Рішення від 05.09.2007 по справі 33/240пн

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

83048, м.Донецьк, вул.Артема, 157, тел.381-88-46

РІШЕННЯ

іменем України

05.09.07 р. Справа № 33/240пн

Господарський суд Донецької області у складі судді Новікової Р.Г., при секретарі судового засідання Ващенко О.С, розглянув у відкритому судовому засіданні справу

за позовом Підприємства громадської організації інвалідів «Промінь» м. Київ

до Відкритого акціонерного товариства «Державна холдінгова компанія «Донбасшахтобуд» м. Донецьк

про відміну торгів на закупівлю паль та рейок, що проводить відповідач (оголошення №25087807 в Інформаційному бюлетені Тендерної палати України «25 (96) від 18.06.2007р.)

за участю представників:

від позивача: не з'явився

від відповідача: Логвин З.М., дов. №51Д/09 від 17.08.2007р.

СУТЬ СПОРУ: Підприємство громадської організації інвалідів «Промінь» м. Київ звернулося до господарського суду Донецької області з позовною заявою до Відкритого акціонерного товариства «Державна холдінгова компанія «Донбасшахтобуд» м. Донецьк про відміну торгів на закупівлю палі та рейки, що проводить Відкрите акціонерне товариство«Державна холдінгова компанія «Донбасшахтобуд», (оголошення №25087807 у Інформаційному бюлетені Тендерної палати України №25 (96) від 18.06.2007р.)

В обґрунтування заявлених вимог позивач посилається на те, що надана тендерна документація відповідача не відповідає вимогам Закону України «Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти» №1490-ІІІ від 22.02.2000р. та створює суттєві перешкоди в реалізації законного права Підприємства громадської організації інвалідів «ПРОМІНЬ» на рівні умови участі в процедурі закупівлі. А саме -

- згідно пункту 18.3. тендерної документації, замовником вимагається від учасника до моменту розкриття тендерних пропозицій надати документи, що підтверджують сплату вартості тендерної документації. Але тендерним комітетом замовника не уточнюється які саме документи ним вимагається для підтвердження оплати вартості тендерної документації. Тим самим, тендерний комітет замовника залишає за собою право безпідставно відхилити пропозицію будь-якого учасника, таким чином послабивши конкуренцію серед учасників, що є прямим порушенням Закону;

- згідно із Розпорядженням Антимонопольного комітету України №217-р від 20.06.2006р. розмір тендерного забезпечення зазначається в оголошенні про проведення торгів та визначається відповідно до частини 2 статті 23 Закону України «Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти» №1490-ІІІ від 22.02.2000р. в гривнях (цифрами та словами) виходячи з очікуваної вартості закупівлі. Всупереч цьому, опубліковане оголошення не містить розміру тендерного забезпечення.

У відзиві на позовну заяву №01/09-282 від 20.08.2007р. відповідач зазначив, що вимоги позивача щодо встановлення документу оплати тендерної документації не відповідають нормам Закону України «Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти» та є неправомірними, тому відповідач просив суд відхилити позовні вимоги Підприємства громадської організації інвалідів «Промінь».

Відповідач вважає, що Підприємство громадської організації інвалідів «Промінь» м. Київ не може бути позивачем в цій справі, оскільки не є учасником торгів в розумінні статті 1 Закону України «Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти» №1490-ІІІ від 22.02.2000р.

Заслухавши доводи відповідача, дослідивши наявні докази у справі, ознайомившись з правовою позицією сторін, що викладена письмово, наявна у матеріалах справи, господарський суд встановив:

В Інформаційному бюлетені Тендерної палати України №25 (96) від 18.06.2007р. було опубліковане оголошення №25087807 Відкритого акціонерного товариства «Державна холдінгова компанія «Донбасшахтобуд» м. Донецьк про закупівлю паль та рейок. Процедура закупівлі визначена - відкриті торги із зменшенням ціни. Дата розкриття тендерних пропозицій також була зазначена в оголошенні - 03.07.2007р.

Відповідно до статті 14 Закону України «Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти» №1490-ІІІ від 22.02.2000р. основними процедурами здійснення державних закупівель є редукціон та відкриті торги із зменшенням ціни.

Пунктом 1 статті 18 Закону України «Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти» №1490-ІІІ від 22.02.2000р. встановлено, що під час проведення відкритих торгів із зменшенням ціни тендерні пропозиції мають право надавати всі заінтересовані учасники, інформацію про яких включено до каталогу, запрошені замовником шляхом публікації оголошення відповідно до положень статей 4-1 та 8 цього Закону.

При цьому, відповідно до статті 15 Закону України «Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти» №1490-ІІІ від 22.02.2000р. замовник може вимагати від учасників надання ними підтвердженої документально інформації про відповідність кваліфікаційним вимогам.

