"21" серпня 2007 р. Справа № 13/3930а
Господарський суд Черкаської області в складі: головуючого судді Скиби Г.М., за участю секретаря судового засідання Бордунос Л.І. в приміщенні господарського суду Черкаської області розглянув в судовому засіданні справу за адміністративним позовом Державної інспекції з контролю за цінами в Черкаській області, вул. Смілянська, 131 в м. Черкаси,
до відповідача - Сільськогосподарського виробничого кооперативу «Максимівка»
с. Максимівка Уманського району Черкаської області, вул. Петровського, 6
про стягнення 160 грн. штрафу
за участю представників сторін:
позивача: Косточка Т.В. -за довіреністю №1600 від 20.08.2007 р.;
відповідача: участі не брали. Сторони належним чином повідомлені про час і місце розгляду спору. Сторона не скористалась правом на участь представників в засіданні суду.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши наявні матеріали справи, Господарський суд ВСТАНОВИВ:
На виконання п. 16 плану роботи Державної інспекції з контролю за цінами в Черкаській області на І півріччя 2006 року в червні 2006 року проведена перевірка сільськогосподарського виробничого кооперативу "Максимівка" з питання дотримання мінімальних цін на цукор-пісок.
Перевіркою встановлено, що відповідач в листопаді 2002 року реалізував в рахунок оплати праці Хащевацькому П.М. цукор-пісок згідно накладної від 16.1 1.2002 року № 182 в кількості 50 кг по ціні 1,33 грн. за 1 кг без ПДВ, на загальну суму 80 грн. з урахуванням ПДВ. , що нижче діючої мінімальної ціни 2,05 грн. за 1 кг з ПДВ.
Тим самим відповідач порушив вимоги Закону України "Про державне регулювання виробництва і реалізації цукру" від 17.06.1999 року № 758-ХІУ в частині застосування мінімальної ціни на цукор-пісок, встановленої постановою Кабінету Міністрів України від 15.02.2002 року № 142 "Про деякі питання державного регулювання виробництва і реалізації цукру".
Відповідно до статті 117 Конституції України Кабінет Міністрів України в межах своєї компетенції видає постанови і розпорядження, які є обов'язковими до виконання.
На підставі цього реалізація цукру повинна здійснюватись згідно Закону України "Про державне регулювання виробництва і реалізації цукру" від 17.06.1999 року № 758-ХІУ з обов'язковим дотриманням вимог щодо мінімальних цін на цукор. Згідно частини 3 статті 9 цього Закону за порушення його норм з суб'єкта підприємницької діяльності стягується штраф у розмірі подвійної вартості цукру, реалізація якого здійснена з порушенням встановленого порядку.
Також статтею 6 Закону України "Про ціни і ціноутворення" передбачено, що в народному господарстві застосовуються вільні ціни і тарифи, державні фіксовані та регульовані ціни і тарифи.
Відповідно до статті 7 Закону України "Про ціни і ціноутворення" вільні ціни і тарифи встановлюються на всі види продукції, товарів і послуг, за винятком тих. по яких здійснюється державне регулювання цін і тарифів.
Згідно зі статтею 8 Закону України "Про ціни і ціноутворення" державне регулювання цін і тарифів здійснюється шляхом встановлення: державних фіксованих цін (тарифів); граничних рівнів цін (тарифів) або граничних відхилень від державних фіксованих цін і тарифів та іншими методами. введеними Кабінетом Міністрів України.
Згідно зі статтею 4 Закону України "Про ціни та ціноутворення" Кабінет Міністрів України визначає перелік продукції, товарів і послуг, державні фіксовані та регульовані ціни і тарифи на які затверджуються відповідними органами державного управління в галузі встановлення і застосування цін (тарифів), а також по контролю за цінами (тарифами).
Постановою Кабінету Міністрів України від 15.02.2002 року № 142 "'Про деякі питання державного регулювання виробництва і реалізації цукру" було запроваджено мінімальну ціну за 1 тонну цукру квоти його поставки на внутрішній ринок у розмірі 2050 грн. (з урахуванням податку на додану вартість).
