Рішення від 18.02.2021 по справі 380/6572/20

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа№380/6572/20

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 лютого 2021 року м. Львів

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого - судді Карп'як О.О., розглянувши у порядку спрощеного провадження без виклику сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до Львівського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, у якому просить:

- визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області у здійсненні перерахунку з 13.12.2019 раніше призначеної пенсії за вислугою років ОСОБА_1 на підставі довідки прокуратури Львівської області від 15.03.2019 №18/613 про складові заробітної плати, що враховується при призначенні (перерахунку) пенсії;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити з 13.12.2019 перерахунок та виплату пенсії за вислугою років ОСОБА_1 без обмеження її граничного розміру, з розрахунку 90% від суми місячної заробітної плати, без обмеження її розміру, яка визначена у довідці прокуратури Львівської області №18/613 від 15.03.2019 про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсій, виданої ОСОБА_1 , з урахуванням раніше проведених виплат;

- стягнути з відповідача понесені судові витрати у вигляді судового збору.

Ухвалою від 19.08.2020 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

Ухвалою від 07.10.2020 зупинено провадження у справі до набрання чинності рішенням Верховного Суду у зразковій адміністративній справи і №560/2120/20.

Ухвалою від 17.02.2021 поновлено провадження у справі.

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що є позивач пенсіонером органів прокуратури, якому призначено пенсію за вислугу років у відповідності до статті 50-1 Закону України “Про прокуратуру”, в розмірі 90% від суми місячної заробітної плати. У зв'язку з прийняттям Кабінетом Міністрів України постанови від 30.08.2017 №657, якою підвищено посадові оклади та надбавки працівникам органів прокуратури України, з метою реалізації свого права на перерахунок пенсії він звернувся з відповідною заявою до якої було додано довідку про розмір заробітної плати (грошового забезпечення) №18/613 від 15.03.2019. Також, станом на 07.03.2019 збільшилась вислуга років позивача і становить 25 років, оскільки він після призначення пенсії продовжував працювати у прокуратурі Львівської області понад 2 роки. Тому, стосовно позивача настало одразу кілька передбачених ч.20 ст.86 Закону №1697-УІІІ обставин для перерахунку пенсії і будь - які перешкоди для його здійснення відсутні. Водночас відповідачем протиправно відмовлено у проведенні перерахунку раніше призначеної позивачу пенсії за вислугу років, відповідно до статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру", у редакції, що діяла на час призначення позивачу пенсії, у розмірі 90% від суми місячної заробітної плати на підставі вказаної довідки без обмеження її граничного розміру.

Відповідач проти позовних вимог заперечив, надав суду письмовий відзив на адміністративний позов в якому просив відмовити у задоволенні позову у повному обсязі з огляду наступне. 14.10.2014 року набрав чинності Закон України «Про прокуратуру». Питання пенсійного забезпечення працівників прокуратури регулює стаття 86 цього Закону, де в п.20 цієї статті зазначено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України. 11.12.2019 Кабінет Міністрів України прийняв Постанову №1155 «Про умови оплати праці прокурорів», де в п.7 зазначено: установити, що зміна розмірів посадових окладів для працівників прокуратури, передбачених цією постановою, не є підставою для перерахунку пенсій, що призначені згідно із Законом України “Про прокуратуру”. Відповідно до Рішення Конституційного Суду від 13.12.2019 №7-р ІІ/2019 працівникам прокуратури згідно Закону України «Про прокуратуру» перерахунок пенсії проводиться, зокрема, у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Листом Міністерства соціальної політики України від 21.02.2020 №2690/0/2-20/54 погоджено порядок дій при перерахунку пенсій працівникам органів прокуратури у зв'язку з прийняттям Другим сенатом Конституційного Суду України Рішення від 13.12.2019 №7-р ІІ/2019, яким визнано таким, що не відповідає Конституції України положення ч.20 ст.86 Закону України «Про прокуратуру». Так, відповідно до п.4 даного порядку, перерахунок пенсії проводиться з дати звернення за перерахунком пенсії. Право на перерахунок пенсії за викладених умов виникає за зверненнями, що надходять починаючи з 13.12.2019 для яких момент виникнення права на перерахунок пенсії настав не раніше 13.12.2019. З врахуванням наведеного вважає, що не має підстав проводити перерахунок пенсії позивачу, оскільки призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах у установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок, а право на перерахунок виникає з 13.12.2019 за умови підвищення заробітної плати прокурорським працівникам після цієї дати. Однак, у довідці про розмір заробітної плати, що враховується до перерахунку пенсій від 15.03.2020 №18/613, яка видана Прокуратурою Львівської області наведені складові заробітної плати станом на березень 2019 року, тобто підвищення заробітної плати прокурорським працівникам після 13.12.2019 не відбулося та інші підстави, які б передбачали можливість здійснення перерахунку пенсії позивачу відсутні.