Такими вимогами можуть бути - наявність дозволу або ліцензії на провадження відповідної діяльності (у випадках, передбачених законодавством); наявність обладнання, а також працівників відповідної кваліфікації, які мають необхідні знання та досвід; сплата податків і зборів (обов'язкових платежів), передбачених законодавством; провадження учасниками господарської діяльності відповідно до положень їх статутів; відсутність рішення про визнання учасника в установленому порядку банкрутом чи порушення проти нього справи про банкрутство.

Статтею 21 Закону України «Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти» №1490-ІІІ від 22.02.2000р. визначені вимоги до тендерної документації. Тендерна документація повинна містити - інструкцію щодо підготовки тендерних пропозицій; перелік критеріїв, які висуваються тендерним комітетом з метою оцінки відповідності учасників встановленим кваліфікаційним вимогам; інформацію про необхідність документального підтвердження відповідності учасників встановленим кваліфікаційним вимогам; інформацію про характер і необхідні технічні та якісні характеристики предмета закупівлі, у тому числі: - відповідну технічну специфікацію, плани, креслення, малюнки, підготовлені відповідно до частин другої та третьої цієї статті; - кількість товару; - місце, де мають бути виконані роботи чи надані послуги; - додаткові послуги, які мають бути надані; - строки поставки товарів, виконання робіт, надання послуг; перелік критеріїв та методику їх оцінки для визначення найкращої тендерної пропозиції; зазначення основних умов, які обов'язково будуть включені до договору про закупівлю; опис окремої частини або частин предмета закупівлі, щодо яких можуть бути подані тендерні пропозиції у разі, якщо учасникам дозволяється подати тендерні пропозиції тільки стосовно частини товарів, робіт чи послуг, що закуповуються; спосіб оцінки і порівняння альтернативних тендерних пропозицій; методику розрахунку ціни тендерної пропозиції із зазначенням того, чи повинна вона включати інші елементи, крім вартості самих товарів, робіт чи послуг, наприклад, витрати на транспортування, страхування, навантаження, розвантаження, сплату митних тарифів, податків тощо; інформацію про валюту (валюти), у якій (яких) має бути розрахована і зазначена ціна тендерної пропозиції; зазначення мови (мов), якою (якими) мають бути складені тендерні пропозиції; вимоги замовника щодо надання тендерного забезпечення та забезпечення виконання договору про закупівлю; умови повернення чи неповернення тендерного забезпечення; зазначення способу, місця та кінцевого строку подання тендерних пропозицій; виклад процедури надання роз'яснень щодо тендерної документації, а також повідомлення про намір замовника провести збори учасників; зазначення строку, протягом якого тендерні пропозиції вважаються дійсними; зазначення місця, дати та часу розкриття тендерних пропозицій; зазначення прізвища, посади та адреси однієї чи кількох посадових осіб або інших працівників замовника, уповноважених здійснювати зв'язок із учасниками; інформацію про додаткові умови, необхідні для акцепту тендерної пропозиції; іншу інформацію, яку замовник вважає за необхідне включити до тендерної документації; шкалу розрахунку кроку торгів чи редукціону.

Суд вважає помилковим висновок позивача про те, що відсутність конкретизації документу, який є доказом оплати вартості тендерної документації, надає можливість тендерному комітету замовника безпідставно відхилити пропозицію будь-якого учасника, таким чином послабивши конкуренцію серед учасників.

Чинне законодавство, зокрема, Цивільний кодекс України, Господарський кодекс України, Інструкція про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті, затверджена Постановою Правління Національного банку України №22 від 21.01.2004р. (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 29.03.2004р. за №377/8976) визначає види розрахунків юридичних і фізичних осіб. Це може бути і готівкові, і безготівкові розрахунки. Тому пункт 18.3 тендерної документації, навпаки, передбачає можливість учаснику торгів обрати найбільш зручний для себе вид розрахунків.

Додатково за нормами статті 22 Закону України «Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти» №1490-ІІІ від 22.02.2000р. учасник має право не пізніше ніж за сім календарних днів до закінчення строку подання тендерних пропозицій звернутися до замовника за роз'ясненнями щодо тендерної документації.

Що стосується зауважень позивача відносно того, що опубліковане оголошення №25087807 у Інформаційному бюлетені Тендерної палати України №25 (96) від 18.06.2007р. не містить розміру тендерного забезпечення слід зазначити наступне.

Відповідно до статті 28 Закону України «Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти» №1490-ІІІ від 22.02.2000р. торги відміняються у разі, якщо - на участь у торгах було подано менше трьох тендерних пропозицій щодо предмета закупівлі, визначеного замовником у тендерній документації; було відхилено всі тендерні пропозиції відповідно до вимог статті 27 цього Закону; замовник порушив вимоги цього Закону щодо оприлюднення інформації; якщо до оцінки допущено тендерні пропозиції менше ніж трьох учасників.

