Постанова від 08.02.2021 по справі 440/2237/19

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 лютого 2021 р. Справа № 440/2237/19

Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді: Ральченка І.М.

суддів: Катунова В.В. , Бершова Г.Є.

за участю секретаря судового засідання Ігнатьєвої К.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Другого апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області на ухвалу Полтавського окружного адміністративного суду від 25.11.2020, суддя І.Г. Ясиновський, по справі № 440/2237/19

за позовом ОСОБА_1

до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області

про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду із позовом, у якому просив визнати дій (бездіяльність) Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області по невиконанню в повному обсязі рішення Октябрського районного суду м. Полтави від 24.04.2014 у справі № 554/3179/14-а - неправомірними (протиправними) та такими, що порушують право на отримання повної пенсії, зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області в повному обсязі виконати рішення Октябрського районного суду м. Полтави від 24.04.2014, а саме: перерахувати та доплатити донараховану пенсію за кожний рік понаднормованої роботи в розмірі: з 01.05.2015 по 01.05.2016 - у розмірі 31% заробітку; з 01.05.2016 по 01.05.2017 - у розмірі 32% заробітку; з 01.05.2017 по 01.05.2018 - у розмірі 33% заробітку; з 01.05.2018 по 01.05.2019 - у розмірі 34% заробітку; з 01.05.2019 - у розмірі 35% заробітку; нарахувати та індексувати даний вид пенсії в подальшому.

Рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 15.08.2019 адміністративний позов задоволено частково.

Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області щодо не здійснення доплати за понаднормовий стаж ОСОБА_1 відповідно до ч. 2 ст. 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 № 796-XII з 01.05.2015 по 01.05.2016 - у розмірі 31% заробітку; з 01.05.2016 по 01.05.2017 - у розмірі 32% заробітку; з 01.05.2017 по 01.05.2018 - у розмірі 33% заробітку; з 01.05.2018 по 01.05.2019 - у розмірі 34% заробітку; з 01.05.2019 - у розмірі 35% заробітку.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області перерахувати та виплатити ОСОБА_1 доплату до пенсії за понаднормовий стаж у порядку, передбаченому ч. 2 ст. 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 № 796-XII, з урахуванням раніше виплачених сум, починаючи з 01.05.2015 по 01.05.2016 - у розмірі 31% заробітку; з 01.05.2016 по 01.05.2017 - у розмірі 32% заробітку; з 01.05.2017 по 01.05.2018 - у розмірі 33% заробітку; з 01.05.2018 по 01.05.2019 - у розмірі 34% заробітку; з 01.05.2019 - у розмірі 35% заробітку.

У задоволенні позову в іншій частині вимог відмовлено.

Зазначене рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 15.08.2019 набрало законної сили 17.09.2019.

В подальшому 18.03.2020 позивач звернувся до суду із заявою в порядку ст. 382 КАС України, у якій просив визнати протиправними дії (бездіяльність) Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області в особі начальника Тараторіна В.Н. в зв'язку з невиконанням рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 15.08.2019 у справі № 440/2237/19 та у зв'язку із зменшенням пенсійної виплати, встановленої рішенням Октябрського районного суду м. Полтави від 24.04.2014 у справі № 554/3179/14-а, зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області в особі начальника Тараторіна В.Н. забезпечити виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 15.08.2019 справа № 440/2237/19, який зобов'язав зазначеного відповідача перерахувати та виплатити доплату до пенсії за понаднормовий стаж у порядку, передбаченому ч. 2 ст. 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 № 796-XII, з урахуванням раніше виплачених сум, починаючи з 01.05.2015 по 01.05.2016 - у розмірі 31% заробітку; з 01.05.2016 по 01.05.2017 - у розмірі 32% заробітку; з 01.05.2017 по 01.05.2018 - у розмірі 33% заробітку; з 01.05.2018 по 01.05.2019 - у розмірі 34% заробітку; з 01.05.2019 - у розмірі 35% заробітку; встановити відповідно до ст. 382 КАС України судовий контроль за виконанням рішення в даній адміністративній справі; якщо рішення в даній справі буде прийняте на користь заявника - зобов'язати суб'єкта владних повноважень - Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області в особі начальника Тараторіна В.Н., в установлений судом термін, надати звіт про виконання судового рішення.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 19.03.2020 заяву ОСОБА_1 повернуто без розгляду.

