Рішення від 04.09.2007 по справі А-12/192

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул.Шевченка 16, м.Івано-Франківськ, 76000, тел. 2-57-62

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 вересня 2007 р.

Справа № 12/192

за позовом Івано - Франківська торгово-промислова палата 76000, м.Івано - Франківськ,вул.Розумовського , 9

до відповідача Регіональне відділення ФДМУ по Івано-Франківській області вул.Січових Стрільців,15,Івано-Франківськ,76000

про про приватизацію орендованого державног майна

Cуддя Матуляк П. Я.

При секретарі Михалевич Андрій Дмитрович

Представники:

Від позивача: Самулевич С.Л., (довіреність №454/06 від 10.11.06р. - представник)

Від відповідача: Гайдей В.В., (довіреність №01/14-01 від 09.01.07р. - начальник відділу юридичної роботи)

СУТЬ СПОРУ: заявлено позов про зобов"язання регіонального відділення Фонду державного майна України в Івано-Франківській області укласти договір купівлі-продажу приміщення по вул.Розумовського , 9 з Івано-Франківською торгово-промисловою палатою .

Позовні вимоги грунтуються на Законі України "Про приватизацію невеликих державних підприємств(малу приватизацію)" та "Законі України "Про державну програму приватизації " , відповідно до якого у разі прийняття рішення про приватизацію орендованого державного майна (будівлі, споруди, приміщення) орендар одержує право на викуп цього майна, якщо орендарем за згодою орендодавця здійснено за рахунок власних коштів поліпшення орендованого майна,яке неможливо відокремити від відповідного об'єкта без завдання йому шкоди, вартістю не менш як 25 відсотків залишкової (відновної за вирахуванням зносу) вартості майна (будівлі, споруди, приміщення).

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав та подав доповнення до позовної заяви , яким просив визнати незаконною відмову регіонального відділення Фонду державного майна України в Івано-Франківській області в приватизації орендованих приміщень, визнати за позивачем право на приватизацію цих приміщень шляхом викупу на підставі п.51 розділу 9 Державної програми приватизації на 2000 -2002 роки та зобов"язати регіональне відділення Фонду державного майна України в Івано-Франківській області укласти з позивачем договір купівлі-продажу вказаних приміщень в редакції позивача та призначити проведення експертної оцінки ліцензованою установою по оцінці майна .

Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечував , мотивуючи тим , що регіональним відділенням Фонду державного майна України в Івано-Франківській області відмовлено позивачу у включенні спірного приміщення в перелік об"єктів , що підлягають приватизації шляхом викупу у зв"язку з тим , що подані позивачем документи не відповідають вимогам ст.7 Закону України " Про приватизацію невеликих державних підприємств(малу приватизацію)" , зазначив , що з пропозицією укласти договір купівлі-продажу орендованих приміщень позивач до регіонального відділення Фонду державного майна України в Івано-Франківській області не звертався , та заявив клопотання про припинення провадження у справі .

Розглянувши матеріали справи , вислухавши представників сторін , оцінивши зібрані в справі докази та надавши їм належної правової оцінки , суд встановив наступне .

Відповідно до умов договору оренди державного майна №1 від 08.11.2000 р. , укладеного між позивачем - Івано-Франківською торгово-промисловою палатою (орендар) та Професійно-технічним училищем (орендодавець) на підставі Розпорядження ОДА №19 від 17.01.2000р. "Про надання приміщення Івано-Франківській торгово-промисловій палаті", позивачу передано в строкове платне користування приміщення площею 606 кв. м по вул.Розумовського , 9 в м.Івано-Франківську , вартість якого згідно звіту про експертну оцінку від 24.01.2000 р. становить 228219грн.

На виконання п.1 Розпорядження ОДА №19 від 17.01.2000р . "Про надання приміщення Івано-Франківській торгово-промисловій палаті" , відповідно до яких орендар зобов"язаний за власні кошти провести ремонт орендованих приміщень , та з дозволу орендодавця (листи №№35 від 19.04.2001 р. та 105 від 08.11.2000 р. ) позивачем виконано ремонтні роботи в орендованому приміщенні на загальну суму 563973грн.73коп., що підтверджується матеріалами справи , зокрема , довідкою Івано-Франківської торгово-промислової палати №056/07 від 15.02.07 та аудиторським висновком від 27.08.2007 р.

