Справа № 404/3733/20
Номер провадження 2/404/978/20
18 лютого 2021 року Кіровський районний суд м. Кіровограда
в складі: головуючого судді - Мохонько В.В.,
за участі секретаря - Добровольської Т.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Кропивницькому, в порядку спрощеного позовного провадження, справу за позовом Управління соціального захисту населення виконкому Фортечної районної у м. Кропивницькому ради до ОСОБА_1 про стягнення коштів надміру виплаченої державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям,-
У червні 2020 року представник позивача звернувся до суду з позовом, яким просила стягнути із відповідача переплачені бюджетні кошти по допомозі: ДСД малозабезпеченим сім'ям в розмірі 12 143,46 грн. та 2 102 грн. судового збору.
Ухвалою судді Кіровського районного суду м. Кіровограда від 30.07.2020 року прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, призначено розгляд справи в порядку спрощеного провадження в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін /а.с. 48-49/.
Представник позивача надав до суду заяву про розгляд справи у її відсутність, позовні вимоги підтримала та не заперечувала щодо ухвалення заочного рішення.
Відповідач до суду не з'явилась, про день та час розгляду справи повідомлялась судом належним чином, причини неявки суду невідомі, правом подачі відзиву на позов не скористалась.
За таких обставин, згідно ч. 2 ст. 247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Зі згоди представника позивача, суд ухвалює рішення при заочному розгляді справи відповідно до ст. 280 ЦПК України на підставі наявних у справі доказів.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку щодо задоволення позовних вимог у повному обсязі, виходячи з наступного.
Статтею 4 ЦПК України передбачено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Згідно ч. 1 ст. 13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Частиною 3 ст. 12 ЦПК України встановлено, що кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях. Суд не може збирати докази, що стосуються предмета спору, з власної ініціативи, крім витребування доказів судом у випадку, коли він має сумніви у добросовісному здійсненні учасниками справи їхніх процесуальних прав або виконанні обов'язків щодо доказів, а також інших випадків, передбачених цим Кодексом ( ст. 81 ЦПК України).
Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Фортечної районної у м. Кропивницькому ради діє на підставі Положення про управління соціального захисту населення виконавчого комітету Фортечної районної у м. Кропивницькому ради.
Відповідно до Положення, однією з функцій управління є призначення та виплата соціальних допомог відповідно до чинного законодавства.
Судом встановлено, що 04 липня 2018 року до позивача звернулася ОСОБА_1 і з заявою про призначення допомог: державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям.
До заяви були додані такі документи: довідка КЗ «Навчально-виховне об'єднання ліцей-школа-дошкільний навчальний заклад «Вікторія-П», декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, дві зустрічні заяви щодо сплати аліментів, довідки про доходи ОСОБА_1 . Так, відповідач у розділі 2 декларації, зазначила, що сім'я отримує наступний вид доходу: пенсія по інвалідності, аліменти на дітей та багатодітна. У розділі 6 декларації, зазначила, що сім'я додаткових джерел для існування не має /а.с. 40-41, 42, 43-44/.
Державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям призначається відповідно до Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» від 01.06.2000 № 1768-ІІІ.
Державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям - щомісячна допомога, яка надається малозабезпеченим сім'ям у грошовій формі в розмірі, що залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім'ї.
Відповідно до ст. 5 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» від 01.06.2000 № 1768-ІІІ розмір державної соціальної допомоги визначається як різниця між прожитковим мінімумом для сім'ї та її середньомісячним сукупним доходом, який обчислюється за методикою, встановленою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, але цей розмір не може бути більшим ніж 75 відсотків прожиткового мінімуму для сім'ї.
На підставі поданих нею документів, враховуючи доходи та майновий стан заявниці, рішеннями управління соціального захисту населення виконавчого комітету призначено вищезгадану допомогу.
Під час прийому в управлінні відповідачу надавались відповідні роз'яснення з питань призначення та виплати допомоги, зокрема і що наведені відомості про доходи та майно в Декларації, будуть перевірятися згідно чинного законодавства, а також наслідки подання неповних або недостовірних відомостей про доходи та майновий стан сім'ї.
Крім того, в усіх заявах, які заявник ОСОБА_1 подавала управлінню, власноруч написала про це та засвідчила своє зобов'язання підписом.
Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 21.08.2001 року № 1091 «Про деякі питання надання державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям», управлінням прийнято рішення про перевірку особової справи № 606868 стосовно ОСОБА_1 , шляхом направлення запиту до Державної фіскальної служби, Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та реєстр прав власності на нерухоме майно, регіональний сервісний центр МВС України в Кіровоградській області.
В ході перевірки встановлено, що заявниця ОСОБА_1 отримала дохід за II квартал 2018 року у сумі 6054,66 грн, який під час звернення за призначенням 04.07.2018., не було задекларовано за призначенням державною соціальною допомогою малозабезпеченим сім'ям /а.с. 20/.
