Справа № 2а-418/2010 р.
25 березня 2010 року Індустріальний районний суд
м.Дніпропетровська
у складі: головуючого: судді Нощенка І.С.
при секретарі: Ібрагімовій Г.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні, у м.Дніпропетровську, адміністративну позовну заяву ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Індустріального району м. Дніпропетровська, про визнання неправомірними дій та стягнення недоплаченої допомоги по догляду за дитиною,-
В лютому 2010 року позивачка звернулася до суду з вищезазначеним позовом. В обґрунтування заявлених вимог послалася на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 народила дитину -доньку ОСОБА_2, у зв'язку з чим отримувала допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, виплата якої у період з грудня 2007 р. здійснюється відповідачем. Незважаючи на те, що чинним законодавством визначений розмір такої допомоги на рівні прожиткового мінімуму для дитини віком до шести років, фактично виплата такої допомоги здійснювалася у значно меншому розмірі, що позивачка вважає неправомірним. Втім у перерахунку такої допомоги та виплаті на її користь недоплаченої суми відповідачем було відмовлено.
На підставі викладеного позивачка просила суд визнати дії відповідача в частині нарахування та виплати їй державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку незаконними, зобов'язати відповідача здійснити перерахунок виплаченої їй допомоги.
У судовому засіданні позивачка заявлені вимоги підтримала у повному обсязі, на їх задоволенні наполягала, надала суду клопотання про визначення причин пропущеного строку звернення до суду поважною та його поновлення.
Представник відповідача в судове засідання з'явився. Позовні вимоги не визнав. Суду пояснив, що згідно із Законом України „Про державну допомогу сім'ям з дітьми”, постанови КМУ від 27.12.2001 року № 1751 „Про затвердження порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми”, а також порядку призначення і виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку особам, застрахованим по системі загальнообов'язкового державного соціального страхування, затвердженого постановою КМУ від 11.01.2007 року № 13 , Управління призначає та виплачує допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Розмір вказаної допомоги визначається Верховною Радою України в Законі про Державний бюджет на відповідний рік. Управління праці, як орган місцевого самоврядування, через який Міністерство праці забезпечує виплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, ні Законами України, ні іншими законодавчими актами України не наділено повноваженнями щодо нарахування та перерахування розміру вищезазначеної допомоги. Просив у задоволенні позову відмовити у повному обсязі. Наполягав на відмові в задоволені вимог за 2007 рік в зв'язку з пропуском строку звернення до адміністративного суду.
Заслухавши пояснення позивачки та представника відповідача, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
Судом встановлено, що позивачка ОСОБА_1. народила дитину - дочку ОСОБА_2, (а.с. 7), у зв'язку з чим отримувала допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, виплата якої здійснювалася відповідачем у розмірі до 144,10 грн. на місяць (а.с. 17).
Позивачка звернулася до відповідача з заявою про перерахунок отриманої нею суми допомоги до на рівня прожиткового мінімуму для дитини віком до шести років, у задоволенні якої було відмовлено (а.с. 9).
У відповідності до Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про державну допомогу сім'ями з дітьми" розмір державної допомоги сім'ям з дітьми, передбаченої статтею 15 цього Закону, визначається Верховною Радою України в законі про Державний бюджет України на відповідний рік у відсотковому відношенні до прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку з поступовим наближенням до прожиткового мінімуму, але при цьому не може бути нижчим за величину, що дорівнює 25 відсоткам зазначеного прожиткового мінімуму, а з 1 січня 2006 року - 50 відсоткам цього прожиткового мінімуму.
Дію частини 1 статті 15 та пункту 3 розділу VIII "Прикінцеві положення" Закону України "Про державну допомогу сім'ями з дітьми" зупинено пунктом 14 статті 71 Закону України "Про державний бюджет України на 2007" від 19 грудня 2006 року № 489-V.
Статтею 56 Закону України "Про державний бюджет України на 2007" встановлено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України "Про державну допомогу сім'ями з дітьми" здійснюється у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 грн. для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, за рахунок коштів відповідної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетом.
Рішенням Конституційного Суду України від 09 липня 2007 року N 6-рп/2007 (справа про соціальні гарантії громадян) визнано неконституційним положення пункту 14 статті 71 в частині зупинення на 2007 рік дії частини першої статті 15 та пункту 3 розділу VIII "Прикінцеві положення" Закону України "Про державну допомогу сім'ями з дітьми" щодо встановлення розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Статтею 152 Конституції України встановлено, що закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
Законом України "Про Державний бюджет України на 2008 рік" від 28 грудня 2007 року N 107-VІ було зупинено на 2008 рік дію частини 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ями з дітьми" в частині встановлення розміру вказаної допомоги.
