Справа № 189/183/20
2/189/21/21
Іменем України
16.02.2021 року смт. Покровське
Покровський районний суд Дніпропетровської області в складі:
головуючого судді - Степанової О.С.
при секретарі - Комеристій І.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Покровське цивільну справу за позовом Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Дніпропетровськгаз» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за необлікований (донарахований) об'єм природного газу,-
встановив:
Позивач Акціонерне товариство «Оператор газорозподільної системи «Дніпропетровськгаз» звернулося до суду з позовною заявою до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за необлікований (донарахований) об'єм природного газу. В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідач є побутовим споживачем послуг з розподілу природного газу, які надаються АТ «Дніпропетровськгаз» відповідно до ліцензії, об'єкту, розташованому за адресою: АДРЕСА_1 . В помешканні позивача за адресою: АДРЕСА_1 був встановлений лічильник газу марки Галлус 2000 типорозміру G-4, заводський номер 00466711, рік випуску - 1998. 24.01.2019 року, при перевірці дотримання вимог Кодексу ГРС, представниками ПАТ «Дніпропетровськгаз», на теперішній час АТ «Дніпропетровськгаз» на об'єкті: житловий будинок, з адресою: АДРЕСА_1 у споживача ОСОБА_1 встановлено факт порушення Кодексу газорозподільних систем, а саме: «наявність ознак несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ». Про що на вимогу Кодексу ГРС за участю споживача, складено відповідний акт про порушення за №42. Даний акт особисто підписано споживачем ОСОБА_1 , що свідчить про достовірність даних вказаних в зазначеному акті про порушення від 24.01.2019 року. Вказаний вище акт підписаний представниками Оператора ГРМ та споживачем особисто без зазначення будь-яких зауважень чи заперечень, а отже даний акт вважається дійсним згідно п. 4 гл. 5 р. ХІ Кодексу ГРС. 24 січня 2019 року в присутності ОСОБА_1 , лічильник марки Галлус типорозміру G-4, заводський номер 00466711, рік випуску - 1998 було демонтовано для проведення експертизи, з метою захисту лічильника від зовнішнього втручання до дня проведення експертизи, додатково опломбовано вхідний - пломбою №с44185576, та вихідний - пломбою №с-44185577 патрубки цього лічильника, запаковано в поліетиленовий пакет і опломбовано пломбою №с44185578. 05 лютого 2019 року, в присутності інженера з метрології ДП «Дніпростандартметрологія» було проведено експертизу ЗВТ марки Галлус типорозміру G-4, заводський номер 00466711, рік випуску - 1998, за результатами якої складено відповідний акт експертизи лічильника газу №44, з висновком комісії: «втручання в роботу лічильника газу підтверджується» - при обстеженні лічильника виявлено «механічно пошкоджена нижня частина відлікового механізму в місці встановлення пломби, на 2-му та 3-му колесах з правого боку цифрового ряду подряпини». Також, видано довідку №32-0/6418/10 про непридатність законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки. Даний факт свідчить про умисне механічне втручання в роботу побутового лічильника газу з метою заниження його показників. Вказаний вище акт експертизи підписаний членами комісії, що свідчить про достовірність даних вказаних в акті експертизи №44 від 05.02.2019 року. Позивачем наголошено на тому, що експертиза лічильника марки Галлус типорозміру G-4, заводський номер 00466711, рік випуску - 1998 проводилася комісійно і жоден із членів комісії не відмовився від підпису даного акту експертизи. Крім того, а акті експертизи передбачена окрема думка члена комісії або споживача. В акті експертизи №44 від 05.02.2019 року жодного зауваження чи заперечення, клопотань про залучення додаткових експертів, експертиз, спеціалістів для проведення експертизи не надходило. Отже, з огляду на вказане, висновки про несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ є обґрунтованими та одноголосними. 24 січня 2019 року виявлене представниками ПАТ «Дніпропетровськгаз», на теперішній час АТ «Дніпропетровськгаз», порушення передбачене Кодексом ГРС та кваліфікується як несанкціонований відбір природного газу, а саме несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ. Дане порушення належним чином, з дотриманням положень глави 5 розділу ХІ Кодексу ГРС, за участю споживача зафіксовано актом про порушення №42 від 24.01.2019 року, що також підтверджено актом експертизи №44 від 05.02.2019 року. 21 лютого 2019 року комісією ПАТ «Дніпропетровськзаз», на теперішній час АТ «Дніпропетровськгаз», в присутності відповідача було розглянуто акт про порушення №42 від 24.01.2019 року та за результатами розгляду прийнято рішення про повне задоволення акту про порушення та складено акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу та його вартості за граничними об'ємами споживання природного газу населенням з урахуванням усіх газових приладів і пристроїв відповідача за період з 24.07.2018 р. по 23.01.2019 р. та визначено об'єм необлікованого (донарахованого) природного газу в розмірі 3375,37 м.куб. Його вартість склала 47678,11 грн. У зв'язку з вищевикладеним, позивач просить суд стягнути з відповідача вказану суму заборгованості та судові витрати.
