Справа № 420/11157/20
16 лютого 2021 року м. Одеса
У залі судових засідань №33
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Балан Я.В.,
при секретарі судового засідання - Галат В.І.,
за участю сторін:
позивача - Градовського Є.Ю.
представника Офісу Генерального прокурора,
Спеціалізованої прокуратури у військовій
та оборонній сфері Південного регіону - Кришталевич В.М.,
представника Восьмої кадрової комісії - не з'явився,
розглянувши у судовому засіданні питання про зупинення провадження по адміністративній справі №420/11157/20, за позовною заявою ОСОБА_1 до Офісу Генерального прокурора, Восьмої кадрової комісії, Спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Південного регіону про визнання протиправними та скасування наказів, поновлення на посаді, визнання протиправним та скасування рішення кадрової комісії, стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу,-
У провадженні Одеського окружного адміністративного суду перебуває адміністративна справа №420/11157/20 за позовною заявою ОСОБА_1 до Офісу Генерального прокурора, Восьмої кадрової комісії, Спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Південного регіону про:
визнання протиправним та скасування наказу виконувача обов'язків військового прокурора Південного регіону України №886-к від 10.09.2020, яким прокурора відділу представництва інтересів держави, протидії корупції у військовій сфері та в оборонно-промисловому комплексі Військової прокуратури Південного регіону України ОСОБА_1 з 10.09.2020 звільнено з посади та зараховано у розпорядження військового прокурора Південного регіону України;
визнання протиправним та скасування наказу керівника Спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Південного регіону №65-к від 23.09.2020 року, яким ОСОБА_1 з 23.09.2020 року звільнено з органів прокуратури;
визнання протиправним та скасування рішення Восьмої кадрової комісії №16, яка утворена наказом Генерального прокурора №250 від 02.06.2020 року (зі змінами, внесеними наказом Генерального прокурора №289 від 19.06.2020 року), про неуспішне проходження атестації за підсумками проведення співбесіди від 13.07.2020 року;
зобов'язання Офісу Генерального прокурора та Спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Південного регіону вчинити певні дії у межах компетенції, а саме - поновити ОСОБА_1 на попередній або рівнозначній посаді;
стягнення з Спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Південного регіону середнього заробітку за час вимушеного прогулу, починаючи з 23.09.2020 року по дату винесення судового рішення;
стягнення з Спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Південного регіону заробітної плати у межах суми стягнення за один місяць.
У судовому засіданні 16 лютого 2021 року, ухвалою суду на місці занесеною до протоколу судового засідання було витребувано від Офісу Генерального прокурора: копії наказу №396к від 11.10.2018 року; копію наказу №686 від 02.12.2019 року, копії контракції про проходження ОСОБА_1 військової служби у Збройних Силах України; копію заяви про переведення на посаду прокурора в Офіс Генерального прокурора та про намір пройти атестацію; копії висновків (результатів) таємної перевірки доброчесності ОСОБА_1 .
Крім того, ухвалою суду на місці, занесеною до протоколу судового засідання було витребувано від Спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Південного регіону довідку про середньоденну раз обітну плату ОСОБА_1 за останні два місяці перед звільненням.
Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 16 лютого 2021 року витребувано від Приморського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки м. Одеси копію особової справи ОСОБА_1 . Зобов'язано Приморський районний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки м. Одеси надати до Одеського окружного адміністративного суду витребувані докази у термін до 02 березня 2021 року.
Також, судом було поставлено на обговорення про зупинення провадження по адміністративній справі №420/11157/20 до отримання витребуваних доказів по справі.
Сторони по справі проти зупинення провадження не заперечували.
Вирішуючи питання про зупинення провадження по адміністративній справі №420/11157/20, суд зазначає наступне.
Зупинення провадження по адміністративній справі - це тимчасове припинення вчинення у справі будь-яких процесуальних дій у зв'язку з обставинами, що перешкоджають розглядові справи, до моменту, коли ці обставини перестануть існувати або будуть вчинені необхідні дії.
Відповідно до п. 6 ч. 2 ст. 236 КАС України суд має право зупинити провадження по справі зокрема, у зв'язку з направленням судового доручення щодо збирання доказів - до надходження ухвали суду, який виконував доручення, про виконання доручення або неможливість виконання доручення.
Положення цієї норми передбачає право суду зупинити провадження у разі об'єктивної неможливості розгляду справи до отримання доказів.
