Справа № 420/7406/20
16 лютого 2021 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі судді Бутенко А.В., розглянувши в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом товариства з обмеженою відповідальністю «ОНК-ГРУП» (вул. Рішельєвська, 11, корп. А, м. Одеса, 65026) до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (вул. Смоленська, 19, м. Київ, 03057) про визнання протиправною та скасування постанови про накладення штрафу №1325 від 09.07.2020 року,
Стислий зміст позовних вимог.
У серпні 2020 року до Одеського окружного адміністративного суду надійшов позов товариства з обмеженою відповідальністю «ОНК-ГРУП» до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, в якому просить суд:
- Визнати протиправною та скасувати постанову Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг «Про накладення штрафу на ТОВ «ОНК-ГРУП» за порушення Ліцензійних умов з перепродажу електричної енергії та Ліцензійних умов з постачання електричної енергії споживачу» № 1325 від 09.07.2020р.
Виклад позиції позивача та заперечень відповідача.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що постанова «Про накладення штрафу на ТОВ «ОНК-ГРУП» за порушення Ліцензійних умов з перепродажу електричної енергії Ліцензійних умов з постачання електричної енергії споживачу» є протиправною, необґрунтованою та такою, що порушує законні інтереси позивача. Позивач зазначає, що здійснює операції з постачання електричної енергії споживачу та операції з перепродажу електричної енергії (трейдерська діяльність) на підставі наявної ліцензії на право провадження господарської діяльності з постачання електричної енергії споживачу без отримання окремої ліцензії на право провадження господарської діяльності з перепродажу електричної енергії (трейдерська діяльність).
Як вбачається із позову, на думку позивача, за змістом обґрунтування до проекту постанови НКРЕКП зазначено, що з метою об'єктивного та всебічного розгляду звернень ДП «ОПЕРАТОР РИНКУ» НКРЕКП було направлено запити ліцензіатам з постачання електричної енергії споживачу, з виробництва електричної енергії та суб'єктам, що здійснюють трейдерську діяльність, зазначених у листах ДП «ОПЕРАТОР РИНКУ», листами від 18.02.2020 № 1879/14/7-20, № 1892/14/7-20, № 1895/14/7-20, № 1896/14/7-20, № 1897/14/7-20, № 1898/14/7-20, № 1899/14/7-20, № 1900/14/7-20, № 1901/14/7-20, № 1834/14/7-20, № 1835/14/7-20, № 1836/14/7-20, № 1837/14/7-20, № 1880/14/7-20, № 1881/14/7-20, № 1882/14/7-20, № 1883/14/7-20, № 1888/14/7-20, № 1889/14/7-20, № 1890/14/7-20, № 1891/14/7-20.
Однак, НКРЕКП не було зазначено про направлення запиту саме на адресу ТОВ «ОНК-ГРУП», не зазначено реквізити такого запиту (№.вих.), не зазначено які саме питання були поставлені, якщо запит на адресу ТОВ «ОНК-ГРУП» не направлявся, то не зазначено про причини направлення запитів лише частині ліцензіатів.
Адже, як вбачається із змісту обґрунтування до проекту постанови НКРЕКП, з метою об'єктивного та всебічного розгляду звернень ДП «ОПЕРАТОР РИНКУ» НКРЕКП було направлено лише 21 (двадцять один) запит, тоді як відповідно до постанови НКРЕКП № 1033 від 03.06.2020р. було вирішено провести позапланові виїзні перевірки 64 (шістдесяти чотирьох) суб'єктів господарювання.
Додатково ТОВ «ОНК-ГРУП» повідомляє, що жодних запитів НКРЕКП щодо розгляду звернень ДП «ОПЕРАТОР РИНКУ» на адресу не надходило.
Отже, НКРЕКП було вибірково направлено запити лише частині ліцензіатів із можливістю надати відповідні документи та пояснення, а тому щодо ліцензіатів, на адресу яких запити направлено не було (в тому числі й ТОВ «ОНК-ГРУП») не відбулось об'єктивного та всебічного розгляду звернень ДП «ОПЕРАТОР РИНКУ».
Постанову НКРЕКП № 1033 від 03.06.2020р. було прийнято відповідно до пункту 2 частини сьомої статті 19 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг».
При цьому, відповідно до п. 2 ч. 7 ст. 19 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» підставою для проведення позапланової виїзної перевірки є: обгрунтоване звернення фізичної або юридичної особи про порушення суб'єктом господарювання, що провадить діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, її законних прав.
Однак, НКРЕКП за змістом обґрунтування до проекту постанови та постанови НКРЕКП № 1033 від 03.06.2020р. не зазначено які саме законні права ДП «ОПЕРАТОР РИНКУ» було порушено ТОВ «ОНК-ГРУП», в чому ж саме полягає порушення ТОВ «ОНК-ГРУІІ» законних прав ДП «ОПЕРАТОР РИНКУ» та які саме дії ТОВ «ОНК-ГРУП» могли б порушити такі права.
Також, на думку Позивача, звернення щодо можливого маніпулювання не може вважатись обґрунтованим зверненням фізичної або юридичної особи про порушення суб'єктом господарювання, що провадить діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, її законних прав.
31.08.2020 року, від представника Відповідача, надійшов відзив на позовну заяву, в якому просить відмовити у задоволенні позову (а.с. 129-142 т. 1). В обґрунтування підстав для відмови у задоволенні позову зазначає, що у Регулятора були наявні правові підстави для проведення позапланової виїзної перевірки ТОВ «ОНК-ГРУП». Щодо застосованих до позивача штрафних санкції відповідач зазначає, що НКРЕКП було застосовано до ТОВ «ОНК-ГРУП» санкції виключно за порушення, які виявлені та зафіксовано в Акті перевірки, а також ті, які не були спростовані за результатами опрацювання НКРЕКП наданих ліцензіатом пояснень та заперечень до Акту перевірки. При цьому, перевіркою встановлено та на засіданні комісії підтверджено недотримання позивачем вимог законодавства щодо необхідності забезпечення балансу між попитом та пропозицією електричної енергії, а також об'єктивного та достовірного складення графіків одиниць постачання/споживання електричної енергії та дотримання зазначених графіків.