Крім того відповідач вказав на те, що відповідно до абз.6 ч.15 ст.86 Закону №1697, максимальний розмір пенсії не може перевищувати 10 прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність. Згідно ч.1 ст.2 Закону України від 08.07.2011 №3668-УІ “Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи” максимальний розмір пенсії або щомісячного довічного грошового утримання не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Положення вищенаведених законів неконституційними не визнавались, а тому підлягають до застосування. З огляду на вищенаведене, відповідач просить вимовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

Суд, з'ясувавши обставини, на які учасники справи посилаються як на підставу своїх вимог та заперечень, дослідивши докази, якими вони обґрунтовуються, встановив наступне.

ОСОБА_1 з 10.10.2016 отримує пенсію за вислугою років, призначену відповідно до статті 50-1 Закону України “Про прокуратуру” № 1789-ХІІ у редакції, що діяла на момент призначення пенсії, у розмірі 90 відсотків від суми місячної заробітної плати.

Наказом прокуратури Львівської області від 01.03.2019 №310к звільнено радника юстиції ОСОБА_1 з посади прокурора відділу процесуального керівництва при провадженні досудового розслідування територіальними органами поліції та підтримання державного обвинувачення управління нагляду у кримінальному провадженні прокуратури Львівської області та з органів прокуратури з 07.03.2019 року у зв'язку з поданням заяви про звільнення з посади за власним бажанням (п.7 ч.1 ст.51 Закону України «Про прокуратуру»).

15.03.2019 Прокуратурою Львівської області видано довідку №18/613 ОСОБА_1 про те, що він працював в прокуратурі Львівської області на посаді прокурора відділу процесуального керівництва при провадженні досудового розслідування територіальними органами поліції та підтримання державного обвинувачення. Заробітна плата складається: основний оклад 5730 грн., класний чин 2200 грн., вислуга років 2292 грн.; інші виплати 33976,07 грн., індексація 118,74 грн., усього 44316,81 грн. Сума для нарахування пенсії становить 44316,81 грн.

10.03.2020 позивач звернувся із заявою про перерахунок пенсії відповідно до Закону України «Про прокуратуру». У заяві просив здійснити перерахунок пенсії з врахуванням довідки про складові заробітної плати від 15.03.2019 №18/613, яка видана Прокуратурою Львівської області та відповідно до Рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 року №7 р(ІІ)/2019.

Рішенням від №1302 від 11.03.2020 року відділу з питань перерахунків пенсій №21 Управління застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області відмовлено позивачу у перерахунку пенсії, як особі органів прокуратури відповідно до Закону України “Про прокуратуру” та повідомило наступне:

“Положення ч.20 ст.86 визнане таким, що не відповідає конституції України (є неконституційним), згідно Рішення Конституційного Суду України №7-р(ІІ)/2019 від 13.12.2019 (Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються кабінетом міністрів України).

Конституційний Суд України рішенням від 13.12.2019 №7-р(ІІ)/2019 вирішив:

1. Визнати таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), положення частини двадцятої статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII зі змінами, яким передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.

2. Положення частини двадцятої статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII зі змінами, визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.

3. Установити такий порядок виконання цього Рішення:

- частина двадцята статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII зі змінами не підлягає застосуванню з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення;

- частина двадцята статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII підлягає застосуванню в первинній редакції:

"20. Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв'язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки".

4. Рішення Конституційного Суду України є обов'язковим, остаточним та таким, що не може бути оскаржено.

З урахуванням порядку виконання цього Рішення проводити перерахунок пенсії гр. ОСОБА_1 згідно з довідкою від 15.03.2019 №18/613 немає підстав оскільки призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок, а право на перерахунок виникає з 13.12.2019 за умови підвищення заробітної плати прокурорським працівникам після цієї дати. Однак, у довідці про складові заробітної плати від 15.03.2019 №18/613, яка видана Прокуратурою Львівської області наведені складові заробітної плати станом на березень 2019 року, тобто підвищення заробітної плати після 13.12.2019 не відбулося.