Листами №115/06 від 28.03.2006 р. , №129/06 від 04.04.2006 р. та №287/07 від 30.07.2007 р. позивач звертався до управління освіти і науки Івано-Франківської ОДА , Фонду держмайна України , відділення Фонду державного майна України в Івано-Франківській області з проханням надати згоду на приватизацію спірного приміщення .

Листом №1/11-4244 від 27.07.2005 р. Міністерство освіти і науки України повідомило , що спірні приміщення не підпадають під критерій заборони до приватизації , проте згоди на приватизацію приміщення площею 606 кв. м по вул.Розумовського , 9 в м.Івано-Франківську не надало .

Крім того , регіональне відділення Фонду державного майна України в Івано-Франківській області листом №05/2094 від 02.08.2007 р. повідомило позивача про те , що не вбачає підстав для звернення до Фонду держмайна України стосовно включення спірного приміщення до переліку об"єктів , що підлягають приватизації шляхом викупу , оскільки позивачем не подано документів стосовно підтвердження виконаних невід"ємних поліпшень орендованого майна .

Суд вважає додови відповідача безпідставними , а позов обгрунтованим та підлягаючим до задоволення , виходячи з наступного .

Відповідно до ст.7 Закону України "Про приватизацію невеликих державних підприємств(малу приватизацію)" включення об'єктів малої приватизації до переліків,

зазначених у частині першій цієї статті, здійснюється відповідно до Державної та місцевих програм приватизації чи з ініціативи відповідних органів приватизації або покупців. Вищезазначеним законом передбачено порядок включення об"єктів малої приватизації до одного з переліків, що передбачені ст.7 Закону. Зокрема, покупці зобов"язані подати до органу приватизації заяву про включення підприємства до одного із переліків. Матеріалами справи підтверджується , що позивачем дотримано вимог вказаної правової норми .

Крім того , відповідно до Закону України "Про державну програму приватизації " у разі прийняття рішення про приватизацію орендованого державного майна (будівлі, споруди, приміщення) орендар одержує право на викуп цього майна, якщо орендарем за згодою орендодавця здійснено за рахунок власних коштів поліпшення орендованого майна,яке неможливо відокремити від відповідного об'єкта без завдання йому шкоди, вартістю не менш як 25 відсотків залишкової (відновної за вирахуванням зносу) вартості майна (будівлі, споруди, приміщення).

В підтвердження проведених робіт вартістю не менше 25% від вартості орендованих приміщень, позивачем подано документацію, відповідно до якої по приміщенню , що знаходиться по Розумовського , 9 в м.Івано-Франківську та орендується позивачем , виконано ремонтних робіт на суму 563973грн.73коп.

Стосовно згоди на проведення покращень орендованого майна , суд вважає за необхідне зазначити , що відповідно до п.1 Розпорядження ОДА №19 від 17.01.2000р . "Про надання приміщення Івано-Франківській торгово-промисловій палаті" орендар зобов"язаний за власні кошти провести ремонт орендованих приміщень , що розцінюється судом як згода Івано-Франківської ОДА на проведення покращень орендованого майна , а дозвіл орендодавця

на проведення ремонтних робіт підтверджується листами №№35 від 19.04.2001 р. та 105 від 08.11.2000 р.

Щодо відмови у приватизації на підставі того, що подані позивачем документи не відповідають вимогам ст.7 Закону України " Про приватизацію невеликих державних підприємств(малу приватизацію)" , суд вважає за необхідне зазначити наступне .

Відповідно до ст. 7 Закону України «Про приватизацію невеликих державних підприємств (малу приватизацію)»орган приватизації розглядає подану заяву і в разі відсутності підстав для відмови у приватизації включає підприємство до переліків, зазначених у частині першій цієї статті. Результати розгляду не пізніш як через місяць з дня подання заяви доводяться до заявника у письмовій формі.

Відмова у приватизації можлива тільки у випадках, коли: особа, яка подала заяву, не може бути визнана покупцем підприємства згідно з цим Законом; є законодавчо встановлене обмеження на приватизацію цього підприємства; не затверджено переліків, передбачених частиною першою цієї статті.