В судове засідання сторони не з'явилися.
Представник позивача АТ «Оператор газорозподільної системи «Дніпропетровськгаз» - Юдіна Ю.С. надіслала заяву про розгляд справи за її відсутності. Позов підтримує, просить задовольнити.
Відповідач ОСОБА_1 надіслав заяву про розгляд справи за його відсутності. Позов не визнає, заперечує проти його задоволення. Крім того, надав до суду заперечення на позовну заяву зазначивши, що в обґрунтування позовних вимог, щодо стягнення донарахованого необлікованого об'єму природного газу на суму 47678,11 грн., позивач посилається на акт про порушення №42 від 24.01.2019 року, акт №44 експертизи лічильника газу від 05.02.2019 року, протокол №42 засідання комісії по розгляду актів про порушення. Проте, відповідно до п. 2 глави 6 розділу Х постанови від 30.09.2015 року №2494 «Про затвердження Кодексу газорозподільних систем», контрольний огляд вузла обліку здійснюється Оператором ГРМ за необхідності, але не раніше ніж один раз на шість місяців, але в порушення вимог зазначеного Кодексу контрольний огляд вузла обліку взагалі не здійснювався останні дев'ять років, що підтверджується відсутністю відповідних записів в абонентській книжці. Крім того, відповідач зауважив, що у разі якщо під час зняття лічильника газу на повірку представником газорозподільного підприємства не зафіксовано в акті факти щодо наявності зовнішніх пошкоджень лічильника, пломби тощо, лічильник газу направляється на повірку для встановлення його відповідності метрологічним стандартам. Експертиза лічильника у такому випадку не проводиться. В акті про порушення №42 від 24.01.2019 року та в акті про виявлення порушень від 24.01.2019 року не зафіксовано факти щодо наявності зовнішніх пошкоджень лічильника, пломби, а лише зазначено про нечіткий відбиток пломби, тому підстав для експертизи лічильника не було. Зазначив, що у зв'язку з недотриманням АТ «Оператор газорозподільної системи Дніпропетровськгаз» процедури проведення періодичної повірки, експертизи лічильника газу та складання акту про порушення, у АТ «Оператор газорозподільної системи Дніпропетровськгаз» відсутні підстави для здійснення за адресою: АДРЕСА_1 донарахувань необлікованих об'ємів (обсягів) природного газу відповідно до пункту 7 глави 9 розділу Х Кодексу, пункту 2 глави 10 розділу Х Кодексу в частині складання актів на місці та одночасно в той же день.
Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Суд, дослідивши письмові докази, з'ясувавши фактичні обставини, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, застосувавши до спірних правовідносин відповідні норми матеріального та процесуального права, прийшов до наступних висновків.
Так, згідно з вимогами ч.1,2 ст. 263 ЦПК України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права.
Під час ухвалення рішення суд вирішує, зокрема, такі питання, чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги і заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, які правовідносини сторін випливають із встановлених обставин, яка правова норма підлягає застосуванню до цих правовідносин, чи слід задовольнити позов або в позові відмовити (ст. 264 ЦПК України).
Так, відповідно до статуту та виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, ПУБЛІЧНЕ АКЦІОНЕРНЕ ТОВАРИСТВО ПО ГАЗОПОСТАЧАННЮ ТА ГАЗИФІКАЦІЇ «ДНІПРОПЕТРОВСЬКГАЗ» змінило тип акціонерного товариства та найменування на АКЦІОНЕРНЕ ТОВАРИСТВО «ОПЕРАТОР ГАЗОРОЗПОДІЛЬНОЇ СИСТЕМИ «ДНІПРОПЕТРОВСЬКГАЗ», скорочене найменування ПАТ «Дніпропетровськгаз» на АТ «Дніпропетровськгаз». АТ «Дніпропетровськгаз» є правонаступником всіх прав та обов'язків Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Дніпропетровськгаз».
Як вбачається із матеріалів справи, відповідач ОСОБА_1 є власником газифікованого житлового будинку за адресою: АДРЕСА_1 та являється споживачем природного газу, з відкритим особовим рахунком НОМЕР_1 .
Відносини, які виникають між постачальниками та споживачами природного газу, із урахуванням їх взаємовідносин з операторами газорозподільної системи регулюються Правилами постачання природного газу, затвердженими постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) від 30.09.2015р. № 2496 та зареєстрованими в Міністерстві юстиції України 06 листопада 2015 р. за № 1382/27827 (надалі Правила постачання).
Розділом ІІІ Правил постачання передбачено, що постачання природного газу побутовому споживачу здійснюється на підставі договору, що укладається між ним та постачальником на умовах типового договору постачання природного газу побутовим споживачам, затвердженим постановою НКРЕКП від 30 вересня 2015 р. № 2500, які є однаковими для всіх побутових споживачів України.
