Ухвала від 16.02.2021 по справі 520/2181/21

Харківський окружний адміністративний суд

61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

УХВАЛА

про залишення позовної заяви без руху

16 лютого 2021 р. № 520/2181/21

Суддя Харківського окружного адміністративного суду Шляхова О.М., розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Харківського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (вул. Коцарська, буд. 56, м. Харків, 61052, код ЄДРПОУ 08166355) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд:

- визнати протиправними дії Харківського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (вул. Коцарська, буд. 56, м. Харків, 61052, ЄДРПОУ 08166355):

щодо відмови в перерахунку розміру грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії позивача, станом на 05 березня 2019 року з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення та в оформленні і наданні до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області оновленої довідки про розмір перерахованого грошового забезпечення позивача станом на 05 березня 2019 року, як додаткового документу, що впливає на розмір пенсії, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04,92 N 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", статті 9 Закону України від 20.12.91 №2011-XII "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницькогоскладута деяких інших осіб", із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для здійснення обчислення та перерахунку з 01 квітня 2019 року основного розміру пенсії;

щодо відмови здійснити дії відповідно до п. 24 "Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого Постановою Правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 року №3-1 та у п'ятиденний строк повідомити про виникнення підстав для проведення перерахунку моєї пенсії з 05 березня 2019 року Головному управлінню Пенсійного фонду України в Харківській області;

- зобов'язати Харківський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки:

перерахувати розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії позивача, станом на 05 березня 2019 року, виходячи з розміру посадового окладу, окладу за військовим званням "підполковник", надбавки за вислугу років з обов'язковим урахуванням розмірів щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, які встановлювалися і фактично виплачувалися на відповідній або аналогічній посаді старшого викладача кафедри інженерно-авіаційного забезпечення авіаційного факультету, з якої позивач був звільнений, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", а саме: надбавки за особливості проходження служби (в процентному відношенні до посадового окладу з урахуванням окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років); надбавки за службу в умовах режимних обмежень за роботу з відомостями та їх носіями (в процентному відношенні до посадового окладу - згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 15.06.1994 № 414); премії (в процентному відношенні до посадового окладу) (тарифний розряд - 43, вислуга років - 25);

оформити та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області оновлену довідку стосовно перерахованого грошового забезпечення станом на 05 березня 2019 року, як додаткового документу, що впливає на розмір пенсії позивача, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.92 №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", статті 9 Закону України від 20.12.91 №2011-XII "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для здійснення обчислення та перерахунку з 01 квітня 2019 року основного розміру пенсії. Копію оновленої довідки направити на адресу позивача;

провести дії, визначені законодавством, відповідно до пункту 24 "Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого Постановою Правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 року №3-1, а саме: у п'ятиденний строк повідомити (Додаток 1 Порядку 3-1) Головному управлінню Пенсійного фонду України в Харківській області про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій з 05 березня 2019 року згідно зі статтею 63 Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб"; після одержання списків осіб (Додаток 5 Порядку №3-1), яким необхідно провести перерахунок пенсії, в тому числі позивачу, від Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, зазначити у них вищевказані зміни розмірів видів грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, і в п'ятиденний строк після надходження списків передати їх до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області;

подати протягом п'ятнадцяти днів, з дня набрання рішенням законної сили, звіт про виконання судового рішення, що передбачено частиною 1 статті 382 КАС України;

подати звіт про виконання судового рішення, що передбачено ч. 1 ст. 267 КАС України;

- звільнити позивача від сплати судового збору;

- всі судові витрати присудити відповідачу.

Вивчивши матеріали позовної заяви, суддя встановив, що вона не відповідає вимогам Кодексу адміністративного судочинства України, виходячи з наступного.

Відповідно до частини 3 статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.

Підпунктом 1 пункту 3 частини другої статті 4 Закону України "Про судовий збір" встановлено, що за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, поданого фізичною особою, розмір судового збору складає 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Відповідно до абзацу 4 статті 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2021 рік" з 1 січня 2021 року встановлено прожитковий мінімум на одну працездатну особу в розрахунку на місяць у розмірі 2270 гривень.

Як вбачається зі змісту позовних вимог, предметом позову у даній справі є позовна вимога немайнового характеру, відповідно, сума судового збору становить 908,00 грн.

З матеріалів, доданих позивачем до позовної заяви, вбачається, що останнім не надано доказів сплати судового збору в розмірі, встановленому чинним законодавством, або документів, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.

При цьому, позивачем разом із позовною заявою заявлено клопотання про звільнення від сплати судового збору за подання даного позову.

