17 лютого 2021 року Справа № 280/8411/20 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Сацького Р.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження з викликом (повідомленням) сторін адміністративну справу
за позовом Головного управління ДПС у Запорізькій області
до - ОСОБА_1
про стягнення коштів за податковим боргом,-
19 листопада 2020 року до Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Головного управління ДПС у Запорізькій області (далі по тексту - позивач) до ОСОБА_1 (далі - відповідач), в якому позивач просить суд стягнути податковий борг у загальному розмірі 38971,96 грн.
Позовні вимоги обґрунтовує тим, що за відповідачем рахується податковий борг у загальному розмірі 38 971,96 грн, а саме: транспортний податок фізичних осіб в сумі 28 688,35 грн; податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки в сумі 2 463,61 грн; рентна плата за користування радіочастотним ресурсом України 7 820,00 грн. Вказана заборгованість виникла внаслідок проведення та донарахування контролюючим органом штрафних санкцій та нарахованої пені з транспортного податку; платнику податків було направлено податкове повідомлення - рішення форми «Ф» з податковим зобов'язанням сплатити податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки за 2018 рік №0010846-4907-0826 від 24.04.2019 на суму - 2463,61 грн з терміном сплати до 30.07.2019, яка не була сплачена у бюджет; платнику податків було направлено податкове повідомлення - рішення від 19.12.2019 № 0166794905, якими визначено суму штрафних санкцій у розмірі 7 820,00 грн. Позивачем вживалися заходи щодо стягнення податкової заборгованості у встановленому законодавством порядку, проте борг у добровільному порядку відповідачем не сплачений, а тому борг підлягає примусовому стягненню у судовому порядку. На підставі викладеного, просить стягнути з відповідача податковий борг в сумі 38971,96 грн.
З метою отримання інформації щодо адреси реєстрації позивача, судом був зроблений запит до Центру надання адміністративних послуг виконавчого комітету Широківської сільської ради Запорізького району Запорізької області, в порядку ч. 3 ст. 171 КАС України.
Згідно листа відділу Центру надання адміністративних послуг виконавчого комітету Широківської сільської ради Запорізького району Запорізької області від 18.12.2020 №6496, відповідач зареєстрований за адресою реєстрації: АДРЕСА_1 .
22.12.2020 відкрито спрощене позовне провадження без виклику (повідомлення) сторін.
Відповідачу запропоновано у 15-денний строк з дня отримання ухвали надати відзив на позовну заяву.
Конверт з Ухвалою суду від 22.12.2020 був повернутий до суду 06.01.2021, з приміткою пошти «адресат відсутній за вказаною адресою».
Відповідно до ч. 4 ст. 124 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) у разі ненадання учасниками справи інформації щодо їх поштової адреси судовий виклик або судове повідомлення надсилаються юридичним особам та фізичним особам підприємцям за адресою місцезнаходження (місця проживання), що зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб підприємців та громадських формувань. У разі відсутності учасників справи за такою адресою вважається, що судовий виклик або судове повідомлення вручено їм належним чином.
Станом на 17.02.2021 відповідач не скористався своїм правом на надання відзиву на позов.
З урахуванням вимог ст.ст. 205, 229 КАС України розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження та на підставі наявних у ній доказів.
Статтею 258 КАС України передбачено, що суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Відповідно до п. 10 ч.1 ст. 4 КАС України, письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом.
За таких обставин, суд дійшов висновку про наявність підстав для розгляду справи в порядку письмового провадження, фіксація судового засідання за допомогою технічного засобу, відповідно до ч. 4 ст. 229 КАС України не здійснювалось.
Суд, оцінивши обставини та наявні у справі докази у їх сукупності, встановив наступне.
Згідно листа відділу Центру надання адміністративних послуг виконавчого комітету Широківської сільської ради Запорізького району Запорізької області від 18.12.2020 №6496, відповідач зареєстрований за адресою реєстрації: АДРЕСА_1 .
За відповідачем рахується податковий борг у загальному розмірі 38 971,96 грн, а саме:
- транспортний податок фізичних осіб в сумі 28 688,35 грн;
- податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки в сумі 2 463,61 грн;
- рентна плата за користування радіочастотним ресурсом України 7 820,00 грн.
Зазначена заборгованість виникла на підставі наступного:
Контролюючим органом була проведена камеральна перевірка своєчасності сплати узгодженої суми податкового зобов'язання транспортного податку з фізичних осіб. На підставі даного акта контролюючим органом було винесено податкове повідомлення - рішення від 09.04.2020 № 0012126005, якими визначено суму штрафних санкцій у розмірі 15 000,00 грн, яке було направлене Відповідачу 10.04.2020, але лист повернувся з поштового відділення з причин закінчення встановленого строку зберігання.
