15 лютого 2021 року м. ПолтаваСправа № 440/7473/20
Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Петрової Л.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Полтавській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -
15.12.2020 ОСОБА_1 /надалі - ОСОБА_1 , позивач/ звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління ДПС у Полтавській області /надалі - ГУ ДПС у Полтавській області, відповідач/ про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, а саме просить:
- визнати протиправною бездіяльність відповідача, що полягає у неприйнятті рішення щодо позивача про списання недоїмки, штрафних санкцій, пені;
- зобов'язати відповідача прийняти щодо позивача рішення про списання усіх сум недоїмки, штрафів та пені із єдиного внеску за період з 01.01.2017 по 03.06.2020.
Позовні вимоги ОСОБА_1 мотивує протиправністю відмови відповідача списати позивачу суми недоїмки, штрафних санкцій та пені з єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. За доводами позивача, на нього поширюється дія пункту 9-15 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 №2464-VI, тому відповідачем допущено протиправну бездіяльність, що полягає у неприйнятті рішення щодо позивача про списання недоїмки, штрафних санкцій, пені за період з 01.01.2017 по 03.06.2020.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 15.12.2020 відкрито провадження у справі за даним позовом, справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (у письмовому провадженні).
12.01.2021 до суду надано відповідачем відзив на позов в якому зазначено, що на позивача не поширюються положення Закону №2464, оскільки запис про припинення статусу фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 внесено - 22.01.2020. Так за твердженням контролюючого органу, заява на списання суми недоїмки, штрафних санкцій та пені ФОП ОСОБА_1 не підлягає виконанню в зв'язку з невідповідністю платника вимогам пункту 9-15 розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 2464, а саме заява про припинення підприємницької діяльності подана - 22.01.2020, а не протягом 90 календарних днів з дня набрання чинності пунктом 5 розділу 1 Закону №592 /а.с. 36-38/.
10.02.2021 до суду відповідачем надано докази подання звітності з єдиного внеску за період з 01.01.2017 по 03.06.2020. Також у поясненнях зазначено, що позивач скористався правом на судове оскарження податкових вимог про сплату боргу (недоїмки) від 14.11.2019 №Ф-35758-17 та від 14.02.2020 №Ф-35758-17 /а.с. 53/.
Суд розглядає справу на підставі частини п'ятої статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України в порядку спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи за наявними у справі матеріалами, у межах строку, встановленого статтею 258 цього ж Кодексу.
Дослідивши матеріали справи, з'ясувавши фактичні обставини, оцінивши докази, що мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
З матеріалів справи судом встановлено, що 23.07.2020 ОСОБА_1 звернувся до ГУ ДПС у Полтавській області із заявою про списання сум недоїмок, нарахованих платнику ЄСВ. У зазначеній заяві позивач посилаючись на положення до пункту 9-15 розділу VІІІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону №2464-VІ, просив контролюючий орган списати усі суми недоїмки, нараховані як платнику єдиного внеску за період з 2017 по 2020 рік /а.с. 41/. У додатках до заяви позивачем зазначено про надання: копії паспорта заявника; копії рнокпп заявника; витяг з Єдиного державного реєстру фізичних осіб -підприємців, юридичних осіб та громадських формувань.
12.08.2020 за вих. №2086/16-31-56-33 /а.с. 42/ відповідачем прийнято висновок щодо відмови списання суми недоїмки по єдиному внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування відповідно до п. 5 розділу І Закону №592.
У висновку вказано, що позивач перебував на обліку в Полтавській ДПІ Полтавського управління ГУ ДПС у Полтавській області як ФОП з 16.08.2006.
22.01.2020 ФОП ОСОБА_1 здійснено державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності за його рішенням. У період з 01.01.2017 по 22.01.2020 позивач перебував на загальній системі оподаткування /а.с. 16/.
Зазначено, що Законом України від 13.05.2020 №592-ІХ «Про внесення змін до Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» щодо усунення дискримінації за колом платників» (далі - Закон №592) розділ ІІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №2464 доповнено пунктом 9-15, який набув чинності з 03.06.2020.
