Постанова від 10.02.2021 по справі 480/3818/20

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 лютого 2021 р.Справа № 480/3818/20

Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

Головуючого судді: Бегунца А.О.,

Суддів: Рєзнікової С.С. , Мельнікової Л.В. ,

за участю секретаря судового засідання Машури Г.І.

позивача ОСОБА_1 ,

представника позивача Мороко С.О.,

представника відповідача Бороденко Д.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Другого апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Сумського окружного адміністративного суду від 08.10.2020 року, головуючий суддя І інстанції: А.Б. Діска, вул. Герасима Кондратьєва, 159, м. Суми, 40021, повний текст складено 08.10.20 року по справі № 480/3818/20

за позовом ОСОБА_1

до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області

про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач, ОСОБА_1 , звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (далі - відповідач, ГУ ПФУ в Сумській області), в якому просив: визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області в проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 з урахуванням індексації грошового забезпечення за період проходження служби з липня 2015 року по 02.02.2018 та грошової компенсації за невикористані календарні дні додаткової відпустки як учаснику бойових дій за період з 10.01.2017 по 02.02.2018 відповідно до додатку до грошового атестату №14 від 06.02.2018 про додаткові види грошового забезпечення для нарахування пенсії ОСОБА_1 ; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з урахуванням індексації грошового забезпечення за період проходження служби з липня 2015 року по 02.02.2018 та грошової компенсації за невикористані календарні дні додаткової відпустки як учаснику бойових дій за період з 10.01.2017 по 02.02.2018 відповідно до додатку до грошового атестату № 14 від 06.02.2018 про додаткові види грошового забезпечення для нарахування пенсії ОСОБА_1 .

В обґрунтування позовних вимог вказує, що він є військовим пенсіонером, перебуває на пенсійному обліку в ГУ ПФУ в Сумській області, пенсію отримує у відповідності до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб" №2262-ХІІ від 09.04.1992 (далі - Закон №2262-ХІІ). На виконання рішень суду позивачу Сумським прикордонним загоном Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України нараховані та виплачені грошові кошти в сумі 95090,78 грн. Після чого, позивач звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії з урахуванням виплаченої грошової індексації відповідно до рішень суду, однак відповідач протиправно йому відмовив у перерахунку та виплаті пенсії з урахуванням виплаченої індексації грошового забезпечення та грошової компенсації за невикористані календарні дні додаткової відпустки як учаснику бойових дій.

Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 08 жовтня 2020 року у задоволенні вказаного позову відмовлено.

Не погодившись із рішенням суду першої інстанції, позивач подав апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального права, не з'ясування всіх обставин у справі, що призвело до неправильного вирішення справи, просить суд скасувати рішення та прийняти нове, яким задовольнити позов у повному обсязі.

Зокрема, апелянт стверджує, що про перерахунок пенсії на підставі рішень суду, зазначених в позовній заяві, за місцем проходження служби не звертався. Це обумовлено тим, що згідно з абз.1 п.24 Порядку № 3-1 виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно ст. 63 Закону №2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Апелянт зазначає, що за перерахунком пенсії позивач звертався до відповідача не з приводу прийняття відповідного нормативно-правового акта державою, а на підставі рішень судів, з підтвердженням отриманих присуджених виплат.

Відповідач правом на подання відзиву на апеляційну скаргу не скористався.

В судовому засіданні суду апеляційної інстанції 10.02.2021 позивач, його представник та представник відповідача підтримали свої правові позиції по справі.

Колегія суддів заслухавши суддю-доповідача, пояснення позивача, його представника та представника відповідача, перевіривши в межах доводів апеляційної скарги рішення суду першої інстанції вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджено в суді апеляційної інстанції, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Сумській області та отримує пенсію, передбачену Законом №2262-ХІІ, що не заперечується відповідачем.

Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 27.05.2019 у справі № 480/1573/19 визнано протиправною бездіяльність Сумського прикордонного загону Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України в частині невиплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення з липня 2015 року по 02.02.2018, зобов'язано Сумський прикордонний загін Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період проходження військової служби з липня 2015 року по 02.02.2018.

Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 10.02.2020 № 480/5028/19 визнано протиправною бездіяльність Сумського прикордонного загону Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 грошової компенсації відпустки як учаснику бойових дій за період з 10.01.2017 року до 02.02.2018, виходячи з грошового забезпечення станом на 02.02.2018. Зобов'язано Сумський прикордонний загін Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України нарахувати та виплатити ОСОБА_1 грошову компенсацію за невикористані календарні дні додаткової відпустки як учаснику бойових дій за період з 10.01.2017 до 02.02.2018, виходячи з грошового забезпечення станом на день звільнення з військової служби по 02.02.2018 на час його виключення із списків особового складу.

Як зазначає позивач, на виконання рішень суду Сумським прикордонним загоном Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України йому нараховані та виплачені грошові кошти в сумі 95090,78 грн.

Позивач звернувся до ГУ ПФУ в Сумській області із заявою від 31.01.2020, в якій просив здійснити з 03.02.2018 перерахунок та виплату йому пенсії з врахуванням індексації грошового забезпечення, відповідно до витягу розрахунково-платіжної відомості Сумського прикордонного загону за липень 2019 року та встановленим законодавством України порядком з 03.02.2018 виплатити заборгованість, яка з'явиться в ході перерахунку пенсійного забезпечення позивача, в результаті включення до його складу індексації грошового забезпечення.

Листом від 17.02.2020 № 190-3308/П-02/8-1800/20 ГУ ПФУ в Сумській області повідомило позивача про те, що зазначеним позивачем у зверненні рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 27.05.2019 у справі № 480/1573/19, визначені зобов'язання до Сумського прикордонного загону. Зобов'язань до головного управління вчинити будь-які дії зазначеним рішенням суду не визначено. Таким чином, для проведення перерахунку пенсії з дня її призначення за умов, викладених у зверненні позивача, підстави відсутні.

При цьому, з матеріалів справи вбачається, що після винесення рішення Сумського окружного адміністративного суду від 10.02.2020 № 480/5028/19 позивач не звертався до відповідача з заявою про перерахунок та виплату йому пенсії з урахуванням грошової компенсації за невикористані календарні дні додаткової відпустки як учаснику бойових дій за період з 10.01.2017 по 02.02.2018 і відмови відповідач щодо вчинення таких дій не надавав.

Вважаючи свої права порушеними, позивач звернувся до суду з позовом.

Відмовляючи у задоволенні позову, суд першої інстанції виходив з того, що у відповідача не виникло обов'язку з перерахунку пенсії позивача, оскільки до відповідача довідки про розмір грошового забезпечення з урахуванням виплат, проведених на підставі рішень Сумського окружного адміністративного суду від 27.05.2019 у справі № 480/1573/19 та від 10.02.2020 у справі №480/5028/19, не надходили.

Колегія суддів погоджується з такими висновками суду першої інстанції з огляду на наступне.

Згідно ч.1 ст. 9 Закону України від 20 грудня 1991 року № 2011-XII “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей” (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин; далі - Закон № 2011-ХІІ) встановлено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

Частиною першою статті 15 Закону № 2011-ХІІ визначено, що пенсійне забезпечення військовослужбовців після звільнення їх з військової служби провадиться відповідно до Закону № 2262-ХІІ.

Однією з умов пенсійного забезпечення військовослужбовців є визначення видів грошового забезпечення, які враховуються при обчисленні пенсій.

Так, частиною третьою статті 43 Закону № 2262-ХІІ визначено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України (далі - КМУ).

Відповідно до частини 3 статті 51 Закону № 2262-ХІІ перерахунок пенсій у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів ПФУ та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Згідно з частиною 4 статті 63 Закону № 2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

У відповідності до пунктів 2, 3 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 № 45 (далі за текстом - Порядок №45) на Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін'юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС, Службі судової охорони (далі - державні органи). На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Абзацом 2 пункту 1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженим постановою правління ПФУ від 30.01.2007 № 3-1 визначено, що Міністерства та інші органи, їх територіальні підрозділи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі визначають уповноважені структурні підрозділи, на які за їх рішенням покладаються функції щодо підготовки та подання до органів, що призначають пенсії, необхідних для призначення пенсії документів.

Згідно з п.п. 4 п. 1 розділу 2 Інструкції про організацію роботи з оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” та з інших соціальних питань, затвердженої Наказом Міністерства внутрішніх справ України 17.09.2018 № 760 (далі за текстом - Інструкція №760) визначені МВС, ЦОВВ та Національною гвардією України структурні підрозділи, на які покладено функції з підготовки та подання до органів, які призначають пенсії, необхідних для призначення пенсій документів, готують та подають у встановленому чинним законодавством порядку до органів, які призначають пенсії, документи для призначення (перерахунку) пенсій.

