18 лютого 2021 року Справа № 185/4857/20
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Верба І.О., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін у місті Дніпрі адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Межиріцької сільської ради про зобов'язання вчинити певні дії, -
встановив:
І. ПРОЦЕДУРА
1. 20.07.2020 до Павлоградського міськрайонного суду Дніпропетровської області надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Межиріцької сільської об'єднаної територіальної громади про:
- визнання бездіяльності Межиріцької сільської об'єднаної територіальної громади з розгляду питання № 185 порядку денного про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду для городництва в межах села Межиріч Павлоградського району Дніпропетровської області від 25.02.2020 незаконною;
- зобов'язання Межиріцької сільської об'єднаної територіальної громади видати дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду для городництва в межах Межиріч Павлоградського району Дніпропетровської області ОСОБА_1 площею 10 гектарів;
- заборону Межиріцькій сільській об'єднаній територіальній громаді та органам Держгеокадастру реєстрації та узгодження передачі спірної земельної ділянки третім особам відповідно до графічних матеріалів.
2. Ухвалою Павлоградського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 28.07.2020 справу № 185/4857/20 (провадження № 2-а/185/72/20) за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Межиріцької сільської об'єднаної територіальної громади про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії передано до Дніпропетровського окружного адміністративного суду за предметною підсудністю відповідно до положень статей 20, 29 КАС України.
3. Справа № 185/4857/20 (провадження № 2-а/185/72/20) надійшла до Дніпропетровського окружного адміністративного суду 26.08.2020 та за результатами автоматизованого розподілу передана на розгляд судді Верба І.О.
4. Ухвалою суду від 01.09.2020 позовну заяву залишено без руху із наданням строку для усунення недоліків шляхом надання належним чином оформленого адміністративного позову з урахуванням вимог статті 160 КАС України, а саме:
- із визначенням належного відповідача у справі та зазначенням усіх необхідних відомостей, які визначені у пункті другому частини п'ятої статті 160 КАС України.
- надання копій виправленого позову відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
5. Ухвалою суду від 02.09.2020 заяву позивача про забезпечення позову в адміністративній справі № 185/4857/20 повернуто заявнику без розгляду.
6. 29.09.2020 засобами поштового зв'язку від позивача на виконання ухвали суду від 01.09.2020 надійшов належним чином оформлений адміністративний позов, у якому відповідачем визначено Межиріцьку сільську раду (код ЄДРПОУ 04338948; пров. Виконкомівський, буд. 1, с. Межиріч, Павлоградський район, 51473), та заявлено наступний зміст позовних вимог:
- зобов'язати Межиріцьку сільську раду видати дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду для городництва в межах села Межиріч ОСОБА_1 площею 10 га.
7. Ухвалою суду від 05.10.2020 прийнято позов до розгляду, відкрито провадження у справі, призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін, встановлено учасникам справи строки для надання заяв по суті спору, витребувано від Межиріцької сільської ради копії усіх матеріалів поданих позивачем для надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду, копії усіх документів, складених/прийнятих за наслідками розгляду поданих позивачем матеріалів.
8. 24.12.2020 засобами електронного зв'язку, 29.12.2020 поштовим зв'язком від відповідача надійшов відзив на позов.
ІІ. ДОВОДИ ПОЗИВАЧА
9. Позивач вважає протиправним неприйняття рішення про видачу дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду для городництва в межах села Межиріч площею 10 га, оскільки у місячний строк, всупереч частині третьої статті 123 ЗК України, рішення з поставленого питання не сесії прийнято не було, питання про затвердження проекту землеустрою не набрало необхідної кількості голосів.
10. Із посиланням на правові висновки Верховного Суду, висловлені у постановах від 17.12.2018 у справі № 509/4156/15-а, від 02.07.2020 у справі № 825/2228/18, позивач просив позов задовольнити.
ІІІ. ДОВОДИ ВІДПОВІДАЧА
11. Відповідач проти позову заперечив, зазначивши, що 25.02.2020 за результатами поіменного голосування рішення про надання позивачу дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду для городництва в межах села Межиріч не прийнято, оскільки не набрало достатньої кількості голосів.
12. Крім того, 06.02.2020 постійною комісією сільської ради розглянуто заяви від працівників соціальної сфери (вчителів) про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею до 2 га.
