Справа № 420/11585/20
16 лютого 2021 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Харченко Ю.В. розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справу за адміністративним позовом Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Державної служби України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека), Південного міжрегіонального Управління Укртрансбезпеки про визнання протиправною та скасування постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу,-
Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 звернувся до Одеського окружного адміністративного суду з позовом, у якому просить суд визнати протиправною та скасувати постанову Управління Укртрансбезпеки в Одеській області про застосування адміністративно-господарського штрафу № 214558 від 14 вересня 2020 року на суму 34000,00грн.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що 21.07.2020 року посадовими особами Управління Укртрансбезпеки в Одеській області по відношенню до Позивача було складено акт №2240286 про проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом. Відповідно до даного акта встановлено перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 20% при перевезенні вантажу без відповідного дозволу. Транспортний засіб, по відношенню до якого було проведено перевірку-ДАФ державний номерний знак НОМЕР_1 . На підставі складеного акта №240286 від 21.07.2020р., в.о. начальником Управління Укртрансбезпеки в Одеській області було винесено постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу №214558 від 14.09.2020 року, згідно до якої по відношенню до Позивача застосовано адміністративно-господарський штраф у сумі 34000,00грн. Водночас, зазначена постанова прийнята з порушенням норм діючого законодавства України, що є підставою для її скасування, а саме розгляд справи без участі особи, яку мають намір притягнути до відпо відальності, може свідчити про обмеження такої особи в праві заперечувати викладені обставини, надавати свої пояснення щодо виявлених порушень, докази на спростування цих обставин. Також, при здійсненні габаритно - вагового контролю транспортного засобу Позивача, водієві видавалась довідка про здійснення габаритно-вагового контролю із зазначенням часу і місцем його здійснення. Акт №240286 від 21.07.2020р. доданий до листа №65809/32/24-20 від 31.08.2020 не містить посилання на час здійснення перевірки, що унеможливлює встановлення періоду протягом якого здійснювалась перевірка, що також є порушенням з боку контролюючого органу. Крім того, позивач зазначає, що з наданого відповідачем акта або чеку зважування неможливо встановити на яких вагах (якої марки, моделі, з якими характеристиками, можливими чи допустимими похибками) проводилося зважування. Також, на думку позивача, відповідачем не було враховано +/-2% похибки.
Від повноважного представника відповідачів 03.12.2020р. до суду надійшов відзив на позовну заяву (вх.№ЕП/23293/20), в якому наголошено на неправомірність позовних вимог, оскільки інспекторами Одеського Управління Укртрансбезпеки здійснено габаритно-вагову перевірку вантажного транспортного засобу марки DAF держ. реєстрац. № НОМЕР_1 , що належать Позивачу (водій ОСОБА_2 ). Перевіркою виявлено порушення вимоги ст.48 ЗУ «Про автомобільний транспорт», відповідальність за що передбачена абз. 16 ч.1 ст. 60 ЗУ «Про автомобільний транспорт». Саме з урахуванням означеного порушення, окрім Акта перевірки, складено Акт про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів №030930 від 21.07.2020р.. та інші документи перевірки. При зважуванні виявлено перенавантаження на Одиночну вісь на 2,29 тони. Зазначене є перевищенням від допустимої норми маси на одиночку вісь 11 тон. Тобто, відсоток перевищення склав більше 20%. а саме 20.81 %, що є підставою для застосування штрафної санкції у сумі 34000 грн. Акт про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів затверджений Порядком 879. Зазначеним Актом, на відміну від Рейдового Акту (Акту перевірки) відображається маршрут руху автомобіля, відстань перевезення, параметри вантажу в нормі та їх перевищення. Параметри визначені в Акті про перевищення параметрів відповідає показникам результатів виміру, та вказують на перевищення нормативних параметрів. Зазначене підтверджується також чеком зважування від 21.07.20 р. в 04 год. 04 хв. Також, відповідач зазначає, що на розгляд справи - 14.09.2020р. позивач був належним чином та завчасно викликаний рекомендованим листом з повідомленням, про що свідчать запрошення від 31.08.20р. вих. №65809/32/24-20, а також список поштових відправлень з повідомленням №3109, та квитанція поштового відправлення від 03.09.20р. рекомендованого листа.
Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 04.11.2020р. прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження у справі №420/11585/20 за позовом Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Державної служби України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека), Управління Укртрансбезпеки в Одеській області визнання протиправною та скасування постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу.
