зупинки транспортного засобу в присутності двох свідків з використанням спеціальних технічних засобів. Результати огляду, проведеного поліцейським, зазначаються у протоколі про адміністративне правопорушення (ч.ч.1 і 2 ст.266 КУпАП, пункти 2-5 Постанови, п.6 Інструкції).
У разі відмови водія транспортного засобу від проходження огляду на стан сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу або його незгоди з результатами огляду, проведеного поліцейським, такий огляд проводиться в найближчому закладі охорони здоров'я, якому надано право на його проведення відповідно до статті 266 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - заклад охорони здоров'я).
Перелік закладів охорони здоров'я, яким надається право проведення огляду, затверджується управліннями охорони здоров'я місцевих державних адміністрацій. Проведення огляду в інших закладах забороняється (ч.3 ст.266 КУпАП, пункти 6-7 Постанови).
Огляд же особи на стан сп'яніння, проведений з порушенням вимог статті 266 КУпАП, вважається недійсним (ч.5 ст.266 КУпАП).
У судовому засіданні ОСОБА_1 свою в вину в інкримінованому йому адміністративному правопорушенні не визнав та пояснив, що проживає в с.Сербинівка Старокостянтинівського району та 19 січня 2021 року близько 19 години йому потрібно було завести зерно на млин, однак, оскільки він вживав алкогольні напої, він попросив свого сусіда ОСОБА_2 завести його. Проїхавши належним йому автомобілем близько 2,5 км. його автомобіль заглох через відсутність палива, а тому ОСОБА_2 пішов за бензином до нього до дому, а він залишився біля автомобіля. Ключі від автомобіля та документи ОСОБА_2 забрав із собою. Оскільки ОСОБА_2 довго не було, він вийшов із автомобіля, коли до нього під'їхали працівники поліції та попросили пред'явити документи як особи, що керувала транспортним засобом та пройти огляд на стан сп'яніння. Він відмовився, оскільки не керував автомобілем, а тому на нього наділи кайданки та доставили у відділення Старокостянтинівської ЦРЛ, де він у присутності свідків відмовився пройти огляд на стан сп'яніння. Зазначав, що огляд на стан сп'яніння в с.Сербинівка у присутності свідків йому пройти не пропонували, оскільки був відсутній Драгер.
Такі його пояснення дослідженими судом доказами не спростовані.
Допитаний в судовому засіданні свідок ОСОБА_2 підтвердив, що вказаного дня на прохання ОСОБА_1 на автомобілі останнього віз його на млин, однак автомобіль за кілька кілометрів заглох, а тому він пішов за бензином додому до ОСОБА_1 , забравши ключі та документи. Оскільки вдома у ОСОБА_1 не виявилось каністри, він пішов до себе додому, а повернувшись, дружина ОСОБА_1 повідомила, що останнього затримали працівники поліції.
З переглянутого в судовому засіданні відеозапису події, долученого до протоколу про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 не убачається, що автомобіль, до якого під'їхали працівники поліції рухався, а його водій ОСОБА_1 перебував за кермом. ОСОБА_1 пояснював, що не керував транспортним засобом, йому було запропоновано пройти огляд на місці зупинки, однак у зв'язку з відсутністю технічної можливості огляд не проведено, а його доставлено до КНП «Старокостянтинівська ЦРЛ». Свідки на місці зупинки транспортного засобу були відсутні.
З долучених до протоколу про адміністративне правопорушення пояснень свідків ОСОБА_3 та ОСОБА_4 убачається, що вони були присутні при відмові ОСОБА_1 пройти огляд на стан сп'яніння у медичному закладі.
За таких обставин, суд дійшов переконання, що працівниками поліції була порушена процедура проведення огляду на стан алкогольного сп'яніння, передбачена постановою Кабінету Міністрів України від 17 грудня 2008 року №1103 про затвердження Порядку направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду (далі - Постанова) та «Інструкцією про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції», затвердженої наказом МВС України та МОЗ України, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 11 листопада 2015 року за № 1413/27858, а тому протокол про адміністративне правопорушення є неналежним доказом.
Ураховуючи викладене, а також те, що судом не здобуто інших належних та допустимих доказів, які б підтвердили обставини керування ОСОБА_1 транспортним засобом та його відмову від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння у встановленому законом порядку, суд уважає, що органом обвинувачення не доведено наявність в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП.
Відтак, провадження підлягає закриттю на підставі п.1 ч.1 ст.247 КУпАП.
Керуючись ст.ст.33, 247, 266, 283-285 КУпАП,
Провадження в справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.1 ст.130 Кодексу України про адміністративні правопорушення закрити в зв'язку із відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення на підставі п.1 ч.1 ст.247 КУпАП.
Постанову може бути оскаржено до Хмельницького апеляційного суду через Старокостянтинівський районний суд протягом 10 днів з дня винесення постанови.
Суддя: