Справа № 560/8442/20
іменем України
18 лютого 2021 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Козачок І.С. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 в інтересах неповнолітнього ОСОБА_2 до Кам'янець-Подільського районного відділу Управління Державної міграційної служби України в Хмельницькій області про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернувся до суду в інтересах неповнолітнього ОСОБА_2 з позовом до Кам'янець-Подільського районного відділу Управління Державної міграційної служби України в Хмельницькій області про визнання відмови протиправною та зобов'язання відповідача оформити та видати паспорт громадянина України у формі книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 № 2503-XII.
В обґрунтування позову зазначає, що 09 вересня 2020 року позивач, як законний представник свого сина, звернувся до відповідача з заявою про оформлення та видачу останньому паспорта громадянина України у формі книжечки по досягненню дитиною шістнадцятирічного віку, без надання згоди на обробку персональних даних дитини та застосування засобів електронних реєстрів. Відповідач надав відмову, де повідомив, що особисті переконання особи, належність її до окремих соціальних груп та інші обставини не можуть бути підставою для звільнення від обов'язків перед державою або відмови від дотримання вимог законодавства. Крім того відповідач зазначив, що оформлення та видача паспорта громадянина України зразка 1994 року здійснюється, у тому числі, на підставі судового рішення. З підставами відмови позивач не погоджується, відтак звернувся до суду з цим позовом.
Провадження у справі відкрите за правилами спрощеного позовного провадження.
У відзиві відповідач зазначає, що у територіальних підрозділах ДМС України прийом заяв на оформлення паспортів громадянина України зразка 1994 року припиняється, оскільки забезпечене оформлення паспортів у формі ІD карток, що містять безконтактний електронний носій. Вважає, що позивач у своїй заяві не навів достатніх обґрунтувань відмови від оформлення паспорта нового зразка через відповідні особисті переконання. Зазначає, що протиправних дій щодо позивача відповідач не вчиняв, відтак у задоволенні позову просить відмовити.
Вирішуючи спір, суд виходить з наступного.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 є батьком неповнолітнього сина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , про що свідчить свідоцтво про народження дитини, копія якого є у справі.
Позивач, як законний представник неповнолітнього, 09 вересня 2020 року звернувся до Кам'янець-Подільського районного відділу Управління Державної міграційної служби України в Хмельницькій області з заявою про видачу неповнолітньому паспорта громадянина України у вигляді паспортної книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 № 2503- XII. Вказана заява підписана обома батьками дитини та неповнолітнім.
Листом №Т-145/6/6802-20 від 12.09.2020 р. заявника повідомлено про відсутність підстав для оформлення та видачі паспорта громадянина України у формі іншій, ніж ID картка. Також зазначається, що оформлення та видача паспорта громадянина України зразка 1994 року здійснюється на підставі постанови Кабінету Міністрів України №398 від 03 квітня 2019 року та Тимчасового порядку оформлення і видачі паспорта громадянина України (наказ МВС від 06.06.2019 № 456) згідно з якими з метою оформлення паспорта особі, яка досягла 16 - річного віку, подаються документи відповідно до вимог тимчасового порядку, у тому числі судове рішення зобов'язального характеру про оформлення та видачу паспорта у формі книжечки (відповідно до положення про паспорт громадянина України № 2503-ХІІ).
Вирішуючи питання про обґрунтованість позиції державного органу, суд враховує наступне.
За приписами Конституції України права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Встановлюючи ті чи інші правила поведінки, держава має в першу чергу дбати про потреби людей, утримуючись за можливості від встановлення таких правил, які негативно сприйматимуться тими чи іншими групами суспільства. Встановлення таких правил може бути виправдане тільки наявністю переважаючих суспільних інтересів, які не можуть бути задоволені в інший спосіб, але і в цьому разі має бути дотриманий принцип пропорційності. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Статтею 32 Конституції України визначено, що ніхто не може зазнавати втручання в його особисте і сімейне життя, крім випадків, передбачених Конституцією України. Не допускається збирання, зберігання, використання та поширення конфіденційної інформації про особу без її згоди, крім випадків, визначених законом, і лише в інтересах національної безпеки, економічного добробуту та прав людини.
Отже, встановлюючи ті чи інші правила поведінки, держава має в першу чергу дбати про потреби людей, утримуючись, за можливості, від встановлення або нав'язування таких вимог, які негативно сприйматимуться усіма громадянами або окремими групами суспільства. Встановлення таких правил може бути виправдане тільки наявністю переважаючих суспільних інтересів, які не можуть бути задоволені в інший спосіб, але і в цьому разі повинен бути дотриманий принцип пропорційності.
Відповідно до ч. 1 ст. 13 Закону України "Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус" (Закон № 5492-VI) одним з документів, оформлення яких передбачається цим Законом із застосуванням засобів Реєстру, є паспорт громадянина України.
Згідно з ч.1 ст.21 Закону паспорт громадянина України є документом, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України. Відтак, у разі відсутності у особи паспорта, така особа не має підтвердження громадянства України, що в свою чергу є порушенням її громадянських прав у зв'язку з неможливістю їх реалізації.
Частинами 1, 2, 4, 5 ст.14 цього Закону передбачено, що документи залежно від змісту та обсягу інформації, яка вноситься до них, виготовляються у формі книжечки або картки, крім посвідчення на повернення в Україну, що виготовляється у формі буклета.
Згідно з п.3, 5, 6, 8 Положення про паспорт № 2503-XII, затвердженого постановою Верховної Ради України від 26.06.1992, бланки паспортів виготовляються у вигляді паспортної книжечки або паспортної картки за єдиними зразками, що затверджуються Кабінетом Міністрів України. Терміни впровадження паспортної картки визначаються Кабінетом Міністрів України у міру створення державної автоматизованої системи обліку населення.
Пунктом 131 постанови Кабінету Міністрів України від 25.03.2015 № 302 "Про затвердження зразка бланка, технічного опису та Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України" (далі - Постанова №302) передбачено, що до безконтактного електронного носія, який міститься у паспорті, вноситься інформація, а саме: біометричні дані, параметри особи (відцифрований образ обличчя особи, відцифрований підпис особи, відцифровані відбитки пальців рук) виключно за згодою особи, отже вносяться відцифровані персональні дані особи.
До завершення роботи із забезпечення в повному обсязі територіальних підрозділів ДМС матеріально-технічними ресурсами, необхідними для оформлення і видачі паспорта громадянина України, зразки бланків якого затверджено цією постановою, паспорт громадянина України може оформлятися з використанням бланка паспорта громадянина України у формі книжечки.
Суд встановив, що у поданій заяві про видачу паспорта громадянина України у формі книжечки позивач зазначив про відмову його та дитини у надані згоди на обробку персональних даних дитини та застосування засобів електронних реєстрів для оформлення паспорта у формі ID картки.
Згідно з ч. 1 статті 6 закону України «Про захист персональних даних» від 01.06.2010 №2297-VI (далі по тексту Закон №2297-VI) мета обробки персональних даних повинна бути сформульована в законах, інших нормативно-правових актах, положеннях, установчих чи інших документах, які регулюють діяльність володільця персональних даних, та відповідати законодавству про захист персональних даних. Обробка персональних даних здійснюється для конкретних і законних цілей, визначених за згодою суб'єкта персональних даних, або у випадках, передбачених законами України, у порядку, встановленому законодавством. Не допускається обробка даних про фізичну особу, які є конфіденційною інформацією, без її згоди, крім випадків, визначених законом, і лише в інтересах національної безпеки, економічного добробуту та прав людини (ч.5,6 ст.6 Закону №2297-VI).
Таким чином, принципами обробки персональних даних є відкритість і прозорість, відповідальність, адекватність та ненадмірність їх складу та змісту стосовно визначеної мети їх обробки, а підставою обробки персональних даних є згода суб'єкта персональних даних.
Відтак, реалізація державних функцій повинна здійснюватись без примушування людини до надання згоди на обробку її персональних даних, що означає те, що особи, які відмовились від надання згоди на обробку їх персональних даних, повинні мати альтернативу - можливість використання традиційних методів ідентифікації особи.
Стосовно питання, яке є предметом спору, така законна альтернатива є, а тому суд вважає, що ненадання заявниками згоди на обробку персональних даних дитини не містить ніякої загрози національній безпеці, економічному добробуту або правам людини, а тому не було законних підстав вважати, що ненадання такої згоди якось перешкоджає використанню іншого, альтернативного способу ідентифікації - видачі паспортної книжечки.
Крім того, у даній справі мова не йде про будь-яку відмову громадян виконувати свої передбачені законом обов'язки через те, що вони не хочуть надавати згоду на обробку і використання персональних даних дитини. Не надавати таку згоду є правом громадян України, передбаченим вищезазначеними нормами законів, які мають вищу юридичну силу перед процедурними положеннями, встановленими підзаконним актом, який регулює порядок видачі паспорту.
І оскільки саме батьки, а не Державна міграційна служба України несуть відповідальність за життя та безпеку своєї дитини, саме вони розпоряджаються правом надавати або не надавати згоду на використання інформації стосовно своєї дитини. З цього випливає те, що через відмову батьків або самої дитини надати таку згоду, не може бути обмежене право на отримання документу, який буде у подальшому посвідчувати особу неповнолітнього, а згодом і повнолітнього громадянина України.
У статті 8 Конвенції про захист осіб у зв'язку з автоматизованою обробкою персональних даних, ратифікованій законом України від 06.07.2010 №2438-VI, зазначено: «Будь-якій особі надається можливість: a) з'ясувати існування файлу персональних даних для автоматизованої обробки, його головні цілі, а також особу та постійне місце проживання чи головне місце роботи контролера файлу; б) отримувати через обґрунтовані періоди та без надмірної затримки або витрат підтвердження або спростування факту зберігання персональних даних, що її стосуються, у файлі даних для автоматизованої обробки, а також отримувати такі дані в доступній для розуміння формі; c) вимагати у відповідних випадках виправлення або знищення таких даних, якщо вони оброблялися всупереч положенням внутрішнього законодавства, що запроваджують основоположні принципи, визначені у ст. 5 і 6 цієї Конвенції (…)»
У цьому випадку слід оцінити, чи передбачене законом таке обмеження, чи відповідає обмеження "нагальній суспільній потребі", тобто чи є воно необхідним у демократичному суспільстві і чи відповідає воно легітимній меті (рішення ЄСПЛ у справі "Svyato-Mykhaylivska Parafiya v. Ukraine" від 14 червня 2007 року).
На думку суду, надана відповідачем відповідь містить необґрунтовані обмеження, що становлять собою втручання в право особи на приватне життя, та які не є «необхідними у демократичному суспільстві» у тому сенсі, що не є пропорційними цілям, які повинні бути досягнуті.
Поряд з цим, право особи на отримання паспорта у традиційній формі - у вигляді книжечки, а не у вигляді ID-картки, підтверджене постановою Великої Палати Верховного Суду від 19.09.2018 у Зразковій справі № 806/3265/17.
З урахуванням викладеного, враховуючи позицію Великої Палати Верховного Суду у постанові від 19.09.2018 у Зразковій справі № 806/3265/17, суд дійшов висновку, що позовні вимоги про визнання безпідставною відмови відповідача та зобов'язання вчинити дії є обґрунтованими та підлягають задоволенню. Відповідачем не доведено обґрунтованість свого рішення та доводи, викладені у відзиві на позов, зважаючи на що позов підлягає задоволенню.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
адміністративний позов - задоволити.
Визнати необґрунтованими та протиправними підстави відмови Кам'янець-Подільського районного відділу Управління Державної міграційної служби України в Хмельницькій області у видачі неповнолітньому ОСОБА_2 паспорта громадянина України у формі паспортної книжечки, викладені листом №Т-145/6/6802-20 від 12.09.2020р.
Зобов'язати Управління Державної міграційної служби України в Хмельницькій області (Кам'янець-Подільський районний відділ) оформити та видати ОСОБА_2 паспорт громадянина України у формі книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого постановою Верховної Ради України від 26 червня 1992 року №2503-ХІІ.
Стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати на сплату судового збору в сумі 840, 80 грн. за рахунок асигнувань Управління Державної міграційної служби України в Хмельницькій області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 18 лютого 2021 року
Позивач:ОСОБА_1 в інтересах неповнолітнього ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 , паспорт серії НОМЕР_1 -
Відповідач:Кам'янець-Подільський районний відділ Управління Державної міграційної служби України в Хмельницькій області (вул. Князів Коріатовичів, 68,Кам'янець-Подільський,Хмельницька область,32300 , код ЄДРПОУ - 37864148)
Головуючий суддя І.С. Козачок