Договір постачання природного газу побутовим споживачам укладається з урахуванням статей 633, 634, 641 та 642 Цивільного кодексу України шляхом заявочного приєднання побутового споживача до умов договору постачання природного газу побутовим споживачам, що розміщений на офіційному веб-сайті НКРЕКП та постачальника і не потребує двостороннього підписання письмової форми договору.
Постачальники зобов'язані на власному сайті розмістити редакцію договору постачання природного газу, яка має відповідати типовому договору постачання природного газу побутовим споживачам.
Згідно п. 4 Розділу І Правил та п. 1.3. Типового договору затвердженого Постановою НКРЕКП №2500 від 30.09.2015 року, якщо споживач не повернув постачальнику заяву-приєднання, фактом згоди споживача про приєднання до умов договору ( акцептування заяви-приєднання) є сплачений споживачем рахунок (квитанція) постачальника за поставлений природний газ, а щодо постачальника із спеціальними обов'язками - і факт фактичного споживання природного газу після офіційного опублікування договору таким постачальником.
Відповідно до п. 1.1. Типового договору, договір постачання природного газу побутовим споживачам (далі - Договір) є публічним і регламентує порядок та умови забезпечення цілодобового доступу споживача до газорозподільної системи, розподіл (переміщення) природного газу газорозподільною системою з метою його фізичної доставки до межі балансової належності об'єкта споживача та переміщення природного газу з метою фізичної доставки Оператором ГРМ обсягів природного газу до об'єктів споживачів, а також правові засади санкціонованого відбору природного газу з газорозподільної системи.
Сторонами визнаний той факт, що між ними фактично виникли договірні відносини з приводу надання та споживання природного газу по особовому рахунку № НОМЕР_1 за адресою: АДРЕСА_1 .
24.01.2019 року працівниками ПАТ «Дніпропетровськгаз», правонаступником якого є АТ «Оператор газорозподільної системи «Дніпропетровськгаз», за адресою домоволодіння відповідача: вул. Миру, 86, с. Олександрівка Покровського району Дніпропетровської області, було складено Акт про порушення № 42 від 24.01.2019 року, відповідно до якого було виявлено порушення Кодексу газорозподільних систем: наявність ознак несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ. П. 8 вказаного акту містить повідомлення, що комісія Оператора ГРМ з розгляду цього акту буде проводити засідання о 10.00 год. 21.02.2019 року за адресою: АДРЕСА_2 . Вказаний акт підписаний відповідачем ОСОБА_1 без зауважень. (а.с.11).
Відповідно до акту на о/р 0320123640 про виявлення порушень від 24.01.2019 року, представниками газорозподільного підприємства ПАТ «Дніпропетровськгаз», було висловлено сумніви у правильній роботі встановленого за адресою: АДРЕСА_1 , лічильника газу марки GALLUS 2000 типу G4, заводський номер 00466711, рік випуску - 1998, з причин: нечіткий відбиток зворотної сторони свинцевої пломби. Вказаний акт був підписаний представниками газорозподільної організації ОСОБА_2 , ОСОБА_3 та споживачем ОСОБА_1 . Акт не містить зауважень ОСОБА_1 , тобто відповідач не скористався своїм правом зазначити в акті зауваження щодо дій працівників ПАТ «Дніпропетровськгаз», а також щодо змісту самого акту.
24.01.2019 року представниками ПАТ «Дніпропетровськгаз», правонаступником якого є АТ «Оператор газорозподільної системи «Дніпропетровськгаз», було проведено демонтаж лічильника газу Gallus 2000 G4, заводський номер №00466711, рік випуску 1998, про що було складено відповідний протокол про демонтаж лічильника газу та направлення для проведення позачергової повірки та експертизи від 24.01.2019 року. П.3 вказаного протоколу зазначено, що споживач ОСОБА_1 запрошується о 09.00 год., 05.02.2019 року для проведення експертизи лічильника. Даний протокол підписано представниками ПАТ «Дніпропетровськгаз», та відповідачем ОСОБА_1 без зауважень. (а.с. 12).
Згідно заяви ОСОБА_1 голові комісії по експертизах ПЛГ від 24.01.2019 року, ОСОБА_1 просив провести експертизу його лічильника газу марки Gallus 2000 G4, заводський номер №00466711, покази якого складають 33302,89 куб.м. без його присутності. Зазначивши, що лічильник газу поміщено в поліетиленовий пакет та опломбовано пломбою 44185578 в його присутності. (а.с. 15).
