18 лютого 2021 рокуСправа № 160/8366/20
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Верба І.О., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) у місті Дніпрі адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Департаменту соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації, Комунального закладу «Центр здійснення соціальних виплат та надання інформаційно-консультативної допомоги з питань соціального захисту населення» Дніпропетровської обласної ради» про визнання неправомірними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -
встановив:
І. ПРОЦЕДУРА
1. 21.07.2020 засобами поштового зв'язку до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Департаменту соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації про:
- визнання неправомірними дій Департаменту соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації щодо невиплати ОСОБА_1 в належному розмірі щорічної одноразової грошової допомоги до 5 травня, яка відповідно до статті 12 Закону України № 367-XIV від 25.12.1998 складає п'ять прожиткових мінімумів для непрацездатних осіб;
- зобов'язання Департаменту соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації здійснити виплату ОСОБА_1 у належному розмірі щорічну одноразову грошову допомогу до 5 травня, яка складає 6190 грн, яка згідно до статті 12 Закону України № 367-XIV від 25.12.1998 має складати п'ять прожиткових мінімумів для непрацездатних осіб та рішення Конституційного Суду України № 3-р/2020 від 27.02.2020, з урахуванням статті 7 Закону України № 2629-VІІ від 13.12.2018.
2. Позивач клопотав про присудження судових витрат у розмірі 43 грн та встановлення судового контролю за виконанням судового рішення.
3. Ухвалою суду від 27.08.2020 клопотання позивача про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду задоволено; визнано поважними причини пропуску строку звернення та поновлено строк звернення до адміністративного суду із цим позовом; відкрито провадження у справі, призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні); відповідачу встановлено строк для подання відзиву на позовну заяву та витребуваних доказів.
4. 25.08.2020 від відповідача надійшов відзив на позовну заяву з доказом його направлення позивачу, витребуваних судом доказів не надано.
5. 25.08.2020 від відповідача надійшло клопотання про зупинення провадження у справі № 160/8366/20 до набрання чинності рішенням Верховного Суду у зразковій справі № 440/2722/20.
6. 28.08.2020 від позивача надійшла відповідь на відзив.
7. Ухвалою суду від 07.09.2020:
- залучено до участі у справі в якості відповідача Комунальний заклад «Центр здійснення соціальних виплат та надання інформаційно-консультативної допомоги з питань соціального захисту населення» Дніпропетровської обласної ради» (код ЄДРПОУ 42643875; вул. Набережна Перемоги, буд. 26, м. Дніпро, 49094);
- розпочато розгляд справи спочатку за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до пункту другого частини першої статті 263 КАС України;
- залученому відповідачу встановлено строк на подання відзиву, витребувано докази.
8. 04.09.2020 Департаментом подані заперечення на відповідь на відзив.
9. Ухвалою суду від 07.09.2020 клопотання Департаменту соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації про зупинення провадження у справі задоволено, зупинено провадження у справі до набрання законної сили рішенням Верховного Суду у зразковій справі № 440/2722/20.
10. 24.09.2020 засобами електронного зв'язку, 28.09.2020 засобами поштового зв'язку від Комунального закладу надійшов відзив на позов.
11. 01.20.2020 від Департаменту надійшли витребувані судом докази.
12. Ухвалою суду від 18.02.2021 провадження у справі поновлено.
ІІ. ДОВОДИ ПОЗИВАЧА
13. Позивач не погоджується із виплатою щорічної грошової допомоги до 5 травня за 2019 рік, як учаснику бойових дій, оскільки такий розмір становить п'ять мінімальних пенсій за віком (прожиткових мінімумів громадян для непрацездатних осіб).
14. Згідно статті 7 Закону України № 2629-VІІ від 13.12.2018 ця сума складає 1497 грн, розмір допомоги складає 7485 грн.
15. Враховуючи, що відповідач сплатив позивачу 1295 грн, відповідач не доплатив позивачу 6190 грн.
16. Із посиланням на рішення Конституційного Суду України № 3-р/2020 від 27.02.2020, позивач вважає, що відповідач діяв неправомірно.
ІІІ. ДОВОДИ ВІДПОВІДАЧІВ
Департамент соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації
17. Департамент проти позову заперечив, зазначивши, що головним розпорядником коштів за КПКВК 2501150 «Щорічна разова грошова допомога ветеранам війни та жертвам нацистських переслідувань» є Міністерство соціальної політики України.
18. Місцеві органи праці та соціального захисту населення, як розпорядники коштів нижчого рівня здійснюють видатки по відповідним програмам в межах доведених до них Міністерством соціальної політики України, як головним розпорядником коштів Державного бюджету, обсягів бюджетних призначень за напрямками та розмірами, визначеними Паспортом бюджетної програми.