Відповідно до вищенаведеного у проведенні перерахунку пенсії гр. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 відмовити.»

Позивач вважаючи, що йому має бути здійснено з 13.12.2019 перерахунок та виплату пенсії за вислугою років без обмеження її граничного розміру, з розрахунку 90% від суми місячної заробітної плати, яка визначена у довідці прокуратури Львівської області №18/613 від 15.03.2019, звернувся з відповідним позовом до суду.

Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд вважає позов таким, що підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини першої статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Приписами частини сімнадцятої статті 50-1 Закону України “Про прокуратуру” №1789-XII від 05.11.1991 (в редакції чинній до 28.12.2014) передбачено, що призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

Законом України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" від 28.12.2014 №76-VIII частину вісімнадцяту статті 50-1 Закону №1789-ХІІ викладено у такій редакції: "Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України".

14.10.2014 ухвалено новий Закон України “Про прокуратуру” №1697-VІІ.

Відповідно до частини двадцятої статті 86 Закону України “Про прокуратуру” від 14.10.2014 №1697-VII (у первинній редакції) призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв'язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки.

Отже, первісна редакція частини двадцятої статті 86 Закону України “Про прокуратуру” від 14.10.2014 №1697-VII та частина сімнадцята (з 01.10.2011 - вісімнадцята) статті 50-1 Закону України “Про прокуратуру” №1789-XII від 05.11.1991 містили аналогічні за змістом положення щодо підстав та порядку перерахунку пенсій за вислугу років, призначених працівникам прокуратури.

Розділ XII “Прикінцеві положення” Закону України “Про прокуратуру” від 14.10.2014 №1697-VII щодо набрання ним чинності (в розрізі конкретних статей закону) неодноразово змінювався, переважна більшість статей (у т.ч. стаття 86) цього Закону набрали чинності з 15.07.2015. Водночас з 15.07.2015 втратив чинність Закон України “Про прокуратуру” №1789-XII від 05.11.1991 (крім пункту 8 частини першої статті 15, частини четвертої статті 16, абзацу першого частини другої статті 46-2, статті 47, частини першої статті 49, частини п'ятої статті 50, частин третьої, четвертої, шостої та одинадцятої статті 50-1, частини третьої статті 51-2, статті 53 щодо класних чинів).

01.01.2015 набрав чинності Закон України від 28.12.2014 №76-VIII “Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України”, яким, з-поміж іншого, внесено такі зміни:

- частину вісімнадцяту статті 50-1 Закону України “Про прокуратуру” №1789-ХІІ від05.11.2011(діяла до 15.07.2015) викладено в такій редакції: “Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України”;

- частину двадцяту статті 86 Закону України “Про прокуратуру” від 14.10.2014 №1697-VII (набрала чинності 15.07.2015) викладено у такій редакції: “ 20. Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України”.

Рішенням Конституційного Суду України від 13.12.2019 №7-р(ІІ)/2019 положення частини двадцятої статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 №1697-VII визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним).

Відповідно до частини другої статті 152 Конституції України, закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.

У пункті 2 резолютивної частини Рішенням Конституційного Суду України від 13.12.2019 №7-р(ІІ)/2019 визначено, що положення частини двадцятої статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 №1697-VII зі змінами, визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.

Таким чином, положення частини двадцятої статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 №1697-VII втратили чинність 13.12.2019.

Приписами частини першої статті 97 Закону України "Про Конституційний Суд України" передбачено, що Суд у рішенні, висновку може встановити порядок і строки їх виконання.

Конституційний Суд України у пункті 3 резолютивної частини рішення від 13.12.2019 №7-р(ІІ)/2019 установив такий порядок його виконання:

- частина двадцята статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року №1697-VII зі змінами не підлягає застосуванню з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення (з 13 грудня 2019 року);

- частина двадцята статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року №1697-VII підлягає застосуванню в первинній редакції:

"20. Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв'язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки".

Таким чином, з 13.12.2019, тобто з дати ухвалення Конституційним Судом України рішення від 13.12.2019 №7-р(ІІ)/2019, у Законі України “Про прокуратуру” 14.10.2014 №1697-VII відсутня вимога про необхідність визначення умов та порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури Кабінетом Міністрів України.

