Справа №303/6766/20
2/303/247/21
номер рядка стат. звіту - 62
16 лютого 2021 року м.Мукачево
в особі : головуючого - судді Монич В.О.
за участю : секретаря судових засідань Варга Н.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Мукачево в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до об'єднаної житлової комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання незаконним рішення об'єднаної житлової комісії та поновлення на квартирному обліку,-
ОСОБА_1 звернувся до Мукачівського міськрайонного суду з позовом до об'єднаної житлової комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання не дійсним протокол №16 від 29.07.2020 року засідання об'єднаної житлової комісії Івано-Франківської ОВК в частині зняття з квартирного обліку ОСОБА_1 складом сім'ї 1 (одна особа) у зв'язку зі змінами місця реєстрації, скасуваня п.1 наказу військового комісара Івано-Франківського ОВК від 04.08.2020 року №311 про зняття з квартирного обліку громадян, які потребують покращення житлових умов при Івано-Франківському ОВК полковника запасу ОСОБА_1 складом сім'ї 1 (одна особа) у зв'язку зі змінами місця реєстрації та зобов'язання об'єднану житлову комісію Івано-Франківської ОВК поновити полковника у відставці ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_1 складом сімї 1(одна особа) на квартирному обліку при об'єднаній житловій комісії Івано-Франківського ОВК станом на 28.07.2020 року.
Позовні вимоги мотивує тим, що ОСОБА_1 є пенсіонером Міністерства оборони України, що підтверджується пенсійним посвідченням серії НОМЕР_2 , виданим ІНФОРМАЦІЯ_3 , є учасником бойових дій посвідчення серії НОМЕР_3 видане 12.06.1996 року та ветераном війни - інвалідом війни 3-ї групи посвідчення серії НОМЕР_4 , безтермінове видане 28.04.2011 року. На квартирному обліку для отримання жилого приміщення для постійного проживання він перебуває при обласному військовому комісаріаті з 12.06.1996 року під №16. Згідно листа обласного військового комісаріату №2/184 від 19.05.2020 року першочергова черга під №5 , позачергова черга під №1 з обмеженим терміном забезпечення житлом протягом двох років з 10.02.1999 року. 29 вересня 2020 року ним було отримано повторне повідомлення №2/463 від 24.09.2020 року (перше він не отримував) від обласного військового комісаріату, що відповідно до протоколу об'єднаної житлової комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 від 29.07.2020 року №16 за результатами розгляду документів облікової житлової справи у зв'язку з постійним проживанням у іншому населеному пункті його знято з обліку потребуючих поліпшення житлових умов на підставі п.п.2 ст.40 Житлового кодексу України п.п.2 п.26 Правил обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов і надання їм жилих приміщень. 30.09.2020 року ним було направлено запит до обласного військового комісаріату про надання йому копії виписки із протоколу об'єднаної житлової комісії від 29.07.2020 року №16 про зняття його з квартирного обліку. 29.10.2020 року позивачем було отримано витяг з протоколу об'єднаної житлової комісії від 29.07.2020 року №16 і витяг з наказу військового комісара обласного військового комісаріату від 04.08.2020 року №311 «Про оголошення рішення об'єднаної житлової комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 відповідно до протоколу №16 від 29.07.2020 року». Позивач з вищевказаним рішенням та наказом не погоджується, так як 29.07.2020 року рішенням об'єднаної житлової комісії він позбавлений права на отримання житла за 24 роки перебування на черзі, спочатку на першочерговій далі на позачерговій за 30 років військової служби, самовідданої та кропіткої праці на благо народу та Держави під час проходження якої при виконанні службових обов'язків він отримав каліцтво.
Відповідно до ч.2-6 ст. 19 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, серед іншого, у порядку позовного провадження (загального або спрощеного).
З огляду на предмет позову, зокрема, те що дана справа є малозначною справою і ціна позову не перевищує п'ятсот розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, яка підлягає розгляду за правилами спрощеного позовного провадження. Обставини справи, що згідно ч. 3 ст. 274 ЦПК України, мають значення для вирішення питання про можливість розгляду справи в порядку спрощеного провадження, також свідчать про наявність підстав для розгляду цієї справи в спрощеному порядку.
Враховуючи викладене, Ухвалою Мукачівського міськрайонного суду Закарпатської області від 17.11.2020 року, суд вирішив розглядати справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи за наявними у справі матеріалами.
Копію ухвали про відкриття провадження за правилами спрощеного позовного провадження відповідачі отримали 30.11.2020 року.