В обґрунтування заявленого клопотання позивач зазначив, що його основним джерелом існування є пенсія, на утриманні знаходяться дві малолітні дитини. З розрахунку пенсії, яку він отримує, на членів сім'ї, вона, на думку позивача, не забезпечує достатній рівень життя.

Дослідивши заявлене клопотання та перевіривши матеріали справи, суддя встановив наступне.

Особа, яка звертається до адміністративного суду з позовною заявою та іншою заявою, передбаченою процесуальним законодавством, повинна сплатити судовий збір.

Питання судових витрат врегульовано главою 7 КАС України та Законом України "Про судовий збір".

Згідно з ч. 1, ч. 2 ст. 132 КАС України судові витрати по адміністративним справам складаються із судового збору та витрат, пов'язаних із розглядом справ. Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.

Відповідно до ч. 1 ст. 133 КАС України, суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.

Статтею 5 Закону України "Про судовий збір" визначено виключний перелік осіб, які звільнені від сплати судового збору.

Згідно положень п. 3 ч. 1, ч. 2 статті 8 Закону України "Про судовий збір" зазначено, що враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за умови, що предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров'ю. Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.

Положення вищевказаних статей спрямовані на те, щоб судові витрати не були перешкодою для доступу до суду малозабезпечених осіб, і слугують гарантуванню принципу рівності всіх осіб у правах щодо доступу до суду.

Таким чином, за обґрунтованим клопотанням, вирішуючи питання про відкриття провадження в адміністративній справі, суд може звільнити позивача від сплати судового збору, зменшити його розмір, відстрочити або розстрочити його сплату.

У позовній заяві сторона повинна навести обставини, які свідчать про її незадовільне (скрутне) матеріальне становище, та надати суду відповідні докази.

Пленум Вищого адміністративного суду України Постанові від 23.01.2015 №2 "Про практику застосування адміністративними судами положень Закону України від 8 липня 2011 року № 3674-VI "Про судовий збір" зазначив, що визначення майнового стану сторони є оціночним та залежить від доказів, якими обґрунтовується рівень майнового стану сторони. Якщо залежно від рівня майнового стану сторона позбавлена можливості сплатити судовий збір, то такі обставини є підставою на відстрочення та розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення сторони від сплати.

Суддя зазначає, що позивачем не надано будь-яких доказів на підтвердження скрутного матеріального становища та наявності підстав для звільнення від сплати судового збору. Натомість згідно наданої довідки №5627 від 30.11.2020 розмір пенсії позивача складає 10643,00 грн. В той час як прожитковий мінімум на одну працездатну особу в розрахунку на місяць складає 2270,00 грн. Тому, суд не вбачає підстав для задоволення клопотання про звільнення від сплати судового збору за подання даного адміністративного позову.

Враховуючи вищевикладене, усуваючи недоліки позовної заяви позивачу необхідно надати до суду документ про сплату судового збору на суму 908,00 грн. за вимогу немайнового характеру за наступними реквізитами: отримувач коштів ГУК Харків обл/мХар Основ"ян/22030101 код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37874947; банк отримувача Казначейство України (ел. адм. подат.); код банку отримувача (МФО) 899998; рахунок отримувача UA678999980313141206084020661; код класифікації доходів бюджету 22030101, призначення платежу - "*;101; (код платника); судовий збір за позовом (ім'я/назва платника), Харківський окружний адміністративний суд", або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону, або надати докази на підтвердження скрутного матеріального становища в обґрунтування клопотання про звільнення від сплати судового збору.

Згідно з рішенням Європейського суду з прав людини від 19 червня 2001 року справа "Креуз проти Польщі" "право на суд" не є абсолютним, воно може обмежуватися державою різноманітними засобами, в тому числі фінансовими. Вимога сплатити судовий збір не обмежує право заявників на доступ до правосуддя ("KREUZ v. POLAND" № 28249/95).

Відповідно до пункту частини 1 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.

Керуючись статтями 160, 161, 169, 241, 243, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, -

УХВАЛИВ:

Клопотання позивача про звільнення від сплати судового збору - залишити без задоволення.

Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Харківського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (вул. Коцарська, буд. 56, м. Харків, 61052, код ЄДРПОУ 08166355) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - залишити без руху.

Надати позивачу термін п'ять календарних днів з дня отримання копії ухвали - для усунення недоліків позовної заяви, шляхом надання до суду оригіналу квитанції про сплату судового збору у розмірі 908,00 грн., або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону, або докази на підтвердження скрутного матеріального становища в обґрунтування клопотання про звільнення від сплати судового збору.

Копію ухвали невідкладно надіслати позивачу.

Роз'яснити позивачеві, що у разі невиконання вимог ухвали позовна заява підлягає поверненню.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Суддя О.М. Шляхова