При цьому, підставою для проведення перерахунку пенсій працівників прокуратури з 13.12.2019 є підвищення заробітної плати відповідної категорії працівників.

З огляду на наведені положення законодавства, реалізація позивачем наявного у нього права на перерахунок раніше призначеної йому пенсії за вислугою років має бути здійснена відповідачем за дотримання таких вимог, як звернення до управління пенсійного фонду з відповідною заявою встановленого зразка та подання документів, підтверджуючими розмір заробітної плати за відповідною посадою.

Позивачем подано відповідачу звернення від 10.03.2020 щодо перерахунку пенсії згідно Закону України “Про прокуратуру” до якого додано довідку від 15.03.2019 №18/613, яка видана Прокуратурою Львівської області про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсій. Остання складена уповноваженим органом, містить обов'язкові реквізити: дату та вихідний номер, підписана уповноваженими посадовими особами.

Окрім того, позивач 07.03.2019 звільнений з посади прокурора відділу процесуального керівництва при провадженні досудового розслідування територіальними органами поліції та підтримання державного обвинувачення управління нагляду у кримінальному провадженні прокуратури Львівської області та з органів прокуратури з 07.03.2019 року у зв'язку з поданням заяви про звільнення з посади за власним бажанням, що підтверджується наказом №310к від 01.03.2019 та копією трудової книжки.

Відтак, позивач вважає, що станом на 07.03.2019 збільшилась його вислуга років та становить 25 років, оскільки він після призначення пенсії продовжував працювати.

У рішенні відповідача про відмову у здійсненні перерахунку пенсії та у відзиві на позовну заяву жодним чином не заперечується належність оформлення довідки прокуратурою Львівської області від 15.03.2019 №18/613.

З огляду на зазначене суд приходить до висновку про те, що факт подання позивачем відповідачу звернення від 10.03.2020 щодо перерахунку пенсії згідно Закону України “Про прокуратуру” з довідкою від 15.03.2019 №18/613, яка видана Прокуратурою Львівської області є підставою для перерахунку пенсії позивача.

Доводи відповідача про те, що після набрання чинності рішенням Конституційного Суду України від 13.12.2019 №7-(ІІ)/2019 (після 13.12.2019) нормативно-правового акту про підвищення заробітної плати працівникам органів прокуратури не ухвалено, а тому відсутні підстави для перерахунку пенсії, є помилковими та не доводять правомірності його дій, оскільки чинна з 13.12.2019 норма частини 20 статті 86 Закону №1697-VII визначає умовою перерахунку пенсії за вислугу років підвищення заробітної плати прокурорським працівникам та збільшення вислуги років. Суд враховує, що грошове забезпечення працівників прокуратури істотно збільшилося ще в жовтні 2017 року. Окрім того, оскільки після призначення пенсії позивачу він продовжував працювати в Прокуратурі Львівської області тому збільшилась вислуга років.

Протягом усього періоду дії норми статті 86 Закону №1697-VІІ, яка визначала, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України, позивач мав право на перерахунок пенсії, проте був позбавлений можливості таке право реалізувати з огляду на бездіяльність Кабінету Міністрів України.

Така бездіяльність уряду була предметом розгляду у судах.

Верховний Суд в постанові від 24.04.2019 (справа №826/8546/18) звернув увагу, що Кабінет Міністрів України протягом тривалого часу ухиляється від прийняття рішення про встановлення порядку та умов перерахунку пенсій працівникам прокуратури, необхідність прийняття яких Законом №1697-VІІ покладено саме на уряд.

Суди у зазначеній справі визнали протиправною бездіяльність Кабінету Міністрів України щодо неприйняття порядку та умов перерахунку пенсій працівникам прокуратури, як це передбачено частиною 20 статті 86 Закону України “Про прокуратуру” та зобов'язали Кабінет Міністрів України протягом 30 днів з дня набрання рішенням законної сили вжити заходів та ухвалити рішення про встановлення порядку та умов перерахунку пенсій працівникам прокуратури.

Проте, рішення суду фактично Кабінетом Міністрів України не виконано.

Відсутність затвердженого Кабінетом Міністрів України порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури зумовило неможливість проведення органами Пенсійного фонду України перерахунку зазначених пенсій, у тому числі, пенсії позивача.

Реалізація його права була забезпечена саме рішенням Конституційного Суду від 13.12.2019.

