Справа № 564/327/21
18 лютого 2021 року
м.Костопіль
Костопільський районний суд Рівненської області в особі судді Левчук В.В.
розглянувши матеріали, що надійшли від військової частини НОМЕР_1 про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянин України, військовий квиток НОМЕР_2 виданий 20.09.2005 Хмельницьким військовим комісаріатом, РНОКПП НОМЕР_3 , місце служби: військова частина НОМЕР_1 , молодший сержант, командир відділення, РеАДн військової частини НОМЕР_1 , зареєстрований АДРЕСА_1 , фактично проживає АДРЕСА_2 ,
за ч.3 ст.172-20 Кодексу України про адміністративні правопорушення
03 лютого 2021 року у с.Мала Любаша командиром військової частини НОМЕР_1 полковником ОСОБА_2 відносно ОСОБА_1 складено протокол №365 про адміністративне правопорушення, з якого вбачається, що 02 лютого 2021 року близько 08 год. 20 хв. під час виконання військового обов'язку, на території військової частини НОМЕР_1 , що тимчасово розташована на 233 загальновійськовому полігоні (н.п.Мала Любаша Рівненської області), молодший сержант ОСОБА_3 в порушення вимог розділу 1 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, здійснюючи виконання обов'язків військової служби перебував в нетверезому стані, що підтверджується актом №584 медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів від 02.02.2021, чим вчинив правопорушення, передбачене ч.3 ст.172-20 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Також 04 лютого 2021 року у с.Мала Любаша командиром військової частини НОМЕР_1 полковником ОСОБА_2 відносно ОСОБА_1 складено протокол №369 про адміністративне правопорушення, з якого вбачається, що 03 лютого 2021 року близько 10 год. 00 хв. під час виконання військового обов'язку, на території військової частини НОМЕР_1 , що тимчасово розташована на 233 загальновійськовому полігоні (н.п.Мала Любаша Рівненської області), молодший сержант ОСОБА_3 в порушення вимог розділу 1 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, здійснюючи виконання обов'язків військової служби перебував в нетверезому стані, що підтверджується актом №585 медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів від 03.02.2021, чим вчинив правопорушення, передбачене ч.3 ст.172-20 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Відповідно до ч.2 ст.36 Кодексу України про адміністративні правопорушення, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених. До основного стягнення в цьому разі може бути приєднано одне з додаткових стягнень, передбачених статтями про відповідальність за будь-яке з вчинених правопорушень.
Враховуючи, що по даним матеріалам про адміністративні правопорушення притягується до адміністративної відповідальності одна і та ж особа, з метою повного, всебічного та об'єктивного розгляду справи по суті, провадження у справах про адміністративні правопорушення №№3/564/262/21 та 3/564/263/21 відносно ОСОБА_1 підлягають об'єднанню в одне провадження в межах справи №564/327/21.
ОСОБА_1 у судове засідання не з'явився, у своїх заявах просить суд розглядати справу без його участі, вину визнає у повному обсязі, просить не застосовувати суворе стягнення.
Згідно приписів ч.2 ст.268 Кодексу України про адміністративні правопорушення, при розгляді справи адміністративне правопорушення за ч.3 ст.172-20 Кодексу України про адміністративні правопорушення, присутність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, не є обов'язковою.
Суд, повно, всебічно та об'єктивно дослідивши протоколи про адміністративне правопорушення та матеріали додані до протоколів, дійшов наступних висновків.
Так, судом встановлено, що 02 лютого 2021 року близько 08 год. 20 хв. та 03 лютого 2021 року близько 10 год. 00 хв під час виконання військового обов'язку, на території військової частини НОМЕР_1 , що тимчасово розташована на 233 загальновійськовому полігоні (н.п.Мала Любаша Рівненської області), молодший сержант ОСОБА_3 в порушення вимог розділу 1 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, здійснюючи виконання обов'язків військової служби перебував в нетверезому стані в умовах особливого періоду.
Вказане підтверджується протоколами №365 від 03.02.2021 та №369 від 04.02.2021, актами №584 від 02.02.2021 та №585 від 03.02.2021 медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів.
Відповідно до ч.3 ст.172-20 Кодексу України про адміністративні правопорушення адміністративна відповідальність настає за дії, передбачені частинами першою або другою цієї статті, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за такі самі порушення, або в умовах особливого періоду.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»особливий період - період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту, підприємств, установ і організацій, а також виконання громадянами України свого конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, який настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.
Особливий період діє в Україні від 17 березня 2014 року, після оприлюднення Указу Президента України від 17 березня 2014 року №303/2014 «Про часткову мобілізацію». Президент України відповідного рішення про переведення державних інституцій на функціонування в умовах мирного часу не приймав.
Таким чином, суд дійшов переконливого висновку про наявність в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст.172-20 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Враховуючи обставини справи, з метою запобігання вчиненню нових правопорушень та виправлення особи правопорушника, суд дійшов висновку про необхідність застосування до ОСОБА_1 адміністративного стягнення у вигляді штрафу у розмірі двохсот п'ятнадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що є достатнім для його виправлення.
Згідно ст.40-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення. Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом.
Відповідно до ч.5 ст.4 Закону України «Про судовий збір», у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення, ставка судового збору становить 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Відповідно до статті 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2021 рік», станом на 01.01.2021 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб становить 2270 грн.
Таким чином, суд дійшов висновку про необхідність стягнути з ОСОБА_1 в дохід держави 454 грн. судового збору.
На підставі наведеного та керуючись ст.36, ч.3 ст.172-20 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суд -
Об'єднати провадження у справах про адміністративні правопорушення №№3/564/262/21 та 3/564/263/21 відносно ОСОБА_1 про вчинення ним адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст.172-20 Кодексу України про адміністративні правопорушення, в одне провадження в межах справи №564/327/21
Визнати ОСОБА_1 винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст.172-20 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Застосувати до ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі двохсот п'ятнадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 3655 /три тисячі шістсот п'ятдесят п'ять/ гривень.
Стягнути з ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_3 ) в дохід держави 454 /чотириста п'ятдесят чотири/ грн. судового збору.
Постанова може бути оскаржена до Рівненського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення через Костопільський районний суд Рівненської області.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
СуддяВ. В. Левчук