13. Заслухавши 25.02.2020 голову постійної комісії ОСОБА_2 , який наголосив про необхідність забезпечення працівників соціальної сфери земельними ділянками для ведення особистого селянського господарства та можливість виконання за рахунок земель комунальної власності в межах с. Межиріч, вирішено надати дозвіл працівникам соціальної сфери на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність за рахунок земель комунальної власності в с. Межиріч Павлоградського району Дніпропетровської області (рішення № 1355, № 1356, № 1357, № 1258, № 1359, № 1360, № 1361, № 1362, № 1363).
ІV. ОБСТАВИНИ СПРАВИ
14. 24.12.2019 ОСОБА_1 подала сільському голові Межиріцької ОТГ заяву про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та передачі її в оренду для городництва площею 10 га, яка розташована в межах населеного пункту села Межиріч на території Межиріцької сільської ради Дніпропетровської області Павлоградського району, додавши до заяви копію паспорту, реєстраційного номеру облікової картки платника податків, графічні матеріали місця розташування земельної ділянки.
15. Заява зареєстрована виконавчим комітетом Межиріцької сільської ради 24.12.2019 за вх. № 1363.
16. Протоколом № 2/2020 засідання постійної комісії при Межиріцькій сільській раді з питань земельних відносин, природокористування, планування територій, будівництва, архітектури, охорони пам'яток історичного середовища та благоустрою від 06.02.2020, за результатами розгляду проектів рішень Межиріцької сільської ради, підготовлених відділом земельних відносин, благоустрою та охорони навколишнього середовища виконавчого комітету Межиріцької сільської ради, згідно клопотання (№ 3) про надання дозволу ОСОБА_1 на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду для городництва в межах с. Межиріч на території Межиріцької сільської об'єднаної територіальної громади, в особі Межиріцької сільської ради:
- висновки комісії: проект рішення сесії відповідає вимогам діючого законодавства;
- рекомендації комісії: винести рішення на сесію, надати дозвіл;
- голосували ОСОБА_2 - за, ОСОБА_3 - за, ОСОБА_4 - за.
17. Присутні на засіданні 06.02.2019 члени комісії: ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 ОСОБА_5 . Член комісії ОСОБА_5 була присутня лише при голосуванні з питань № 25-38, відсутні члени комісії: ОСОБА_6
18. 17.02.2020 між ОСОБА_1 (замовник) та ФОП ОСОБА_7 (виконавець) укладено договір про надання послуг № П-79, відповідно до умов якого виконавець прийнято виконання наступних видів робіт: геодезична зйомка земельної ділянки, яка розташована на землях Межиріцької сільської ради, Павлоградській район Дніпропетровської області.
19. Для розгляду на пленарному засідання підготовлено проект рішення сільської ради про надання дозволу позивачу згідно поданої заяви від 24.12.2019 № 1369.
20. Згідно із витягом з протоколу пленарного засідання Межиріцької сільської ради від 25.02.2020, по 158 питанню слухали питання про надання про надання дозволу ОСОБА_1 на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду для городництва в межах с. Межиріч:
- питання № 185 порядку денного пленарного засідання про надання про надання дозволу ОСОБА_1 на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду для городництва в межах с. Межиріч не прийнято в зв'язку з тим, що не набрало відповідної кількості голосів;
- результати голосування» за - 0, проти - 19, утримались - 1, не голосували - 0.
21. Листом виконавчого комітету Межиріцької сільської ради від 11.03.2020 № 52 позивача повідомлено про неприйняття на пленарному засіданні 25.02.2020 рішення в зв'язку з тим, що не набрано відповідної кількості голосів, із доданням витягу з протоколу.
22. 10.12.2020 сільському голові Межиріцької сільської ради надійшли заяви про надання дозволів на розробку проектів землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею до 2 га в межах населеного пункту с. Межиріч:
- ОСОБА_8 , заява вх. № 1308;
- ОСОБА_9 , заява вх. № 1312;
- ОСОБА_10 , заява вх. № 1318;
- ОСОБА_11 , заява вх. № 1319;
- ОСОБА_12 , заява вх. № 1320;
- ОСОБА_13 , заява вх. № 1321;
- ОСОБА_14 , заява вх. № 1322;
- ОСОБА_15 , заява вх. № 1037;
- ОСОБА_16 , заява вх. № 1346.
23. Межиріцькою сільською радою 25.02.2020 прийняті рішення про надання фізичним особам дозволів на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність орієнтовною площею 2,00 га для ведення особистого селянського господарства в с. Межиріч № 1355-21/VII, № 1356-21/VII, № 1357-21/VII, № 1258-21/VII, № 1359-21/VII, № 1360-21/VII, № 1361-21/VII, № 1362-21/VII, № 1363-21/VII).