05.02.2019 року, без присутності споживача ОСОБА_1 (згідно його заяви), було проведено експертизу лічильника газу та складено відповідний акт експертизи лічильника газу № 44. Під час проведення експертизи лічильника Gallus 2000 типу G4, заводський номер №00466711, експертизою встановлено: нечіткий відбиток зворотної сторони пломби; механічно пошкоджена нижня частина відлікового механізму в місці встановлення пломби, що надає вільний доступ до відлікового механізму, на 2-му та 3-му колесах з правого боку цифрового ряду подряпини. Висновки комісії: втручання в роботу лічильника газу підтверджується. (а.с. 14)
Згідно довідки про непридатність законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки №32-0/6418/10 від 05.02.2019 року наданої ДП «Дніпропетровським регіональним державним науково-технічним центром стандартизації, метрології та сертифікації» встановлено, що за результатами повірки лічильника газу Gallus 2000 G4, заводський номер №00466711, встановлено, що засіб вимірювальної техніки не відповідає вимогам Р50-071-98 Рекомендації. «Метрологія. Лічильники газу побутові. Методи та засоби повірки». Підстави для визнання ЗВТ непридатним: Qmax=-0,21%; Q0.2 max=-0,14%; Qmin=-8,26%, нечіткий відбиток зворотної сторони пломби, механічне пошкодження колес цифрового ряду. (а.с.16).
За результатами розгляду Акту про порушення № 42 від 24.01.2019 року, на засіданні комісії, що відбулось 21.02.2019 року, за участю споживача, а саме ОСОБА_1 , прийнято рішення про задоволення Акту та виконано нарахування за необлікований об'єм природного газу за період з 24.07.2018 року по 23.01.2019 рік року, за приводу виявлених порушень «несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу», в розмірі 47678,11 грн. (а.с.18).
Згідно протоколу №42 засіданні комісії по розгляду актів про порушення Кодексу газорозподільних систем від 21.02.2019 року, по особовому рахунку НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 , споживач ОСОБА_1 , в присутності споживача було вирішено задовільнити акт про порушення №42 від 24.01.2019 року і здійснити перерахунок (донарахування) об'ємів природного газу за період з 24.07.2018 р. по 23.01.2019 р. за граничними об'ємами за ціною ВТВ на суму 47678,11 грн., виконати донарахування та направити повідомлення постачальнику природного газу. (а.с.17)
Як встановлено з матеріалів справи відповідачу було направлено листа з рахунком на оплату необлікованого об'єму природного газу і його вартості у розмірі 47678,11 грн., який отримано відповідачем 09.03.2019 року (а.с.22-23), проте оплата вказаного рахунку відповідачем не здійснена.
Звертаючись до суду з позовом про стягнення заборгованості за необлікований (донарахований) об'єм природного газу, позивач посилався на те, що у зв'язку з виявленням за адресою: АДРЕСА_1 , пп.3 п.1 гл.2 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем, яке зафіксоване Актом про порушення № 42 від 24.01.2019 року, з відповідача, як споживача природного газу, на користь позивача підлягає стягненню заборгованість за необлікований (донарахований) об'єм природного газу в розмірі 47678,11 грн.
Суд, вважає, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню, з огляду на наступне.
Спір між сторонами виник з приводу наявності підстав для сплати споживачем донарахованих збитків внаслідок порушення Кодексу газорозподільних систем.
Відповідно до частини 1 статті 22 ЦК України, особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування.
Згідно частини 1 статті 714 ЦК України, за договором постачання енергетичних та інших ресурсів через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов'язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов'язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання.
За приписами статті 40 Закону України «Про ринок природного газу», розподіл природного газу здійснюється на підставі та умовах договору розподілу природного газу в порядку, передбаченому Кодексом газорозподільних систем та іншими нормативно-правовими актами.
Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30 вересня 2015 року № 2494, затверджено Кодекс газорозподільних систем, яким визначено взаємовідносини оператора газорозподільних систем із суб'єктами ринку природного газу, а також правові, технічні, організаційні та економічні засади функціонування газорозподільних систем.
Відповідно до пункту 4 глави 1 розділу I Кодексу газорозподільних систем, несанкціоноване втручання в роботу засобу вимірювальної техніки/лічильника газу - втручання в роботу або конструкцію чи складові комерційного вузла обліку (зокрема, лічильника газу), у тому числі, шляхом їх підробки, пошкодження чи пошкодження на них пломб, впливу дії спрямованого постійного магнітного поля або зміни конфігурації даних обчислювача/коректора об'єму газу (первинного програмування чи протоколу параметризації), внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним вузлом обліку не обліковується (обліковується частково чи з порушенням законодавства), та інші дії, що призводять до викривлення даних обліку природного газу.
Згідно з пунктом 1 глави 2 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем, до порушень споживача та несанкціонованого споживача, які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ (крадіжка газу) та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування необлікованих об'ємів (обсягів) природного газу, належать, зокрема: несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема лічильника газу).