18 березня 2020 до суду надійшло зверненняпозивача в порядку, передбаченому ст. 382 КАС України (подана у формі позовної заяви про протиправні дії Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області в особі начальника в зв'язку з невиконанням рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 15.08.2019 справа № 440/2237/19 та в зв'язку із зменшенням пенсійної виплати встановленої рішенням Октябрського районного суду м. Полтави від 24.04.2014, справа № 554/3179/14-а), зобов'язати його вчинити певні дії і встановити судовий контроль за виконанням прийнятого судового рішення відповідно до вимог статті 382 КАС України), відповідно до якої заявник просить:

В подальшому 30.03.2020 позивач повторно звернувся до суду із заявою в порядку ст. 382 КАС України, у якій просив зобов'язати пенсійний орган вчинити певні дії і встановити судовий контроль за виконання прийнятого судового рішення.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 16.04.2020 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області подати до Полтавського окружного адміністративного суду звіт про виконання рішення суду від 15.08.2019 у справі № 440/2237/19.

27.05.2020 до суду першої інстанції дійшла заява позивача щодо невиконання відповідачем рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 15.08.2019 у справі № 440/2237/19 та неподання у встановлений строк звіту про виконання рішення суду, у зв'язку з чим позивач просив накласти на начальника Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області ОСОБА_2 штраф відповідно до ч. 2 ст. 382 КАС України.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 23.07.2020 встановлено новий строк подання звіту про виконання рішення суду від 15.08.2019 у справі № 440/2237/19.

21.08.2020 до суду першої інстанції надійшов звіт про виконання рішення суду.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 25.11.2020 заяву ОСОБА_1 задоволено.

Встановлено новий строк подання звіту про виконання рішення суду від 15.08.2019 у справі № 440/2237/19 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, який подати упродовж десяти днів з моменту проголошення цієї ухвали суду.

Накладено на начальника Головного управління Пенсійного фонду України Полтавської області Тараторіна В.Н. штраф за невиконання рішення суду у розмірі 21020 грн., з них: 10510 грн. стягнути на користь ОСОБА_1 ; 10510 грн. стягнути до Державного бюджету України.

Не погодившись із ухвалою суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм процесуального права, що призвело до неправильного вирішення заяви представника позивача про розгляд звіту щодо виконання судового рішення, просив ухвалу суду першої інстанції скасувати.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги заявник зазначає, що суд першої інстанції неповністю з'ясував обставини, які мають значення для справи, у зв'язку з чим дійшов помилкових висновків. Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області наголошувало, що виходячи з зобов'язань та обґрунтувань, які викладені у судових рішенням, а саме рішенні Октябрського районного суду м. Полтави від 24.04.2014 у справі № 554/3179/14-а та рішенні Полтавського окружного адміністративного суду від 15.08.2019 у даній справі, відповідачем виконано судове рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 15.08.2019, що також виключає підстави застосування штрафу на начальника Головного управління Пенсійного фонду України Полтавської області Тараторіна В.Н.

На підставі частини 4 статті 229 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.

Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши ухвалу суду першої інстанції та доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з огляду на таке.

В силу положень ст. 124 Конституції України судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов'язковими до виконання на всій території України. Суб'єктами, на яких поширюється обов'язковість судових рішень являються всі органи державної влади і органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, посадові чи службові особи та громадяни.

Відповідно до ч. 4 ст. 13 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» невиконання судових рішень має наслідком юридичну відповідальність, установлену законом.

Згідно з ч. ч. 2, 3 ст. 14 Кодексу адміністративного судочинства України судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Відповідно до ст. 370 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.

Статтею 382 КАС України передбачено, що суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

За наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Крім того, рішенням Європейського суду з прав людини від 19.03.1997 року у справі «Горнсбі проти Греції» суд підкреслив, що виконання рішення, ухваленого будь-яким судом, має розцінюватись як невід'ємна частина судового розгляду. Здійснення права на звернення до суду з позовом стосовно його прав та обов'язків цивільного характеру було б ілюзорним, якби внутрішня правова система допускала, щоб остаточне судове рішення, яке має обов'язкову силу, не виконувалося б на шкоду однієї зі сторін.