Згідно з внесеними змінами підлягають списанню за заявою платника та у порядку, визначеному Законом №2464, несплачені станом на день набрання чинності Законом №592 з урахуванням особливостей, визначених цим пунктом, суми недоїмки, нараховані платником єдиного внеску, зазначеним у пунктах 4 (крім фізичних осіб - підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування) та 5 частини першої статті 4 цього Закону, за період з 01.01.2017 до дня набрання чинності Законом №592, а також штрафи та пеня, нараховані на ці суми недоїмки, у разі якщо такими платниками не отримано дохід (прибуток) від їх діяльності, що підлягає обкладенню податком на доходи фізичних осіб та за умови подання протягом 90 календарних днів з дня набрання чинності Законом №592 платниками, зазначеними у пункті 4 частини першої статті 4 цього Закону (крім фізичних осіб-підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування), - державному реєстратору за місцезнаходженням реєстраційної справи фізичної особи-підприємця заяви про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності та до податкового органу - звітності відповідно до вимог частини другої статті 6 Закону № 2464 за період з 01.01.2017 до дня набрання чинності Законом №592. Зазначена звітність подається платником виключно у випадку, якщо вона не була подана раніше. Після отримання у встановленому порядку відповідних відомостей від державного реєстратора або заяви про зняття з обліку як платника єдиного внеску та за умови подання платником єдиного внеску зазначеної звітності (якщо відповідна звітність не була подана раніше) податковий орган протягом 15 робочих днів проводить камеральну перевірку, за результатами якої приймає рішення про списання суми недоїмки, штрафних санкцій і пені фізичній особі -платнику податків ОСОБА_1 не підлягає виконанню в зв'язку з невідповідністю платника вимогам пункту 9-15 розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 2464, а саме: подана заява про припинення підприємницької діяльності 22.01.2020, а не протягом 90 календарних днів з дня набрання чинності пунктом 5 розділу І Закону № 592 /а.с. 42/.
19.08.2020 ГУ ДПС у Полтавській області за вих. №П/3/5858/16-31-56-10 /а.с. 17-18/ направлено позивачу лист, в якому зазначено про розгляд заяви позивача про списання суми боргу (недоїмки), пені та штрафної санкції. У листі зокрема зазначено, що 22.01.2020 ФОП ОСОБА_1 здійснено державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності за його рішенням (до набрання чинності пунктом 9-15 ЗУ №2464). Станом на 17.08.2020 загальна сума заборгованості зі сплати ЄСВ на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, яка рахується за ФОП ОСОБА_1 , становить 29293,44 грн, у тому числі по періодах: за 2017 рік - 8448,00 грн, за 2018 рік - 9828,72 грн, за 2019 - 11016,72 грн. З огляду на викладене, відповідачем відмовлено у списанні позивачу несплаченої суми недоїмки, нарахованої ФОП ОСОБА_1 .
Не погодившись з такою відмовою контролюючого органу, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам та відповідним доводам сторін, суд виходить з наступного.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку визначає Закон України "Про збір та облік єдиного соціального внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 08.07.2010 №2464-VІ (далі - Закон №2464-VІ).
13.05.2020 Верховною радою України прийнято Закон України №592-ІХ "Про внесення змін до Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" щодо усунення дискримінації за колом платників" (далі - Закон №592-ІХ).
З пояснювальної записки до проекту Закону №592-ІХ слідує, що його прийняття було обумовлено, зокрема, тим, що встановлення обов'язку сплати єдиного соціального внеску без отримання доходу не відповідає легальній меті державного регулювання цього виду відносин та є непослідовним у контексті самого Закону, який визначає об'єктом нарахування єдиного соціального внеску саме отриманий дохід.
Відповідно до Прикінцевих положень Закону №592-ІХ цей Закон набирає чинності з 1 січня 2021 року, крім пункту 5 розділу I цього Закону, що набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування.
Днем опублікування Закону №592-ІХ є 02.06.2020, а тому з 03.06.2020 набрав чинності пункт 5 розділу І Закону №592-ІХ, відповідно до положень якого розділ VIII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону №2464-VI доповнено пунктом 9-15.
Відповідно до пункту 9-15 розділу VІІІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону №2464-VІ (в редакції, чинній на дату звернення позивача із заявою про списання) підлягають списанню за заявою платника та у порядку, визначеному цим Законом, несплачені станом на день набрання чинності Законом України "Про внесення змін до Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" щодо усунення дискримінації за колом платників" з урахуванням особливостей, визначених цим пунктом, суми недоїмки, нараховані платникам єдиного внеску, зазначеним у пунктах 4 (крім фізичних осіб - підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування) та 5 частини першої статті 4 цього Закону, за період з 1 січня 2017 року до дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" щодо усунення дискримінації за колом платників", а також штрафи та пеня, нараховані на ці суми недоїмки, у разі якщо такими платниками не отримано дохід (прибуток) від їх діяльності, що підлягає обкладенню податком на доходи фізичних осіб, та за умови подання протягом 90 календарних днів з дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" щодо усунення дискримінації за колом платників":
а) платниками, зазначеними у пункті 4 частини першої статті 4 цього Закону (крім фізичних осіб - підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування), - державному реєстратору за місцем знаходження реєстраційної справи фізичної особи - підприємця заяви про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності та до податкового органу - звітності відповідно до вимог частини другої статті 6 цього Закону за період з 1 січня 2017 року до дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" щодо усунення дискримінації за колом платників". Зазначена звітність подається платником виключно у випадку, якщо вона не була подана раніше;
б) платниками, зазначеними у пункті 5 частини першої статті 4 цього Закону, - до податкового органу за основним місцем обліку заяви про зняття з обліку як платника єдиного внеску та звітності відповідно до вимог частини другої статті 6 цього Закону за період з 1 січня 2017 року до дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" щодо усунення дискримінації за колом платників". Зазначена звітність подається платником виключно у випадку, якщо вона не була подана раніше.