Ухвалою суду від 18.12.2020р. на задоволення заяви Управління Укртрансбезпеки в Одеській області Державної служби України з безпеки на транспорті (від 02.12.2020р. вхід.№ЕП/23103/20) про заміну відповідача по справі № 420/10185/20, допущено заміну відповідача - Управління Укртрансбезпеки в Одеській області Державної служби України з безпеки на транспорті його правонаступником - Південним міжрегіональним Управлінням Укртрасбезпеки (код ЄДРПОУ 39816845, вул. Успенська, 4, м. Одеса).
Дослідивши наявні у матеріалах справи письмові докази в сукупності та системно проаналізувавши приписи чинного законодавства, суд встановив наступне.
Як встановлено судом, та вбачається з матеріалів справи, 21.07.2020 року інспектором Південного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки в пункті габаритно-вагового контролю А/д М-05 Київ-Одеса (450 км-500 м), здійснено перевірку автомобіля (тягач) марки DAF, модель FTFX 95.480, реєстраційний номер НОМЕР_1 , причіп (напівпричіп) марки МАЗ, модель 9919, реєстраційний номер НОМЕР_2 .
За результатами проведення зважування вищеозначеного транспортного засобу, інспектором Південного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки складено Акт про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів 030930 від 21.07.2020р., у якому встановлено, що в транспортному засобі допущено перевищення осьового навантаження.
21.07.2020р. посадовою особою Південного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки складено Довідку про результати здійснення габаритно-вагового контролю, у якій зазначено про перевищення в транспортному засобі марки DAF, модель FTFX 95.480, реєстраційний номер НОМЕР_1 , причіп (напівпричіп) марки МАЗ, модель 9919, реєстраційний номер НОМЕР_2 нормативно вагових параметрів.
З матеріалів справи вбачається, що Управлінням також складено Розрахунок плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування до акта №030930 від 21.07.2020р., яким визначено суму плати за проїзд у розмірі 186,45євро.
Також, 21.07.2020 року інспекторами Управління Укртрансбезпеки складено Акт проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом №240286, в якому зазначено про порушення вимог ч.1 абз.16 ст.60 Закону України "Про автомобільний транспорт", а саме порушено п.22. ПДР України, під час надання послуг з перевезення вантажу згідно ТТН№106 від 20 липня 2020 року з перевищенням вагових обмежень на одиночну вісь складає 13290 кг замість допустимих 11 т.
За наслідками розгляду справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт, в.о. начальника Управління Укртрансбезпеки в Одеській області Олегом Гончаром винесено Постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу №214558 від 14.09.2020року, якою до ФОП ОСОБА_1 застосовано адміністративно-господарський штраф у розмірі 34000грн.
Вищеозначене послугувало підставою для звернення позивача до Одеського окружного адміністративного суду з даною позовною заявою.
Так, на думку суду, позовні вимоги Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 визнати протиправною та скасувати постанову Управління Укртрансбезпеки в Одеській області про застосування адміністративно-господарського штрафу № 214558 від 14 вересня 2020 року на суму 34000,00грн., підлягають задоволенню, з урахуванням наступного.
Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
В силу ч.2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Спірні правовідносини щодо здійснення державного контролю на автомобільному транспорті виникли між позивачем - Фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 , який є суб'єктом господарювання, та суб'єктом владних повноважень - Південним міжрегіональним Управлінням Укртрансбезпеки, яке є територіальним органом Укртрансбезпеки.
Відповідно до п.1 Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №103 від 11.02.2015року, Державна служба України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра інфраструктури і який реалізує державну політику з питань безпеки на наземному транспорті та у сфері безпеки на морському та річковому транспорті (крім сфери безпеки мореплавства суден флоту рибного господарства).
Згідно з п.8 Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №103 від 11.02.2015року, Укртрансбезпека здійснює свої повноваження безпосередньо, через утворені в установленому порядку територіальні органи та Держспецтрансслужбу.