Стаття 8 вищевказаного Закону визначає, що процедура закупівлі не може здійснюватися до публікації оголошення про неї у спеціалізованому друкованому засобі масової інформації та в інформаційному бюлетені, що видає Тендерна палата України, та в інформаційних системах у мережі Інтернет, крім випадків застосування замовником у порядку, встановленому цим Законом, процедур торгів (тендера) з обмеженою участю, запиту цінових пропозицій (котирувань) та закупівлі в одного учасника.

При цьому, неоприлюднення передбаченої цим Законом інформації щодо здійснення державних закупівель в інформаційних системах в мережі Інтернет є підставою для відміни торгів.

Статтею 19 Закону України «Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти» №1490-ІІІ від 22.02.2000р. визначено, що має обов'язково зазначатись в оголошенні про проведення відкритих торгів із зменшенням ціни, а саме - найменування та юридична адреса замовника торгів; вид, кількість та місце поставки товарів або вид і місце проведення робіт або надання послуг; строк поставки товарів, виконання робіт або надання послуг; кваліфікаційні вимоги, яким повинні відповідати учасники; способи та місце отримання тендерної документації та розмір плати за неї (якщо таку плату встановлено замовником); місце та строк подання тендерних пропозицій; місце та дата розкриття тендерних пропозицій; умови надання тендерного забезпечення та способи зв'язку для отримання додаткової інформації; адреси обраних замовником інформаційних систем у мережі Інтернет та коди, присвоєні інформаційними системами у мережі Інтернет (у разі здійснення процедури відкритих торгів із зменшенням ціни, двоступеневих торгів, редукціону).

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що саме недотримання замовником вимог, визначених в статті 19 Закону України «Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти» №1490-ІІІ від 22.02.2000р., підпадає під ознаки неоприлюднення передбаченої цим Законом інформації щодо здійснення державних закупівель та обумовлює відміну торгів.

Як вбачається зі змісту оголошення №25087807 Відкритого акціонерного товариства «Державна холдінгова компанія «Донбасшахтобуд» м. Донецьк про закупівлю паль та рейок, опублікованого в Інформаційному бюлетені Тендерної палати України №25 (96) від 18.06.2007р., вимоги статті 19 Закону України «Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти» №1490-ІІІ від 22.02.2000р. відповідачем були дотримані - зазначені умови надання тендерного забезпечення.

Додатково треба зазначити, що розмір тендерного забезпечення визначений у пункті 12.1 тендерної документації.

Як вбачається з матеріалів справи Підприємство громадської організації інвалідів «Промінь» м. Київ не приймало участі в проведені торгів та не направляло свою тендерну пропозицію.

Позивач, посилаючись на зміст тендерної документації, наполягає на тому, що підставою для відміни торгів є - порушення відповідачем вимог Закону України «Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти» №1490-ІІІ від 22.02.2000р.

Згідно із положенням статті 43 Господарського процесуального кодексу України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності. Сторони та інші особи, які беруть участь у справі, обґрунтовують свої вимоги і заперечення поданими суду доказами.

Відповідно до статті 33 та 34 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

Позивач не довів обставин, викладених у позові, тому суд відмовляє у задоволенні позовних вимог до Відкритого акціонерного товариства «Державна холдінгова компанія «Донбасшахтобуд» м. Донецьк про відміну торгів на закупівлю паль та рейок, що проводить відповідач (оголошення №25087807 в Інформаційному бюлетені Тендерної палати України «25 (96) від 18.06.2007р.)

Судові витрати підлягають розподілу з урахуванням норм статті 49 Господарського процесуального кодексу України.

Керуючись нормами Закону України «Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти» №1490-ІІІ від 22.02.2000р., ст.ст. 1, 2, 4, 4№, 4І, 4і, 44, 45, 46, 21, 22, 33, 34, 36, 49, 82, 83, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, суд -

ВИРIШИВ:

У задоволенні позовних вимог Підприємства громадської організації інвалідів «ПРОМІНЬ» м. Київ до Відкритого акціонерного товариства «Державна холдінгова компанія «Донбасшахтобуд» м. Донецьк про відміну торгів на закупівлю паль та рейок, що проводить відповідач (оголошення №25087807 в Інформаційному бюлетені Тендерної палати України «25 (96) від 18.06.2007р.) - відмовити.

В судовому засіданні від 05.09.2007р. проголошено повний текст рішення.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня прийняття рішення. Рішення може бути оскаржено протягом десяти днів з дня його прийняття до Донецького апеляційного господарського суду.

Суддя

Надруковано 3 примірника: 1 - позивачу; 1 - відповідачу; 1 - до справи