У відповідності зі статтями 1, 13 Закону України "Про Конституційний Суд України" єдиним органом конституційної юрисдикції в Україні є Конституційний Суд України, який приймає рішення та дає висновки у справах щодо конституційності законів та інших правових актів Верховної Ради України, актів Президента України, актів Кабінету Міністрів України, правових актів Верховної Ради Автономної Республіки Крим.
Отже до компетенції суду першої інстанції, як суду загальної юрисдикції, належить надання висновків щодо відповідності нормативно-правових актів законам України (законності), в той час як прийняття рішень та надання висновків щодо конституційності законів та інших нормативно-правових актів є виключною юрисдикцією Конституційного Суду України.
Частина друга статті 152 Конституції України закріплює принцип, за яким закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
За вказаним принципом закони, інші правові акти мають юридичну силу до визнання їх неконституційними окремим рішенням органу конституційного контролю.
Статтею 62 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» прожитковий мінімум для дітей віком до 6 років вставлений з 01 квітня 2007 року -у розмірі 463 грн., з 01 жовтня 2007 року у розмірі 470 грн.
Як вбачається з матеріалів справи, відповідач допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку здійснював з 10 грудня 2007 року. Оскільки рішення Конституційного Суду України № 6-рп/2007, яким скасовано ряд положень Закону України „Про Державний бюджет України на 2007 рік” було прийнято і набрало чинності 09 липня 2007 року, підлягає перерахунку та виплаті сума допомоги тільки, з періоду почутку виплат, а саме з 10 грудня 2007 року до 31 грудня 2007 року і в цій частині бездіяльність відповідача щодо проведення перерахунку по виплаті допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 10 грудня 2007 по 31 грудня 2007 року є незаконною.
Щодо вимог позивачки стягнути на її користь їй відповідно до ст. 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ями з дітьми" допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, починаючи з 22 травня 2008 року по 31 грудня 2008 року у розмірі - прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років щомісяця, суд зазначає наступне.
Відповідно до ст. 23 Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень. Саме допомога в такому розмірі була нарахована позивачці відповідачем, тому суд вважає що в задоволенні позовних вимог в цій частині - необхідно відмовити, оскільки ці вимоги не ґрунтуються на законі.
Строк позовної давності у спірних правовідносинах суд вважає такими, що підлягає поновленню, оскільки зазначені позивачкою причини його пропуску, з урахуванням фактичних обставин справи, оцінює як поважні.
На підставі викладеного, керуючись Законом України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», ст.ст.48,55,56,152 Конституції України № 254к/96-ВР від 26.06.1996 р., рішенням Конституційного суду України № 6-рп/2007 від 09.07.2007р., рішенням Конституційного суду України № 10-рп/2008 від 22 травня 2008р., рішенням Конституційного суду України від 27.11.2008 року № 26-рп/2008 р., ст. ст. 18, 19, 71, 94, 158 - 163 КАС України, -
Позовні вимоги ОСОБА_1 - задовольнити частково.
Поновити ОСОБА_1 строк для звернення до суду.
Визнати неправомірною бездіяльність Управління праці та соціального захисту населення Індустріальної районної у місті Дніпропетровську ради щодо нарахування та виплати державної допомоги по догляду за дитиною ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, до досягнення нею трирічного віку за період з 10 по 31 грудня 2007 року.
Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Індустріальної районної у місті Дніпропетровську ради нарахувати та виплатити ОСОБА_1 суми щомісячної допомоги по догляду за дитиною ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, до досягнення нею трирічного віку з 10 по 31 грудня 2007 року у розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до шести років відповідно до ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», з урахуванням сум, що були виплачені згідно до ст. 15 Закону України «про державний бюджет України на 2007 рік».
В іншій частині позову відмовити.
Постанова може бути оскаржена до апеляційного суду Дніпропетровської області через Індустріальний районний суд шляхом подачі у 10-ти денний строк з дня проголошення рішення заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом 20-ти днів апеляційної скарги або без подання заяви про апеляційне оскарження шляхом подачі апеляційної скарги на протязі 10-ти днів з дня проголошення постанови.
Суддя Нощенко І.С.