Згідно з пунктом 1 глави 3 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем, якщо несанкціоноване втручання в роботу лічильника газу здійснено шляхом прихованих заходів, початок періоду, за який визначається об'єм необлікованого природного газу, визначається з дня встановлення лічильника газу та/або пломби, які виявились пошкодженими (їх встановлення повинно підтверджуватися відповідним актом про їх встановлення), але не більше 12 місяців.
У разі виявлення у побутового споживача пошкодження лічильника газу та/або пломб на ньому та/або несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ/лічильника газу розрахунки, передбачені цією главою, за актом про порушення не здійснюються за період після дати прострочення періодичної повірки лічильника у випадку недотримання з вини Оператора ГРМ строків періодичної повірки лічильника газу.
Згідно глави 5 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем, у разі виявлення у споживача або несанкціонованого споживача порушень, визначених у главі 2 цього розділу, на місці їх виявлення представником Оператора ГРМ складається Акт про порушення за формою, наведеною в додатку 11 до цього Кодексу.
Акт про порушення після пред'явлення представником Оператора ГРМ службового посвідчення складається в присутності споживача/несанкціонованого споживача та/або незаінтересованої особи (представника власника/користувача, на території чи об'єкті якого сталося порушення, або органу місцевого самоврядування) за умови посвідчення його особи та засвідчується їх особистими підписами.
Акт про порушення складається в двох примірниках, один з яких залишається у споживача (несанкціонованого споживача), який має право внести до акта про порушення свої зауваження та заперечення.
Представник Оператора ГРМ перед складанням акту про порушення зобов'язаний повідомити споживача (несанкціонованого споживача) про його право внести зауваження та заперечення до акта про порушення, викласти мотиви своєї відмови від його підписання або підписати його без зауважень.
До Акту про порушення сторонами можуть бути додані пояснення, зауваження, заперечення та докази, перелік яких (за наявності) зазначається в акті про порушення.
У разі незгоди споживача (несанкціонованого споживача) із зафіксованим в Акті про порушення порушенням, яке стосується пошкодження пломб (крім факту їх відсутності або спрацювання магнітного індикатора), пошкодження ЗВТ/лічильника газу (крім явних ознак навмисного в них втручання), він може вимагати проведення їх експертизи чи позачергової або експертної повірки у порядку, визначеному цим Кодексом. У такому разі в Акті про порушення робиться відповідний запис, при цьому представник Оператора ГРМ здійснює заходи щодо пакування пошкодженої пломби та/або лічильника газу (ЗВТ) та складає відповідний акт про направлення їх на експертизу чи позачергову або експертну повірку. До отримання їх результатів нарахування, передбачені цим Кодексом, не застосовуються.
На дату складання Акту про порушення представник Оператора ГРМ забезпечує усунення виявленого порушення, про що в акті про порушення робиться відповідний запис. У разі неможливості усунути порушення на дату складання Акту про порушення (відсутні відповідні засоби чи повноваження) представник Оператора ГРМ робить відповідний запис в Акті про порушення та надалі забезпечує контроль за усуненням порушення, що підтверджується окремо складеним Актом про усунення порушення.
Під час складання Акту про порушення, акту про усунення порушення, Акту про припинення/відновлення газопостачання, тощо, представниками Оператора ГРМ обов'язково фіксуються та зазначаються у вищезазначених актах показання лічильника газу (ЗВТ), за винятком випадків відмови у доступі до об'єкта споживача, де розташований лічильник газу (ЗВТ).
Акт про порушення має бути розглянутим комісією з розгляду актів про порушення Оператора ГРМ, яка визначає його правомірність та приймає щодо них відповідне рішення.
При складанні Акту про порушення представник Оператора ГРМ зазначає в ньому про необхідність споживача (несанкціонованого споживача) бути присутнім на засіданні комісії, на якому буде розглянуто складений акт про порушення, та визначає: 1) місцезнаходження комісії з розгляду актів про порушення; 2) дату та орієнтовний час проведення засідання комісії, на якому буде розглядатися складений акт про порушення; 3) контактний телефон особи Оператора ГРМ (для уточнення інформації щодо часу та місця засідання комісії).
Споживач (несанкціонований споживач) зобов'язаний бути присутнім на засіданні комісії з розгляду Актів про порушення, на якому буде розглядатися складений на нього Акт про порушення.
За неможливості бути присутнім на засіданні особисто споживач (несанкціонований споживач) має право дати письмову згоду у довільній формі на проведення засідання без його присутності або у присутності його уповноваженої особи.
У разі неприбуття споживача (несанкціонованого споживача) та/або уповноваженої ним особи на засідання комісії остання розглядає складений Акт про порушення без його (її) участі.
За результатами розгляду Акту про порушення на засіданні комісії може бути прийнято рішення про його задоволення (повністю або частково), або необхідність додаткового обстеження чи перевірки, або додаткових пояснень тощо, або скасування акта про порушення.
При задоволенні комісією Акту про порушення складається акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості.
