справа № 489/4699/20 провадження №2/489/537/21
Іменем України
17 лютого 2021 року м. Миколаїв
Ленінський районний суд міста Миколаєва у складі головуючого судді Коваленка І.В., розглянувши в порядку спрощеного провадження без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) цивільну справу за позовом Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради (далі - Департамент) до ОСОБА_1 про повернення надмірно виплачених державних коштів,
встановив:
У вересні 2020 року представник позивача звернувся до суду з позовною заявою в якій просить стягнути з відповідача кошти державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям в сумі 7625,73 грн.
В обґрунтування позовних вимог посилається на те, що ОСОБА_1 перебувала на обліку в управлінні соціальних виплат і компенсацій Корабельного району Департаменту як отримувач державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям за фактичним місцем проживання. На підставі заяви про призначення усіх видів соціальної допомоги та декларації про доходи та витрати осіб від 19.12.2019 відповідачу було призначено державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям з 01.12.2019 по 14.12.2019 в розмірі 1760,05 грн., з 15.12.2019 по 15.12.2019 в розмірі 2010,05 грн., з 16.12.2019 по 31.12.2019 в розмірі 2457,83 грн., а з 01.01.2020 по 31.05.2020 в розмірі 2541,91 грн. щомісяця. Відповідно до листа Миколаївського міського центра зайнятості №1403/01-20/27 від 10.02.2020 стало відомо, що відповідач була знята з обліку з 20.12.2019, у зв'язку з чим останній було надмірно виплачено кошти грошової допомоги за період з 01.01.2020 по 31.03.2020 у сумі 7625,73 грн.
Ухвалою Ленінського районного суду міста Миколаєва від 05.10.2020 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
Ухвалою Ленінського районного суду міста Миколаєва від 27.11.2020 копію ухвали про відкриття провадження та матеріалів позовної заяви повторно направлено відповідачу, розгляд справи продовжено в порядку спрощеного провадження без повідомлення сторін з урахуванням строку, необхідного для надання відповідачем відзиву.
Клопотань від учасників справи про проведення судового засідання з повідомленням (викликом) сторін відповідно до частини п'ятої статті 279 ЦПК України не надходило.
Відповідач правом на подання відзиву на позовну заяву не скористалась. Повідомлення відповідача про розгляд справи здійснювалось судом шляхом направлення ухвали про відкриття провадження у справі, позовної заяви та доданих до неї документів за адресою реєстрації та додатково шляхом розміщення оголошення на офіційному веб-порталі судової влади.
У відповідності до частини тринадцятої статті 7 ЦПК України розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо цим Кодексом не передбачено повідомлення учасників справи. У такому випадку судове засідання не проводиться.
Згідно вимог статті 247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Виходячи з вимог частини п'ятої статті 268 ЦПК України, датою ухвалення рішення є дата його складання.
Дослідивши наявні в матеріалах справи письмові докази та встановивши фактичні обставини справи, суд дійшов наступного.
Як встановлено судом, ОСОБА_1 перебувала на обліку в управлінні соціальних виплат і компенсацій Корабельного району Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради як отримувач державної допомоги малозабезпеченим сім'ям.
19.12.2019 відповідач звернулась до органу праці та соціального захисту населення з заявою про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій та пільг №1/4296.
Одночасно надала декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, де в розділі ІІ про доходи членів сім'ї зазначила, що інших доходів не має.
Згідно довідки Миколаївського міського центру зайнятості від 19.12.2019 №02-752 відповідач перебувала на обліку як безробітна з 12.12.2019.
На підставі вищевказаних заяви та декларації від 19.12.2019, рішенням соціальних виплат і компенсацій Корабельного району Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради від 26.12.2019 ОСОБА_1 було призначено державну допомогу малозабезпеченим сім'ям з 01.12.2019 по 14.12.2019 в розмірі 1760,05 грн., з 15.12.2019 по 15.12.2019 в розмірі 2010,05 грн., з 16.12.2019 по 31.12.2019 в розмірі 2457,83 грн., а з 01.01.2020 по 31.05.2020 в розмірі 2541,91 грн. щомісяця.
Згідно відповіді відділу сприяння зайнятості в Корабельному районі Миколаївського міського центру зайнятості від 10.02.2020 за №1403/01-20/27 ОСОБА_1 припинила реєстрацію 20.12.2019 (невідвідування без поважних причин ЦЗ протягом 30 днів).
