Ухвала від 17.02.2021 по справі 520/2229/21

Харківський окружний адміністративний суд

61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

УХВАЛА

про повернення позовної заяви

17 лютого 2021 р. Справа № 520/2229/21

Cуддя Харківського окружного адміністративного суду Сагайдак В.В., розглянувши адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд:

- визнати протиправомірними дії та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області № 150762/184 від 26.10.2020 року про відмову в проведенні перерахунку та виплаті ОСОБА_1 державної (основної-) пенсії на підставі ч.3ст.59 прямої дії Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» №796-XII від 28.01.1991р., відповідно до рішення Харківського окружного адміністративного суду від 24.10.2018 року по адміністративній справі №2040/8023/18, з урахуванням мінімальної заробітної плати встановленої законом на 01.01.2018р. - 3723 грн., 01.01.2019р. - 4173 грн., на 01.01.2020р. - 4723 грн., починаючи з 01.01.2018 року.;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 державної (основної) пенси на підставі прямої дії ч.3 ст.59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» №796-XII від 28.01.1991р., відповідно до рішення Харківського окружного адміністративного суду від 24.10.2018 року по адміністративній справі №2040/8023/18, з урахуванням мінімальної заробітної плати встановленої законом на 01.01.2018р. - 3723 гри., на 01.01.2019р. - 4173 гри., на 01.01.2020р. - 4723 гри., і кожного наступного (відповідного) року в разі збільшення розмірів мінімальної заробітної плати на протязі року, встановленої законом на відповідний рік, а також проводити відповідні виплати без обмеження граничного (максимального) розміру пенсій, починаючи з 01.01.2018 року.

Відповідно ч. 2 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України позовна заява подається в письмовій формі позивачем або особою, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб.

Згідно ч.ч. 7, 8 ст. 44 КАС України документи (у тому числі процесуальні документи, письмові та електронні докази тощо) можуть подаватися до суду, а процесуальні дії вчинятися учасниками справи в електронній формі з використанням Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, за винятком випадків, визначених цим Кодексом.

Процесуальні документи в електронній формі мають подаватися учасниками справи до суду з використанням Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи шляхом заповнення форм процесуальних документів відповідно до Положення про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему.

Відповідно до ч. 8 ст. 18 КАС України реєстрація в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі не позбавляє права на подання документів до суду в паперовій формі в порядку, визначеному цим Кодексом.

Особи, які зареєстрували офіційні електронні адреси в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі, подають процесуальні та інші документи, письмові та електронні докази, вчиняють інші процесуальні дії в електронній формі виключно за допомогою Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, з використанням власного електронного цифрового підпису, прирівняного до власноручного підпису відповідно до Закону України "Про електронний цифровий підпис", якщо інше не визначено цим Кодексом.

Особливості використання електронного цифрового підпису в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі визначаються Положенням про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему.

Розділ ІХ Положення визначає, що обмін електронними документами між судом, органами системи правосуддя, фізичними особами та учасниками судового процесу забезпечується засобами підсистеми електронного суду.

За загальним правилом ч. 10 ст. 44 КАС України усі процесуальні документи (як паперові, так і електронні) підлягають скріпленню підписом учасника справи (представника учасника справи).

Згідно з п.п.15.16 п.1 розділу VII КАС України та наказу Державної судової адміністрації від 01.06.2020р. №247 наразі Єдина судова інформаційно-телекомунікаційна система використовується у режимі дослідної експлуатації, а цей режим слід відмежовувати від згаданого у процесуальному законі терміну - "функціонування".

Також, стан виконання органами Держави владних повноважень з приводу забезпечення функціонування певних електронних ресурсів не може бути визнано вагомою причиною для обтяження приватних учасників суспільних відносин додатковими умовами у сфері доступу до суду, а тому легальною альтернативою подання до суду процесуальних документів у паперовій формі безперечно є подання до суду процесуальних документів в електронній формі із неухильним дотриманням обов'язкової вимоги - скріплення власним електронним підписом учасника справи (представника учасника справи) із використанням функціоналу ресурсу - Електронний кабінет.

Таким чином, приписами КАС України визначено дві форми подання позову: 1) у паперовій формі зі скріпленням власноручним підписом учасника справи (представника); 2) в електронній формі з обов'язковим скріпленням документів власним електронним підписом учасника справи (представника) через Електронний кабінет.

Іншої форми звернення до суду із позовом чинним процесуальним законом не передбачено.

Однак заявником не дотримано вимоги законодавства щодо звернення до суду з позовною заявою.

Відповідно до п.3 ч.4 ст.169 КАС України ця обставина є підставою для повернення позову.

Враховуючи викладене, суддя доходить висновку, що данна позовна заява є не підписаною, що у свою чергу слугує самостійною підставою для повернення позову.

З огляду на викладене вище, суддя приходить до висновку про повернення позовної заяви.

Відповідно до ч. 8 ст. 169 Кодексу адміністративного судочинства України повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.

Керуючись ст. ст. 8, 19, 124, 129 Конституції України, ст. ст. 6-9, 169, 241-243, 248, 256, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - повернути позивачу.

Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення, якщо інше не передбачено чим Кодексом.

Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею (суддями).

Ухвала може бути оскаржена шляхом подання апеляційної скарги у строк, визначений ч. 1 ст. 295 Кодексу адміністративного судочинства України, а саме: протягом 15 днів з дати постановлення ухвали. Скарга може бути подана у порядку ч. 1 ст. 297 Кодексу адміністративного судочинства України безпосередньо до Другого апеляційного адміністративного суду.

Повний текст ухвали складено 17 лютого2021 року.

Суддя Сагайдак В.В.