Дана постанова Кабінету Міністрів України прийнята на виконання статті 6 Закону України від 17.06.1999 року «Про державне регулювання виробництва і реалізації цукру". Рішенням Конституційного Суду України від 15.04.2004 року положення статті 6 цього Закону стосовно запровадження мінімальної ціни на цукор, частини третьої статті 9 цього Закону щодо стягнення штрафу «у розмірі подвійної вартості цукру, реалізація якого здійсненна з порушенням встановленого порядку", визнано такими, що відповідають Конституції України.
Відповідно до пункту 3 статті 9 Закону України "Про державне регулювання виробництва і реалізації цукру" у разі поставок цукру на внутрішній ринок понад встановлену квоту або реалізації його за цінами, що нижчі від визначеної мінімальної ціни, з суб'єкта підприємницької діяльності стягується штраф у розмірі подвійної вартості цукру, реалізація якого здійснена з порушенням встановленого порядку.
Відповідно до пункту 1.5 Інструкції про порядок застосування економічних та фінансових (штрафних) санкцій органами державного контролю за цінами, яка затверджена наказом Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України, Міністерства фінансів України 03.12.2001 року № 298/519, зареєстрована в Міністерстві юстиції України 18.12.2001 року за № 1047/6238, підставою для застосування фінансових (штрафних) санкцій є порушення суб'єктами господарювання вимог спеціальних норм законодавства з питань ціноутворення, установлення та застосування цін (тарифів), нижчих від установлених мінімальних.
Керуючись частинами 1. 2, 3 статті 9 Закону України "Про державне регулювання виробництва і реалізації цукру", яка передбачає штрафні санкції у розмірі подвійної вартості реалізованого цукру, постановою Кабінету Міністрів України від 02.06.2000 року № 868 "Про деякі питання державного регулювання виробництва і реалізації цукру" та наказом Міністерства економіки України від 21.05.2001 року № 107 "Про надання повноважень щодо застосування штрафних санкцій", Держцінінспекція винесла рішення про застосування штрафних санкцій за порушення державної дисципліни-цін від 12.07.2006 року № 5 на загальну суму 160,00 грн.. Лист-вимогу щодо усунення виявлених порушень від 01.02.2007 року № 223 надіслано відповідачеві. Претензія від 01.02.2007 року № 222 залишена без відповіді.
Станом на 30.07.2007 року рішення Інспекції не виконано і у встановленому законом порядку не оскаржено, а тому підлягає виконанню.
Представник позивача вимоги підтримав та просить стягнути з СВК "Максимівка" штрафні санкції в сумі 160 грн. у дохід державного бюджету.
Відповідач вимоги позивача не заперечив, відзиву не подав, доказів перерахування штрафу не представив.
Оцінюючи зібрані докази, господарський суд дійшов висновку, що вимоги задоволенню не підлягають:
- позивач дізнався про порушення відповідачем вимог законодавства про
ціноутворення в червні 2006 року;
- реалізація цукру була проведена в листопаді 2002 року;
- між сторонами наявні відносини адміністрування на ринку реалізації цукру та
державного контролю за ціноутворенням;
- строк позовної давності по стягненню адміністративно-господарських санкцій
встановлено в один рік, що є підставою для відмови в позові -ст.ст. 99-100 КАС України, а тому в задоволенні позову належить відмовити з покладенням витрат на позивача.
Судовий збір не стягувати.
Керуючись ст.ст. 160, 163 КАС України, господарський суд -
В задоволенні позову відмовити.
Постанова (судове рішення) набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня підписання постанови, оформленої відповідно до вимог ст. 167 КАС України. Сторони у справі протягом 10 днів мають право подати заяву про намір оскарження та в 20 денний строк подати апеляційну скаргу до апеляційного суду на вказану постанову через господарський суд Черкаської області.
Суддя Скиба Г.М.