На думку суду, отримання від Приморського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки м. Одеси, Офісу Генерального прокурора та Спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Південного регіону витребуваних доказів становить об'єктивну неможливість розгляду даної справи без отримання цих доказів.
З урахуванням того, що судом витребуваний перелік документів, підготовка яких займе певний час, з метою дотримання процесуальних прав осіб, що приймають участь у справі, з метою забезпечення принципу рівності сторін по справі та забезпечення справедливого балансу, а також надання сторонам можливості бути обізнаними про докази, які наявні у спірних правовідносинах, суд дійшов висновку про необхідність зупинення провадження по справі.
Суд зазначає, що аналогія закону - це засіб заповнення прогалин у законодавстві, який полягає в застосуванні до нього іншої норми закону, яка регламентує подібні відносини.
На другій стадії процесу правозастосування - при виборі та аналізі норми права, яка має бути застосована до конкретного випадку, іноді виявляється відсутність такої норми. Тобто, виникає ситуація, в якій конкретне рішення спірного питання повністю або в якійсь частині законом не передбачено - є прогалина у законодавстві.
Способи ж подолання прогалин - це ті правові інструменти, які дозволяють у процесі правозастосування миттєво вирішити казус, що перебуває у сфері правового регулювання, якщо нормами права його безпосередньо не передбачено. Правозастосувач - долає прогалину. Саме тому суду надається право вирішувати такого роду справи за допомогою аналогії закону.
Вказане знайшло своє відображення у ч.6 ст. 7 КАС України, яка визначає, що у разі відсутності закону, що регулює відповідні правовідносини, суд застосовує закон, що регулює подібні правовідносини (аналогія закону), а за відсутності такого закону суд виходить із конституційних принципів і загальних засад права (аналогія права). Аналогія закону та аналогія права не застосовується для визначення підстав, меж повноважень та способу дій органів державної влади та місцевого самоврядування.
Отже, застосовуючи аналогію закону, суд вважає за необхідне зупинити провадження по справі № 420/11157/20 до отримання витребуваних доказів на підставі п. 6 ч.2 ст. 236 КАС України з метою дотримання конвенційних принципів щодо забезпечення справедливого балансу і рівності сторін.
Керуючись статтями 80, 94, 236, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Провадження по адміністративній справі №420/11157/20, за позовною заявою ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Офісу Генерального прокурора (01011, м. Київ, вул. Різницька 13/15, код ЄДРПОУ 00034051), Восьмої кадрової комісії (01011, м. Київ, вул. Різницька 13/15), Спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Південного регіону (65012, м. Одеса, вул. Пироговська 11, код ЄДРПОУ 38296363) про визнання протиправним та скасування наказу виконувача обов'язків військового прокурора Південного регіону України №886-к від 10.09.2020, яким прокурора відділу представництва інтересів держави, протидії корупції у військовій сфері та в оборонно-промисловому комплексі Військової прокуратури Південного регіону України ОСОБА_1 з 10.09.2020 звільнено з посади та зараховано у розпорядження військового прокурора Південного регіону України; визнання протиправним та скасування наказу керівника Спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Південного регіону №65-к від 23.09.2020 року, яким ОСОБА_1 з 23.09.2020 року звільнено з органів прокуратури; визнання протиправним та скасування рішення Восьмої кадрової комісії №16, яка утворена наказом Генерального прокурора №250 від 02.06.2020 року (зі змінами, внесеними наказом Генерального прокурора №289 від 19.06.2020 року), про неуспішне проходження атестації за підсумками проведення співбесіди від 13.07.2020 року; зобов'язання Офісу Генерального прокурора та Спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Південного регіону вчинити певні дії у межах компетенції, а саме - поновити ОСОБА_1 на попередній або рівнозначній посаді; стягнення з Спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Південного регіону середнього заробітку за час вимушеного прогулу, починаючи з 23.09.2020 року по дату винесення судового рішення; стягнення з Спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Південного регіону заробітної плати у межах суми стягнення за один місяць - зупинити до отримання витребуваних доказів по справі.
Призначити судове засідання на 03 березня 2021 року, об 11 годині 30 хвилин, у приміщенні Одеського окружного адміністративного суду за адресою: м. Одеса, Фонтанська дорога, 14, зал судових засідань №33 (другий поверх).
Ухвала суду набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 256 Кодексу адміністративного судочинства України, та може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України, з урахуванням приписів пп. 15.5 п. 15 Розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст ухвали складено та підписано 17 лютого 2021 року.
Суддя Балан Я.В.