При складанні акту-розрахунку враховується таке: 1) розрахований відповідно до вимог цього розділу необлікований (донарахований) об'єм природного газу, що припадає на період до 01 числа місяця, в якому прийнято рішення комісії щодо задоволення акта про порушення (тобто до закритого балансового періоду), не потребує коригування (включення до) закритих періодів, а його вартість в повному обсязі має бути компенсована споживачем (несанкціонованим споживачем) Оператору ГРМ. При цьому вартість природного газу визначається за цінами закупівлі природного газу Оператором ГРМ протягом періоду необлікованого природного газу; 2) розрахований відповідно до вимог цього розділу необлікований (донарахований) об'єм природного газу, що припадає на період після 01-го числа місяця, в якому прийнято рішення комісії щодо задоволення акта про порушення, включається в баланс поточного календарного місяця за загальними правилами і вважається об'ємом постачання природного газу споживачу його діючим постачальником. Виключенням є об'єм природного газу, нарахований несанкціонованому споживачу та споживачу, у якого відсутній постачальник, вартість якого має бути компенсована Оператору ГРМ за цінами закупівлі ним природного газу в поточному календарному місяці; 3) при розрахунку необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу має бути віднятий об'єм природного газу, фактично сплачений споживачем протягом періоду порушення. Виключенням є несанкціонований відбір природного газу поза охопленням комерційного вузла обліку; 4) при розрахунку необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу пільги та субсидії, на які має право побутовий споживач, не враховуються.
Вартість необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу, яка пред'являється до сплати споживачу (несанкціонованому споживачу) в результаті задоволення Акту про порушення, зазначається в окремому платіжному рахунку Оператора ГРМ, який надається під особистий підпис споживача (несанкціонованого споживача) або надсилається йому рекомендованим поштовим відправленням разом із супровідним листом, що оформлюється у довільній формі.
Згідно підпункту 3.1.3 «Положення про проведення експертизи лічильників газу, установлених у споживачів і призначених для обліку природного газу в побуті», затвердженого Наказом Міністерства палива та енергетики України від 27 грудня 2005 року №619, лічильники газу під час експлуатації підлягають експертизі в таких випадках: у разі виявлення представником газопостачальної (газотранспортної) організації ознак порушень конструкції лічильника газу, у тому числі справності лічильного механізму, або порушень у роботі лічильника.
За змістом пунктів 3.2.-3.3 Положення, у разі виявлення представником газопостачальної (газотранспортної) організації ознак порушень, зазначених у підпункті 3.1.3 цього Положення, складається акт про виявлені порушення. Акт про виявлені порушення складається у двох примірниках за формою, наведеною у додатку 1. Один примірник акта про виявлені порушення залишається у споживача, а другий - залишається у представника газопостачальної (газотранспортної) організації.
Акт про виявлені порушення підписується представником газопостачальної (газотранспортної) організації та споживачем, що є підставою для проведення експертизи лічильника газу та відшкодування збитків.
Відшкодування збитків здійснюється згідно з Порядком відшкодування збитків, завданих газопостачальній або газотранспортній організації внаслідок порушення споживачем природного газу Правил надання населенню послуг з газопостачання.
У разі відмови споживача від підпису в акті про виявлені порушення представником газопостачальної (газотранспортної) організації робиться відповідний запис.
При наявності Акту про виявлені порушення або заяви споживача про проведення експертизи лічильника газу газопостачальна (газотранспортна) організація зобов'язана протягом трьох робочих днів у містах та п'яти робочих днів у сільській місцевості віддати реєстрації заяви або акта про виявлені порушення у відповідних журналах реєстрації газопостачальної (газотранспортної) організації демонтувати та відправити лічильник газу на експертизу.
Демонтаж лічильника газу проводиться у присутності споживача представником газопостачальної (газотранспортної) організації, якому в установленому порядку надано право виконувати монтажні роботи.
У присутності споживача лічильник пакується представником газопостачальної (газотранспортної) організації в пакет з поліетилену або з іншого цупкого матеріалу, який опломбовується пломбою газопостачальної (газотранспортної) організації.
Представник газопостачальної (газотранспортної) організації спільно із споживачем складають та підписують акт про демонтаж лічильника газу для проведення експертизи.
У разі демонтажу лічильника газу на підставі Акту про виявлені порушення на період проведення експертизи газопостачальна (газотранспортна) організація при демонтажі лічильника газу зобов'язана безкоштовно встановити на його місце лічильник газу з власного обмінного фонду.
Демонтований лічильник газу доставляється на місце проведення експертизи представником газопостачальної (газотранспортної) організації або споживачем (на його бажання), про що робиться відповідний запис в акті про демонтаж лічильника газу.