19. Департаментом не ведеться персональний облік отримувачів допомоги по містах та районах області, не здійснюється персональне нарахування та виплата усіх видів допомог.
20. Фінансування виплати здійснюється за рахунок коштів державного бюджету.
21. Частиною другою статті 4 Бюджетного кодексу України передбачено, що бюджетна система України і Державний бюджет України встановлюються виключно цим Кодексом та законом про Державний бюджет України. Якщо іншим нормативно-правовим актом бюджетні відносини визначаються інакше, ніж у цьому Кодексі, застосовуються відповідні норми цього Кодексу. Виключно законом про Державний бюджет України визначаються надходження та витрати Державного бюджету України.
КЗ «Центр здійснення соціальних виплат та надання інформаційно-консультативної допомоги з питань соціального захисту населення» Дніпропетровської обласної ради
22. Відповідач проти позову заперечив, із посиланням на статтю 117 Конституції України, відповідно до якої Кабінет Міністрів України в межах своєї компетенції видає постанови і розпорядження, які є обов'язковими для виконання, зазначив, що постанова КМУ від 20.03.2019 № 237, якою встановлений розмір щорічної разової грошової допомоги до 5 травня учаснику бойових дій за 2019 рік 1295 грн, не визнано неконституційною та є чинною.
23. Враховуючи викладене, розмір допомоги, який нараховано позивачу в 2019 році, відповідає чинному законодавству.
24. Органом соціального захисту населення обласного рівня є Департамент соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації. Місцеві органи праці та соціального захисту населення, як розпорядники коштів нижчого рівня здійснюють видатки по відповідним програмам в межах доведених до них Міністерством соціальної політики України, як головним розпорядником коштів Державного бюджету, обсягів бюджетних призначень за напрямками та розмірами, призначеними Паспортом бюджетної програми.
25. КЗ «Центр здійснення соціальних виплат» ДОР» не є жодним з цих органів та діє на підставі Статуту, в якому визначені завдання та функції Закладу, серед яких відсутні повноваження щодо призначення грошових допомог, підвищення та перерахунку їх розміру.
26. По суті Заклад здійснює підготовку відомостей на виплату (друк та направлення до банківських установ / центрів поштового зв'язку) на підставі розпоряджень органів соціального захисту населення - суб'єктів владних повноважень та версії програмного забезпечення державного підприємства «Інформаційно-обчислювальний центр Міністерства соціальної політики України. Заклад самостійно не призначає та не визначає розміру жодного виду допомоги, зокрема, щорічної разової грошової допомоги до 5 травня.
ІV. ОБСТАВИНИ СПРАВИ
27. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , 17.08.2018 видано посвідчення серії НОМЕР_1 , яким підтверджено, що пред'явник цього посвідчення має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - учасників бойових дій.
28. Згідно довідки «Про отримання щорічної разової грошової допомоги ветеранам війни до 5 травня» ОСОБА_1 за 2019 рік одержав допомогу в квітні 2019 року в розмірі 1295 грн.
29. Позивач 12.06.2020 звернувся із заявою до Департаменту соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації, в якій, зокрема, просив надати інформацію щодо виплаченої до 1 травня 2019 року щорічної грошової допомоги згідно статті 12 Закону № 3551-ХІІ від 22.10.1993 та перерахувати на зарплатну картку недоплачену суму.
30. 03.07.2020 листом за вих. № Ж-83 Департамент соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації надав відповідь, що в 2019 році щорічну разову грошову допомогу до 5 травня заявник отримав у розмірі, передбаченому постановою Кабінету Міністрів України від 20.03.2019 № 237 «Про деякі питання виплати у 2019 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України «Про статус ветеранів війни та гарантії їх соціального захисту» і «Про жертви нацистських переслідувань», в тому числі для учасників бойових дій, у розмірі 1295 грн.
31. Листом від 11.09.2019 № 2254 Військова частина НОМЕР_2 у відповідь на звернення позивача повідомила, що заявник був включений до списків, які подавалися Центру здійснення соціальних виплат ДОР м. Дніпро на виплату разової грошової допомоги, передбаченої Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» за 2019 рік (супровід № 727 від 12.04.2019).
V. ПРАВОВЕ РЕГУЛЮВАННЯ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН
32. Законодавство України про статус ветеранів війни та їх соціальні гарантії складається з Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22.10.1993 № 3551-XII (далі - Закон № 3551-XII) та інших актів законодавства України.
33. Учасниками бойових дій є особи, які брали участь у виконанні бойових завдань по захисту Батьківщини у складі військових підрозділів, з'єднань, об'єднань всіх видів і родів військ Збройних Сил діючої армії (флоту), у партизанських загонах і підпіллі та інших формуваннях як у воєнний, так і у мирний час (стаття 5 Закону № 3551-XII).