Заяви, клопотання від сторін.
06.10.2020 року від представника Позивача надійшла відповідь на відзив в якій позивач заперечує твердження відповідача та вважає, що ними не спростовано протиправність оскаржуваної постанови (а.с. 230-242 т. 1).
27.10.2020 року представником відповідача надано до суду заперечення, в яких останній зазначає, що викладені у відповіді на відзив підстави є такими, що не спростовують позицію Регулятора, зазначену у відзиві та не ґрунтуються на вимогах матеріального права, також, що з огляду на вимоги статті 2 КАС України), підстави для прийняття рішення про задоволення позову у суду відсутні (а.с. 5-17 т. 2).
Інших заяв чи клопотань від сторін, до суду не надходило.
Процесуальні дії вчинені судом.
Ухвалою суду від 07.08.2020 року відкрито провадження по справі за правилами загального позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін та зупинено провадження у справі до 03.09.2020 року.
Інші процесуальні дії судом не вчинялись.
19.11.2020 року, сторони у судове засідання не з'явились, про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином.
Таким чином, поновлено провадження у справі, закрито підготовче провадження та згідно з ч. 9 ст. 205 КАС України, розгляд справи проведено у порядку письмового провадження.
Обставини справи.
12.09.2011 року товариство з обмеженою відповідальністю «ОНК-ГРУП» зареєстровано в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань за № 15561020000042497 (а.с.102-103 т. 1).
16.11.2018 року Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг прийнято постанову № 1439 про видачу ліцензії з постачання електричної енергії споживачу ТОВ «ОНК-ГРУП» (а.с. 98-99 т. 1).
27.06.2019 року між Державним підприємством «ОПЕРАТОР РИНКУ» (далі ОР) та ТОВ «ОНК-ГРУП» укладено договір № 17/01 про участь у ринку “на добу наперед” та на внутрішньодобовому ринку відповідно до п. 1 “Предмет Договору” якого ОР забезпечує функціонування ринку “на добу наперед” (далі - РДН) та внутрішньодобового ринку (далі - ВДР), створює організаційні, технологічні, інформаційні та інші умови для здійснення регулярних торгів за Правилами ринку “на добу наперед” та внутрішньодобового ринку, затвердженими постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14 березня 2018 року № 308 (далі - Правила РДН/ВДР), укладання і виконання договорів про купівлю-продаж електричної енергії на РДН/ВДР та розрахунків за ними, а Учасник використовує такі умови з метою участі у торгах, купівлі-продажу електричної енергії та врегулювання відповідних фінансових зобов'язань згідно з Правилами РДН/ВДР (а.с.32-34).
31.01.2020 року Державним підприємством «ОПЕРАТОР РИНКУ» на адресу Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг направлено лист за № 01/17-273 в якому зазначено, що за результатами аналізу поведінки учасників РДН/ВДР щодо подання заявок на торги на РДН в торговій зоні “ОЕС України” було відмічене значне збільшення заявлених обсягів у нічні години доби та зменшення учасниками ринку рівня цін в заявках на продаж електричної енергії, що призвело до зниження ціни електричної енергії на РДН починаючи з 30-31 січня 2020 року, що може свідчити про маніпулювання ринком (а.с.148-149 т. 1).
04.02.2020 року Державним підприємством «ОПЕРАТОР РИНКУ» на адресу Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг направлено лист за № 01/17-331 в якому зазначено, що за результатами аналізу поведінки учасників РДН/ВДР щодо подання заявок на торги на РДН в торговій зоні “ОЕС України” було відмічене значне збільшення заявлених обсягів у нічні години доби та зменшення учасниками ринку рівня цін в заявках на продаж електричної енергії, що призвело до зниження ціни електричної енергії на РДН протягом 01-04 лютого 2020 року, що може свідчити про маніпулювання ринком (а.с. 150-151 т. 1).
07.02.2020 року листом за № 01/17-4393 Державним підприємством «ОПЕРАТОР РИНКУ» до вказаних листів додано перелік відповідних учасників серед яких і ТОВ «ОНК-ГРУП» (а.с. 152-160 т. 1).
Листами від 18.02.2020 року № 1834/14/7-20 та № 1835/14/7-20 Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг повідомила ліцензіатам з постачання електричної енергії споживачу, з виробництва електричної енергії та суб'єктам, що здійснюють трейдерську діяльність, надати до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг інформацію із належним чином завіреними копіями підтвердних документів стосовно обсягів та вартості електричної енергії, яка придбавалась/вироблялась постачальником відповідно до укладених двосторонніх договорів та/або імпортувалась, для виробників - наявною генерованою потужністю (робочою) та/або обсягами імпорту, у вигляді копій договорів, актів тощо за 01 лютого 2020 року в розрізі годин, та була подана в заявках на продаж на РДН та обсягу та вартості електричної енергії, яка запропонована на продаж на РДН 01 лютого 2020 року в розрізі годин (а.с. 162-171 т. 1).
03.06.2020 року Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг видано посвідчення на проведення позапланової виїзної перевірки № 223 для проведення перевірки ліцензіата ТОВ «ОНК-ГРУП» (а.с.182-184 т .1).
09.06.2020 року за результатами проведеної перевірки складено акт № 163 (а.с. 50-64 т .1).