Тобто, зазначене вище спростовує заперечення відповідача, що експертиза лічильника не проводиться у випадку, якщо під час зняття лічильника газу на повірку представником газорозподільного підприємства не зафіксовано в акті про порушення факти щодо наявності зовнішніх пошкоджень лічильника, пломби, тощо, оскільки представником газопостачальної організації при виявленні порушення було складено акт про виявлення порушень № (о/р) 0320123640, який підписаний представниками газорозподільної організації та безпосередньо споживачем, відповідачем у справі ОСОБА_1 , що і слугувало підставою для проведення експертизи лічильника, згідно «Положення про проведення експертизи лічильників газу, установлених у споживачів і призначених для обліку природного газу в побуті», затвердженого Наказом Міністерства палива та енергетики України від 27 грудня 2005 року №619. Слід зауважити, що вказаний акт про виявлення порушень був підписаний відповідачем та не містить його зауважень та заперечень щодо направлення лічильника на експертизу.
Експертизу лічильника газу проводить комісія, яка призначається наказом по газопостачальній (газотранспортній) організації. До складу комісії повинні входити представники газопостачальної (газотранспортної) організації та територіального органу спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади у сфері метрології.
Споживач має право бути присутнім під час проведення експертизи лічильника газу. При неможливості бути присутнім під час проведення експертизи споживач має право дати письмову згоду на проведення експертизи без його присутності або у присутності уповноваженої ним іншої особи. Результати огляду та позачергової повірки фіксуються в акті експертизи. Акт експертизи підписується всіма членами комісії, а також споживачем або його вповноваженою особою.
Залежно від результатів експертизи до акта експертизи додається довідка про непридатність засобу вимірювальної техніки або свідоцтво про повірку робочого засобу вимірювальної техніки згідно з ДСТУ 2708-99.
На підставі наведеного вище суд дійшов висновку про те, що факт порушення відповідачем, як споживачем природного газу Кодексу газорозподільних систем знайшов своє підтвердження та з відповідача на користь позивача підлягає стягненню заборгованість за необлікований (донарахований) об'єм природного газу.
Визначаючи розмір заборгованість за необлікований (донарахований) об'єм природного газу, який підлягає стягненню з відповідача на користь позивача, суд виходить з наступного.
Згідно п.1 глави 3 розділу 11 Кодексу ГРС у разі виявлення Оператором ГРМ несанкціонованого газопроводу або несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу розрахунок об'єму необлікованого природного газу здійснюється за граничними об'ємами споживання природного газу населенням з урахуванням усіх газових приладів і пристроїв споживача (фізичної особи). Якщо несанкціоноване втручання в роботу лічильника газу здійснено шляхом прихованих заходів, початок періоду, за який визначається об'єм необлікованого природного газу, визначається з дня встановлення лічильника газу та/або пломби, які виявились пошкодженими (їх встановлення повинно підтверджуватися відповідним актом про їх встановлення), але не більше 12 місяців.
Вартість необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу, яка пред'являється до сплати споживачу (несанкціонованому споживачу) в результаті задоволення акта про порушення, зазначається в окремому платіжному рахунку Оператора ГРМ, який надається під особистий підпис споживача (несанкціонованого споживача) або надсилається йому рекомендованим поштовим відправленням разом із супровідним листом, що оформлюється у довільній формі.
Відповідно до п. 1 ч.3 розділу XI Кодексу ГРС, у разі виявлення Оператором ГРМ несанкціонованого газопроводу або несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу розрахунок об'єму необлікованого природного газу здійснюється за граничними об'ємами споживання природного газу населенням (додаток 15 цього Кодексу) з урахуванням усіх газових приладів і пристроїв споживача (фізичної особи) за період з дня останнього контрольного зняття показань лічильника (контрольного огляду вузла обліку або його перевірки) до дня виявлення порушення (але не більше ніж за 6 місяців) та з урахуванням строку на його усунення.
Якщо несанкціонований газопровід проведений шляхом прихованих заходів або фізичною особою, яка є несанкціонованим споживачем, початок періоду, за який визначається об'єм необлікованого природного газу, визначається з дня набуття споживачем (фізичною особою) права власності/користування на житлові (підсобні) приміщення, але не більше двох років, що передували дню виявлення порушення.
Якщо несанкціоноване втручання в роботу лічильника газу здійснено шляхом прихованих заходів, початок періоду, за який визначається об'єм необлікованого природного газу, визначається з дня встановлення лічильника газу та/або пломби, які виявились пошкодженими (їх встановлення повинно підтверджуватися відповідним актом про їх встановлення), але не більше 12 місяців.
При цьому, додатком 15 до Кодексу ГРС визначено, що якщо споживач (фізична особа) використовував в неопалювальний період опалювальні прилади (крім опалювально-варильних печей чи кухонних вогнищ), граничний обсяг споживання має становити 30 відсотків від граничного обсягу в опалювальний період.
Відповідно до п. 11 ч.5 розділу XI Кодексу ГРС, за результатами розгляду акту про порушення на засіданні комісії може бути прийнято рішення про його задоволення (повністю або частково), або необхідність додаткового обстеження чи перевірки, або додаткових пояснень тощо, або скасування акта про порушення.