22.12.2020 року відповідачем ІНФОРМАЦІЯ_4 подано відзив на позов в якому просили в задоволенні позову відмовити в повному обсязі. Як підставу своїх заперечень наводили те, що на підставі п.15 «Правил обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і надання їм жилих приміщень в Українській РСР», затверджених Постановою Ради Міністрів УРСР №470 від 11.12.1984 року, на квартирний облік беруться потребуючі поліпшення житлових умов громадяни, які постійно проживають, а також мають реєстрацію місця проживання у даному населеному пункті. Відповідно до п.п 2 ст.40 Житлового Кодексу УРСР та п.п 2 п.26 Постанови №470, громадяни знімаються з обліку потребуючих поліпшення житлових умов у випадках виїзду на постійне місце проживання до іншого населеного пункту. Відповідно до п.7 розділу II «Інструкції про організацію забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями», затвердженої наказом МОУ №380 від 31.07.2018, житлова комісія військової частини (об'єднана житлова комісія) має право приймати рішення щодо взяття військовослужбовців та членів їх сімей на облік і зняття з обліку осіб, які потребують поліпшення житлових умов шляхом надання жилих приміщень для постійного проживання. 13.07.2020 року відповідно до наданого позивачем витягу з Єдиного державного демографічного реєстру щодо реєстрації місця проживання №2111-1280249-2018 об'єднаній житловій комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 стало відомо, що з 25.01.2000 року місце проживання позивача зареєстровано за адресою : АДРЕСА_1 . Оскільки позивач виїхав на постійне місце проживання до іншого населеного пункту (м.Мукачево), що підтверджується відповідним витягом, то на підставі вищевказаної нормативної бази, протоколом засідання об'єднаної житлової комісії Івано-Франківського ОВК №16 від 29.07.2020 позивач був знятий з обліку потребуючих поліпшення житлових умов. Таким чином об'єднаною житловою комісією Івано-Франківського ОВК було прийняте рішення оформлене протоколом засідання №16 від 29.07.2020, яке відповідає вимогам чинного законодавства, є законним і обгрунтованним. Всупереч доводам позивача щодо невідповідності житлового законодавства Конституції України зазначАЮТЬ, що положення Житлового Кодексу УРСР та Постанови №470 в частині, що стосуються предмету спору, неконституційними не визнавались. Рішення об'єднаної житлової комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 (№16 від 29.07.2020) жодним чином не порушувало право позивача на вільний вибір місця проживання, оскільки не містись жодних приписів і вказівок щодо обрання місця проживання позивачем, а також в силу того, що об'єднана житлова комісія не має таких повноважень. Вибір місця проживання є безпосереднім волевиявленням позивача.
На отриманий поштою позивачем відзив, 18.12.2020 року позивачем подано відповідь на відзив, в якому зазначив, що відзив не спростовує твердження та аргументи стосовно суті позовних вимог. Вважає, що рішення об'єднаної житлової комісії про зняття його з квартирного обліку у зв'язку із зміною місця реєстрації є неправомірним, що порушує його права і свободи і не відповідає його праву на вільний вибір місця проживання згідно ст.33 Конституції України, Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні».
Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється. У зв'язку з цим, на підставі ст. 247 ЦПК України, суд вважає за можливе провести розгляд справи по суті без фіксування судового процесу.
Дослідивши письмові матеріали цивільної справи, суд вважає, що позовні вимоги підлягають до задоволення виходячи з наступного.
Цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін, які на свій розсуд розпоряджаються процесуальними правами, реалізують право на судовий захист; кожна сторона зобов'язана належно довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, обов'язок доказування позову лежить на позивачеві; доказування не може ґрунтуватися на припущеннях; зловживання процесуальними правами недопустиме (ст. 20 ч. 1 ЦК України, ст.ст. 12, 13, 44, 76-82 ЦПК України). Предметом доказування є обставини, що підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення (ст.77 ч. 2 ЦПК України). Про задоволення позову рішення може бути прийняте лише за умови обґрунтованості та доведеності позовних вимог ( ст.ст. 89, 263-265 ЦПК України).
В судовому засіданні встановлено, що згідно витягу з Єдиного державного демографічного реєстру щодо реєстрації місця проживання від 27.01.2018 року, місце проживання позивача зареєстровано за адресою : АДРЕСА_1 (а.с.7).
Позивач ОСОБА_1 є пенсіонером Міністерства оборони України, що підтверджується пенсійним посвідченням серії НОМЕР_2 , виданим ІНФОРМАЦІЯ_3 , є учасником бойових дій посвідчення серії НОМЕР_3 видане 12.06.1996 року та ветераном війни - інвалідом війни 3-ї групи посвідчення серії НОМЕР_4 , безтермінове видане 28.04.2011 року (а.с.5).