Судовим розглядом встановлено, що Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області, надавши звіт про виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 15.08.2019 по справі № 440/2237/19 зазначає, що позивачу проведено перерахунок доплати до пенсії за віком за понаднормативний стаж у порядку, передбаченому ч. 2 ст. 56 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” з 01.05.2015 по 01.05.2016 у розмірі 31% заробітку, з 01.05.2016 по 01.05.2017 - у розмірі 32% заробітку, з 01.05.2017 по 01.05.2018 - у розмірі 33% заробітку, з 01.05.2018 по 01.05.2019 - у розмірі 34 % заробітку, з 01.05.2019 до 17.09.2019 - у розмірі 35% заробітку. Доплата за рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 15.08.2019 в розмірі 60193,45 грн. буде проведена у вересні 2020.

Крім того, встановлено, що на виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 15.08.2019 по справі № 440/2237/19 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Полтавській області у лютому 2020 позивачу виплачено 1019,46 грн.

За наведених обставин відповідач вважав рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 15.08.2019 по справі № 440/2237/19 виконаним.

Однак, колегія суддів із такими твердженнями відповідача не погоджується, оскільки фактично рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 15.08.2019 по справі № 440/2237/19 не виконане в частині виплати доплати до пенсії за понаднормовий стаж у порядку, передбаченому ч. 2 ст. 56 Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 № 796-XII, з урахуванням раніше виплачених сум.

При цьому, звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про виконання судового рішення від 21.08.2020 та апеляційна скарга не містять пояснень та обґрунтувань причин, з яких пенсійним органом не проведено виплату нарахованої доплати до пенсії ОСОБА_1 .

Отже, оскільки рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 15.08.2019 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області в повному обсязі виконати рішення Октябрського районного суду м. Полтави від 24.04.2014, а саме: здійснити перерахунок та доплату донарахованої пенсії за кожний рік понад нормованої роботи в розмірі: з 01.05.2015 по 01.05.2016 - у розмірі 31% заробітку; з 01.05.2016 по 01.05.2017 - у розмірі 32% заробітку; з 01.05.2017 по 01.05.2018 - у розмірі 33% заробітку; з 01.05.2018 по 01.05.2019 - у розмірі 34% заробітку; з 01.05.2019 - у розмірі 35% заробітку, проведення перерахунку не є виконанням судового рішення у повному обсязі.

Посилання Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області, викладені у апеляційній скарзі, щодо нарахування та виплати позивачу доплати у розмірі 1856,29 грн. 03.12.2020 на поточний рахунок ОСОБА_1 висновків щодо неповного виконання відповідачем судового рішення не спростовують, та більш того зазначені дії вчинені після ухвалення оскаржуваної ухвали.

На підставі викладеного колегія суддів погоджується із висновками суду першої інстанції щодо відсутності підстав для прийняття звіту Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про виконання рішення та встановлення Головному управлінню Пенсійного фонду України в Полтавській області нового строку для подання звіту про виконання рішення у даній справі.

Таким чином, у зазначеній частині апеляційна скарга не підлягає задоволенню, а оскаржувана ухвалу суду першої інстанції підлягає залишенню без змін.

Стосовно накладення штрафу на начальника Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області колегія суддів зазначає наступне.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їхні посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини першої статті 3 Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган, здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в межах відповідних бюджетних призначень шляхом списання коштів з рахунків такого державного органу, а в разі відсутності у зазначеного державного органу відповідних призначень - коштами, передбаченими за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду.

Відповідно до п.п. 4, 5 п. 4 Положення про Головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 22 грудня 2014 № 28-2, Головне управління Фонду відповідно до покладених на нього завдань, зокрема, забезпечує своєчасне та в повному обсязі фінансування пенсій та виплату пенсій, щомісячного довічного утримання суддям у відставці, допомоги на поховання та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються коштом Фонду та з інших джерел, визначених законодавством, здійснює з цією метою перерозподіл коштів між районами (містами); здійснює призначення (перерахунок) та виплату пенсій військовослужбовцям, особам рядового та начальницького складу та іншим особам (крім військовослужбовців строкової служби та членів їх сімей), які мають право на пенсію на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Таким чином, виплати здійснює Головне управління Пенсійного фонду України винятково коштом Фонду та з інших джерел, визначених законодавством.