Щодо доводів відповідача, викладених у відзиві про те, що листом Міністерства соціальної політики України від 21.02.2020 №2690/0/2-20/54 погоджено порядок дій при перерахунку пенсій працівникам органів прокуратури у зв'язку з прийняттям Другим сенатом Конституційного Суду України Рішення від 13.12.2019 №7-р ІІ/2019, яким визнано таким, що не відповідає Конституції України положення ч.20 ст.86 Закону України «Про прокуратуру». Так, відповідно до п.4 даного порядку, перерахунок пенсії проводиться з дати звернення за перерахунком пенсії. Право на перерахунок пенсії за викладених умов виникає за зверненнями, що надходять починаючи з 13.12.2019 для яких момент виникнення права на перерахунок пенсії настав не раніше 13.12.2019. З врахуванням наведеного вважає, що не має підстав проводити перерахунок пенсії позивачу, оскільки призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах у установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок, а право на перерахунок виникає з 13.12.2019 за умови підвищення заробітної плати прокурорським працівникам після цієї дати.

До матеріалів справи відповідачем копії такого листа не долучено. Оскільки лист Міністерства соціальної політики України не є нормативно - правовим актом, вказані доводи відповідача судом не враховуються.

Тому суд вважає підхід відповідача до вирішення заяви позивача незаконним. Суд зазначає, що в цій ситуації позивач має право на перерахунок його пенсії.

Твердження Пенсійного органу про той факт, що для реалізації пенсіонерами права на перерахунок пенсії, визначеного статтею 86 Закону №1697-VІІ (у редакції, що діє з 13.12.2019), обов'язковою умовою є прийняття урядом нової постанови про підвищення заробітної плати прокурорським працівникам, є хибним з огляду на те, що на момент прийняття Конституційним Судом України зазначеного рішення вже існувала суттєва різниця в оплаті праці діючих працівників прокуратури та розмірі заробітних плат, з яких розраховані пенсії прокурорських пенсіонерів. І така нерівність має усуватись Пенсійним Фондом України шляхом беззастережного (відносно дати ухвалення рішення про збільшення заробітку діючих працівників прокуратури) задоволення заяв пенсіонерів про перерахунок пенсії, поданих після 13.12.2019.

Крім того, слід звернути увагу, що постанова Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №657 є чинною, а тому відсутні підстави для її незастосування. Таке рішення уряду є рішенням про “підвищення заробітної плати прокурорським працівникам”.

Таким чином, позивач має право на перерахунок пенсії відповідно до статті 86 Закону № 1697-VII на підставі довідки прокуратури Львівської області від 15.03.2019 №18/613.

З огляду на зазначене відповідачем протиправно відмовлено позивачу у перерахунку раніше призначеної пенсії за вислугу років на підставі заяви від 10.03.2020 та довідки від 15.03.2019 №18/613, яка видана Прокуратурою Львівської області.

Вказані висновки суду відповідають висновкам Верховного Суду, що наведені у рішенні від 14.09.2020 у справі № 560/2120/20.

Щодо вимоги про зобов'язання відповідача здійснити з 13.12.2019 перерахунок та виплату пенсії за вислугою років ОСОБА_1 з розрахунку 90% від суми місячної заробітної плати, яка визначена у довідці прокуратури Львівської області №18/613 від 15.03.2019 про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсій, виданої ОСОБА_1 , з урахуванням раніше проведених виплат, суд зазначає таке.

За приписами статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що у разі задоволення позову, суд може прийняти постанову про зобов'язання суб'єкта владних повноважень вчинити певні дії.

Первинна редакція частини двадцятої статті 86 Закону № 1697 до 13.12.2019 (дата ухвалення Конституційним Судом України рішення №7-р(II)/2019) не набирала чинності та не застосовувалася, оскільки Законом № 76-VIII цю первинну редакцію з 01.01.2015 було змінено на речення “Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України”, ?- тобто ці зміни було внесені в текст статті 86 Закону №1697-VІІ ще до дати набрання нею чинності (15.07.2015).

Тому частина двадцята статті 86 Закону № 1697 (в первинній редакції, якою визначено умови та порядок перерахунку пенсії за вислугу років працівникам прокуратури) на підставі рішення Конституційного Суду України №7-р(II)/2019 набрала чинності 13.12.2019 та підлягає застосуванню починаючи з цієї дати. Отже, після тривалої перерви (01.01.2015-12.12.2019) в Україні з'явилася/набрала чинності норма Закону, що визначає умови та порядок перерахунку пенсії за вислугу років, призначеної на підставі Закону України “Про прокуратуру”.

