Рішення від 17.02.2021 по справі 340/5598/20

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 лютого 2021 року м. Кропивницький Справа № 340/5598/20

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Хилько Л.І., розглянув у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (далі - відповідач) про визнання протиправним дій та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до Кіровоградського окружного адміністративного суду з позовом та просить суд, з урахуванням уточнення адміністративного позову (а.с.59-66):

- визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у перерахунку та виплаті призначеної пенсії відповідно ст.ст.51, 63 Закону № 2262-ХІІ на підставі довідки Кіровоградського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 26.01.2021 р. № 357/1;

- зобов'язати відповідача здійснити з 01.04.2019 року перерахунок та виплату призначеної позивачу пенсії відповідно ст. ст. 51, 63 Закону № 2262-ХП на підставі довідки Кіровоградського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 26.01.2021 р. № 357/1 без обмеження пенсії максимальним розміром, та виходячи з відсоткового значення пенсії в 90 відсотків сум грошового забезпечення, та здійснити виплату пенсії в повному обсязі без урахування розстрочки, передбаченої пунктом 2 Постанови КМУ №103, з урахуванням виплачених сум;

- допустити до негайного виконання рішення суду в межах стягнення платежу за один місяць (за квітень 2019 р. з урахуванням виплачених сум).

В обґрунтування позовних вимог зазначив, що з 01.04.2019 року його пенсія має бути перерахована відповідачем на підставі вказаної довідки у зв'язку із втратою чинності окремими положеннями Постанов Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та від 13.02.2008 р. № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" щодо складових грошового забезпечення, які враховуються при перерахунку пенсії, призначеної відповідно Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" від 09.04.1992 р. № 2262-ХІІ.

При цьому, беручи до уваги те, що в попередньо наданій Кіровоградським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки на адресу відповідача довідці від 30.10.2020 р. №3857/1, яка зазначена в позові, був помилково визначений розмір премії та надбавки за особливості проходження служби, - без врахування того, що позивач на день звільнення зі Збройних Сил України виконував льотну роботу, відповідний перерахунок пенсії повинен бути проведений на підставі довідки від 26.01.2021 р. № 357/1.

Однак, відповідачем відмовлено у такому перерахунку.

Представник відповідача подав відзив на позовну заяву, в якому просив у задоволенні позовних вимог відмовити з огляду на те, що з 05.03.2019 не відбувалася зміна складових грошового забезпечення, які мають бути включені для обрахування пенсії позивача. Також, наполягає на пропущенні позивачем строку звернення до адміністративного суду та застосуванні відповідних правових наслідків - залишенню позову без розгляду. Крім того, звернув увагу й на те, що максимальний розмір пенсії не може бути вище десяти прожиткових мінімумів, установлений для осіб, які втратили працездатність. В той же час, на його думку, змінюючи вимогу щодо зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії з 01.04.2019 на підставі довідки від 26.01.2021 №357/1 позивачем змінено й підставу та предмет позову.

Відтак, позивачем фактично оформлено новий позов, який повинен бути розглянутий в іншому провадженні (а.с.27-34, 73).

Дослідивши подані сторонами документи, суд зазначає таке.

З матеріалів пенсійної справи встановлено, що позивач перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Кіровоградській області та отримує пенсію по лінії Міністерства оборони України за вислугою років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

08.03.2018 р. Кіровоградським обласним військовим комісаріатом складено довідку № ФГ38185 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій з 01 березня 2018 року згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 р. №103, відповідно до якої розмір грошового забезпечення позивача становить 9195,00 грн., в тому числі: посадовий оклад - 4790,00 грн., оклад за військовим званням (майор) - 1340,00 грн., надбавка за вислугу років (50%) - 3065,00 грн. (а.с.44-зв.).

На підставі зазначеної довідки відповідачем проведено перерахунок пенсії позивача.

На виконання рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 29.09.2020 року у справі № 340/3248/20 Кіровоградським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки видано позивачу довідку від 30.10.2020 №3857/1 про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 р., згідно до якої розмір грошового забезпечення позивача становить 17423,05 грн., в тому числі: посадовий оклад - 4790,00 грн., оклад за військовим званням (майор) - 1340,00 грн., надбавка за вислугу років (50%) - 3065,00 грн.; надбавка за особливості проходження служби (65% від ПО, окладу за військовим званням, надбавки за вислугу років) - 5976,75 грн., надбавка за кваліфікацію І клас (7% від ПО) - 335,30 грн.; премія (40% ПО) - 1916,00 грн. (а.с.50-зв.1).

Зазначену довідку направлено відповідачу листом від 30.10.2020 р. №3857 (а.с.50).

17.11.2020 р. позивач звернувся до відповідача щодо проведення перерахунку його пенсії відповідно до вищевказаної оновленої довідки (а.с.11).

Листом від 24.11.2020 р. №1100-0307-8/37768 відповідач повідомив, що Управління не має правових підстав для здійснення відповідного перерахунку, так як після визнання протиправними та скасування пунктів 1,2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103, інших рішень Уряду України про умови та порядок проведення перерахунку пенсій не приймалось (а.с.12).