Відповідно до ст. 129 КАС України була нарахована пеня в сумі 13688,35 грн.
Отже, сума податкового боргу з транспортного податку складається з: 15 000,00 грн (штрафні санкції згідно ППР)+136 88,35 (пеня)=28688,35 грн, що не сплачено у бюджет. У зв'язку з несплатою платником податків, з метою погашення податкового боргу Відповідача контролюючим органом вживала заходи щодо стягнення податкової заборгованості у встановленому законодавством порядку, передбачені Податковим кодексом України, а саме, боржнику, відповідно до ст. 59 ПК України, платнику податків була направлена податкова вимога форми «Ф» №5724-17 від 19.10.2017, яка була направлена засобами поштового зв'язку та повернулася в зв'язку з закінченням строку зберігання.
Платнику податків була направлено поштою податкове повідомлення - рішення форми «Ф» з податковим зобов'язанням сплатити податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки за 2018 рік №0010846-4907-0826 від 24.04.2019 на суму - 2463,61 грн з терміном сплати до 30.07.2019, яка не була сплачена у бюджет. Зазначене ППР було направлене Відповідачу 10.04.2020, але лист повернувся з поштового відділення з причин закінчення встановленого строку зберігання.
Відповідно до ст. 59 ПК України платнику податків була направлена податкова вимога форми «Ф» №2096-57 від 25.03.2020, яка була направлена засобами поштового зв'язку та повернулася в зв'язку з закінченням строку зберігання.
Податковий борг, у розмірі 38971,96 грн в адміністративному та/чи судовому порядку не оскаржувався, а отже є узгодженим. Доказів іншого відповідачем не надано.
У встановлений законом строк зазначені суми сплачені відповідачем не були та набули статусу податкового боргу.
З наведених підстав, контролюючий орган звернувся до суду.
Розглянувши матеріали справи, вирішивши питання, чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд встановив наявність достатніх підстав для прийняття законного та обґрунтованого рішення по справі.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює та визначає ПК України.
Згідно зі статтею 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відповідно до п. 6.1 ст. 6 ПК України податком є обов'язковий, безумовний платіж до відповідного бюджету, що справляється з платників податку відповідно до цього Кодексу.
Також, підпунктом 16.1.4 п. 16.1 ст. 16 ПК України передбачено обов'язок платників податків сплачувати податки та збори у строки та в розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Згідно п.п.14.1.175 п.14.1 ст.14 ПК України, податковий борг - сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
У зв'язку з несплатою платником податків винесених та узгоджених сум податкових зобов'язань, ДПІ вживалися заходи щодо стягнення податкової заборгованості у встановленому законодавством порядку, а саме згідно п. 59.1 ст. 59 ПК України, де визначено, що у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення- рішення.
Відповідно до п.п.14.1.39 п.14.1 ст. 14 ПК України грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатній до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або інше зобов'язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності та пеня.
Згідно пп. 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 ПК України, податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання, не сплаченого платником податків у встановлений ПК України строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному ПК України.
Відповідно до ст. 35 ПК України сплата податків та зборів здійснюється в грошовій формі у національній валюті України, крім випадків, передбачених цим Кодексом або законами з питань митної справи. Сплата податків та зборів здійснюється в готівковій або безготівковій формі, крім випадків, передбачених цим Кодексом або законами з питань митної справи. Порядок сплати податків та зборів встановлюється цим Кодексом або законами з питань митної справи для кожного податку окремо. На офіційному сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, оприлюднюється:
- щомісячно інформація щодо сплати податків суб'єктами природних монополій та суб'єктами господарювання, які є платниками рентної плати за користування надрами;
- щоденно інформація щодо суб'єктів господарювання, які мають податковий борг, із зазначенням керівників таких суб'єктів господарювання, та сум податкового боргу в розрізі платежів та територіальних органів центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, із зазначенням керівників таких територіальних органів. Форма такої інформації та порядок її оприлюднення встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Стаття 36 ПК України передбачає, що податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи. Податковий обов'язок виникає у платника за кожним податком та збором. Податковий обов'язок є безумовним і першочерговим стосовно інших неподаткових обов'язків платника податків, крім випадків, передбачених законом. Виконання податкового обов'язку може здійснюватися платником податків самостійно або за допомогою свого представника чи податкового агента. Відповідальність за невиконання або неналежне виконання податкового обов'язку платник податків, крім випадків, визначених цим Кодексом або законами з питань митної справи.