На квартирному обліку для отримання жилого приміщення для постійного проживання він перебуває при обласному військовому комісаріаті з 12.06.1996 року під №16. Згідно листа обласного військового комісаріату №2/184 від 19.05.2020 року першочергова черга під №5 , позачергова черга під №1 з обмеженим терміном забезпечення житлом протягом двох років з 10.02.1999 року (а.с.13). У вересні місяці 2020 року позивачем було отримано повторне повідомлення №2/463 від 24.09.2020 року від обласного військового комісаріату, що відповідно до протоколу об'єднаної житлової комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 від 29.07.2020 року №16 за результатами розгляду документів облікової житлової справи у зв'язку з постійним проживанням у іншому населеному пункті його знято з обліку потребуючих поліпшення житлових умов на підставі підпункт 2 статті 40 Житлового кодексу України підпункт 2 пункт 26 Правил обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов і надання їм жилих приміщень (а.с.8).
30.09.2020 року ним було направлено запит до обласного військового комісаріату про надання йому копії виписки із протоколу об'єднаної житлової комісії від 29.07.2020 року №16 про зняття його з квартирного обліку (а.с.9). Після чого, позивачем було отримано витяг з протоколу об'єднаної житлової комісії від 29.07.2020 року №16 і витяг з наказу військового комісара обласного військового комісаріату від 04.08.2020 року №311 «Про оголошення рішення об'єднаної житлової комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 відповідно до протоколу №16 від 29.07.2020 року» (а.с.11-12).
Надаючи правову оцінку фактичним обставинам справи та спірним правовідносинам, у контексті з доводами позивача, суд враховує наступні норми права та наводить мотиви їх застосування.
Відповідно до ч.1 ст.2 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України, іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
Відповідно до ч.1 ст.12 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» держава забезпечує військовослужбовців жилими приміщеннями або за їх бажанням грошовою компенсацією за належне їм для отримання жиле приміщення на підставах, у порядку і відповідно до вимог, встановлених Житловим кодексом Української РСР та іншими нормативно-правовими актами.
Військовослужбовці, що перебувають на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, при звільненні з військової служби в запас або у відставку за віком, станом здоров'я, а також у зв'язку зі скороченням штатів або проведенням інших організаційних заходів, у разі неможливості використання на військовій службі залишаються на цьому обліку у військовій частині до одержання житла з державного житлового фонду або за їх бажанням грошової компенсації за належне їм для отримання жиле приміщення, а в разі її розформування - у військових комісаріатах і квартирно-експлуатаційних частинах районів та користуються правом позачергового одержання житла (ч.9 ст.12 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей»).
Відповідно ч.1 ст.40 Житлового кодексу Української РСР громадяни перебувають на обліку потребуючих поліпшення житлових умов до одержання житлового приміщення, за винятком випадків, передбачених частиною другою цієї статті.
Відповідно до ст.33 Конституції України кожному, хто на законних підставах перебуває на території України, гарантується свобода пересування, вільний вибір місця проживання, право вільно залишати територію України, за винятком обмежень, які встановлюються законом.
Житловий кодекс УРСР від 30.06.1983 року підпункт 2 частина 2 статті 40, Постанова Ради Міністрів УРСР від 11.12.1984 року №470 «Правил обліку громадян які потребують житлових умов і надання їм жилих приміщень» підпункту 2 пункту 26 про зняття з обліку по причині виїзду на постійне місце проживання до іншого населеного пункту, як підзаконні акти суперечать ст.33 Конституції України про вільний вибір місця проживання, Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця поживання в Україні» від 11.12.2003 року № 1382-IV та не можуть позивача зобов'язувати постійно проживати по місцю обліку на отримання житла місто Івано-Франківськ де він не маю жилого приміщення. В протоколі об'єднаної житлової комісії і наказі обласного військового комісаріату вказано, що позивача знято з квартирного обліку у зв'язку із зміною місця реєстрації, що не являється підставою для зняття з квартирного обліку так як в підпункті 2 частини 2 статті 40 ЖК України і підпункту 2 пункту 26 «Правил обліку громадян які потребують житлових умов і надання їм жилих приміщень» вказано - зняття з обліку у випадку виїзду на постійне місце проживання до іншого населеного пункту.
В Законі України «Про свободу пересування та вільний вибір місця поживання в Україні» від 11.12.2003 року № 1382-IV ст.ст.2,6 гарантується свобода пересування та вільний вибір місця проживання, надається позивачу право в двох і більше місцях (м.Мукачево, м.Івано-Франківськ, інші місця) реєстрацію здійснювати за власним вибором за однією з цих адрес. Окрім цього, в ст.ст.12,13 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця поживання в Україні» від 11.12.2003 року №1382-IV не вказано обмежень до осіб які перебувають на квартирному обліку.