Підпунктом 15 пункту 5 Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №103 від 11.02.2015року передбачено, що Укртрансбезпека відповідно до покладених на неї завдань здійснює, зокрема, габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування;
Процедуру здійснення державного контролю за додержанням суб'єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту, зокрема, вимог законодавства про автомобільний транспорт, норм та стандартів щодо організації перевезень вантажів автомобільним транспортом, дотриманням габаритно-вагових параметрів, наявністю дозвільних документів на виконання перевезень та відповідністю виду перевезень, відповідних ліцензій і ліцензійних карток, виконанням суб'єктами господарювання ліцензійних умов, внесенням перевізниками-нерезидентами платежів за проїзд автомобільними дорогами, визначено Порядком здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України №1567 від 08.11.2006року, відповідно до пунктів 3,4 якого органами державного контролю на автомобільному транспорті є Укртрансбезпека, її територіальні органи, які здійснюють контроль шляхом проведення планових, позапланових та рейдових перевірок (перевірок на дорозі).
Пунктом 15 Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №1567 від 08.11.2006року встановлено вичерпний перелік підстав під час проведення рейдової перевірки, серед яких зазначено перевірка наявності визначених статтями 39 і 48 Закону України "Про автомобільний транспорт" документів, на підставі яких здійснюються перевезення автомобільним транспортом; додержання вимог статей 53, 56, 57 і 59 Закону; виконання водієм інших вимог Правил надання послуг пасажирського автомобільного транспорту та Правил перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні, інших нормативно-правових актів.
Згідно з п.16 Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті під час рейдової перевірки може проводитись габаритно-ваговий контроль.
Так, як встановлено судом, та зазначено вище, 21.07.2020 року інспекторами Управління Укртрансбезпеки в пункті габаритно-вагового контролю А/д М-05 Київ-Одеса (450 км-500 м), здійснено перевірку автомобіля (тягач) марки DAF, модель FTFX 95.480, реєстраційний номер НОМЕР_1 , причіп (напівпричіп) марки МАЗ, модель 9919, реєстраційний номер НОМЕР_2 .
За результатами проведення зважування вищеозначеного автомобіля (тягач) марки DAF, модель FTFX 95.480, реєстраційний номер НОМЕР_1 , причіп (напівпричіп) марки МАЗ, модель 9919, реєстраційний номер НОМЕР_2 , інспекторами Управління Укртрансбезпеки складено Акт про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів №030930 від 21.07.2020р., у якому встановлено, що в транспортному засобі допущено перевищення осьового навантаження.
21.07.2020р. посадовою особою Південного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки складено Довідку про результати здійснення габаритно-вагового контролю, у якій зазначено про перевищення в транспортному засобі марки DAF, модель FTFX 95.480, реєстраційний номер НОМЕР_1 , причіп (напівпричіп) марки МАЗ, модель 9919, реєстраційний номер НОМЕР_2 нормативно вагових параметрів.
З матеріалів справи також вбачається, що Управлінням був складений Розрахунок плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування до акту №030930 від 21.07.2020р., яким визначено суму плати за проїзд у розмірі 186,45євро.
21.07.2020року інспекторами Управління Укртрансбезпеки в Одеській області складено Акт проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом №240286, в якому зазначено про порушення вимог ч.1 абз.16 ст.60 Закону України "Про автомобільний транспорт", а саме порушено п.22. ПДР України, під час надання послуг з перевезення вантажу згідно ТТН№106 від 20 липня 2020 року з перевищенням вагових обмежень на одиночну вісь складає 13290 кг замість допустимих 11 т..
За наслідками розгляду справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт, в.о. начальника Управління Укртрансбезпеки в Одеській області Олегом Гончаром винесено Постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу №214558 від 14.09.2020року, якою до ФОП ОСОБА_1 застосовано адміністративно-господарський штраф у розмірі 34000грн.
Відповідальність автомобільних перевізників за порушення законодавства про автомобільний транспорт у вигляді адміністративно-господарських штрафів встановлено ч.1 ст.60 Закону України "Про автомобільний транспорт", відповідно до якої за надання послуг з перевезень вантажів без оформлення документів, перелік яких визначений статтями 39 та 48 цього Закону, застосовується штраф у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Підпунктом 15 пункту 5 Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №103 від 11.02.2015року, визначено повноваження Укртрансбезпеки, яка відповідно до покладених на неї завдань здійснює, зокрема, габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування.
Механізм здійснення габаритно-вагового контролю великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, що використовуються на автомобільних дорогах загального користування визначено Порядком здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 27 червня 2007р. №879, відповідно до п.п.4 п.2 якого габаритно-ваговий контроль - контроль за проїздом великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, який включає перевірку відповідності габаритно-вагових параметрів таких транспортних засобів установленим законодавством параметрам і нормам, наявності дозволу на рух за визначеними маршрутами, а також дотримання визначених у дозволі умов та режиму руху транспортних засобів.
