Рішення від 17.02.2021 по справі 340/141/21

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 лютого 2021 року м.Кропивницький Справа № 340/141/21

Кіровоградський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Пасічника Ю.П. розглянув за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ); ОСОБА_2 ( АДРЕСА_2 , рнокпп НОМЕР_2 ); ОСОБА_3 ( АДРЕСА_3 , рнокпп НОМЕР_3 ); ОСОБА_4 ( АДРЕСА_4 , рнокппНОМЕР_4 ); ОСОБА_5 ( АДРЕСА_5 , рнокпп НОМЕР_5 ) до Приютівської селищної ради Олександрійського району Кіровоградської області (вул.Шкільна, 4, смт.Приютівка, Олександрійський район, Кіровоградська область, 28034, код ЄДРПОУ 05378803) про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити певні діїя,-

ВСТАНОВИВ:

Позивачі звернулись до Кіровоградського окружного адміністративного суду з позовом до відповідача та з у рахуванням заяви про уточнення позовних вимог (а.с.73,74) просять суд:

- визнати протиправним та скасувати рішення Приютівської селищної ради Олександрійського району Кіровоградської області від 24 червня 2020 року №679 "Про відмову у наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність" в частині відмови ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 у видачі дозволів на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, орієнтовною площею 2,0 га, для ведення особистого селянського господарства (код цільового призначення згідно КВЦПЗ-01.03.);

- зобов'язати Приютівську селищну раду Олександрійського району Кіровоградської області (ідентифікаційний код юридичної особи 05378803) надати ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ), ОСОБА_2 (РНОКПП НОМЕР_2 ), ОСОБА_3 (РНОКПП НОМЕР_3 ), ОСОБА_4 (РНОКПП НОМЕР_4 ), ОСОБА_5 (РНОКПП НОМЕР_5 ) дозволи на розробку проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність, орієнтовною площею 2,0 га, для ведення особистого селянського господарства (код цільового призначення згідно КВЦПЗ-01.03.), які знаходяться на території Протопівської сільської ради Олександрійського району Кіровоградської області за межами населених пунктів за рахунок земельної ділянки з кадастровим номером 3520386200:02:002:2001 та перебувають в користуванні ТОВ "Агроцентр-Плюс", ТОВ "Новоселівка-Агро".

Позовні вимоги обґрунтовують тим, що 22.05.2020р. звернулись до відповідача із клопотанням про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки орієнтовною площею 2,0 га для ведення особистого селянського господарства, які знаходяться на території Протопівської сільської ради Олександрійського району Кіровоградської області за межами населених пунктів за рахунок земельної ділянки з кадастровим номером 3520386200:02:002:2001 та перебувають в користуванні ТОВ "Агроцентр-Плюс", ТОВ "Новоселівка-Агро".

До клопотань позивачами долучено пакет документів передбачений ч. 6 ст. 118 Земельного кодексу України, який необхідний для прийняття відповідного рішення.

За результатами розгляду клопотань позивачів, відповідачем 24.06.2020р. прийнято рішення №679 про відмову у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки у зв'язку з тим, що земельні ділянки формування нових земельних ділянок з раніше сформованих земельних ділянок здійснюється на підставі технічної документації із землеустрою щодо поділу та/або об'єднання земельних ділянок, без зміни їх цільового призначення. З наданих документів, вбачається, що земельні ділянки заявники бажають отримати у власність для ведення особистого селянського господарства з сформованої земельної ділянки, кадастровим номером 3520386200:02:002:2001, шляхом їх відведення, що не передбачено положеннями Земельного кодексу України та Закону України «Про землеустрій».

Не погодившись з відмовою позивачі вказують, що відповідачем не було дотримано вимоги ст. 118 ЗК України, яка передбачає можливість передачі земельної ділянки у власність саме на підставі проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки. Жодних виключень вказана стаття не містить.

Вказані обставини стали підставою для звернення до суду з даним позовом.

Відповідач, належним чином повідомлений про розгляд справи, правом надати відзив на позов не скористався (а.с.83).

Ухвалою суду від 25.01.2021р. відкрито спрощене позовне провадження у справі без повідомлення (виклику) учасників справи (а.с.76).

Розглянувши долучені до справи документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, адміністративний суд встановив наступні обставини справи.

Судом встановлено та підтверджено матеріалами справи, що товариство з обмеженою відповідальністю «Агроцентр-Плюс» на підставі договору оренди від 22.01.2019р. є орендарем, а Приютівська селищна рада Олександрійського району Кіровоградської області, орендодавцем земельної ділянки кадастровий номер 3520386200:02:002:2001, загальною площею 50,0001 га. Строк дії договору до 22.01.2026р. (а.с.68-70).

В подальшому вказана земельна ділянка, на підставі договору суборенди від 28.04.2020р. передана товариством з обмеженою відповідальністю «Агроцентр-Плюс» в користування (суборенду) товариству з обмеженою відповідальністю «Новоселівка-Агро» на строк до 21.01.2026р.

06.03.2020р. та 19.05.2020р., відповідно, ТОВ «Агроцентр-Плюс» та ТОВ «Новоселівка-Агро», складено нотаріально посвідчені заяви про погодження на вилучення частини земельної ділянки (кадастровий номер 3520386200:02:002:2001) орієнтовною площею 2,0 га, в тому числі позивачам по справі, для одержання у власність земельних ділянок, із земель державної (комунальної) власності в межах норм безоплатної приватизації для ведення особистого селянського господарства (а.с.42-46).