Згідно ст. 38 ПК України виконанням податкового обов'язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк. Сплата податку та збору здійснюється платником податку безпосередньо, а у випадках, передбачених податковим законодавством, - податковим агентом, або представником платника податку.
Згідно п. 57.1. ст. 57 Податкового Кодексу України платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Згідно п. 57.3. ст. 57 Податкового Кодексу України: у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу. У разі оскарження рішення контролюючого органу про нараховану суму грошового зобов'язання платник податків зобов'язаний самостійно погасити узгоджену суму, а також пеню та штрафні санкції за їх наявності протягом 10 робочих днів, наступних за днем такого узгодження.
Відповідно до п. 126.1. ст. 126 ПК України у разі якщр платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафів.
Згідно п. 59.1 ст. 59 ПК України визначено, що у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Відповідно до п. 59.5 ст. 59 Податкового кодексу, у разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення. У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).
Таким чином, кодексом не передбачено надіслання податкових вимог на кожну суму боргу, а тому податкові вимоги на борг, що утворився після надіслання вимоги не надсилались.
Згідно з пп. 41.1.1 п. 41.1 ст. 41 ПК України податкові органи (центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, його територіальні органи) - щодо дотримання законодавства з питань оподаткування (крім випадків, визначених підпунктом 41.1.2 цього пункту), законодавства з питань сплати єдиного внеску, а також щодо дотримання іншого законодавства, контроль за виконанням якого покладено на центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, чи його територіальні органи.
Пунктом 41.4 ст. 41 ПК України встановлено, що органами стягнення є виключно контролюючі органи, визначені підпунктом 41.1.1 цього пункту, уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску у межах повноважень, а також державні виконавці в межах своїх повноважень. Стягнення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску за виконавчими написами нотаріусів не дозволяється.
Згідно із пп. 20.1.34 п. 20.1 ст. 20 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який мас податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини.
Відповідно до ст.19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із п. 95.1 ст. 95 Податкового кодексу України контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
При цьому відповідно до п. 95.2 ст. 95 Податкового кодексу України стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги.
Відповідно до п. 95.3 ст. 95 стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Відповідно до п. 87.11 ст. 87 ПК України, орган стягнення звертається до суду з позовом про стягнення суми податкового боргу платника податку - фізичної особи. Стягнення податкового боргу за рішенням суду здійснюється державною виконавчою службою відповідно до закону про виконавче провадження. ,
Як встановлено ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Доказів оскарження податкової вимоги та податкового повідомлення - рішення в судовому чи адміністративному порядку або сплати суми боргу відповідач не надав.
Аналіз зазначених вище вимог законодавства, наявні матеріали справи свідчать про те, що відповідачем в порушення вимог законодавства не сплачено суму податкового боргу в розмірі 38971,96 грн, а отже позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Згідно ч. 2 ст.139 КАС України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Керуючись статтями 139, 241, 243, 244, 245, 246 та 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Позовну заяву Головного управління ДПС у Запорізькій області (69107, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 166, код ЄДРПОУ 43143945) до ОСОБА_1 (адреса реєстрації: АДРЕСА_1 , іпн НОМЕР_1 ) про стягнення коштів за податковим боргом - задовольнити у повному обсязі.
Стягнути з ОСОБА_1 (і. п.н. НОМЕР_1 ) податковий борг в розмірі 38 971,96 грн, а саме:
- транспортний податок з фізичних осіб у розмірі 28 688,35 грн, (р/р UA888999980314060715000008377, отримувач УК у Запорізькому районі/с. Біленьке/ 18011000, код отримувача 38025393, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), МФО 899998) з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків та за рахунок готівки, що належить такому платнику;
- податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки у розмірі 2 463,61 грн, (р/р 128999980314010617000008399, отримувач УК у Якимів.р-н/отг смт Кирил./18010200, код отримувача 37997243, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), МФО 899998) з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків та за рахунок готівки, що належить такому платнику;
- рентна плата за користування радіочастотним ресурсом України у розмірі 7 820,00 грн (р/р UA388999980313090199000008003, отримувач УК в Олекс.р-ні м.Зап./Олекс./13060000, код отримувача 38025440, банк оіримувача Казначейство України (ЕАП), МФО 899998) з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків та за рахунок готівки, що належить такому платнику.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його (її) проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення складено у повному обсязі та підписано суддею 17.02.2021.
Суддя Р.В. Сацький