В акті проведеної перевірки зазначено виявлені порушення законодавства, що регулює функціонування ринку електричної енергії Ліцензійних умов з постачання електричної енергії споживачу, а саме:
- підпункту 15 пункту 2.2 Постанови НКРЕП від 27.12.2017 року № 1469 Про затвердження Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з постачання електричної енергії споживачу щодо обов'язку ліцензіата при підготовці та/або подачі заяв (пропозицій) на ринку електричної енергії не вчиняти дії, які можуть призвести до маніпулювання цінами ж до інших спотворень конкуренції;
- підпункту 17 пункту 2.2 Л Постанови НКРЕП від 27.12.2017 року № 1469 Про затвердження Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з постачання електричної енергії споживачу щодо обов'язку ліцензіата для забезпечення постачання електричної енергії споживачам здійснювати купівле продаж електричної енергії за двосторонні# договорами та/або на ринку “на добу наперед” внутрішньодобовому ринку і на балансуючому ринку також шляхом імпорту відповідно до Закону У країв “Про ринок електричної енергії” та нормативно-правових актів, що забезпечують функціонувати ринку електричної енергії;
- підпункту 2 пункту 2.4 глави 2 Правил поведінки на ринку “на добу наперед” (далі - РДН) та внутрішньодобовому ринку (далі - ВДР), які є додатком 7 до Правил ринку “на добу” та внутрішньодобового ринку, затверджених постановою НКРЕКП від 14 березня 2018 року № 308, а саме: щодо обов'язку учасників РДН/ВДР не займатися діяльністю, що може призвести до маніпулювання ринком;
- підпункту 4 пункту 4.4 глави 4 Правил поведінки на ринку “на добу наперед” щодо заборони учасникам РДН/ВДР здійснювати маніпулювання ринком;
- підпункту 12 пункту 2.2 глави 2 Постанови НКРЕКП від 27.12.2017 року № 1468 Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з перепродажу електричної енергії (трейдерської діяльності) щодо обов'язку ліцензіата здійснювати купівлю-продаж електричної енергії за двосторонніми договорами та на організованих сегментах ринку електричної енергії відповідно до Закону України “Про ринок електричної енергії” та нормативно-правових актів, що забезпечують функціонування ринку електричної енергії;
- підпункту 19 пункту 2.2 глави 2 Постанови НКРЕКП від 27.12.2017 року № 1468 Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з перепродажу електричної енергії (трейдерської діяльності) щодо обов'язку ліцензіата при підготовці та/або подачі заявок (пропозицій) на ринку електричної енергії не вчиняти дії, які можуть призвести до маніпулювання цінами або до інших спотворень конкуренції на ринку;
- підпункту 2 пункту 2.4 глави 2 Правил поведінки на ринку “на добу наперед” та внутрішньодобовому ринку, які є додатком 7 до Правил ринку “на добу наперед” та внутрішньодобового ринку, а саме: щодо обов'язку учасників РДН/ВДР не займатися діяльністю, що може призвести до маніпулювання ринком;
- підпункту 4 пункту 1.12.3 глави 1.12 Правил поведінки на ринку “на добу наперед” та внутрішньодобовому ринку щодо подання учасникам РДН/ВДР заявок на торги, що дають сигнали, які мають ознаки маніпулювання на ринку, стосовно попиту, пропозиції та/аюо цін на електричну енергію на РДН/ВДР.
12.06.2020 року позивачем надано пояснення, обґрунтування та заперечення до акту про проведення позапланової виїзної перевірки від 09.06.2020 року № 163 (а.с. 65-71 т. 1).
09.07.2020 року Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг прийнято постанову № 1325 про накладення штрафу на ТОВ «ОНК-ГРУП» в розмірі 85000,00 грн за порушення Ліцензійних умов з перепродажу електричної енергії та Ліцензійних умов з постачання електричної енергії споживачу, а саме:
- підпункту 12 пункту 2.2 Ліцензійних умов з перепродажу електричної енергії щодо обов'язку ліцензіата при провадженні ліцензованої діяльності дотримуватися організаційних вимог, зокрема здійснювати купівлю-продаж електричної енергії за двосторонніми договорами та на організованих сегментах ринку електричної енергії відповідно до Закону України “Про ринок електричної енергії” та нормативно-правових актів, що забезпечують функціонування ринку електричної енергії;
- підпункту 17 пункту 2.2 Ліцензійних умов з постачання електричної енергії споживачу щодо обов'язку ліцензіата для забезпечення постачання електричної енергії споживачам здійснювати купівлю-продаж електричної енергії за двосторонніми договорами та/або на ринку “на добу наперед” та внутрішньодобовому ринку і на балансуючому ринку, а також шляхом імпорту відповідно до Закону України “Про ринок електричної енергії” та нормативно-правових актів, що забезпечують функціонування ринку електричної енергії (а.с.144-145 т. 1).
Не погоджуючись с постановою Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг прийнято постанову № 1325 від 09.07.2020 року, Позивач звернувся із даним позовом до суду.
Джерела права й акти їх застосування.
Відповідно до ч. 2 статті 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення; з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Визначення правових, економічних та організаційних засад функціонування ринку електричної енергії, регулювання відносини, пов'язані з виробництвом, передачею, розподілом, купівлею-продажем, постачанням електричної енергії для забезпечення надійного та безпечного постачання електричної енергії споживачам з урахуванням інтересів споживачів, розвиток ринкових відносин, мінімізацію витрат на постачання електричної енергії та мінімізації негативного впливу на навколишнє природне середовище здійснює Закон України «Про ринок електричної енергії» від 13.04.2017 року № 2019-VIII (далі Закон № 2019-VIII).
Відповідно до частини першої статті 6 Закону № 2019-VIII, державне регулювання ринку електричної енергії здійснює Регулятор у межах повноважень, визначених цим Законом та іншими актами законодавства.
Регулятор - Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (п. 72 ч. 1 ст. 1 Закону № 2019-VIII).
Правовий статус Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, її завдання, функції, повноваження та порядок їх здійснення визначенні Законом України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» від 22.09.2016 року № 1540-VIII (далі Закон №1540-VIII).
Відповідно до ст. 1 Закону № 1540-VIII, Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - Регулятор), є постійно діючим центральним органом виконавчої влади зі спеціальним статусом, який утворюється Кабінетом Міністрів України.
Статтею 2 Закону № 1540-VIII передбачено, що Регулятор здійснює державне регулювання, моніторинг та контроль за діяльністю суб'єктів господарювання у сферах енергетики та комунальних послуг, зокрема, у сфері енергетики: діяльності з виробництва, передачі, розподілу, постачання електричної енергії; діяльності з організації купівлі-продажу електричної енергії на ринку «на добу наперед» та внутрішньодобовому ринку, забезпечення купівлі електричної енергії за «зеленим» тарифом, трейдерської діяльності.
Згідно ст. 3 Закону № 1540-VIII, Регулятор здійснює державне регулювання з метою досягнення балансу інтересів споживачів, суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, і держави, забезпечення енергетичної безпеки, європейської інтеграції ринків електричної енергії та природного газу України.