Не погоджуючись з такими діями позивач звернувся до суду з даним позовом.

Судом встановлено, що вже після відкриття провадження у даній справі, Кіровоградським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки на виконання рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 29.09.2020 року у справі № 340/3248/20 видано позивачу довідку від 26.01.2021 №357/1 про розмір його грошового забезпечення станом на 05.03.2019 р., згідно до якої розмір грошового забезпечення позивача становить 24952,30 грн., в тому числі: посадовий оклад - 4790,00 грн., оклад за військовим званням (майор) - 1340,00 грн., надбавка за вислугу років (50%) - 3065,00 грн.; надбавка за особливості проходження служби (100% від ПО, окладу за військовим званням, надбавки за вислугу років) - 9195,00 грн., надбавка за кваліфікацію І клас (7% від ПО) - 335,30 грн.; премія (130% ПО) - 6227,00 грн. (а.с.75).

Зазначену довідку направлено відповідачу листом від 26.01.2021 р. №357. Додатково зазначено про те, що довідку від 30.10.2020 №3857/1 вважати недійсною (а.с.74).

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з такого.

Частина друга статті 19 Конституції України зобов'язує органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 р. №2262-ХІІ (далі - Закон №2262-ХІІ) визначені умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.

Відповідно до ч.ч.1, 3 ст.11 Закону №2262-ХІІ законодавство про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, базується на Конституції України і складається з цього Закону, Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та інших нормативно-правових актів України, прийнятих відповідно до цих законів.

Зміна умов і норм пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону та Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Статтею 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20.12.1991 №2011-XII (далі - Закон №2011-ХІІ) визначено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

Згідно із ч.2 ст.9 Закону 2011-ХІІ до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Частиною 3 ст.9 Закону № 2011-ХІІ передбачено, що грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.

Відповідно до ч.ч.3, 18 ст.43 Закону №2262-ХІІ пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

У разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.

Статтею 51 Закону №2262-ХІІ визначено, що при настанні обставин, які тягнуть за собою зміну розміру пенсій, призначених військовослужбовцям строкової служби та їх сім'ям, перерахунок цих пенсій провадиться відповідно до строків, встановлених частиною четвертою статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Відповідно до частин 1, 2 статті 63 Закону №2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

З огляду на ч.4 ст.63 Закону №2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Таким чином, підвищення грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом №2262-ХІІ є підставою для перерахунку пенсії. Водночас, слід враховувати, що підставою для перерахунку пенсії є як зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення, так і введення для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) і премій у розмірах, встановлених законодавством. При цьому умови, порядок та розміри перерахунку пенсій передбачаються Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 30.08.2017 №704 (далі - Постанова №704) затверджено схему тарифних розрядів за основними типовими посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил.

Пунктом 2 постанови №704 установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Відповідно до ч.4 ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" Кабінетом Міністрів України прийнято постанову "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" від 21.02.2018 р. №103 (далі - Постанова №103).

Пунктом 1 Постанови №103 постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".

З огляду на зміст п.7 Постанови №103 постановлено після набрання чинності цією постановою забезпечити оформлення та подання до органів Пенсійного фонду України довідок про розміри грошового забезпечення, визначені в пункті 1 цієї постанови, відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. №45.

Відповідно до п.п.2, 3 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 р. №45 (далі за текстом - Постанова №45), Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін'юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС (далі - державні органи).

Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Отже, з набранням чинності 01.03.2018 Постановою №704 у позивача виникло право на перерахунок пенсії.

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 р. у справі №826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 р., визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та зміни до пункту 5 і додатка 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Отже, з 05.03.2019 р. - з дня набрання чинності судовим рішенням у справі №826/3858/18, виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, тому саме з цієї дати позивач має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою №704 відповідно до вимог ст.ст. 43 і 63 Закону №2262-ХІІ та ст.9 Закону №2011-ХІІ.

До того ж, суд звертає увагу на те, що Верховний Суд у постанові від 12.11.2019, ухваленій у справі №826/3858/18, вказав на відсутність у Кабінету Міністрів України права здійснювати розстрочку виплати перерахованої пенсії, оскільки системний аналіз ст.ст.51, 52, 55, 63 Закону №2262-ХІІ свідчить про те, що наявність у Кабінету Міністрів України права встановлювати порядок перерахунку пенсії не є тотожним та не визначає право встановлювати відстрочку або розстрочку виплати пенсії, тобто змінювати часові межі виплати.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Великої Палати Верховного Суду від 24.06.2020 у зразковій справі №160/8324/19.

Разом із цим, до моменту отримання належної довідки від відповідача у пенсійного органу не виникало обов'язку з перерахунку пенсії позивача.

Водночас, відповідно до п.4 Порядку №45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону.

При цьому перерахунок може бути здійснено після надходження до органу Пенсійного фонду довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій військовослужбовців. Подання такої довідки до територіального органу Пенсійного фонду України безпосередньо пенсіонером, а не надходження її від уповноваженого структурного підрозділу, не звільняє відповідача від обов'язку щодо проведення перерахунку на підставі відповідної довідки.

