16 лютого 2021 року
Київ
справа №320/2846/20
адміністративне провадження №К/9901/3723/21
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача - Данилевич Н.А.,
суддів: Мацедонської В.Е., Шевцової Н.В.
перевірив касаційну скаргу Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Київській області на постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 16 грудня 2020 року у справі № 320/2846/20 за позовом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Київській області до Комунального некомерційного підприємства Поліської районної ради «Поліська центральна районна лікарня» про застосування заходів реагування,
01 лютого 2021 року касаційна скарга надійшла до Верховного Суду, як суду касаційної інстанції в адміністративних справах відповідно до статті 327 Кодексу адміністративного судочинства України (надійшла засобами поштового зв'язку 27.01.21).
Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Київській області звернулось до суду з даним позовом, в якому просило застосувати заходи реагування у вигляді повного зупинення експлуатації (роботи) будівлі та приміщень Комунального некомерційного підприємства Поліської районної ради «Поліська районна лікарня» за адресою: Київська область, Поліський район, смт. Красятичі, вул. Воздвиженська, буд. 7, шляхом зобов'язання відповідача повністю зупинити експлуатацію вказаного об'єкта до повного усунення порушень, зазначених в акті від 24.12.2019 № 55.
Рішенням Київського окружного адміністративного суду від 15 липня 2020 року адміністративний позов задоволено, при цьому суд першої інстанції виходив з того, що відповідач не усунув порушення, які виявлені в ході проведення перевірки, що свідчить про необхідність застосування відповідних заходів реагування.
Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 16 грудня 2020 року рішення Київського окружного адміністративного суду від 15 липня 2020 року було скасовано.
Прийнято постанову, якою в задоволенні адміністративного позову Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Київській області до Комунального некомерційного підприємства Поліської районної ради «Поліська центральна районна лікарня» про застосування заходів реагування у вигляді зупинення роботи було відмовлено.
Стягнуто з Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Київській області (Україна, 04071, м. Київ, вул. Межигірська, буд. 8; ідентифікаційний код: 38537963) за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень на користь Комунального некомерційного підприємства Поліської районної ради «Поліська центральна районна лікарня» (07053, Київська обл., Поліський р-н., смт.Красятичі, вул. Воздвиженська, буд. 7; ідентифікаційний код: 01994178) витрати зі сплати судового збору в розмірі 3 153, 00 грн (три тисячі сто п'ятдесят три гривні 00 коп.).
Суд апеляційної інстанції вказав, що враховуючи принцип пропорційності та той факт, що Поліська районна лікарня здійснює медичне обслуговування населення Поліського району Київської області, чисельність постійного населення якого станом на вересень 2020 року становила 5434 осіб, а також, що цей регіон розташований поблизу зони відчуження і медична інфраструктура в ньому не розвинена, тому у разі закриття лікарні, населення, що залишилося там проживати, буде позбавлене можливості отримувати медичну допомогу, а також, що станом на 12.11.2020 в Поліському районі Київської області зафіксовано 45 лабораторно підтверджених випадків захворювання на коронавірус і у районі встановлено «помаранчевий» рівень епідемічної небезпеки поширення СОVID-19, отже у разі закриття лікарні, населення району буде позбавлено можливості отримувати лікування, в той час, як громадяни не мають бути кинуті сам на сам в складних соціально-економічних умовах і саме держава має виконати свій обов'язок гарантований Конституцією України щодо охорони здоров'я та надання медичної допомоги громадянам, колегія суддів дійшла висновку рішення суду першої інстанції скасувати, а в задоволенні позову відмовити. Крім того, суд зазначив, що за ініціативи та власні кошти працівників лікарні здійснено технічне обслуговування (перезарядка) вогнегасників ВП-6 (з), ВП -5 (з), ВП-2 (з) загальною кількістю 38 штук, що підтверджується актом надання послуг №157 від 23.12.2019, облаштовано пожежний щит з вогнегасниками та інструментарієм, біля місць розташування пожежних гідрантів встановлені покажчики, закуплено та розміщено клейові знаки безпеки, встановлено інформаційно-довідковий куточок з питань цивільного захисту, а також Розпорядженням голови Київської обласної державної адміністрації № 477 від 14 вересня 2020 року прийнято рішення про внесення змін до Переліку об'єктів соціального призначення, на спорудження (будівництво) яких спрямовуються кошти в обсязі 10 відсотків загальної кошторисної вартості будівництва Централізованого сховища для зберігання відпрацьованого ядерного палива реакторів типу ВВЕР вітчизняних атомних електростанцій. З метою забезпечення соціально-економічного розвитку територій, прилеглих до Централізованого сховища для зберігання відпрацьованого ядерного палива частина виділених коштів направлена на реконструкцію системи автоматичної пожежної сигналізації та системи оповіщення про пожежу в приміщеннях комунального некомерційного підприємства «Поліська центральна районна лікарня» по вул. Воздвиженська, буд. 7 в смт. Красятичі Поліського району Київської області (пункт 53 Переліку об'єктів соціального призначення щодо яких виділено кошти).