Відповідно до пунктів 12, 13, 14 Порядку здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 27 червня 2007р. №879 вимірювальне і зважувальне обладнання для здійснення габаритно-вагового контролю повинне утримуватись у робочому стані; періодично проводиться повірка (метрологічна атестація) такого обладнання з подальшим клеймуванням (пломбуванням) та видачею відповідного свідоцтва спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері метрології. Під час здійснення габаритно-вагового контролю не допускається використання вимірювального і зважувального обладнання, періодична повірка (метрологічна атестація) якого не проведена, а також обладнання, що перебуває у несправному стані. Вимоги до облаштування та технічного оснащення пунктів габаритно-вагового контролю визначаються Мінінфраструктури.
Згідно з п.28 Порядку здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 27 червня 2007р. №879 плата за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу вноситься перевізником за затвердженими ставками виходячи з вагових та/або габаритних параметрів транспортного засобу, протяжності маршруту, кількості перевезень.
Статтею 33 Закону України "Про автомобільні дороги" передбачено, що рух транспортних засобів, навантаження на вісь, загальна маса або габарити яких перевищують норми, встановлені державними стандартами та нормативно-правовими актами, дозволяється за погодженнями з відповідними органами у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Транспортний засіб чи автопоїзд з вантажем або без вантажу вважається великоваговим, якщо максимальна маса або осьова маса перевищує хоча б один з параметрів, зазначених у пункті 22.5 Правил дорожнього руху (пункт 3 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 30 від 18.01.2001 року).
Згідно з пунктом 22.5 Правил дорожнього руху, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України №1306 від 10.10.2001року за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м, за висотою від поверхні дороги - 4 м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Державтоінспекцією маршрутах - 4,35 м), за довжиною - 22 м (для маршрутних транспортних засобів - 25 м), фактичну масу понад 40 т (для контейнеровозів - понад 44 т, на встановлених Укравтодором і Державтоінспекцією для них маршрутах - до 46 т), навантаження на одиночну вісь - 11 т (для автобусів, тролейбусів - 11,5 т), здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь - 11 т, здвоєні осі - 18 т, строєні - 24 т) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 м. Осі слід вважати здвоєними або строєними, якщо відстань між ними не перевищує 2,5 м.
Рух транспортних засобів та їх составів з навантаженням на одиночну вісь понад 11 т, здвоєні осі - понад 16 т, строєні осі - понад 22 т або фактичною масою понад 40 т (для контейнеровозів - навантаження на одиночну вісь - понад 11 т, здвоєні осі - понад 18 т, строєні осі - понад 24 т або фактичною масою понад 44 т, а на встановлених Укравтодором і Державтоінспекцією для них маршрутах - понад 46 т) у разі перевезення подільних вантажів автомобільними дорогами забороняється.
Забороняється рух транспортних засобів з навантаженням на вісь понад 7 тонн або фактичною масою понад 24 тонн автомобільними дорогами загального користування місцевого значення.
Пунктом 21 Порядку здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 27 червня 2007р. №879 передбачено, що у разі виявлення факту перевищення хоча б одного вагового та/або габаритного нормативного параметра більш як на 2 відсотки подальший рух транспортного засобу забороняється до внесення плати за його проїзд автомобільними дорогами загального користування. Плата за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу, що рухався без відповідного дозволу, здійснюється у подвійному розмірі за пройдену частину маршруту по території України. У разі наявності підозри щодо перевищення нормативних габаритно-вагових параметрів транспортного засобу, працівники пунктів габаритно-вагового контролю проводять його повторне зважування.
Згідно зі статтею 8 Закону України "Про метрологію та метрологічну діяльність" у сфері законодавчо регульованої метрології застосовуються засоби вимірювальної техніки, які відповідають вимогам щодо точності, регламентованим для таких засобів, у встановлених умовах їх експлуатації.
Експлуатація засобів вимірювальної техніки, які застосовуються у сфері законодавчо регульованої метрології, здійснюється з дотриманням правил застосування таких засобів, встановлених у нормативно-правових актах, і вимог щодо їх експлуатації, встановлених в експлуатаційних документах на такі засоби.