При задоволенні комісією акту про порушення складається акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості.
При складанні акту-розрахунку враховується розрахований відповідно до вимог цього розділу необлікований (донарахований) об'єм природного газу, що припадає на період до 01 числа місяця, в якому прийнято рішення комісії щодо задоволення акта про порушення (тобто до закритого балансового періоду),не потребує коригування (включення до) закритих періодів, а його вартість в повному обсязі має бути компенсована споживачем (несанкціонованим споживачем) Оператору ГРМ. При цьому вартість природного газу визначається за цінами закупівлі природного газу Оператором ГРМ протягом періоду необлікованого природного газу; розрахований відповідно до вимог цього розділу необлікований (донарахований)об'єм природного газу, що припадає на період після 01-го числа місяця, в якому прийнято рішення комісії щодо задоволення акта про порушення, включається в баланс поточного календарного місяця за загальними правилами і вважається об'ємом постачання природного газу споживачу його діючим постачальником. Виключенням є об'єм природного газу, нарахований несанкціонованому споживачу та споживачу, у якого відсутній постачальник, вартість якого має бути компенсована Оператору ГРМ за цінами закупівлі ним природного газу в поточному календарному місяці; при розрахунку необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу має бути віднятий об'єм природного газу, фактично сплачений споживачем протягом періоду порушення. Виключенням є несанкціонований відбір природного газу поза охопленням комерційного вузла обліку; при розрахунку необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу пільги та субсидії, на які має право побутовий споживач, не враховуються.
Враховуючи наведене вище та правомірність дій позивача щодо складання Акту про порушення №42 від 24.01.2019 року, суд вважає, що наявними у справі письмовими доказами доведено правомірність дій позивача щодо нарахування відповідачеві заборгованості за необлікований (донарахований) об'єм природного газу на суму 47678,11 грн., яка розрахована відповідно до вимог Кодексу ГРС та оформлена протоколом №42 від 21.02.2019 року про донарахування необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу і його вартості згідно Акту про порушення №42 від 24.01.2019 року, тому з відповідача, як споживача природнього газу, підлягає стягненню заборгованість за необлікований (донарахований) об'єм природного газу на суму 47 678,11 грн.
Крім того, суд не приймає до уваги доводи відповідача, як підставу для відмови у позові про те, що відповідно до п. 2 глави 6 розділу Х Кодексу газорозподільних систем контрольний огляд вузла обліку здійснюється оператором ГРМ за необхідності, але не раніше ніж один раз на шість місяців, але в порушення вимог зазначеного кодексу огляд вузла обліку взагалі не здійснювався останні дев'ять років, на підтвердження чого відповідачем було надано до суду копію абонентської книжки, оскільки вказане не спростовує факту порушення відповідачем правил споживання природного газу, передбачених Кодексом газорозподільних систем.
Позивачем заявлено вимогу про відшкодування судових витрат: судового збору в сумі 2102,00 грн., сплачений ним при подачі позову, тому оскільки позов підлягає задоволенню в повному обсязі, суд з врахуванням положень ст. 141 ЦПК України вважає можливим відшкодувати позивачу понесені витрати, стягнувши їх з відповідача на користь позивача.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 12-19, 23, 89, 128, 131, 136, 141, 197, 258-259, 263,265, 268, 354-355 ЦПК України, ст.ст. 11, 15, 16, 264, 509, 526, 527, 530, 610, 625 ЦК України, ст. ст. 64, 67, 68 ЖК України, п. 2 глави 1 Розділу 6, п.п. 4, 7 глави 3 Розділу 6, п. 2 гл. 6 Розділу 10, п. п. 2, 7 гл. 9 розділу 10, пункту 1 глави 2 Розділу 11,п. 11 Глави 5 розділу XI, п. 1 ч. 3 Розділу 11, п.6 гл.6 п. 7 гл. 9 розділу Х, п.п. 1 п.3 гл. 2 розділу ХІ кодексу ГРМ, суд, -
вирішив:
Позов Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Дніпропетровськгаз» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за необлікований (донарахований) об'єм природного газу - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який проживає за адресою: АДРЕСА_1 на користь Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Дніпропетровськгаз», код ЄДРПОУ 03340920, заборгованість за необлікований (донарахований) об'єм природного газув розмірі 47 678,11 гривень.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який проживає за адресою: АДРЕСА_1 на користь Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Дніпропетровськгаз», код ЄДРПОУ 03340920 судовий збір в розмірі 2102,00 грн.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до Дніпровського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Відповідно до Розділу VІІІ п.п.15.5 п.15 ч. 1 Перехідних положень ЦПК України, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Дніпровського апеляційного суду через Покровський районний суд Дніпропетровської області протягом тридцяти днів з дня її проголошення.
Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом тридцяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя: О.С. Степанова