Регулятор здійснює державне регулювання шляхом: 1) нормативно-правового регулювання у випадках, коли відповідні повноваження надані Регулятору законом; 2) ліцензування діяльності у сферах енергетики та комунальних послуг; 3) формування цінової і тарифної політики у сферах енергетики та комунальних послуг та реалізації відповідної політики у випадках, коли такі повноваження надані Регулятору законом; 4) державного контролю та застосування заходів впливу; 5) використання інших засобів, передбачених законом.
Основними завданнями Регулятора є: 1) забезпечення ефективного функціонування та розвитку ринків у сферах енергетики та комунальних послуг; 2) сприяння ефективному відкриттю ринків у сферах енергетики та комунальних послуг для всіх споживачів і постачальників та забезпечення недискримінаційного доступу користувачів до мереж/трубопроводів; 3) сприяння інтеграції ринків електричної енергії, природного газу України з відповідними ринками інших держав, зокрема в рамках Енергетичного Співтовариства, співпраці з Радою регуляторів Енергетичного Співтовариства, Секретаріатом Енергетичного Співтовариства та національними регуляторами енергетики інших держав; 4) забезпечення захисту прав споживачів товарів, послуг у сферах енергетики та комунальних послуг щодо отримання цих товарів і послуг належної якості в достатній кількості за обґрунтованими цінами; 5) сприяння транскордонній торгівлі електричною енергією та природним газом, забезпечення інвестиційної привабливості для розвитку інфраструктури; 6) реалізація цінової і тарифної політики у сферах енергетики та комунальних послуг; 7) сприяння впровадженню заходів з енергоефективності, збільшенню частки виробництва енергії з відновлюваних джерел енергії та захисту навколишнього природного середовища; 8) створення сприятливих умов для залучення інвестицій у розвиток ринків у сферах енергетики та комунальних послуг; 9) сприяння розвитку конкуренції на ринках у сферах енергетики та комунальних послуг; 10) інші завдання, передбачені законом.
За приписами ст. 14 Закону № 1540-VIII, засідання Регулятора є основною формою його роботи як колегіального органу. Порядок організації роботи Регулятора, зокрема проведення його засідань, визначається регламентом, що затверджується Регулятором, та підлягає оприлюдненню на його офіційному веб-сайті. Засідання Регулятора проводяться у формі відкритих слухань. На відкритих слуханнях розглядаються всі питання, розгляд яких належить до повноважень Регулятора, крім питань, що містять таємну інформацію. У разі розгляду Регулятором питання, що містить таємну інформацію, порядок доступу до якої регулюється законом, Регулятор приймає рішення про розгляд такого питання в режимі закритого слухання.
Відповідно до п.п. 11-12 ст. 17 Закону № 1540-VIII, для ефективного виконання завдань державного регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг Регулятор здійснює контролює додержання ліцензіатами законодавства у відповідній сфері регулювання і ліцензійних умов провадження господарської діяльності та вживає заходів до запобігання порушенням ліцензійних умов; розглядає справи про порушення ліцензійних умов, а також справи про адміністративні правопорушення і за результатами розгляду приймає рішення про застосування санкцій, накладення адміністративних стягнень у випадках, передбачених законом, приймає у межах своєї компетенції рішення про направлення до відповідних державних органів матеріалів про виявлені факти порушення законодавства.
Приписами ст. 19 Закону № 1540-VIII визначено, що Регулятор здійснює державний контроль за дотриманням суб'єктами господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, законодавства у відповідних сферах та ліцензійних умов шляхом проведення планових та позапланових виїзних, а також невиїзних перевірок відповідно до затверджених ним порядків контролю. Перевірка проводиться на підставі рішення Регулятора.
Для проведення перевірки створюється комісія з перевірки, що складається не менш як із трьох представників центрального апарату та/або територіальних органів Регулятора.
Під час здійснення державного контролю Регулятор має право: 1) вимагати від суб'єкта господарювання усунення виявлених порушень вимог цього Закону та законів, що регулюють діяльність у сфері енергетики та комунальних послуг, і ліцензійних умов; 2) фіксувати процес здійснення планового або позапланового заходу чи кожну окрему дію засобами аудіо- та відеотехніки, не перешкоджаючи здійсненню такого заходу; 3) вимагати припинення дій, що перешкоджають здійсненню державного контролю; 4) призначати експертизу, одержувати пояснення, у тому числі працівників суб'єкта господарювання, довідки, копії документів, відомості з питань, що виникають під час державного контролю; 5) приймати обов'язкові до виконання суб'єктом господарювання, що провадить діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, рішення про усунення виявлених порушень; 6) накладати штрафні санкції та вживати заходів, передбачених законом; 7) за результатами перевірки або моніторингу приймати рішення про встановлення (зміну) тарифів на товари (послуги) суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, та внесення змін до відповідних інвестиційних програм.
Частиною 5 цієї статті передбачено, що за результатами перевірки складається акт у двох примірниках, який підписується членами комісії з перевірки.
Один примірник акта про результати перевірки передається суб'єкту господарювання, діяльність якого перевірялася, або уповноваженій ним особі.
У разі відмови суб'єкта господарювання або уповноваженої ним особи прийняти акт про результати перевірки такий акт надсилається суб'єкту господарювання рекомендованим листом протягом п'яти робочих днів з дня підписання акта членами комісії з перевірки.
Суб'єкт господарювання, діяльність якого перевірялася, має право надати письмові пояснення та обґрунтування щодо проведеної перевірки та/або виявлених порушень у строк до п'яти робочих днів з дня отримання акта про результати перевірки.
У разі виявлення порушень акт про результати перевірки вноситься на засідання Регулятора, за результатами якого Регулятор приймає рішення про застосування до суб'єкта господарювання, що провадить діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, санкції, передбаченої цим Законом.
Акт про результати перевірки разом із поясненнями та обґрунтуванням суб'єкта господарювання, діяльність якого перевірялася, підлягає оприлюдненню на офіційному веб-сайті Регулятора до розгляду акта на засіданні Регулятора.