Відповідно до п.12 Порядку здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 27 червня 2007р. №879, вимірювальне і зважувальне обладнання для здійснення габаритно-вагового контролю повинне утримуватись у робочому стані; періодично проводиться повірка (метрологічна атестація) такого обладнання з подальшим клеймуванням (пломбуванням) та видачею відповідного свідоцтва спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері метрології.
Натомість, зі складених фахівцями Управління Укртрансбезпеки в Одеській області, та наявними у матеріалах справи Акта про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів №030930 від 21.07.2020р., Довідки про результати здійснення габаритно-вагового контролю від 21.07.2020р., неможливо встановити на яких вагах (якої марки, моделі, з якими характеристиками, можливими чи допустимими похибками) проводилося зважування автомобіля (тягач) марки DAF, модель FTFX 95.480, реєстраційний номер НОМЕР_1 , причіп (напівпричіп) марки МАЗ, модель 9919, реєстраційний номер НОМЕР_2 .
Відтак, з урахуванням вищеозначеного, судом встановлено, що відповідачем - Південним міжрегіональним Управлінням Укртрансбезпеки, на виконання вимог ч.2 ст.77 КАС України, не доведено достовірність та правильність результатів вимірювань при здійсненні зважування автомобіля (тягач) марки DAF, модель FTFX 95.480, реєстраційний номер НОМЕР_1 , причіп (напівпричіп) марки МАЗ, модель 9919, реєстраційний номер НОМЕР_2 при визначенні навантажень на осі, та його загальної ваги, у зв'язку з чим спірна постанова Управління Укртрансбезпеки в Одеській області про застосування адміністративно-господарського штрафу № 214558 від 14 вересня 2020 року на суму 34000,00грн., є необґрунтованою, та такою, що складена всупереч вимогам чинного законодавства.
Абзацом 10 пункту 9 Рішення Конституційного Суду України від 30 січня 2003року №3-рп/2003 визначено, що правосуддя за своєю суттю визнається таким лише за умови, що воно відповідає вимогам справедливості і забезпечує ефективне поновлення в правах.
Стаття 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) гарантує, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.
При цьому, під ефективним засобом (способом) необхідно розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект. Тобто ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам.
З наведеного слідує, що метою адміністративного судочинства є захист прав, свобод та охоронюваних законом інтересів фізичних осіб та юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень (органів місцевого самоврядування), а тому вирішуючи спір по суті необхідно встановити наявність порушених прав, свобод чи охоронюваних законом інтересів позивача, а також визначити чи відповідає обраний позивачем спосіб захисту порушеного права тим, що передбачені приписами чинного законодавства, чи забезпечить такий спосіб захисту відновлення порушеного права позивача.
Згідно з ч.1 ст.9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до частини 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 1 статті 72 КАС України передбачено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Статтю 73 КАС України передбачено, що належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень.
Відповідно до статей 74-76 КАС України обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи. Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Статтею 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Згідно зі ст.242 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.
Таким чином, беручи до уваги вищевикладене, та оцінюючи наявні в матеріалах справи письмові докази в сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Державної служби України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека), Південного міжрегіонального Управління Укртрансбезпеки про визнання протиправною та скасування постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу, задоволенню частково, з вищенаведених підстав.
Керуючись ст.ст.72-77, 139, ч.9 ст.205, ст.ст.241-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
1. Адміністративний позов Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Державної служби України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека), Південного міжрегіонального Управління Укртрансбезпеки про визнання протиправною та скасування постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу, задовольнити.
2. Визнати протиправною та скасувати постанову Управління Укртрансбезпеки в Одеській області про застосування адміністративно-господарського штрафу № 214558 від 14 вересня 2020 року на суму 34000,00грн.
3. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної служби України з безпеки на транспорті (01135, м.Київ, просп.Перемоги,14, код ЄДРПОУ 39816845) на користь Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 ) судові витрати по сплаті судового збору у загальному розмірі 840(вісімсот сорок) гривень 80 (вісімдесят) копійок.
Рішення суду може бути оскаржено в порядку та строки встановлені ст.ст.293,295 КАС України.
Рішення суду набирає законної сили в порядку та строки, встановлені ст.255 КАС України.
Суддя Харченко Ю.В.
Адміністративний позов Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Державної служби України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека), Південного міжрегіонального Управління Укртрансбезпеки про визнання протиправною та скасування постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу, задовольнити
16.02.21.