V. ПРАВОВЕ РЕГУЛЮВАННЯ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН
24. Відповідно до статті 14 Конституції України земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави.
25. Частиною першою статті 10 Закону України «Про місцеве самоврядування» від 21.05.1197 № 280/97-ВР (далі - Закон № 280/97-ВР) встановлено, що сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
26. Виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються відповідно до закону питань регулювання земельних відносин (пункт 34 частини першої статті 26 Закону № 280/97-ВР).
27. Повноваження сільських, селищних, міських рад та їх виконавчих органів у галузі земельних відносин визначені у статті 12 ЗК України.
28. Так, до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить: а) розпорядження землями територіальних громад; б) передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу; в) надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу; г) вилучення земельних ділянок із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу; ґ) викуп земельних ділянок для суспільних потреб відповідних територіальних громад сіл, селищ, міст; д) організація землеустрою; е) координація діяльності місцевих органів земельних ресурсів; є) здійснення контролю за використанням та охороною земель комунальної власності, додержанням земельного та екологічного законодавства; ж) обмеження, тимчасова заборона (зупинення) використання земель громадянами і юридичними особами у разі порушення ними вимог земельного законодавства; з) підготовка висновків щодо вилучення (викупу) та надання земельних ділянок відповідно до цього Кодексу; и) встановлення та зміна меж районів у містах з районним поділом; і) інформування населення щодо вилучення (викупу), надання земельних ділянок; ї) внесення пропозицій до районної ради щодо встановлення і зміни меж сіл, селищ, міст; й) вирішення земельних спорів; к) вирішення інших питань у галузі земельних відносин відповідно до закону.
29. Право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності (частина перша статті 93 ЗК України).
30. Відповідно до частини першої статті 116 ЗК України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.
31. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування (частина друга статті 116 ЗК України).
32. Відповідно до частини першої статті 122 ЗК України сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності
33. Центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб (частина четверта статті 122 ЗК України).
34. Порядок надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування врегульований статтею 123 ЗК України.
35. Надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування.
36. Рішення зазначених органів приймається на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у разі: надання земельної ділянки із зміною її цільового призначення; формування нової земельної ділянки (крім поділу та об'єднання).
37. Надання у користування земельної ділянки, зареєстрованої в Державному земельному кадастрі відповідно до Закону України "Про Державний земельний кадастр", право власності на яку зареєстровано у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, без зміни її меж та цільового призначення здійснюється без складення документації із землеустрою.
38. Надання у користування земельної ділянки в інших випадках здійснюється на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості). У такому разі розроблення такої документації здійснюється на підставі дозволу, наданого Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування, відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, крім випадків, коли особа, зацікавлена в одержанні земельної ділянки у користування, набуває право замовити розроблення такої документації без надання такого дозволу.
39. Відповідно до частини другої статті 123 ЗК України, особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, передають у власність або користування такі земельні ділянки.
40. У клопотанні зазначаються орієнтовний розмір земельної ділянки та її цільове призначення. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування та розмір земельної ділянки, письмова згода землекористувача, засвідчена нотаріально (у разі вилучення земельної ділянки). Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у користування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.
41. Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування земельної ділянки вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, а також генеральних планів населених пунктів, іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування території населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку (абзац перший частини третьої статті 123 ЗК України).
42. У разі якщо у місячний строк з дня реєстрації клопотання Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у користування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, не надав дозволу на розроблення документації із землеустрою або мотивовану відмову у його наданні, то особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності, у місячний строк з дня закінчення зазначеного строку має право замовити розроблення документації із землеустрою без надання такого дозволу, про що письмово повідомляє Верховну Раду Автономної Республіки Крим, Раду міністрів Автономної Республіки Крим, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування. До письмового повідомлення додається договір на виконання робіт із землеустрою щодо відведення земельної ділянки (абзац третій частини третьої статті 123 ЗК України).
43. Згідно із частиною шістнадцятою статті 123 ЗК України відмова органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у наданні земельної ділянки у користування або залишення клопотання без розгляду можуть бути оскаржені до суду.
44. Порядок передачі земельних ділянок в оренду врегульований статтею 124 ЗК України.
45. Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки.
46. Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків, встановлених частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу.
47. Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, громадянам, юридичним особам, визначеним частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу, здійснюється в порядку, встановленому статтею 123 цього Кодексу.