Згідно п. 5 рішення Конституційного суду України від 13 грудня 2000 року по справі № 14-рп/2000, положення ч. 5 ст. 7 Закону України "Про приватизацію невеликих державних підприємств (малу приватизацію)" слід розуміти так, що органи приватизації зобов'язані розглянути подані покупцями заяви та, у разі відсутності встановлених цим Законом підстав для відмови у приватизації, включити конкретне підприємство до переліку об'єктів, що підлягають приватизації у встановлений спосіб, або прийняти рішення про відмову в приватизації.

Конституційний суд України в даному рішенні зазначив, що перелік підстав для відмови у приватизації , наведений у ст. 7 Закону України «Про приватизацію невеликих державних підприємств (малу приватизацію)» є вичерпним.

З огляду на викладене та приймаючи до уваги норми Закону України «Про приватизацію невеликих державних підприємств (малу приватизацію)» , суд дійшов до висновку про обгрунтованість вимог позивача щодо визнання незаконними дій регіонального відділення Фонду державного майна України в Івано-Франківській області щодо відмови Івано-Франківській торгово-промисловій палаті у включенні приміщення по вул. Розумовського , 9 в м.Івано-Франківську .

Стосовно відмови відповідача укласти договір купівлі-продажу спірних приміщень на підставі того , що з пропозицією укласти договір купівлі-продажу орендованих приміщень позивач до регіонального відділення Фонду державного майна України в Івано-Франківській області не звертався , суд не приймає до уваги твердження представника відповідача , оскільки вони спростовуються зібраними у справі доказами . Так , зокрема , в матеріалах справи знаходиться лист позивача №320/07 від 27.08.07 , адресований регіональному відділенню Фонду державного майна України в Івано-Франківській області , з пропозицією укласти договір купівлі-продажу спірного приміщення .

Щодо вимоги про призначення проведення експертної оцінки ліцензованою установою по оцінці майна , для повного захисту прав, свобод та інтересів позивача, суд за усним клопотанням представника позивача вважає за необхідне застосувати правила п.2ст.83 ГПК України та вийти за межі позовних вимог .

В контексті викладеного , суд вважає правильним позов задодволити .

Судові витрати по справі стягнути з відповідача на користь позивача .

Керуючись ст.8, 13 , 124 Конституції України, Законом України "Про приватизацію невеликих державних підприємств (малу приватизацію)",Законом України ""Про державну програму приватизації ", ст.12 , 49 , 82-85 Господарського процесуального кодексу України , суд

ПОСТАНОВИВ:

позов задоволити .

Визнати незаконними дії регіонального відділення Фонду державного майна України в Івано-Франківській області щодо відмови Івано-Франківській торгово-промисловій палаті у включенні приміщення по вул. Розумовського , 9 в м.Івано-Франківську до переліку об"єктів, що підлягають приватизації шляхом викупу.

Визнати за Івано-Франківською торгово-промисловою палатою право на приватизацію приміщення по вул. Розумовського , 9 в м.Івано-Франківську шляхом викупу на підставі п.51 розділу 9 Державної програми приватизації на 2000 - 2002 роки .

Зобов"язати регіональне відділення Фонду державного майна України в Івано-Франківській області укласти з Івано-Франківською торгово-промисловою палатою договір купівлі-продажу приміщення по вул. Розумовського , 9 в м.Івано-Франківську в редакції позивача .

Зобов"язати регіональне відділення Фонду державного майна України в Івано-Франківській області провести незалежну оцінку вартості приміщення по вул. Розумовського , 9 в м.Івано-Франківську протягом одного місяця з дня набрання постановою по даній справі законної сили .

Стягнути з регіонального відділення Фонду державного майна України в Івано-Франківській області (м.Івано-Франківськ , вул.Січових Стрільців , 15 , код 13660726) 85грн. держмита та 118 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу на користь Івано-Франківської торгово-промислової палати (м.Івано-Франківськ , вул.Розумовського , 9 ).

Видати позивачу довідку на повернення з Державного бюджету України зайво сплаченого дежавного мита в сумі 35 грн.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили .

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його прийняття, у разі, якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення, воно набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня підписання повного рішення, оформленого відповідно до статті 84 Господарського процесуального кодексу України.

Суддя Матуляк П. Я.

рішення підписано :

Виготовлено в АС "Діловодство суду"

________________ Легінь Оксана Василівна