34. Пільги учасникам бойових дій та особам, прирівняним до них, встановлені статтею 12 Закону № 3551-XII.
35. Пунктом 1 розділу І Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 25.12.1998 № 367-XIV (далі - Закон № 367-XIV) доповнено статтю 12 Закону № 3551-XII частиною четвертою такого змісту:
- щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком.
36. Розділами II, ІІІ Закону № 367-XIV визначено, що порядок виплати разової грошової допомоги ветеранам війни визначається Кабінетом Міністрів України, Кабінету Міністрів України щорічно у проекті Державного бюджету України передбачати цільові кошти, необхідні для виплати разової грошової допомоги ветеранам війни.
37. Підпунктом «б» підпункту 1 пункту 20 розділу II Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.2007 № 107-VI частину п'яту статті 12 Закону № 3551-XII викладено в такій редакції:
- щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірі, який визначається Кабінетом Міністрів України в межах бюджетних призначень, встановлених законом про Державний бюджет України.
38. Зміни, внесені підпунктом «б» підпункту 1 пункту 20 розділу II Закону України від 28.12.2007 № 107-VI, визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), згідно з Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 № 10-рп/2008.
39. Розділ VI «Прикінцеві та перехідні положення» Бюджетного кодексу України від 08.07.2010 № 2456-VI, який набрав чинності з 01.01.2011, згідно із підпунктом 5 пункту 63 розділу І Закону України «Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо реформи міжбюджетних відносин» від 28.12.2014 № 79-VIII, який набрав чинності з 01.01.2015:
- доповнено пунктом 26, окремими положеннями якого, зокрема, установлено, що норми і положення статей 12, 13, 14, 15 та 16 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування.
40. Відповідно до частини першої статті 17-1 Закону № 3551-XII щорічну виплату разової грошової допомоги до 5 травня в розмірах, передбачених статтями 12 - 16 цього Закону, здійснюють центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення, через відділення зв'язку або через установи банків (шляхом перерахування на особовий рахунок отримувача) пенсіонерам - за місцем отримання пенсії, а особам, які не є пенсіонерами, - за місцем їх проживання чи одержання грошового утримання.
41. Військовослужбовцям, поліцейським, особам начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ України, особам начальницького і рядового складу Державної кримінально-виконавчої служби України, які проходять службу (крім пенсіонерів), виплата разової грошової допомоги здійснюється шляхом перерахування коштів органами праці та соціального захисту населення на спеціальні рахунки військових частин, установ і організацій за місцем їх служби (частина друга статті 17-1 Закону № 3551-XII).
42. Особи, які не отримали разової грошової допомоги до 5 травня, мають право звернутися за нею та отримати її до 30 вересня відповідного року, в якому здійснюється виплата допомоги (частина 4 статті 17-1 Закону № 3551-XII).
43. Пунктом 1 Постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання виплати у 2019 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і «Про жертви нацистських переслідувань» від 20.03.2019 № 237 (далі - Постанова № 237) установлено:
- у 2019 році виплату до 5 травня разової грошової допомоги, передбаченої Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і «Про жертви нацистських переслідувань» (далі - грошова допомога), здійснює Міністерство соціальної політики шляхом перерахування коштів на зазначені цілі структурним підрозділам з питань соціального захисту населення обласних, Київської міської державних адміністрацій (далі - регіональні органи соціального захисту населення), які розподіляють їх між структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад (далі - районні органи соціального захисту населення);
- районні органи соціального захисту населення перераховують кошти через відділення зв'язку або установи банків на особові рахунки громадян за місцем отримання пенсії (особам, які не є пенсіонерами, - за місцем їх проживання чи одержання грошового утримання) у таких розмірах:
-- учасникам бойових дій 1295 гривень.
44. Рішенням Конституційного Суду України від 27.02.2020 № 3-р/2020:
- визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), окреме положення пункту 26 розділу VI «Прикінцеві та перехідні положення» Бюджетного кодексу України у частині, яка передбачає, що норми і положення статей 12, 13, 14, 15 та 16 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування;
- окреме положення пункту 26 розділу VI «Прикінцеві та перехідні положення» Бюджетного кодексу України у частині, яка передбачає, що норми і положення статей 12, 13, 14, 15 та 16 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування, визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.
VІ. ОЦІНКА СУДУ
45. Вирішуючи заявлений спір по суті суд виходить із того, що згідно зі статтею 17 Закону № 3551-ХІІ фінансування витрат, пов'язаних з введенням в дію цього Закону, здійснюється за рахунок коштів державного та місцевих бюджетів.
46. Правові засади функціонування бюджетної системи України, її принципи, основи бюджетного процесу і міжбюджетних відносин та відповідальність за порушення бюджетного законодавства визначені у Бюджетному кодексі України.