В касаційній скарзі скаржник вказує, що справа становить значний суспільний інтерес, тому що пов'язана з безпекою людей та забезпеченням права на безпечне середовище.
За правилами частини першої статті 334 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) за відсутності підстав для залишення касаційної скарги без руху, повернення касаційної скарги чи відмови у відкритті касаційного провадження суд касаційної інстанції постановляє ухвалу про відкриття касаційного провадження у справі.
З матеріалів касаційної скарги встановлено, що вони оформлені без дотримання вимог частини четвертої статті 330 КАС України, а саме до касаційної скарги не додано документ про сплату судового збору, що підтверджується актом від 01.02.2021 за №320/2846/20/6465/21.
У відповідності до п. 3 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» (в редакції, чинній на час подання касаційної скарги) ставка судового збору за подання до адміністративного суду касаційної скарги на рішення суду, заяви про приєднання до касаційної скарги на рішення суду складає 200 відсотків ставки, що підлягала сплаті при поданні позовної заяви.
Відповідно до п. 3 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» (в редакцій, чинній на момент подання позивачем позовної заяви), розмір ставки судового збору за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано, зокрема, суб'єктом владних повноважень, становить 1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Згідно ч. 1 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Відповідно до статті 7 Закону України від 14 листопада 2019 року № 294-IX «Про Державний бюджет України на 2020 рік» установлено у 2020 році прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць для працездатних осіб з 01 січня 2020 року в розмірі 2 102,00 грн.
Таким чином, ставка судового збору, що підлягає сплаті за звернення з цією касаційною скаргою, складає 4 204 грн (2 102,00 грн*2).
Згідно із частиною 2 статті 332 КАС України до касаційної скарги, яка не оформлена відповідно до вимог, встановлених статтею 330 цього Кодексу, застосовуються положення статті 169 цього Кодексу.
Частинами першою, другою статті 169 КАС України визначено, що суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Зазначені недоліки касаційної скарги мають бути усунені шляхом сплати судового збору на реквізити: Отримувач коштів: ГУК у м. Києві/м. Київ/22030102; Код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37993783; Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); Номер рахунку отримувача UA 288999980313151207000026007; Код класифікації доходів бюджету: 22030102; Найменування податку, збору, платежу: Судовий збір (Верховний Суд, 055); Призначення платежу*: __________(код клієнта за ЄДРПОУ для юридичних осіб (доповнюється зліва нулями до восьми цифр, якщо значущих цифр менше 8), реєстраційний номер облікової картки платника податків - фізичної особи (завжди має 10 цифр) або серія та номер паспорта громадянина України, в разі якщо платник через свої релігійні переконання відмовився від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомив про це відповідний орган Міністерства доходів і зборів України і має відповідну відмітку у паспорті);Судовий збір, за позовом ___________ (ПІБ чи назва установи, організації позивача), на рішення від ______ (Дата оскаржуваного рішення) по справі _________ (Номер справи), ВЕРХОВНИЙ СУД (Касаційний адміністративний суд) (назва суду, де розглядається справа).
За таких обставин, касаційна скарга підлягає залишенню без руху з установленням скаржнику строку для надання документу про сплату судового збору в установленому законом розмірі.
Керуючись статтями 329, частиною другою, третьою статті 332 Кодексу адміністративного судочинства України, Суд
Касаційну скаргу Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Київській області на постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 16 грудня 2020 року у справі № 320/2846/20 за позовом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Київській області до Комунального некомерційного підприємства Поліської районної ради «Поліська центральна районна лікарня» про застосування заходів реагування - залишити без руху.
Надати скаржнику строк у десять днів з дня вручення копії цієї ухвали для усунення недоліків касаційної скарги, зазначених у мотивувальній частині ухвали.
Роз'яснити, що у разі невиконання вимог цієї ухвали в установлений судом строк касаційна скарга буде повернута.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.
Суддя-доповідач Н.А. Данилевич
Судді В.Е. Мацедонська
Н.В. Шевцова