Справа № 420/13948/20
15 лютого 2021 року м.Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Цховребова М.Г., розглянувши в порядку письмового провадження клопотання про залишення без розгляду позовної заяви ОСОБА_1 до Міністерства соціальної політики України, Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради, третя особа - Державна Казначейська служба України, про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -
встановив:
До Одеського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 до Міністерства соціальної політики України, Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради, третя особа - Державна Казначейська служба України, в якому (з урахуванням ухвали суду від 16.01.2021 року про повернення позовної заяви в частині позовних вимог) позивач просить:
- визнати протиправними дії Міністерства соціальної політики України при організації нарахуванні і виплаті разової грошової допомоги до 5 травня позивачем, гарантовані частиною 5 статті 13 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”;
- зобов'язати Міністерство соціальної політики України здійснити перерахування коштів для виплати разової грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік позивачу в розмірі восьми мінімальних пенсій за віком відповідно до частини 5 статті 13 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”;
- зобов'язати Департамент праці та соціальної політики Одеської міської ради перерахувати та виплатити разову грошову допомогу до 5 травня за 2020 рік позивачу у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком відповідно до частини 5 статті 13 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту. Ухвалами суду від 16.01.2021 року: відкрито провадження в адміністративній справі; вирішено справу розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні); від 16.01.2021 року: позовну заяву в частині позовних вимог повернуто позивачеві.
02.02.2021 року від представника відповідача - Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради до суду надійшло клопотання про застосування строків звернення до адміністративного суду, в якому останній, керуючись ст.ст. 44, 122, 123 КАС України, просить адміністративний позов ОСОБА_1 до Міністерства соціальної політики України, Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради, третя особа - Державна Казначейська служба України, про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - залишити без розгляду, через порушення позивачем встановленого законом строку звернення до адміністративного суду, з таких підстав:
- частиною 1 ст. 122 КАС України передбачено, що позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Згідно ст. 123 КАС України у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку. Якщо заяву не буде подано особою в зазначений строк або вказані нею підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду будуть визнані неповажними, суд повертає позовну заяву. Якщо факт пропуску позивачем строку звернення до адміністративного суду буде виявлено судом після відкриття провадження в адміністративній справі і позивач не заявить про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані ним у заяві, будуть визнані судом неповажними, суд залишає позовну заяву без розгляду. Також, пунктом 8 ч. 1 ст. 240 КАС України встановлено, що суд своєю ухвалою залишає позов без розгляду, з підстав, визначених частинами третьою та четвертою статті 123 цього Кодексу. Таким чином, наведеними вище правовими нормами передбачено, що адміністративний суд зобов'язаний в кожному випадку з'ясувати чи дотримано особою (позивачем) строк звернення до адміністративного суду із відповідним позовом, чи є поважними підстави пропуску цього строку. Якщо ж вказані позивачем підстави пропуску строку звернення до адміністративного суду є не поважними, то суд зобов'язаний залишити позовну заяву без розгляду. Поважними причинами пропуску процесуального строку можуть бути визнані лише такі обставини, які є об'єктивно непереборними, не залежать від волевиявлення особи та пов'язані з дійсними істотними перешкодами чи труднощами для своєчасного вчинення процесуальних дій, які повинні бути підтверджені належними доказами. Отже, строк повинен бути пропущений виключно з поважних причин. Строк звернення до адміністративного суду - це проміжок часу після виникнення спору у публічно-правових відносинах, протягом якого особа має право звернутися до адміністративного суду із заявою за вирішенням цього спору і захистом своїх прав, свобод чи інтересів. Початок перебігу строків звернення до суду починається з часу, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Отже, вирішальним у визначенні строків звернення до адміністративного суду є встановлення фактів, коли та за яких обставин позивач дізнався про порушення своїх прав та зміг вчинити дії, направлені на їх відновлення. Звернення до суду з позовом є способом реалізації права на захист порушених прав і свобод особи, які така особа вважає порушеними у зв'язку з виникненням певних обставин, що впливають на її права. Отже, початок перебігу строку звернення до суду пов'язується саме з виникненням оспорюваних правовідносин, тобто предметом позовних вимог та часом коли особа дізналася або повинна була дізнатися про такі обставини, адже наслідки для особи настають незалежно від підстав, за яких прийнято оскаржуваний акт індивідуальної дії, а з моменту прийняття такого рішення. Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 09 грудня 2019 року у справі № 1.380.2019.002233;