22.05.2020р. позивачами, через представника, подано до відповідача клопотання з додатками про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки орієнтовною площею 2,0 га для ведення особистого селянського господарства, за рахунок земельної ділянки кадастровий номер 3520386200:02:002:2001, що перебуває в користуванні ТОВ «Агроцентр-Плюс» та ТОВ «Новоселівка-Агро» (а.с.7-41).

Відповідачем 24.06.2020р. прийнято рішення №679 про відмову у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки у зв'язку з тим, що земельні ділянки формування нових земельних ділянок з раніше сформованих земельних ділянок здійснюється на підставі технічної документації із землеустрою щодо поділу та/або об'єднання земельних ділянок, без зміни їх цільового призначення. З наданих документів, вбачається, що земельні ділянки заявники бажають отримати у власність для ведення особистого селянського господарства з сформованої земельної ділянки, кадастровим номером 3520386200:02:002:2001, шляхом їх відведення, що не передбачено положеннями Земельного кодексу України та Закону України «Про землеустрій» (а.с.48).

Не погодившись з відмовою у наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою позивачі звернулись до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд дійшов наступних висновків.

Відповідно до ч.1 ст.116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.

Відповідно до ч.6 ст.118 Земельного кодексу України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.

Враховуючи положення ч.6 ст.118 Земельного кодексу України необхідною передумовою надання дозволу на розробку проекту землеустрою для одержання безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, в разі використання бажаної земельної ділянки іншою особою (землекористувач), є згода вказаної особи, яка необхідна для вилучення вказаної земельної ділянки.

Положення ст. 118 Земельного кодексу України кореспондуються з положеннями ч. 5 ст. 116 Земельного кодексу України яка передбачає, що земельні ділянки, які перебувають у власності чи користуванні громадян або юридичних осіб, передаються у власність чи користування за рішенням органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування лише після припинення права власності чи користування ними в порядку, визначеному законом.

Як вже встановлено судом, ТОВ «Агроцентр-Плюс» (орендар) та ТОВ «Новоселівка-Агро» (суборендар) є землекористувачами земельної ділянки кадастровий номер 3520386200:02:002:2001 за рахунок якої позивачі мають намір отримати земельні ділянки площею 2,0 га для ведення особистого селянського господарства.

Відповідно до відомостей з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, земельна ділянка з кадастровим номером 3520386200:02:002:2001 є комунальною власністю, а отже право розпорядження нею належить відповідачеві (а.с.68-70).

Механізм припинення права власності чи права користування земельними ділянками визначено Главою 22 Земельного кодексу України.

Зокрема пунктами «а» ч. 1 ст. 142 Земельного кодексу передбачено, що підставами припинення права користування земельною ділянкою є добровільна відмова від права користування земельною ділянкою.

Відповідно до частин 2, 3 ст. 31 Закону України «Про оренду землі» договір оренди землі припиняється також в інших випадках, передбачених законом.

Договір оренди землі може бути розірваний за згодою сторін. На вимогу однієї із сторін договір оренди може бути достроково розірваний за рішенням суду в порядку, встановленому законом.

Згідно частини 4 ст. 142 Земельного кодексу України власник земельної ділянки на підставі заяви землекористувача приймає рішення про припинення права користування земельною ділянкою, про що повідомляє органи державної реєстрації.

Таким чином, погодження землекористувача на припинення права користування земельною ділянкою, є лише одним з етапів визначеної Земельним кодексом України процедури вилучення земельної ділянки, яка передбачена ст. 149 Земельного кодексу України.

При цьому суд зазначає, що Земельний кодекс України не передбачає, що надання землекористувачем погодження на вилучення земельної ділянки, надає органу державної влади, до компетенції якого належить право розпорядження земельними ділянками, право здійснювати дії щодо розпорядження земельною ділянкою до її вилучення у землекористувача.

Таким чином, звернення позивачів з позовом щодо зобов'язання надати дозвіл на розробку проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність, орієнтовною площею 2,0 га, для ведення особистого селянського господарства (код цільового призначення згідно КВЦПЗ-01.03.), які знаходяться на території Протопівської сільської ради Олександрійського району Кіровоградської області за межами населених пунктів за рахунок земельної ділянки з кадастровим номером 3520386200:02:002:2001 та перебувають в користуванні ТОВ "Агроцентр-Плюс", ТОВ "Новоселівка-Агро", згідно договорів оренди та суборенди від 22.01.2019р. та 28.04.2020р., до їх припинення та повернення земельної ділянки власнику є передчасним.

Частиною 1 ст. 9 КАС України встановлено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до ч.1 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Доказів припинення договорів оренди та суборенди від 22.01.2019р. та 28.04.2020р., позивачами не надано.

Враховуючи вищевикладене суд зазначає, що позивачі не довели належними доказами, правомірність своїх вимог, а тому в задоволенні позову належить відмовити.

Керуючись ст.ст.9, 90, 242-246, 250, 251, 255, 262, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Відмовити в задоволенні адміністративного позову.

Рішення набирає законної сили у порядку та строки, встановлені статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України, та може бути оскаржене до Третього апеляційного адміністративного суду у порядку та строки, встановлені статтями 293, 295-296 та пунктом 15.5 Перехідних положень цього Кодексу.

Суддя Кіровоградського окружного

адміністративного суду Ю.П. Пасічник