Як вбачається з матеріалів справи, на день звільнення з військової служби вислуга років ОСОБА_1 у Збройних силах України становила календарна вислуга років 30 років.
Статтею 3 ЗУ «Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ, ветеранів Національної поліції і деяких інших осіб та їх соціальний захист», держава гарантує кожному ветерану військової служби, серед іншого, реалізації цільових програм поліпшення житлових умов.
Пункт 7 ч. 1 ст. 6 вищевказаного Закону гарантує ветеранам військової служби першочергове забезпечення житлом осіб, які потребують поліпшення житлових умов.
Статтею 48 Конституції України гарантовано, що кожен має право на достатній життєвий рівень для себе і своєї сім'ї, що включає достатнє харчування, одяг, житло.
Відповідно ч.1 ст.8 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод, кожен має право на повагу до свого приватного і сімейного життя, до свого житла і кореспонденції.
Виходячи з наведених вище норм закону, а також зважаючи на фактичні обставини справи, суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог позивача.
Що стосується позовних вимог щодо зобов'язання поновити полковника у відставці ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_1 складом сім'ї 1(одна особа) на квартирному обліку при об'єднаній житловій комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 станом на 28.07.2020 року, суд зазначає наступне. Оскільки суд прийшов до висновку про скасування рішення засідання об'єднаної житлової комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 оформлене протоколом №16 від 29.07.2020 року в частині зняття з квартирного обліку ОСОБА_1 складом сім'ї 1 (одна особа) у зв'язку зі змінами місця реєстрації, а також п.1 наказу військового комісара ІНФОРМАЦІЯ_1 від 04.08.2020 року №311 про зняття з квартирного обліку громадян, які потребують покращення житлових умов при ІНФОРМАЦІЯ_1 полковника запасу ОСОБА_1 складом сім'ї 1 (одна особа) у зв'язку зі змінами місця реєстрації, враховуючи, що позивача складом сім'ї 1 (одна особа) було зараховано на квартирний облік для поліпшення житлових умов з 12 червня 1996 року під №16, а також у списку осіб, що користуються правом першочергового одержання жилих приміщень з 11 березня 2005 року під №5 та у списку осіб, що користуються правом позачергового одержання жилих приміщень з 10 лютого 1999 року під №1, а тому ОСОБА_1 складом сім'ї 1 (одна особа) підлягає поновленню на квартирному обліку осіб, які потребують поліпшення житлових умов.
Частиною 6 статті 141 ЦПК України передбачено, що якщо сторону, на користь якої ухвалено рішення, звільнено від сплати судових витрат, з другої сторони стягуються судові витрати на користь осіб, які їх понесли, пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимог, а інша частина компенсується за рахунок держави в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
На підставі наведеного та керуючись ст.ст. 12, 13, 81, 141, 258-259, 264-265, 274, 279 ЦПК України, суд -
Позовні вимоги ОСОБА_1 - задовольнити.
Визнати не дійсним протокол №16 від 29.07.2020 року засідання об'єднаної житлової комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 в частині зняття з квартирного обліку ОСОБА_1 складом сім'ї 1 (одна особа) у зв'язку зі змінами місця реєстрації.
Скасувати п.1 наказу військового комісара ІНФОРМАЦІЯ_1 від 04.08.2020 року №311 про зняття з квартирного обліку громадян, які потребують покращення житлових умов при ІНФОРМАЦІЯ_1 полковника запасу ОСОБА_1 складом сім'ї 1 (одна особа) у зв'язку зі змінами місця реєстрації.
Зобов'язати об'єднану житлову комісію ІНФОРМАЦІЯ_1 поновити полковника у відставці ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_1 складом сім'ї 1(одна особа) на квартирному обліку при об'єднаній житловій комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 станом на 28.07.2020 року.
Стягнути з Івано-Франківського обласного військового комісаріату, АДРЕСА_2 - 840,80 грн (вісімсот сорок гривень 80 копійок) гривень судового збору в дохід Держави.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляцйної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Позивач : ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , мешканець АДРЕСА_3 ;
Відповідач : об'єднана житлова комісія Івано-Франківського обласного військового комісаріату, АДРЕСА_4 ;
Відповідач : Івано-Франківський обласний військовий комісаріат, код ЄДРПОУ 07742609, м.Івано-Франківськ, вул.Довженка, 21, поштовий індекс - 76026.
Головуючий В.О.Монич