норми міжнародного права
48. Відповідно до статті 3 Європейської хартії місцевого самоврядування від 15.10.1995, ратифікованої Законом України № 452/97-ВР від 15.07.1997 (далі - Хартія) місцеве самоврядування означає право і спроможність органів місцевого самоврядування в межах закону здійснювати регулювання та управління суттєвою часткою публічних справ, під власну відповідальність, в інтересах місцевого населення.
49. Будь-який адміністративний нагляд за органами місцевого самоврядування може здійснюватися тільки згідно з процедурами та у випадках, передбачених конституцією або законом (частина перша статті 8 Хартії).
50. Будь-який адміністративний нагляд за діяльністю органів місцевого самоврядування, як правило, має на меті тільки забезпечення дотримання закону та конституційних принципів. Однак вищі інстанції можуть здійснювати адміністративний нагляд за належністю виконання завдань, доручених органам місцевого самоврядування (частина друга статті 8 Хартії).
51. Адміністративний нагляд за органами місцевого самоврядування здійснюється таким чином, щоб забезпечити домірність заходів контролюючого органу важливості інтересів, які він має намір охороняти (частина третя статті 8 Хартії).
52. Органи місцевого самоврядування мають право використовувати засоби правового захисту для забезпечення вільного здійснення своїх повноважень і поважання принципів місцевого самоврядування, які утілені в конституції чи національному законодавстві (стаття 11 Хартії).
VІ. ОЦІНКА СУДУ
53. Відповідно до статті 14 Конституції України, приписам якої кореспондує стаття 1 ЗК України, земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.
54. Вирішуючи заявлений спір по суті, суд виходить із того, що набуття права користування землею здійснюється виключно відповідно до закону і делегування цих повноважень не допускається, оскільки вони прямо закріплені законами України за відповідними органами місцевого самоврядування і належать до їх виключної компетенції, вирішуються, зокрема, на пленарних засіданнях ради з обов'язковим прийняттям з цього питання відповідного рішення, яке може бути оскаржене у судовому порядку.
55. Процедура розгляду заяви (клопотання) особи, зацікавленої у отриманні земельної ділянки у користування, зокрема, строк, відведений на прийняття рішення уповноваженим органом, а також підстави для відмови у задоволенні такого клопотання, чітко регламентовані законодавством.
56. Особа, яка звертається до сільської ради із відповідним клопотанням, має легітимні очікування, що це питання буде вирішено належним чином, у строк та за процедурою, встановленою законом, зокрема, із прийняттям цією радою відповідного обґрунтованого рішення надання дозволу на розроблення проекту землеустрою або про відмову у наданні такого дозволу.
57. З матеріалів справи судом встановлено, що 24.12.2019 ОСОБА_1 подала заяву про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та передачі її в оренду для городництва площею 10 га, яка розташована в межах населеного пункту села Межиріч на території Межиріцької сільської ради.
58. Відповідач підтвердив, що рішення за результатами розгляду заяви не прийнято, в обґрунтування підстав його неприйняття посилався на відсутність голосів, необхідних для прийняття рішення, та прийняття рішень про надання дозволів на розробку проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність іншим особам.
59. Відповідно до частини третьої статті 123 ЗК України орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні.
60. Вказаною нормою не передбачена можливість неприйняття рішення за наявності поданої заяви (клопотання) про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.
61. Таким чином, заява про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки не є розглянутою у встановлений законом строк, рішення за результатами її розгляду також не прийнято.
62. Із врахуванням приписів частини другої статті 19 Конституції України якою встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, суд зазначає, що відповідач не прийняв рішення у порядку встановленому законом, чим допустив протиправну бездіяльність.
63. У рішенні від 20.10.2011 року «Рисовський проти України» ЄСПЛ підкреслив особливу важливість принципу «належного урядування». Він передбачає, що у разі, коли йдеться про питання загального інтересу, зокрема, якщо справа впливає на такі основоположні права людини, як майнові права, державні органи повинні діяти вчасно та в належний і якомога послідовніший спосіб. Зокрема, на державні органи покладено обов'язок запровадити внутрішні процедури, які посилять прозорість і ясність їхніх дій, мінімізують ризик помилок і сприятимуть юридичній визначеності у цивільних правовідносинах, які зачіпають майнові інтереси. Згідно з пунктом 71 вказаного рішення державні органи, які не впроваджують або не дотримуються своїх власних процедур, не повинні мати можливість отримувати вигоду від своїх протиправних дій або уникати виконання своїх обов'язків. Ризик будь-якої помилки державного органу повинен покладатися на саму державу, а помилки не можуть виправлятися за рахунок осіб, яких вони стосуються.