47. Пунктом 26 Прикінцевих та перехідних положень Бюджетного кодексу України установлено, що норми і положення статей 12, 13, 14, 15 і 16 Закону № 3551-XII застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування.
48. Прикінцеві та перехідні положення були доповнені зазначеним пунктом згідно із Законом України від 28.12.2014 № 79-VІІІ «Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо реформи міжбюджетних відносин», який набув чинності з 01.01.2015.
49. Таким чином, Кабінету Міністрів України у 2019 році були надані повноваження щодо визначення розміру щорічної разової грошової допомоги до 5 травня, передбаченої Законом № 3551-XII.
50. Постановою № 237 встановлено, що у 2019 році виплата разової грошової допомоги до 5 травня, передбачена Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» учасникам бойових дій проводиться у розмірі 1295 грн.
51. На момент здійснення спірної виплати зазначені положення Закону № 79-VІІІ неконституційними не визнавались, положення Постанови № 237 також були чинними.
52. Вказуючи на правомірність визначення розміру щорічної разової грошової допомоги до 5 травня у 2019 році з урахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України, слід зазначити про Рішення Конституційного Суду України від 25.01.2012 № 3-рп/2012.
53. У цьому Рішенні Конституційний Суд України зазначив, що надання Верховною Радою України права Кабінету Міністрів України встановлювати у випадках, передбачених законом, порядок та розміри соціальних виплат та допомоги, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України, пов'язується з його функціями, визначеними в пунктах 2, 3 статті 116 Конституції України. Отже, Кабінет Міністрів України регулює порядок та розміри соціальних виплат та допомоги, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України, відповідно до Конституції та законів України.
54. Таким чином, в аспекті конституційного подання положення частини другої статті 96, пунктів 2, 3, 6 статті 116 Конституції України треба розуміти так, що повноваження Кабінету Міністрів України щодо розробки проекту закону про Державний бюджет України та забезпечення виконання відповідного закону пов'язані з його функціями, в тому числі щодо реалізації політики у сфері соціального захисту та в інших сферах. Кабінет Міністрів України регулює порядок та розміри соціальних виплат та допомоги, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України, відповідно до Конституції та законів України.
55. Тобто, Конституційний Суд України визнав конституційним регулювання Кабінетом Міністрів України розміру соціальних виплат та допомог, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України.
VІІ. ВИСНОВКИ СУДУ
56. Відповідно до статті 91 Закону України «Про Конституційний Суд України» закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.
57. Оскільки на момент здійснення спірної виплати у 2019 році окреме положення пункту 26 розділу VI «Прикінцеві та перехідні положення» Бюджетного кодексу України у частині, яка передбачає, що норми і положення статей 12, 13, 14, 15 та застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування, було чинним, відповідачі не мали підстав для здійснення спірної виплати в іншому розмірі, ніж встановлено Постановою № 237.
58. Позицію щодо незворотності дії в часі законів та інших нормативно-правових актів неодноразово висловлював Конституційний Суд України. Так, згідно з висновками щодо тлумачення змісту статті 58 Конституції України, викладеними у рішеннях Конституційного Суду України від 13.05.1997 № 1-зп, від 09.02.1999 № 1-рп/99, від 05.04.2001 № 3-рп/2001, від 13.03.2012 № 6-рп/2012, закони та інші нормативно-правові акти поширюють свою дію тільки на ті відносини, які виникли після набуття законами чи іншими нормативно-правовими актами чинності; дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється із втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.
59. Пунктом 2 резолютивної частини Рішення Конституційного Суду України від 27.02.2020 № 3-р/2020 встановлено, що окреме положення пункту 26 розділу VI «Прикінцеві та перехідні положення» Бюджетного кодексу України, визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.
60. Таким чином, Рішення Конституційного Суду України від 27.02.2020 № 3-р/2020 не поширює свою дію на правовідносини, які виникли до прийняття цього рішення, тобто, до 27.02.2020.
61. З огляду на викладене, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позову.
62. Керуючись статтями 241-246, 263 КАС України, -
вирішив:
63. У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ; код НОМЕР_3 ; АДРЕСА_1 ) до Департаменту соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації (код ЄДРПОУ 25946540; вул. Набережна Перемоги, буд. 26, м. Дніпро, 49094), Комунального закладу «Центр здійснення соціальних виплат та надання інформаційно-консультативної допомоги з питань соціального захисту населення» Дніпропетровської обласної ради» (код ЄДРПОУ 42643875; вул. Набережна Перемоги, буд. 26, м. Дніпро, 49094) про визнання неправомірними дій та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити повністю.
64. Рішення суду набирає законної сили відповідно до статті 255 КАС України та може бути оскаржено в порядку та у строки, встановлені статтями 295, 297 КАС України.
Суддя І.О. Верба