Вирішуючи питання щодо порядку перерахунку пенсії за вислугу років колишнього працівника прокуратури, суд враховує, що:

перерахунок пенсії проводиться за заявою особи, до якої додаються необхідні документи на підтвердження умов, що зумовлюють перерахунок пенсії;

відповідно до частини 20 статті 86 Закону № 1697-VII перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Частина 20 статті 86 Закону № 1697-VII, як вже зазначено вище, набрала чинності з 13.12.2019, а відтак суд дійшов висновку, що ефективним способом відновлення порушених прав позивача є зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії позивача з 13.12.2019. Поширення дванадцяти місячного періоду або будь-якого іншого періоду в цьому випадку є неможливим.

Щодо того, у якому відсотковому розмірі відносно заробітної плати підлягають перерахунку пенсії та чи підлягають зазначені пенсії перерахунку без обмеження їх граничного розміру.

Відповідно до постанови Залізничного районного суду м. Львова від 07.11.2016 року у справі №462/5434/16-а , зобов"язано Управління Пенсійного фонду України в Залізничному районі м. Львова обчислити та призначити ОСОБА_1 пенсію за вислугу років відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 №1789-ХІІ (в редакції Закону України від 05.10.1995 №358/95-ВР та Закону України від 12.07.2001 №2663-ІІІ) з 10.10.2016, виходячи із розрахунку 90% від суми місячного (чинного) заробітку, обчисленого за останні 60 календарних місяців роботи.

Суд зауважує, що відповідач у відповідь на заяву позивача відмовив йому у перерахунку пенсії з мотивів відсутності підвищення заробітної плати прокурорським працівникам з 13.12.2019. Відтак спору щодо відсоткового розміру заробітної плати для перерахунку пенсії і щодо обмеження пенсії максимальним розміром на час звернення позивача у цій справі до суду не існувало.

Щодо позовних вимог в частині зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії без обмеження її граничного розміру.

Відповідач ще не ухвалював рішення щодо перерахунку призначеної позивачу пенсії за вислугу років на виконання цього рішення суду, а тому відсутні підстави вважати, що права позивача у зазначеній частині при здійсненні такого перерахунку будуть порушені.

Оскільки судовому захисту підлягають порушені права чи інтереси особи, а не ті, що можливо/ймовірно будуть порушені у майбутньому, у задоволенні цих позовних вимог слід відмовити, як передчасних.

Враховуючи повноваження суду при вирішенні справи, які закріплені статтею 245 КАС України, в частині належного способу захисту порушеного права позивача, суд вважає за необхідне зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити з 13.12.2019 перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за вислугу років відповідно до статті 86 Закону України «Про прокуратуру» №1697-VII на підставі довідки прокуратури Львівської області від 15.03.2019 №18/613, з урахуванням раніше проведених виплат.

Згідно з нормами частинами першою та другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст.78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

За таких обставин суд прийшов до висновку, що зазначений позов підлягає задоволенню частково з підстав, які наведені вище.

Відповідно до ч.3 ст.139 КАС України, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

При поданні позовної заяви позивачем сплачено 840,80 грн. судового збору згідно квитанції №ПН1634087 від 17.08.2020.

Відтак, належить стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача 420,40 грн. сплаченого судового збору.

Керуючись статтями 9, 72-77, 90, 241-246, 262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд-

ВИРІШИВ:

1. Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії, - задовольнити частково.

2. Визнати протиправним та скасувати рішення №1302 від 11.03.2020 відділу з питань перерахунків пенсій №21 Управління застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про відмову в перерахунку пенсії за вислугу років ОСОБА_1 .

3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити з 13.12.2019 перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за вислугу років відповідно до статті 86 Закону України «Про прокуратуру» №1697-VII на підставі довідки прокуратури Львівської області від 15.03.2019 №18/613, з урахуванням раніше проведених виплат.

4. У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

5. Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 420,40 грн. сплаченого судового збору.

Згідно статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У відповідності до статей 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду першої інстанції можуть бути оскаржені в апеляційному порядку повністю або частково. Апеляційна скарга на рішення до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення (складання).

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повне найменування учасників процесу:

Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ).

Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10, ЄДРПОУ 13814885).

Повне судове рішення складено 18 лютого 2021 року.

Суддя Карп'як Оксана Орестівна