Після отримання у встановленому законом порядку відповідних відомостей від державного реєстратора або заяви про зняття з обліку як платника єдиного внеску та за умови подання платником єдиного внеску зазначеної звітності (якщо відповідна звітність не була подана раніше) податковий орган протягом 15 робочих днів проводить камеральну перевірку, за результатами якої приймає рішення про списання суми недоїмки, штрафних санкцій і пені або вмотивоване рішення про відмову списання суми недоїмки, штрафних санкцій і пені.
Податковим органом може бути прийнято рішення про відмову списання суми недоїмки, штрафних санкцій і пені, за умови якщо за результатами перевірки буде встановлено, що:
1) платник податків отримав дохід (прибуток) протягом періоду з 1 січня 2017 року до дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" щодо усунення дискримінації за колом платників";
2) суми недоїмки, а також штрафи та пеня, нараховані на суми недоїмки, були в повному обсязі самостійно сплачені платником або стягнуті у порядку, передбаченому цим Законом.
Отже, відповідно до цього пункту підлягають списанню за заявою платника несплачені на день набрання чинності Законом №592-ІХ з урахуванням особливостей, визначених цим пунктом, суми недоїмки, нараховані платником єдиного внеску, зазначеним у пунктах 4 (крім фізичних осіб-підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування) та 5 частини першої статті 4 Закону №2464-VІ, за період з 01.01.2017 до дня набрання чинності Законом №592-ІХ, а також штрафи та пеня, нараховані на ці суми недоїмки, у разі якщо такими платниками не отримано дохід (прибуток) від їх діяльності, що підлягає обкладенню податком на доходи фізичних осіб, та за умови подання протягом 90 календарних днів з дня набрання чинності Законом №592-ІХ платниками, зазначеними у пункті 4 частини першої статті 4 Закону №2464-VІ (крім фізичних осіб-підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування) - державному реєстратору за місцем знаходження реєстраційної справи фізичної особи-підприємця заяви про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності.
Як слідує з матеріалів справи, ОСОБА_1 був зареєстрований як фізична особа-підприємець, основний вид діяльності таксі з 16.08.2006 /а.с. 16/.
22.01.2020 до Єдиного державного реєстру фізичних осіб-підприємців, юридичних осіб та громадських формувань внесено запис про припинення підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця, на підставі власного рішення позивача /а.с. 16/.
Суд зазначає, що з матеріалів справи вбачається, що на суму заборгованості зі сплати ЄСВ у розмірі 29293,44 грн, контролюючим органом 14.02.2020 винесено вимогу про сплату боргу (недоїмки) №Ф-35758-17 на суму боргу 29293,44 грн /а.с. 19/.
У зв'язку з набранням 03.06.2020 чинності пунктом 5 розділу І Закону №592-ІХ, яким розділ VIII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону №2464-VI доповнено пунктом 9-15, позивач 23.07.2020 з метою списання суми недоїмки з єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 2017 по 2020 рік звернувся із заявою до контролюючого органу про списання боргу /а.с. 42/.
Разом з тим, суд, враховуючи звернення позивача до державного реєстратора із заявою про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності та припинення статусу фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , дійшов висновку, що Закон №592-ІХ не поширюється на позивача, оскільки вимагає подання заяви про припинення підприємницької діяльності після набрання чинності пунктом 5 розділу I цього Закону, тобто після 03.06.2020.
Отже, позивач не дотримався всіх вимог, визначених пунктом 9-15 розділу VІІІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону №2464-VІ, які необхідні при реалізації права на списання нарахованої заборгованості з ЄСВ.
Враховуючи викладене, суд вважає, що відповідачем не було допущено протиправної бездіяльності що полягає у неприйнятті рішення щодо позивача про списання недоїмки, штрафних санкцій, пені, оскільки позивач не дотримався чітких норм, які встановлені для списання.
З огляду на викладене, позовні вимоги ОСОБА_1 задоволенню не підлягають.
Враховуючи відмову у задоволенні позову, відсутні підстави для розподілу судових витрат.
Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України,
У задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) до Головного управління ДПС у Полтавській області (вул. Європейська, 4, м. Полтава, Полтавська область, 36014, код ЄДРПОУ 43142831) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються у відповідності до пункту 15.5 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України (в редакції Закону України №2147-VIII від 03.10.2017).
Суддя Л.М. Петрова