Відповідно до п. 2 ч. 7 ст. 19 Закону № 1540-VIII, підставою для проведення позапланової виїзної перевірки є обґрунтоване звернення фізичної або юридичної особи про порушення суб'єктом господарювання, що провадить діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, її законних прав.
Постановою НКРЕКП від 27.12.2017 року № 1468 затверджено Ліцензійні умови провадження господарської діяльності з перепродажу електричної енергії (трейдерської діяльності) в п. 1 яких, зокрема зазначено, що ці Ліцензійні умови визначають вичерпний перелік вимог, умов і правил, обов'язкових для виконання під час провадження ліцензованої діяльності.
Відповідно до підпункту 12 пункту 2.2 Постанови НКРЕКП від 27.12.2017 року № 1468 “Про затвердження Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з перепродажу електричної енергії (трейдерської діяльності)”, при провадженні ліцензованої діяльності ліцензіат повинен дотримуватися таких організаційних вимог, зокрема здійснювати купівлю-продаж електричної енергії за двосторонніми договорами та на організованих сегментах ринку електричної енергії відповідно до Закону України “Про ринок електричної енергії” та нормативно-правових актів, що забезпечують функціонування ринку електричної енергії.
Згідно підпункту 17 п. 2.2 Постанови НКРЕП від 27.12.2017 року № 1469, при провадженні ліцензованої діяльності ліцензіат повинен дотримуватися таких організаційних вимог, зокрема для забезпечення постачання електричної енергії споживачам здійснювати купівлю-продаж електричної енергії за двосторонніми договорами та/або на ринку “на добу наперед”, внутрішньодобовому ринку і на балансуючому ринку, а також шляхом імпорту відповідно до Закону України “Про ринок електричної енергії” та нормативно-правових актів, що забезпечують функціонування ринку електричної енергії.
Висновки суду.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши надані учасниками справи доказами, суд виходить з приписів ч. 2 ст. 2 КАС України та доходить висновку про відмову в задоволені позовних вимог, виходячи з наступних підстав.
ТОВ «ОНК-ГРУП» повідомляє, що жодних запитів НКРЕКП щодо розгляду звернень ДП «ОПЕРАТОР РИНКУ» на адресу не надходило. Також вважає, що звернення щодо можливого маніпулювання не може вважатись обґрунтованим зверненням фізичної або юридичної особи про порушення суб'єктом господарювання, що провадить діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, її законних прав.
Суд зазначає, що ч. 7 ст. 19 Закону № 1540-VIII передбачено підстави для проведення позапланової виїзної перевірки, зокрема такою підставою є обґрунтоване звернення фізичної або юридичної особи про порушення суб'єктом господарювання, що провадить діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, її законних прав.
Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14.06.2018 № 428, затверджено Порядок контролю за дотриманням ліцензіатами, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, законодавства у відповідних сферах та ліцензійних умов.
Відповідно до п. 2.2, п. 2.3, п.п. 2 п. 4.1 вказаного порядку, рішення про проведення перевірки приймається НКРЕКП на засіданні, що проводиться у формі відкритого слухання, та оформлюється постановою. Для проведення перевірки оформляється посвідчення за формою, наведеною в додатку 1 до цього Порядку, яке підписується Головою НКРЕКП або виконуючим обов'язки Голови НКРЕКП і засвідчується печаткою та долучається разом з актом перевірки після її закінчення до ліцензійної справи. Підставами для здійснення позапланових виїзних перевірок є обґрунтоване звернення фізичної або юридичної особи про порушення суб'єктом господарювання, що провадить діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, її законних прав;
Пунктом 9.2. цього Порядку передбачено, що уповноважена особа ліцензіата зобов'язана допускати членів комісії з перевірки до здійснення перевірки за умови дотримання вимог цього Порядку та забезпечувати умови для проведення перевірки.
Суд звертає увагу, що до НКРЕКП надійшли звернення ОР щодо випадків можливого маніпулювання деякими учасниками ринку, зокрема ТОВ «ОНК-ГРУП».
Відповідно до пункту 3.2.6 розділу 3.2 Правил ринку РДН та ВДР, ОР перевіряє відповідність сформованих учасниками РДН/ВДР заявок на торги на РДН вимогам пунктів 3.2.1 та 3.2.2 цієї глави та Вимогам до складання заявок та реєструє заявки на торги на РДН, що задовольняють зазначеним вимогам, шляхом призначення заявці унікального коду-ідентифікатора.
Пунктом 3.2.7 розділу 3.2 Правил ринку РДН та ВДР встановлено, що ОР проводить попередню перевірку о 11:30 годині доби, що передує добі постачання, щодо зареєстрованих для відповідної доби постачання заявок на торги на РДН та з 11:30 до 12:00 автоматично здійснює перевірку щодо виконання певних умов.
03.06.2020 року, Відповідачем, відповідно до пункту 2 частини 7 статті 19 Закону України “Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг” від 22.09.2016 року № 1540-VIII прийнято Постанову № 1033 “Про проведення позапланових виїзних перевірок дотримання вимог законодавства та Ліцензійних умов з виробництва електричної енергії, Ліцензійних умов з постачання електричної енергії споживачу, Ліцензійних умов з перепродажу електричної енергії (трейдерської діяльності) та Ліцензійних умов зі здійснення функцій гарантованого покупця деякими ліцензіатами”, якою встановлено здійснити позапланову виїзну перевірку дотримання вимог нормативно-правовоих актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з виробництва електричної енергії, Ліцензійних умов з постачання електричної енергії споживачу, Ліцензійних умов з перепродажу електричної енергії (трейдерської діяльності) та Ліцензійних умов зі здійснення функцій гарантованого покупця в тому числі і ТОВ «ОНК-ГРУП».
За таких обставин, суд вважає необґрунтованими посилання позивача на відсутність підстав для проведення позапланової виїзної перевірки ТОВ «ОНК-ГРУП», адже вказана перевірка відбулась на підставі відповідної постанови НКРЕКП, відповідного направлення з метою перевірки наявності порушення за зверненням юридичної особи про порушення суб'єктом господарювання, що провадить діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг.