64. Суд констатує порушення відповідачем принципу належного урядування, згідно якого уповноважені органи повинні діяти вчасно та в належний і якомога послідовніший спосіб.
65. Надаючи оцінку доводам відповідача про надання дозволів на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність іншим особам, як обґрунтування відповідачем підстав правомірного неприйняття рішення, суд зазначає, що стаття 123 ЗК України не передбачає такого виду правомірної поведінки суб'єкта владних повноважень, як неприйняття рішення по суті клопотання, у тому числі у разі надання дозволів іншим особам.
66. Матеріалами справи не підтверджено, що при вирішенні питання про надання дозволу йдеться про одну й ту ж саму земельну ділянку.
67. Суд зазначає, що ЗК України встановлені підстави, порядок, строки передачі земельних ділянок у користування та у власність громадянам та визначені органи, уповноважені розглядати ці питання.
68. Норми земельного законодавства передбачають, зокрема, що для передачі земельної ділянки у користування або власність зацікавлена особа звертається до відповідних органів із заявами для отримання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, за результатами розгляду яких органи приймають одне з відповідних рішень.
69. Отримання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки не означає позитивного рішення про надання її у користування або у власність.
VІІ. ВИСНОВКИ СУДУ
70. Відсутність належним чином оформленого рішення органу місцевого самоврядування за результатами розгляду заяви (клопотання) про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, свідчить про протиправну бездіяльність уповноваженого органу.
71. Таким чином, суд дійшов висновку про допущену відповідачем протиправну бездіяльність, у зв'язку із чим задовольняє позов частково з виходом за межі позовних вимог, оскільки це направлено на захист порушеного права позивача.
72. Із врахуванням того, що відповідачем допущена протиправна бездіяльність, суд встановлює спосіб захисту порушеного права шляхом зобов'язання відповідача розглянути заяву позивача від 24.12.2019 та прийняти рішення у встановленому законом порядку.
73. Суд вважає передчасними позовні вимоги про зобов'язання Межиріцької сільської ради видати дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду для городництва в межах села Межиріч ОСОБА_1 площею 10 га, оскільки відповідач у встановленому порядку та процедурі не прийняв жодне рішення, судом не надавалась оцінка рішенню про відмову у наданні відповідного дозволу, у зв'язку із чим вказані вимоги не підлягають задоволенню.
74. Застосування судом наведених норм права відповідає правовим висновкам Верховного Суду, висловленим у постановах від 27.02.2018 у справі № 545/808/17, від 02.02.2021 у справі № 420/3294/19.
75. При зверненні до суду позивачем сплачено судовий збір, який зараховано до спеціального фонду державного бюджету України згідно виписки від 21.07.2020.
76. У зв'язку із задоволенням однієї основної та похідної позовної вимоги немайнового характеру, на користь позивача присуджуються витрати на сплату судового збору у розмірі 840,80 грн, як за звернення до адміністративного суду фізичної особи з однією вимогою немайнового характеру, оскільки похідні вимоги, направлені на захист порушеного права не передбачають справляння судового збору.
77. Керуючись статтями 241-246 КАС України, суд, -
вирішив:
78. Адміністративний позов ОСОБА_1 (код НОМЕР_1 ; АДРЕСА_1 ) до Межиріцької сільської ради (код ЄДРПОУ 04338948; пров. Виконкомівський, буд. 1, с. Межиріч, Павлоградський район, Дніпропетровська область, 51473) про зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
79. Визнати протиправною бездіяльність Межиріцької сільської ради щодо неприйняття рішення за результатами розгляду заяви ОСОБА_1 від 24.12.2019 вх. № 1363 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду для городництва площею 10 га, яка розташована в межах населеного пункту села Межиріч на території Межиріцької сільської ради.
80. Зобов'язати Межиріцьку сільську раду прийняти у встановленому законом порядку рішення за результатами розгляду заяви ОСОБА_1 від 24.12.2019 вх. № 1363 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду для городництва площею 10 га, яка розташована в межах населеного пункту села Межиріч на території Межиріцької сільської ради.
81. В іншій частині позовних вимог відмовити.
82. Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Межиріцької сільської ради судовий збір у розмірі 840,80 грн.
83. Рішення суду набирає законної сили відповідно до статті 255 КАС України та може бути оскаржено в порядку та у строки, встановлені статтями 295, 297 КАС України.
Суддя І.О. Верба