про повернення позовної заяви
18 лютого 2021 року м. Київ № 320/1316/21
Суддя Київського окружного адміністративного суду Колеснікова І.С., розглянувши матеріали адміністративної справи
за позовом ОСОБА_1
до Управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради Київської
області
про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії
До Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 із позовом до Управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради Київської області про визнання протиправними дій Управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради Київської області щодо відмови в перерахунку одноразової виплати до 5 травня за період з 2018 року 2020 рік (включно) та зобов'язання Управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради Київської області здійснити перерахунок одноразової виплати до 5 травня з рахуванням норм Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» в редакції Закону від 25.12.1998 №367-XIV.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 08.02.2021 вказану позовну заяву залишено без руху та встановлено позивачу десятиденний строк з дня отримання копії ухвали для усунення недоліків позовної заяви шляхом надання суду заяви про поновлення строку звернення до адміністративного суду з наведенням поважних підстав для поновлення строку звернення до суду та наданням відповідних доказів, або письмових пояснень щодо звернення до адміністративного суду у встановлений Кодексом адміністративного судочинства України строк.
На виконання вимог ухвали про залишення позовної заяви без руху від позивача до суду надійшла заява, в якій позивач просить суд врахувати факт його перебування в районі проведення операції об'єднаних сил на території Донецької та Луганської областей у період з 03.05.2020 по 13.08.2020, що унеможливлювало вчасне звернення позивача до компетентних органів за захистом порушених прав та інтересів. Крім того, щодо невчасного звернення до компетентних органів позивач просить врахувати заходи карантинних обмежень, встановлених у державі з березня 2020 року.
Розглянувши вказану заяву позивача, суд зазначає таке.
Відповідно до статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України, позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами (частина перша).
Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів (абзац перший частини другої).
Для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів (частина третя).
Якщо законом передбачена можливість досудового порядку вирішення спору і позивач скористався цим порядком, або законом визначена обов'язковість досудового порядку вирішення спору, то для звернення до адміністративного суду встановлюється тримісячний строк, який обчислюється з дня вручення позивачу рішення за результатами розгляду його скарги на рішення, дії або бездіяльність суб'єкта владних повноважень (абзац перший частини четвертої).
З аналізу наведених положень Кодексу адміністративного судочинства України слідує, що початок відліку встановленого законодавством строку звернення до суду пов'язується з моментом, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. При цьому причини неможливості звернення позивача у встановлений строк з позовом до суду мають бути обумовлені об'єктивними, незалежними від волі позивача факторами, які, всупереч волі позивача, не давали йому можливості своєчасно подати позов до суду.
В ухвалі про залишення позовної заяви без руху суд дійшов висновку про те, що позивач повинен був дізнатись про порушене право щодо невиплати йому передбаченої статтею 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» грошової допомоги як учаснику бойових дій у травні 2018 року та в подальшому у травні кожного року, у якому позивачу не було виплачено зазначену грошову допомогу.
Водночас, до суду з даним позовом позивач звернувся 03.02.2021, про що свідчить дата поштового штемпеля на конверті, в якому надійшла позовна заява.
Відтак, суд дійшов висновку про пропуск позивачем шестимісячного строку звернення до суду з позовом про визнання протиправними дій Управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради Київської області щодо відмови у перерахунку позивачу одноразової грошової допомоги до 5 травня за період з 2018 року 2020 рік (включно) та зобов'язання відповідача здійснити перерахунок такої виплати за вказаний період.
Суд погоджується з доводами позивача про поважність причин пропуску строку звернення до суду з позовом про протиправність дій відповідача щодо відмови у перерахунку йому одноразової виплати до 5 травня за 2020 рік, з огляду на перебування позивача з 03.05.2020 по 13.08.2020 в районі проведення операції об'єднаних сил.
Втім, у заяві про поновлення строку звернення до суду позивачем не наведено об'єктивних, незалежних від волі позивача причин, які б слугували перешкодою для звернення позивача до суду з позовом про протиправність дій відповідача щодо відмови у перерахунку позивачу одноразової виплати до 5 травня за 2018-2019 роки.