Крім того, Верховний Суд висловив правову позицію, що саме на етапі допуску до перевірки суб'єкт господарської діяльності може поставити питання про необґрунтованість її призначення та проведення, реалізувавши своє право на захист від безпідставного здійснення контролю щодо себе. Водночас, допуск до перевірки нівелює правові наслідки процедурних порушень, допущених контролюючим органом при призначенні та проведенні відповідної виїзної або фактичної перевірки (постанови від 16 жовтня 2019 року справа № 820/11291/15, від 22 листопада 2019 року справа № 815/4392/15).
Також, Позивач зазначає про те, що «НКРЕКП позбавили можливості ТОВ «ОНК-ГРУП» надати свої пояснення щодо суті встановлених порушень», у зв'язку з чим робить висновок про те, що «НКРЕКП не було забезпечено права на участь у процесі прийняття рішення».
При цьому, суд зазначає, що Позивачем було надіслано до НКРЕКП заперечення (обґрунтування) до акту проведення позапланової виїзної перевірки від 22.06.2020 № 05.0/00287 та заперечення до проекту постанови від 06.07.2020 № 05.0/00307, які розміщені на офіційному вебсайті НКРЕКП та були опрацьовані Відповідачем завчасно до дня проведення засідання Комісії.
Відтак, з урахуванням відсутності питань до представників ліцензіатів, зокрема, TOB «ОНК- ГРУП», завчасного опрацювання письмових заперечень до актів перевірок та проектів постанов НКРЕКП, Регулятор, порадившись на місці, було проголосовано одноголосно за всі проекти рішень що стосуються 35 учасників ринку, які допустили подібні порушення.
Результати голосування відображені в протоколі засідання НКРЕКП, яке проводилося у формі відкритого слухання 09.07.2020 (міститься у відкритому доступі на офіційному веб-сайті НКРЕКП).
Щодо твердження Позивача про «відсутність затвердженої уніфікованої форми акту з переліком питань», суд зазначає наступне.
Суд зазначає, що 29.12.2019 набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо забезпечення конституційних принципів у сферах енергетики та комунальних послуг», яким частину другу статті 2 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» доповнено словами «державного нагляду (контролю) за дотриманням суб'єктами господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг».
Разом з тим, відповідно до розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо забезпечення конституційних принципів у сферах енергетики та комунальних послуг», цей Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування, крім пункту 8 розділу І, який набирає чинності через два місяці з дня опублікування цього Закону.
Так, пунктом 8 розділу І Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо забезпечення конституційних принципів у сферах енергетики та комунальних послуг» визначено, що у Законі України «Про ліцензування видів господарської діяльності» частину другу статті 2 доповнити пунктом 4 такого змісту:
« 4. Дія цього Закону не поширюється на ліцензування таких видів господарської діяльності у сфері електроенергетики, на ринку природного газу, централізоване водопостачання та централізоване водовідведення, виробництво теплової енергії, транспортування теплової енергії магістральними і місцевими (розподільними) тепловими мережами, постачання теплової енергії та іншу діяльність, ліцензування якої здійснює Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, відповідно до закону, та здійснення контролю у цих сферах», та абзац перший частини третьої статті 19 після слів «органи ліцензування» доповнено словами «крім Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, яка здійснює контроль відповідно до Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг».
Таким чином, з 29.12.2019 дія Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» (далі - Закон про контроль) та з 29.02.2020 дія Закону України «Про ліцензування видів господарської діяльності» не поширюються на відносини, що виникають під час здійснення заходів державного нагляду (контролю) за дотриманням суб'єктами господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг, тому твердження Позивача про відсутність уніфікованої форми акту є безпідставними.
Щодо тверджень Позивача про не допуску ліцензіата до участі у засіданні 09.07.2020, суд зазначає наступне.
Відповідно до пункту 1 Наказу НКРЕКП від 16.03.2020 № 18-а «Про запобігання поширенню коронавірусу СОУШ-19 в НКРЕКП» (зі змінами) (додається) з метою запобігання та поширенню коронавірусу СОУЮ-19 серед працівників НКРЕКП та з урахуванням постанови Кабінету Міністрів України від 11 березня 2020 року № 211 «Про запобігання поширенню на території України коронавірусу COVID-19», обмежено доступ до адміністративного будинку, в якому розміщено центральний апарат та приміщення територіальних органів НКРЕКП, сторонніх осіб на період карантину з 16 березня 2020 року до 31 серпня 2020 року (пункт 1 із змінами, внесеними згідно з наказом НКРЕКП від 30.03.2020№ 22-а).
Представники ліцензіатів, здобувачів ліцензій, заявники, інші особи допускались до адміністративного будинку, в якому розміщено центральний апарат НКРЕКП, лише у випадку крайньої необхідності та за погодженням з керівником апарату.
Крім того до, за твердженням відповідача, у НКРЕКП відсутні листи ТОВ «ОНК-ГРУП» щодо заявки на реєстрацію для участі у відкритому засідання НКРЕКП, яке проводилось 09.07.2020, та Позивач не додав таких листів до Позовної заяви, що підтверджує безпідставність його тверджень.
Щодо порушень Ліцензійних умов, які були допущені Позивачем.
Суд зазначає, що Верховний Суд України у постанові від 10.09.2013 №21-237а13, відзначив, що акт перевірки не є рішенням суб'єкта владних повноважень у розумінні статті 17 КАС України, не зумовлює виникнення будь-яких прав і обов'язків для осіб, робота (діяльність) яких перевірялися, тому його висновки не можуть бути предметом спору.
Відсутність спірних відносин, в свою чергу, виключає можливість звернення до суду, оскільки відсутнє право, що підлягає судовому захисту.
Водночас, відповідно до статті 19 Закону про НКРЕКП, у разі виявлення під час проведення позапланової виїзної перевірки однорідних порушень або таких, що прямо випливають із питань, необхідність перевірки яких стала підставою для проведення позапланової перевірки, Регулятор має право перевіряти такі порушення із подальшим застосуванням до суб'єкта господарювання відповідальності, передбаченої законодавством.