- виплата щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2015- 2019 року була здійснена у 2015-2019 роках, а за 2020 рік - у травні 2020 року. Разом з тим, як видно з матеріалів справи, із даним позовом позивач реально звернувся до суду - 09.12.2020 року, тобто більше ніж через 6 місяців з дня коли він отримав зазначену допомогу, тобто фактично дізнався про порушення свої прав, що є суттєвим порушенням передбаченого законом 6-місячного строку, встановленого для звернення до адміністративного суду із цими позовними вимогами;
- відповідно до статті 17-1 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» особи, які не отримали разової грошової допомоги до 5 травня, мають право звернутися за нею та отримати її до 30 вересня відповідного року, в якому здійснюється виплата допомоги. Тобто, спеціальним законом чітко передбачений порядок та строки оскарження факту та розміру виплати зазначеної допомоги;
- позивач до департаменту із заявою щодо досудового врегулювання спору не звертався взагалі, а тому обчислення строків звернення до адміністративного суду повинно відраховуватись від моменту коли позивач фактично дізнався про порушення своїх прав, а саме з травня 2020 року;
- положення статті 17-1 ЗУ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та ч. 4 статті 122 КАС України, встановлений тримісячний строк для звернення до адміністративного суду сплив 31.12.2020 року.
Дослідивши доводи представника відповідача - Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради, матеріали справи в межах розгляду поданого клопотання, суд дійшов висновку, що дане клопотання не підлягає задоволенню з таких підстав.
По-перше, ухвалою суду від 16.01.2021 року позовну заяву ОСОБА_1 до Міністерства соціальної політики України, Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради, третя особа - Державна Казначейська служба України, про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, в частині позовних вимог про: зобов'язання Міністерства соціальної політики України здійснити перерахування коштів для виплати разової грошової допомоги до 5 травня з 2011 до 2019 року позивачу в розмірі восьми мінімальних пенсій за віком відповідно до частини 5 статті 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»; зобов'язання Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради перерахувати та виплатити разову грошову допомогу до 5 травня з 2011 до 2019 року позивачу у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком відповідно до частини 5 статті 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту, - повернуто позивачеві.
По-друге, у клопотанні про застосування строків звернення до адміністративного суду представником відповідача - Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради зазначено, зокрема, що виплата щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік була здійснена у травні 2020 року.
Позивач звернувся до суду з даним позовом 09.12.2020 року.
Відповідно до ч. 1 ст. 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Згідно з абз. 1 ч. 2 ст. 122 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
При цьому, згідно із Законом України № 540-ІХ від 30.03.2020 Розділ VI КАС України доповнено пунктом 3.
Так, згідно з п. 3 Розділу VI Прикінцевих положень КАС України (в редакції, чинній на час виникнення у позивача права на звернення до суду), під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), строки, визначені статтями 47, 79, 80, 114, 122, 162, 163, 164, 165, 169, 177, 193, 261, 295, 304, 309, 329, 338, 342, 363 цього Кодексу, а також інші процесуальні строки щодо зміни предмета або підстави позову, збільшення або зменшення розміру позовних вимог, подання доказів, витребування доказів, забезпечення доказів, а також строки звернення до адміністративного суду, подання відзиву та відповіді на відзив, заперечення, пояснень третьої особи щодо позову або відзиву, залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви, пред'явлення зустрічного позову, розгляду адміністративної справи, апеляційного оскарження, розгляду апеляційної скарги, касаційного оскарження, розгляду касаційної скарги, подання заяви про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами продовжуються на строк дії такого карантину.
Враховуючи та на підставі наведеного, суд дійшов висновку, що клопотання представника відповідача - Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради про залишення позовної заяви без розгляду - є необґрунтованим та безпідставним, відповідно у його задоволенні слід відмовити.
Керуючись ст.ст. 122, 240, 242, 243, 248, 256, 294 та Прикінцевими положеннями КАС України, суд -
ухвалив:
У задоволенні клопотання представника відповідача - Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради про залишення позовної заяви без розгляду - відмовити.
Ухвала окремо не оскаржується та набирає законної сили в порядку ст. 256 КАС України.
Суддя М.Г. Цховребова