Суд зауважує, що встановлення процесуальних строків законом передбачено з метою дисциплінування учасників адміністративного судочинства. Інститут строків в адміністративному процесі сприяє досягненню юридичної визначеності у публічно-правових відносинах, а також стимулює учасників адміністративного процесу добросовісно ставитися до виконання своїх обов'язків. Ці строки обмежують час, протягом якого такі правовідносини можуть вважатися спірними; після їх завершення, якщо ніхто не звернувся до суду за вирішенням спору, відносини стають стабільними.
У справі Європейського суду з прав людини «Стаббігс та інші проти Великобританії» визначено, що право на звернення до суду не є абсолютним і може бути обмеженим, в тому числі і встановленням строків на звернення до суду за захистом порушених прав.
У рішенні «Міраґаль Есколано та інші проти Іспанії» від 25.01.2000 Європейський суд зазначив про те, що строки позовної давності, яких заявники мають дотримуватися при поданні скарг, спрямовані на те, щоб забезпечити належне здійснення правосуддя і дотримання принципів правової певності. Сторонам у провадженні слід очікувати, що ці норми будуть застосовними.
Європейський суд з прав людини у своїх рішеннях зазначає про те, що процесуальні строки (строки позовної давності) є обов'язковими для дотримання. Правила регулювання строків для подання скарги, безумовно, мають на меті забезпечення належного відправлення правосуддя і дотримання принципу юридичної визначеності. Зацікавлені особи повинні розраховувати на те, що ці правила будуть застосовані (рішення Європейського суду у справі «Перез де Рада Каванілес проти Іспанії» від 28.10.1998, заява № 28090/95, пункт 45). Реалізуючи пункт 1 статті 6 Конвенції, кожна держава-учасниця цієї Конвенції вправі встановлювати правила судової процедури, в тому числі й процесуальні заборони і обмеження, зміст яких - не допустити судовий процес у безладний рух.
Відтак, подання позовної заяви, за відсутності належного обґрунтування причин такого тривалого зволікання, матиме наслідком порушення принципу правової визначеності, що є недопустимим в силу позиції Європейського Суду з прав людини у даному питанні.
Статтею 123 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку (частина перша).
Якщо заяву не буде подано особою в зазначений строк або вказані нею підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду будуть визнані неповажними, суд повертає позовну заяву (частина друга).
Отже, суд дійшов висновку про пропущення позивачем шестимісячного строку звернення до адміністративного суду з позовом в частині визнання протиправними дій відповідача щодо відмови у перерахунку позивачу одноразової виплати до 5 травня за 2018-2019 роки та зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату позивачу грошової допомоги за вказаний період без поважних причин, а також про необґрунтованість позивачем поважності підстав пропуску строку звернення до суду в цій частині, наведених у заяві позивача про поновлення пропущеного строку звернення до суду.
Відповідно до пункту 9 частини четвертої статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України, позовна заява повертається позивачеві у випадках, передбачених частиною другою статті 123 цього Кодексу.
Зважаючи на необґрунтованість позивачем поважності підстав пропуску строку звернення до суду з позовом, який залишено без руху, враховуючи те, що Кодексом адміністративного судочинства України не передбачено можливості повернення позову в частині, суд дійшов висновку про повернення позовної заяви ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради Київської області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії.
Керуючись статтями 122, 123, 169, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
1. Позовну заяву ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради Київської області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, - повернути позивачу.
2. Копію ухвали про повернення позовної заяви разом із позовною заявою та доданими до неї матеріалами надіслати позивачу.
3. Роз'яснити позивачу, що повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня проголошення (підписання) ухвали.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.
Згідно пункту 3 розділу VI «Прикінцеві положення» Кодексу адміністративного судочинства України, суд за заявою учасників справи та осіб, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, інтереси та (або) обов'язки (у разі наявності у них права на вчинення відповідних процесуальних дій, передбачених цим Кодексом), поновлює процесуальні строки, встановлені нормами цього Кодексу, якщо визнає причини їх пропуску поважними і такими, що зумовлені обмеженнями, провадженими у зв'язку з карантином. Суд може поновити відповідний строк як до, так і після його закінчення. Суд за заявою особи продовжує процесуальний строк, встановлений судом, якщо неможливість вчинення відповідної процесуальної дії у визначений строк зумовлена обмеженнями, впровадженими у зв'язку з карантином.
Суддя Колеснікова І.С.