Позивач також стверджує про те, що «НКРЕКП не було обґрунтовано необхідність перевірки дотримання Ліцензійних умов з перепродажу електричної енергії (трейдерської діяльності)».
Відповідно до частини другої статті 2 Закону України «Про ліцензування видів господарської діяльності», дія цього Закону не поширюється на ліцензування таких видів господарської діяльності: діяльність у сфері електроенергетики, на ринку природного газу, централізоване водопостачання та централізоване водовідведення, виробництво теплової енергії, транспортування теплової енергії магістральними і місцевими (розподільними) тепловими мережами, постачання теплової енергії та іншу діяльність, ліцензування якої здійснює Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, відповідно до закону, та здійснення контролю у цих сферах;
Разом з тим, згідно з вимогами статті 54 Закону України «Про ринок електричної енергії» господарська діяльність з перепродажу електричної енергії (трейдерська діяльність) на ринку електричної енергії підлягає ліцензуванню у разі відсутності у суб'єкта господарювання інших ліцензій, обов'язкових для провадження діяльності на ринку електричної енергії.
Також вимогами пункту 1.2 Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з перепродажу електричної енергії (трейдерської діяльності), затверджених постановою НКРЕКП від 27.12.2017 № 1468 (Ліцензійні умови з перепродажу електричної енергії), передбачено, що у разі наявності інших ліцензій, обов'язкових для провадження діяльності на ринку електричної енергії, трейдерська діяльність здійснюється без отримання ліцензії на право здійснення трейдерської діяльності з одночасним дотриманням вимог цих Ліцензійних умов.
Крім того, згідно з вимогами статті 55 Закону України «Про ринок електричної енергії», трейдери зобов'язані, зокрема, дотримуватися ліцензійних умов провадження господарської діяльності з трейдерської діяльності та інших нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, а також укладати договори, обов'язкові для здійснення діяльності на ринку електричної енергії, та виконувати умови таких договорів.
Актом перевірки встановлено, що Ліцензіат здійснює діяльність з постачання електричної енергії споживачу на підставі ліцензії на право провадження господарської діяльності з постачання електричної енергії споживачу, виданої відповідно до постанови НКРЕКП від 16 листопада 2018 року № 1439.
Під час проведення перевірки, аналіз наданих Ліцензіатом договорів, актів купівлі-продажу електричної енергії, за період грудень 2019 року - лютий 2020 року свідчить про те, що Ліцензіат здійснював діяльність з купівлі-продажу електричної енергії на РДН, на балансуючому ринку з метою врегулювання небалансів на ринку електричної енергії, а також на ринку двосторонніх договорів (далі - РДД). Також перевіркою встановлено, що Ліцензіат здійснював купівлю електричної енергії за зовнішньоекономічними контрактами.
Разом з тим, аналіз загального балансу купівлі/продажу/постачання електричної енергії Товариством за період грудень 2019 року - лютий 2020 року показав, що:
1) постачання електричної енергії споживачу у грудні 2019 року здійснено Товариством у обсязі 848,772 МВт год, що становить 11,7 % від загального обсягу купівлі Ліцензіатом електричної енергії;
2) постачання електричної енергії споживачу у січні 2020 року здійснено Товариством у обсязі 2 604,064 МВт год, що становить 4,9 % від загального обсягу купівлі Ліцензіатом електричної енергії;
3) постачання електричної енергії споживачу у лютому 2020 року здійснено Товариством у обсязі 2 566,7 МВт год, що становить 7,2 % від загального обсягу купівлі Ліцензіатом електричної енергії.
Таким чином, Товариство протягом грудня 2019 року - лютого 2020 року здійснювало продаж електричної енергії на РДН та РДД, що також свідчить про провадження Ліцензіатом трейдерської діяльності.
З урахуванням зазначеного вище, Ліцензіат мав дотримуватися вимог Ліцензійних умов з перепродажу електричної енергії.
Згідно з вимогами пункту 4.9.2 Правил ринку, затверджених постановою НКРЕКП від 14.03.2018 № 307 (далі - Правила ринку), учасники ринку зобов'язані передати планові графіки одиниць постачання/споживання ОСП для області, де розміщені одиниці відпуску та/або одиниці відбору:
графік відпуску/відбору за відповідними одиницями;
графіки резервів за відповідними одиницями, що можуть бути задіяні протягом періоду, на який подаються графіки.
Відповідно до пункту 1.1.2 Правил ринку одиниця відбору (одиниця споживання) - окрема електроустановка або їх агрегована група, призначена для споживання електроенергії, що має визначені Кодексом комерційного обліку електричної енергії, точки комерційного обліку для агрегованого обліку відбору з відповідних областей обліку.
Згідно з вимогами пункту 1.10.2 Правил ринку «на добу наперед» та внутрішньодобового ринку, затверджених постановою НКРЕКП від 14.03.2018 № 308 (далі - Правила ринку РДН та ВДР), ОР та учасники РДН/ВДР несуть відповідальність за порушення цих Правил відповідно до Закону, а також відповідають за неналежне виконання зобов'язань за договорами про участь у РДН та ВДР та про купівлю-продаж електричної енергії на РДН/ВДР відповідно до умов таких договорів.
При цьому, вимогами статті 3 Закону України «Про ринок електричної енергії» визначено, що функціонування ринку електричної енергії здійснюється на принципах, зокрема, забезпечення балансу між попитом та пропозицією електричної енергії.
Згідно з п. 17 ч. 1 статті 77 Закону України «Про ринок електричної енергії», правопорушеннями на ринку електричної енергії є, зокрема, неподання, несвоєчасне подання або подання завідомо недостовірної інформації оператору системи передачі, оператору системи розподілу та суб'єктам владних повноважень на ринку електричної енергії, якщо обов'язковість подання такої інформації встановлена законом, а також неподання копій документів, пояснень та іншої інформації на законну вимогу Регулятора.
В обґрунтуванні Департаменту ліцензійного контролю, розміщеному на офіційному вебсайті НКРЕКП, зазначено, що проаналізувавши наведену в Акті перевірки інформацію, встановлено загальний обсяг купівлі-продажу електричної енергії у торговій зоні ОЕС, встановлена різниця між купленою та проданою Ліцензіатом електричною енергією становить від 1260,9 МВт год до 3959,8 МВт год, що складає від 7,5 % до 17,6 % від обсягу купленої Ліцензіатом електричної енергії за період грудень 2019 року - лютий 2020 року.