В зв'язку з викладеним вище управлінням здійснено перерахунок державної соціальної допомоги за період з 01 липня 2018 року по 31 грудня 2018 року /а.с. 12/.
Згідно ст. 7 закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям», якщо сім'єю навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на державну соціальну допомогу та на визначення її розміру, виплата призначеної державної соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення. На наступний строк державна соціальна допомога може бути призначена не раніше ніж через шість місяців починаючи з першого числа місяця виявлення порушення.
Відповідач про ці обставини управління не повідомила.
Відповідно до п.5 «Методики обчислення сукупного доходу сім'ї для всіх видів соціальної допомоги», затвердженої наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України, Міністерства фінансів України, Державного комітету статистики України, Державного комітету молодіжної політики, спорту і туризму України від 15.11.2001 року N 486/202/524/455/3370 у сукупному доході сім'ї при визначенні її права на отримання державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, входить зокрема нарахована заробітна плата, інші доходи, які підлягають оподаткуванню відповідно до законодавства.
У зв'язку з тим, що відповідач не повідомила позивача про обставини, які впливали на виплату даної допомоги їй продовжувались виплачуватись кошти в розмірах з урахуванням доходів.
04 січня 2019 року відповідач повторно зверталась із заявою до управління та подавала декларації в яких також не зазначила вищезгаданий дохід від надання майна в лізинг (довідка надана Державною фіскальною службою України м. Кропивницького від 19.02.2019р. на запит управління соціального захисту населення виконавчого комітету Фортечної районної у м. Кропивницький від 20.02.2019р. № 189) /а.с. 26-29, 30-31, 32, 33-34/.
Відповідача було повідомлено 28 березня 2019 року про припинення надання державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям з 01 лютого 2019 року та про повернення переплаченої суми допомоги малозабезпеченим сім'ям /а.с. 7/.
Пунктом 28 постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям», передбачає, що якщо сім'єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи соціального захисту населення: визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім'ї; повідомляють уповноваженого представника малозабезпеченої сім'ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення; у разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку.
Станом на 29.05.2020 року переплата по допомозі ДСД малозабезпеченим сім'ям становить 12143 грн 46 коп. За період з 01.07.2018 року по 31.12.2018 року, включно, становить - 6054 грн. 66 коп. Всього переплата за період з 01.07.2018 по 31.03.2019 становить 12143 грн. 66 коп. /а.с. 7, 12/.
Однак, відповідач кошти не повернула, що й стало підставою для звернення позивача до суду .
За змістом ч. 1 ст. 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно.
Згідно зі ст. 1215 ЦК України не підлягає поверненню безпідставно набуті заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.
Таким чином, суд приходить до висновку, що права позивача порушено, відомостей про те, що станом на день розгляду справи відповідач у добровільному порядку повернула Управлінню соціального захисту населення виконкому Фортечної районної у м. Кропивницькому ради надміру виплачену державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям суду не надано. Розрахунок надміру виплаченої державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, відповідачем не оспорювалася, і у суду з приводу нарахованої суми сумнівів не виникає.
З огляду за викладене, заявлені позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до вимог ст.141 ЦПК України, з відповідача на користь підлягає стягненню судовий збір в розмірі 2 102 грн. /а.с. 5/.
Керуючись ст. ст. 12, 13, 81, 141, 263-265, 268, 280-282 ЦПК України, суд, -
Позов Управління соціального захисту населення виконкому Фортечної районної у м. Кропивницькому ради до ОСОБА_1 про стягнення коштів надміру виплаченої державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління соціального захисту населення виконкому Фортечної районної у м. Кропивницькому ради суму надміру виплачених бюджетних коштів за призначенням державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям в розмірі 12 143,46 грн. на р/р UA928201720343170051000021566 в Держказначействі служби України, м. Київ, МФО 820172, код ЄДРПОУ 03197635.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління соціального захисту населення виконкому Фортечної районної у м. Кропивницькому ради судовий збір в розмірі 2 102,00 грн.
Заочне рішення може бути переглянуто судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом 30 днів з дня проголошення рішення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Кропивницького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У відповідності до підпункту 15.5 пункту 15 частини 1 Розділу ХІІІ Перехідних положень ЦПК України, в редакції від 3 жовтня 2017 року, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди (Кіровський районний суд м. Кіровограда).
Відомості про учасників справи:
позивач: Управління соціального захисту населення виконкому Фортечної районної у м. Кропивницькому ради, місцезнаходження: вул. Шатила, 12, м. Кропивницький, код ЄДРПОУ 03197635;
відповідач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника НОМЕР_1 .
Повне судове рішення складено 18.02.2021 року.
Суддя Кіровського В. В. Мохонько
районного суду
м.Кіровограда