Згідно зі статтями 23, 116 Бюджетного кодексу України будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення, якщо інше не передбачено законом про Державний бюджет України. Бюджетні призначення встановлюються законом про Державний бюджет України (рішенням про місцевий бюджет) у порядку, визначеному цим Кодексом. Взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнувань або з перевищенням повноважень, встановлених цим Кодексом чи законом про Державний бюджет України є порушенням бюджетного законодавства.

Відповідно до ч. ч. 2, 3 ст. 382 КАС України за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Половина суми штрафу стягується на користь позивача, інша половина - до Державного бюджету України.

Отже, у разі подання чи неподання звіту суд ухвалою може встановити новий строк подання звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду, накласти штраф.

Таким чином, питання накладення штрафу розглядається не самостійно, а за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або у разі неподання такого звіту.

За своїм змістом накладення на керівника суб'єкта владних повноважень відповідального за виконання постанови, є мірою покарання, а тому можливість суду накласти такий штраф може бути реалізована лише за умови встановлення судом обставин, які свідчать про умисне невиконання рішення суду, недобросовісність у діях суб'єкта владних повноважень, які свідчать про ухилення останнього від виконання рішення суду, за результатами розгляду звіту про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту.

Крім того слід враховувати залежність здійснення виплати пенсії позивачу від виділення необхідних коштів із Державного бюджету.

При цьому, виділення коштів із державного бюджету на фінансування даної бюджетної програми не залежить від волі окремого керівника територіального органу Пенсійного фонду України.

Так, судовим розглядом встановлено, що на момент розгляду судом першої інстанції звіту Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області пенсійним органом частково виконано судове рішення, а саме здійснено нарахуванню позивачу доплати до пенсії у відповідності до рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 15.08.2019.

Крім того, відповідачем повідомлено, що виплата нарахованих сум позивачу буде проведена у вересні 2020.

Також, встановлено, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Полтавській області вчинялись дії щодо роз'яснення порядку виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 15.08.2019 у даній справі щодо використаного заробітку, який враховується для обчислення доплати за понаднормативний стаж, та ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 11.11.2020 у задоволенні відповідної заяви було відмовлено.

Отже, доходячи висновку щодо неповного виконання відповідачем судового рішення, колегія суддів у той же час не вбачає підстав стверджувати про умисне невиконання пенсійним органом зобов'язань перед позивачем, з огляду на наявні наміри Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області здійснити належні позивачу виплати.

Аналіз вищенаведеного дає підстави для висновку про відсутність в діях керівника Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області ознак вини та умислу щодо невиконання у повному обсязі судового рішення, як умови притягнення особи до відповідальності за ст. 382 КАС України.

Отже враховуючи викладене, колегія суддів не погоджується із висновками суду першої інстанції щодо наявності підстав для накладення на начальника Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області штрафу.

Відповідно до ч. 1 ст. 317 КАС України підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є: 1) неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи; 2) недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими; 3) невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи; 4) неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.

Враховуючи викладене, колегія суддів дійшла висновку, що оскаржувана ухвала з вищенаведених підстав підлягає скасуванню в частині задоволення клопотання представника позивача про накладення штрафу на керівника суб'єкта владних повноважень та встановлення нового строку для виконання рішення у справі № 440/2237/19.

Керуючись ст. ст. 245, 246, 250, 315, 321 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області - задовольнити частково.

Ухвалу Полтавського окружного адміністративного суду від 25.11.2020 по справі № 440/2237/19 скасувати в частині накладення на начальника Головного управління Пенсійного фонду України Полтавської області ОСОБА_2 штрафу за невиконання рішення суду у розмірі 21020,00 грн.

В іншій частині ухвалу Полтавського окружного адміністративного суду від 25.11.2020 по справі № 440/2237/19 - залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, є остаточною та оскарженню не підлягає.

Головуючий суддя І.М. Ральченко

Судді В.В. Катунов Г.Є. Бершов

Постанова складена в повному обсязі 18.02.21.