Дефіцит електричної енергії покривався за рахунок купівлі електричної енергії на балансуючому ринку, тобто НЕК «УКРЕНЕРГО», під час визначення балансу електричної енергії в кінці доби продавав Товариству електричну енергію, яка була продана Товариством раніше, без її купівлі (покривав дефіцит, що виник).
Отже, наявність у Ліцензіата значної різниці між обсягами купівлі та продажу електричної енергії за звітні місяці свідчать про недотримання вимог щодо необхідності забезпечення балансу між попитом та пропозицією електричної енергії, а також об'єктивного та достовірного складення графіків одиниць постачання/споживання електричної енергії та дотримання зазначених графіків.
Щодо повноважень НКРЕКП для застосування стягнень, а також визначення їх розміру, суд зазначає наступне.
Відповідно до частин 2-3 ст. 22 Закону №1540-VIII за порушення законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг до суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у відповідній сфері, Регулятор може застосовувати санкції у вигляді: 1) застереження та/або попередження про необхідність усунення порушень; 2) накладення штрафу; 3) зупинення дії ліцензії; 4) анулювання ліцензії.
За порушення законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг до посадових осіб суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у відповідній сфері, Регулятор може застосовувати адміністративні стягнення.
У разі виявлення порушень законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг Регулятор у 30-денний строк з дня складення акта перевірки розглядає питання відповідальності суб'єкта господарювання, його посадових осіб на своєму засіданні та приймає рішення про застосування до суб'єкта господарювання санкцій та/або застосування адміністративного стягнення до посадової особи такого суб'єкта господарювання. При застосуванні санкцій Регулятор має дотримуватися принципів пропорційності порушення і покарання та ефективності санкцій, які мають стримуючий вплив.
Статтею 77 Закону України “Про ринок електричної енергії” передбачена відповідальність за порушення законодавства, що регулює функціонування ринку електричної енергії, зокрема учасники ринку, які порушили нормативно-правові акти, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, несуть відповідальність згідно із законом.
Правопорушеннями на ринку електричної енергії є: порушення ліцензіатами відповідних ліцензійних умов провадження господарської діяльності; недотримання вимог нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії.
У разі скоєння правопорушення на ринку електричної енергії до відповідних учасників ринку можуть застосовуватися санкції у виді штрафу.
Як встановлено судом, до позивача постановою НКРЕКП від 09.07.2020 року №1325 застосовано штраф у розмірі 85000 гривень за порушення підпункту 12 пункту 2.2 Постанови НКРЕКП від 27.12.2017 року № 1468 “Про затвердження Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з перепродажу електричної енергії (трейдерської діяльності)” та підпункту 17 п. 2.2 Постанови НКРЕП від 27.12.2017 року № 1469 “Про затвердження Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з постачання електричної енергії споживачу”.
Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 3 Закону України “Про ринок електричної енергії”, функціонування ринку електричної енергії здійснюється, зокрема, на принципах забезпечення балансу між попитом та пропозицією електричної енергії.
Згідно положень пункту 4 частини четвертої статті 77 Закону Регулятор у разі скоєння правопорушення на ринку електричної енергії приймає у межах своїх повноважень рішення про накладення штрафів на учасників ринку (крім споживачів) у таких розмірах:
- від 5 тисяч (85 000 гри) до 100 тисяч (1 700 000 гун) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - на суб'єктів господарювання, що провадять господарську діяльність на ринку електричної енергії, що підлягає ліцензуванню, зокрема:
б) за порушення ліцензійних умов провадження відповідного виду господарської діяльності на ринку електричної енергії, що підлягає ліцензуванню.
Таким чином, Постанова № 1325, якою на Ліцензіата накладено штраф у розмірі 85 000 (вісімдесят п 'ять тисяч) гривень, була прийнято з урахуванням вимог пункту 4 частини четвертої статті 77 Закону, а також з дотриманням принципів пропорційності порушення і покарання та ефективності санкцій, які мають стримуючий вплив.
Будь-яких обґрунтованих доказів на спростування зазначеного позивачем до суду не надано та судом з матеріалів справи не встановлено.
З урахуванням зазначеного, суд оцінивши докази, які є у справі, в їх сукупності приходить до висновку, що постанова Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 09.07.2020 року № 1325 «Про накладення штрафу на ТОВ «ОНК-ГРУП» прийнята відповідачем в межах повноважень та у спосіб, визначений законодавством України, обґрунтовано, з урахування всіх обставин, що мають значення для її прийняття, розсудливо, а тому позовні вимоги за даним позовом є необґрунтованими та не підлягають задоволенню.
У процесі розгляду справи не встановлено інших фактичних обставин, що мають суттєве значення для правильного вирішення спору, і доказів на підтвердження цих обставин.
Відповідно до п.58 рішення Європейського суду з прав людини у справі “Серявін та інші проти України” від 10.02.2010 року, заява 4909/04, Суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі “Руїс Торіха проти Іспанії” від 09.12.1994 року, серія A, N 303-A, п.29).
Відповідно до ч. 1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого вирішує справи відповідно до Конституції України та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.
Частинами 1 та 2 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до ч. 1 ст. 72 та ч. 1 ст. 73 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування.
Частиною 1 ст. 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов висновку про те, що адміністративний позов не підлягає задоволенню.
Відповідно до ст. 242 КАС України, судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.
Керуючись ст.ст. 6, 72-73, 77, 132, 139, 143, 241-246, 250-251 КАС України, суд, -
В задоволенні адміністративного позову товариства з обмеженою відповідальністю «ОНК-ГРУП» (вул. Рішельєвська, 11, корп. А, м. Одеса, 65026) до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (вул. Смоленська, 19, м. Київ, 03057) про визнання протиправною та скасування постанови про накладення штрафу №1325 від 09.07.2020 року - відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги до суду першої інстанції в 30-денний строк з дня складення повного судового рішення.
Суддя Бутенко А.В.
.