До того ж, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком №45, повідомляють відповідний орган Пенсійного фонду України.

Аналогічний правовий висновок міститься у постанові Верховного Суду від 10.10.2019 у справі № 553/3619/16-а.

З огляду на викладене, суд вважає, що позивач правомірно звернувся до органу Пенсійного фонду України із заявою про перерахунок раніше призначеної пенсії на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення та мав законні очікування на перерахунок такої з 01.04.2019 року (першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії).

Проте, відповідачем не здійснено відповідного перерахунок на підставі оновленої довідки.

Посилання представника відповідача на втрату чинності пунктів 1 і 2 Постанови №103 суд вважає необґрунтованими, оскільки визнання протиправними та нечинними вказаних норм не позбавляє позивача права на перерахунок пенсії у зв'язку із зміною (підвищенням) розміру грошового забезпечення відповідної категорії військовослужбовців на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення. Також, безпідставним є твердження про неприйняття нормативно-правових актів щодо визначення умов, порядку та розмірів, за якими має проводитися перерахунок пенсій, призначених згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", після набрання законної сили рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва у справі №826/3858/18, так як такий механізм встановлений Порядком №45.

На підставі викладеного суд дійшов висновку, що у спірних правовідносинах відповідач допустив протиправну бездіяльність, оскільки всупереч статтям 51, 63 Закону №2262-XII на підставі оновленої довідки Кіровоградського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про розмір грошового забезпечення за нормами, чинними станом на 05.03.2019 року, не здійснив перерахунок пенсії позивача, внаслідок чого порушено право позивача на отримання пенсії у розмірі, установленому законом.

Крім того, відповідач заперечує саме право позивача на перерахунок пенсії з 01.04.2019 р., а не щодо довідки про розмір грошового забезпечення, на підставі якої такий перерахунок слід здійснити.

Відтак, позов в цій частині слід задовольнити, визнавши протиправною бездіяльність відповідача та зобов'язавши його здійснити перерахунок пенсії позивача з 01.04.2019. При цьому, враховуючи визнання Кіровоградським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки довідки про розмір грошового забезпечення від 30.10.2020 №3857/1 недійсною, зазначений перерахунок слід здійснити на підставі довідки від 26.01.2021 № 357/1, оскільки задоволення позову саме в цій частині є дотриманням судом гарантій на те, що спір між сторонами буде остаточно вирішений по суті.

При цьому, на переконання суду, відсутні підстави для дублювання обов'язку відповідача здійснити такий перерахунок та виплату пенсії без обмеження її максимальним розміром, та виходячи з відсоткового значення пенсії в 90 відсотків сум грошового забезпечення, та здійснити виплату пенсії в повному обсязі без урахування розстрочки, передбаченої пунктом 2 Постанови КМУ №103, з урахуванням виплачених сум, оскільки, по-перше, такий обов'язок покладено на відповідача рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 25.03.2020 р. у справі № 340/647/20, від 07.08.2020 р. у справі № 340/2487/20, а по-друге, спір у цій справі виник в частині не здійснення перерахунку пенсії на підставі оновленої довідки.

Доводи ж відповідача щодо пропущення позивачем строку звернення до суду суд відхиляє, оскільки згідно з ч.3 ст.51, ч.2 ст.55 Закону №2262-XII перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком, а нараховані суми пенсії, не отримані пенсіонером з вини органу Пенсійного фонду України, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.

Що ж стосується вимоги позивача про звернення рішення до негайного виконання, то суд не вбачає підстав для її задоволення, оскільки за нормами п.1 ч.1 ст. 371 КАС України негайно виконуються рішення суду про присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних фондів - у межах суми стягнення за один місяць.

Враховуючи, що предметом спору у справі є визнання протиправними дій відповідача і зобов'язання його вчинити певні дії, а за рішенням суду не вирішується питання про стягнення конкретно визначеного розміру суми пенсії, така вимога позивача не підлягає задоволенню за безпідставністю.

Підсумовуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позову частково.

Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.

Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору в силу п. 13 ч. 1 ст. 5 Закону України "Про судовий збір" як учасник бойових дій, що підтверджується відповідним посвідченням серії НОМЕР_1 (а.с.21), підстави для розподілу судових витрат у відповідності до ст. 139 КАС України відсутні.

Керуючись статтями 139, 143, 242-246, 255, 260-263, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов - задовольнити частково.

Визнати бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області щодо непроведення перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2019 року - протиправною.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області провести з 01.04.2019 року перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії на підставі довідки Кіровоградського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки № 357/1 від 26.01.2021 року, з урахуванням раніше виплачених сум.

В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили в порядку, встановленому ст.255 КАС України та може бути оскаржено до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення за правилами, встановленими ст.ст.293, 295-297 КАС України.

Відповідно до підпункту 15.5 п.15 Розділ VII Перехідні положення КАС України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Суддя Кіровоградського

окружного адміністративного суду Л.І. Хилько