Справа №760/1394/21
Провадження №1-в/760/81/21
17 лютого 2021 року Солом'янський районний суд м. Києва в складі:
головуючого судді ОСОБА_1 ,
за участі секретаря ОСОБА_2 ,
прокурора ОСОБА_3 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду подання начальника Солом'янського УП ГУНП у м. Києві - ОСОБА_4 , про встановлення адміністративного нагляду відносно раніше засудженого ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця, м. Києва, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , раніше судимого:
28.12.2006 Апеляційним судом м. Києва за п.п. 2, 4, 12 ч.2 ст.115 КК України до 14 років позбавлення волі, звільненого 03.01.2017 з Шосткінської ВК Сумської області №66 умовно - достроково на не відбутий строк 2 роки 5 місяців 14 днів,
До Солом'янського районного суду міста Києва надійшло подання начальника Солом'янського УП ГУНП у м. Києві, про встановлення адміністративного нагляду відносно ОСОБА_5 .
З матеріалів подання вбачається, що ОСОБА_5 28.12.2006 року Апеляційним судом м. Києва за пп. 2, 4, 12 ч.2 ст.115 КК України засуджений до 14 років позбавлення волі.
Згідно ч.5 ст.72 КК ЗУ «Про внесення змін до КК України щодо удосконалення порядку зарахування судом строку попереднього ув'язнення в строк покарання», зараховано в строк 11 місяців 5 днів.
Звільнений 03.01.2017 року з Шосткінської виправної колонії Сумської області №66 по ухвалі Шосткінського міськрайоного суду Сумської області від 23.12.2016 року на підставі ст.81 КК України умовно - достроково на не відбутий строк 2 роки 5 місяців 14 днів.
07.06.2016 року ОСОБА_5 прибув з місця позбавлення волі та був поставлений на профілактичний облік в Солом'янському УП ГУНП у м. Києві за категорією осіб, які формально підпадають під дію Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі».
За час перебування під адміністративним наглядом ОСОБА_5 належних висновків не зробив, на шлях виправлення не став, не працевлаштувався, порушував громадський порядок, неодноразово притягувався до адміністративної відповідальності за порушення громадського порядку.
24.10.2018 року ухвалою Солом'янського районного суду м. Києва ОСОБА_5 був встановлено адміністративний нагляд терміном 1 рік.
За час перебування під адміністративним наглядом терміном 1 рік ОСОБА_5 свого виправлення не довів, систематично допустив порушення встановлених відносно нього обмежень адміністративного нагляду.
16.12.2019 року ОСОБА_5 було продовжено адміністративний нагляд строком на 6 місяців та 18.06.2020 року також на 6 місяців.
За час перебування під адміністративним наглядом терміном 6 місяців ОСОБА_5 свого виправлення не довів, протягом вказаного періоду 25 (двадцять п'ять) разів систематично допустив порушення встановлених відносно нього обмежень адміністративного нагляду.
У зв'язку з чим звернулися з вказаним поданням та просили встановити адміністративний нагляд відносно ОСОБА_5 , терміном на шість місяців, оскільки останній своєї поведінки не змінив, і по теперішній час продовжує допускати порушення громадського порядку.
В судовому засіданні прокурор подання підтримала, просила суд встановити адміністративний нагляд відносно ОСОБА_5 на 6 (шість) місяців та покласти на нього обмеження передбачені ст. 10 ЗУ «Про адміністративний нагляд за особами звільненими з місць позбавлення волі» від 01 грудня 1994 року.
Дільничий ОСОБА_6 та засуджений ОСОБА_5 в судовому засіданні не заперечували проти задоволення подання, окрім не відвідування кафе та барів.
Суд, заслухавши думку прокурора, дослідивши матеріали справи, вважає, що подання підлягає до задоволення з наступних підстав.
Відповідно до ч.2 ст.5 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» від 01.12.1994 року, адміністративний нагляд встановлюється щодо осіб, зазначених у пункті «в» ст. 3 цього Закону, у судовому засіданні районним судом за місцем проживання особи, звільненої з місць позбавлення волі, за поданням начальника органу внутрішніх справ.
Враховуючи, що ОСОБА_5 після звільнення з місць позбавлення волі 25 разів протягом року притягався до адміністративної відповідальності за порушення громадського порядку та неодноразово порушував встановлений відносно нього адміністративний нагляд, тобто продовжує своїми діями представляти небезпеку для суспільства, а тому для подальшого контролю за його поведінкою з метою здійснення виховного впливу на нього та запобігання вчинення ним нових правопорушень, вважаю, що вказане подання підлягає задоволенню.
Керуючись п. «в» ст. 3, ч. 1, 2 ст.5, ст. 10 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» від 01.12.1994 року, суд -
Подання начальника Солом'янського УП ГУНП у м. Києві - ОСОБА_4 , про встановлення адміністративного нагляду відносно ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , - задовольнити.
Встановити ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 наступні обмеження, строком на 6 (шість) місяців:
1. Не виходити з квартири АДРЕСА_2 в період часу з 21.00 год. вечора до 05.00 год. ранку;
2. Заборонити виїзд в особистих справах за межі м. Києва без дозволу начальника Солом'янського УП ГУ НП у м. Києві;
3.Проходити реєстрацію в Солом'янському УП ГУНП у м. Києві за адресою: м. Київ, пр-т Повітрофлотський, 47 каб. № 3, кожного четверга крім п'ятого кожного місяця в період часу з 17.00 до 19.00 год.
Ухвала може бути оскаржена до Київського апеляційного суду через Солом'янський районний суд міста Києва протягом 7 днів з моменту її проголошення.
Суддя: ОСОБА_1