У зв'язку з вищевикладеним, відповідачу було надмірно виплачено грошову допомогу малозабезпеченим сім'ям за період з 01.01.2020 по 31.03.2020, що згідно протоколу індивідуального перерахунку по о/р №605550 станом на 24.09.2020 складає 7625,73 грн.
В результаті чого, 10.03.2020 на адресу ОСОБА_1 позивачем направлено повідомлення про переплату державної соціальної допомоги за період з 01.01.2020 по 31.03.2020 у розмірі 7625,73 грн. з проханням повернути переплачену суму державної соціальної допомоги в строк до 31.08.2020, однак відповіді на повідомлення до цього часу не надано, повернення коштів не здійснено.
Відповідно до пункту 2 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затвердженого постановою КМУ від 24.02.2003 №250 (далі - Порядок) державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям призначається і виплачується у грошовій формі малозабезпеченим сім'ям, які постійно проживають на території України, мають середньомісячний сукупний дохід, нижчий від прожиткового мінімуму для сім'ї.
Відповідно до пункту 14 Порядку розмір соціальної допомоги визначається як різниця між прожитковим мінімумом для сім'ї та її середньомісячним сукупним доходом, але не може бути більшим ніж 75 відсотків прожиткового мінімуму для сім'ї. Середньомісячний сукупний дохід сім'ї визначається згідно з Методикою обчислення сукупного доходу сім'ї для всіх видів соціальної допомоги, що затверджується мінсоцполітики, Мінекономрозвитку, Мінфіном, Держстатом, МОНмолодьспортном.
Згідно з пунктом 10 Порядку соціальна допомога не призначається у разі, коли працездатні члени малозабезпеченої сім'ї не працюють, не служать, не вчаться за денною формою навчання у загальноосвітніх, професійно-технічних, вищих навчальних закладах I-IV рівня акредитації протягом трьох місяців, що передують місяцю звернення за призначенням державної соціальної допомоги (крім осіб, які в установленому порядку визнані безробітними та за інформацією центрів зайнятості не порушують законодавство про зайнятість щодо сприяння своєму працевлаштуванню; осіб, які доглядають за дітьми до досягнення ними трирічного віку або за дітьми, які потребують догляду протягом часу, визначеного у медичному висновку лікарсько-консультативної комісії, але не більше ніж до досягнення ними шестирічного віку; осіб, які доглядають за інвалідами І групи або дітьми-інвалідами віком до 18 років, за інвалідами II групи внаслідок психічного розладу, а також за особами, які досягай 80-річного віку; фізичних осіб, які надають соціальні послуги).
Із змісту статті 22 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» вбачається, що одержувачі державної допомоги зобов'язані повідомляти органи, що призначають і здійснюють виплату державної допомоги, про зміну всіх обставин, що впливають на виплату допомоги. Суми державної допомоги, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім'ї, приховування обставин, що впливають на виплату державної допомоги, тощо), стягуються згідно із законом.
Відповідно до частини першої статті 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно)зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
Виходячи з системного аналізу вищезазначених правових норм у сукупності з наданими доказами, суд приходить до висновку, що внаслідок недобросовісної поведінки відповідача ОСОБА_1 , а саме неповідомленні відомостей, які впливають на виплату державної допомоги малозабезпеченим сім'ям, остання безпідставно отримала допомогу в розмірі 7625,73 грн., які на даний час не повернула позивачу.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає за необхідне позовні вимоги задовольнити та стягнути з відповідача на користь позивача надмір виплаченої грошової допомоги малозабезпеченим сім'ям.
Відповідно до положень статті 141 ЦПК України з відповідача на користь держави підлягає стягненню судовий збір в розмірі 2102,00 грн.
Керуючись статтями 4, 19, 141, 158, 263-265 ЦПК України,суд
вирішив:
Позовні вимоги Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради про повернення надмірно виплачених державних коштів задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради суму надміру виплаченої грошової допомоги малозабезпеченим сім'ям у розмірі 7625,73 грн. (сім тисяч шістсот двадцять п'ять гривень 73 коп.).
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір у розмірі 2102,00 грн. (дві тисячі сто дві гривні 00 коп.).
Апеляційна скарга на судове рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня його проголошення або з дня складання повного тексту рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Інформація про учасників справи:
позивач - Департамент праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради, ЄДРПОУ 03194499, місцезнаходження: м. Миколаїв, вул. М. Морська, 19;
відповідач - ОСОБА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 , місце фактичного проживання: АДРЕСА_2 .
Повний текст судового рішення складено 17.02.2021.
Суддя І.В.Коваленко