У відповідності до пунктів 2-4 розділу 3 Інструкції № 760 при проведенні перерахунку пенсій відповідно до списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, складених головними управліннями Пенсійного фонду України, уповноважений структурний підрозділ готує довідки про розмір грошового забезпечення. Підрозділи персоналу (кадрового забезпечення) апарату МВС, територіальних органів з надання сервісних послуг МВС, закладів, установ та підприємств, що належать до сфери управління МВС, ЦОВВ та Національної гвардії України: обчислюють вислугу років та за потреби страховий стаж особи, яка набула право на пенсію, оформлюють розрахунок вислуги років для призначення пенсії (далі - розрахунок вислуги років); ознайомлюють особу, яка набула право на пенсію, із розрахунком вислуги років; надають допомогу в оформленні документів для призначення пенсії особам, які набули право на пенсію. Підрозділи фінансового забезпечення (бухгалтерські підрозділи) апарату МВС, територіальних органів з надання сервісних послуг МВС, закладів, установ та підприємств, що належать до сфери управління МВС, ЦОВВ та Національної гвардії України, готують: грошовий атестат; довідку про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії за останні 24 календарні місяці служби підряд перед місяцем звільнення, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” (далі - довідка про додаткові види грошового забезпечення). В 5-денний строк після отримання інформації про прийняття від особи заяви про призначення пенсії грошовий атестат та довідка про додаткові види грошового забезпечення подаються до уповноваженого структурного підрозділу.

Тобто, визначені МВС, ЦОВВ та Національною гвардією України структурні підрозділи готують довідки про розмір грошового забезпечення для осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.

Крім того, суд зазначає, що відповідно до вимог ч.1 ст.63 Закону №2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Отже особа, пенсія якої підлягає перерахунку, також може отримати додаткові документи (довідки) з урахуванням нових складових грошового забезпечення та звернутися з такими документами до пенсійного органу для перерахунку пенсії.

Разом із цим до моменту отримання належної довідки в пенсійного органу не виникає обов'язку з перерахунку пенсії позивача.

Аналогічний висновок наведений Верховним Судом у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду у постанові від 24.06.2020 по справі № 160/8324/19.

Оскільки, до відповідача ані від структурного підрозділу Адміністрації Держприкордонслужби, з якого позивача було звільнено зі служби, ані від позивача довідки про розмір грошового забезпечення з урахуванням виплат, проведених на підставі рішень Сумського окружного адміністративного суду від 27.05.2019 у справі № 480/1573/19 та від 10.02.2020 у справі №480/5028/19, не надходили, то у відповідача не виникло обов'язку з перерахунку пенсії позивача.

При цьому, суд при розгляді справи не встановлює наявності чи відсутності у позивача права на перерахування його пенсії у зв'язку із виконанням Сумським прикордонним загоном рішень суду, зважаючи на те, що відповідач відповідні довідки для перерахунку не отримував та право на такий перерахунок відповідачем не заперечувалось.

Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, колегія суддів приходить до висновку, що судом першої інстанції в повній мірі досліджено обставини справи на підставі яких суд прийшов до правильного висновку про необґрунтованість та передчасність позовних вимог щодо визнання протиправною відмови Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області в проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 з урахуванням індексації грошового забезпечення за період проходження служби з липня 2015 року по 02.02.2018 та грошової компенсації за невикористані календарні дні додаткової відпустки як учаснику бойових дій за період з 10.01.2017 по 02.02.2018 та зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 .

Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ч. 2 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Згідно з ч. 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідачем доведено, що у спірних правовідносинах він діяв правомірно, у межах та у спосіб, передбачений чинним законодавством.

Зі змісту частин 1-4 ст. 242 КАС України, рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права, обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.

Доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують, оскільки ґрунтуються на невірному трактуванні фактичних обставин та норм матеріального права, що регулюють спірні правовідносини.

Відповідно до пункту першого частини першої статті 315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін.

За змістом частини першої статті 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Оскільки судове рішення ухвалене судом першої інстанції з додержанням норм матеріального і процесуального права, на підставі правильно встановлених обставин справи, а доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують, то суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а оскаржуване судове рішення - без змін.

Керуючись ст. ст. 242, 243, 250, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 328 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.

Рішення Сумського окружного адміністративного суду від 08.10.2020 року по справі № 480/3818/20 залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України.

Головуючий суддя (підпис)А.О. Бегунц

Судді(підпис) (підпис) С.С. Рєзнікова Л.В. Мельнікова

Повний текст постанови складено 18.02.2021 року