61022, м. Харків, пр. Науки, 5, тел.:(057) 702-07-99, факс: (057) 702-08-52,
гаряча лінія: (096) 068-16-02, E-mail: inbox@dn.arbitr.gov.ua,
код ЄДРПОУ: 03499901, UA628999980313141206083020002
іменем України
15.02.2021 Справа № 905/1655/20
Господарський суд Донецької області у складі головуючого судді Чернової О.В. при секретарі судового засідання Шакуровій І.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом: Керівника Артемівської місцевої прокуратури Донецької області, м. Бахмут Донецької області в інтересах держави
до відповідача 1: Бахмутської міської ради Донецької області, м. Бахмут Донецької області
до відповідача 2: Фізичної особи - підприємця Борисенка Сергія Миколайовича, с. Парасковіївка Донецької області
про визнання недійсним рішенням Бахмутської міської ради Донецької області від 21.04.2020 №6/141-2991 про продаж земельної ділянки площею 1,1859 га, кадастровий номер 1410300000:00:017:0784, по АДРЕСА_1, -
За участю представників сторін:
від прокурора: Кадацька Д.М. за наказом №3223к від 26.11.2020
від відповідача 1 : не з'явився
від відповідача 2: не з'явився
Відповідно до ч.3 ст.177 ГПК України - 11.11.2020 строк підготовчого провадження продовжено на 30 днів до 16.12.2020 року.
У судовому засіданні 23.12.2020 оголошено перерву до 18.01.2021 року.
Керівник Артемівської місцевої прокуратури Донецької області, м. Бахмут Донецької області в інтересах держави звернувся до господарського суду Донецької області з позовом до Бахмутської міської ради Донецької області, м. Бахмут Донецької області та Фізичної особи - підприємця Борисенка Сергія Миколайовича, с. Парасковіївка Донецької області про визнання недійсним рішенням Бахмутської міської ради Донецької області від 21.04.2020 №6/141-2991 про продаж земельної ділянки площею 1,1859 га, кадастровий номер 1410300000:00:017:0784, по АДРЕСА_1.
В обґрунтування позовних вимог прокурор посилається на прийняття Бахмутською міською радою рішення №6/141-2991 від 21.04.2020 про продаж відповідачу 2 земельної ділянки площею 1,1859 га (кадастровий номер 1410300000:00:017:0784) поза процедурою земельних торгів, що є порушенням ст.ст. 116, 120, 124, 134 Земельного кодексу України, внаслідок чого останнє підлягає визнанню незаконним та скасуванню. За твердженням прокурора продаж земельної ділянки з порушенням норм Земельного кодексу України порушують інтереси держави в частині процедури набуття права власності чи користування землею.
Нормативно свої вимоги прокурор обґрунтовує ст.ст. 13, 14, 19, 131-1 Конституції України, ст.ст. 78, 81, 116, 127, 128, 134, 159 Земельного кодексу України, ст.ст. 16, 21, 393 Цивільного кодексу України, ст.23 Закону України «Про прокуратуру», ст.ст. 4, 53, 73, 129, 162 Господарського процесуального кодексу України.
З дотриманням приписів ст.6 Господарського процесуального кодексу України, відповідно до Положення про автоматизовану систему документообігу суду, для розгляду справи №905/1655/20 визначено суддю Чернову О.В.
Ухвалою господарського суду Донецької області від 17.09.2020 позовна заява прийнята до розгляду та відкрито провадження у справі 905/1655/20 за правилами загального позовного провадження.
У підготовчому судовому засіданні 09.12.2020 судом закрито підготовче провадження та призначено справу №905/1655/20 до розгляду по суті на 23.12.2020 року.
Ухвалою господарського суду Донецької області від 18.01.2021 відкладено розгляд справи на 01.02.2021 року.
Ухвалою господарського суду Донецької області від 01.02.2021 відкладено розгляд справи на 15.02.2021 року.
У судовому засіданні 15.02.2021 прокурор підтримав позовні вимоги у повному обсязі.
Представники відповідачів у судове засідання не з'явились, відзив на позовну заяву не надали, про дату та час судового розгляду справи по суті повідомлений належним чином.
15.02.2021 року через електронну пошту господарського суду Донецької області від відповідача 2 надійшло клопотання про відкладення розгляду справи у зв'язку з неможливістю прибуття його представника через погодні умови у м. Києві, у задоволенні якого судом відмовлено, оскільки явка представника відповідача 2 не визнана обов'язковою, крім того, судом зазначено про неодноразове відкладення розгляду справи за клопотаннями відповідача 2.
Суд вважає за можливе розглянути спір в порядку ч.1 ст.178 та ч.3 ст.202 Господарського процесуального кодексу України за наявними в справі матеріалами, оскільки їх цілком достатньо для правильної юридичної кваліфікації спірних правовідносин, а відсутність належним чином повідомлених представників відповідачів у світлі приписів ст.ст. 13,42, ч.ч.1,3 ст.74 Господарського процесуального кодексу істотним чином не впливає на таку кваліфікацію.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши надані суду сторонами докази в порядку ст. 210 Господарського процесуального кодексу України, суд, -
Як вбачається з матеріалів справи, згідно зі Свідоцтвом №3101 від 09.09.2016, виданого приватним нотаріусом Бахмутського міського нотаріального округу Донецької області Дубровським В.М., Фізичній особі Борисенку Сергію Миколайовичу належить на праві власності майно, що складається з: комплексу будівель та споруд - виробнича база, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1 , до якої входять - адмінбудівля літера А, 1, А,а загальна площа 201,1 кв.м.; будівля насосної, літера Б,б загальна площа 38,11 кв.м.; будівля відмивочного пункту, сарай, літера В,в. загальна площа 77,38 кв.м.; будівля гаражу літера М,м. загальна площа 107,1 кв.м.; будівля прохідної літера Н, загальна площа 14,1 кв.м. (а.с.36).
Водночас, як вбачається з Довідки - технічної характеристики КП «Артемівське бюро технічної інвентаризації» №416 від 20.09.2016 року фізичній особі Борисенку Сергію Миколайовичу належить на праві власності - Адмінбудівля А-1 загальною площею 127,8 кв.м. та Прохідна Н загальною площею 14,1 кв.м., що розташовані за адресою: АДРЕСА_1 (а.с.38).
В матеріалах справи наявна Довідка КП «Бахмутське бюро технічної інвентаризації» №399 від 21.09.2016, видана Борисенку С.М. ,згідно якої вбачається, що на земельній ділянці, розташованій за адресою: АДРЕСА_1 знаходяться: А - 1 - адмінбудівля площею 127,8 кв.м.; Н - будівля прохідної площею 14,1 кв.м.
Відсутні у зв'язку зі знищенням: Б - будівля насосної площею 38,11 кв.м.; Вв - будівля відмивочного пункту площею 77,38 кв.м.; Мм - будівля гаражу площею 107,1 кв.м. - відсутні (зруйновані) (а.с.37).
13 липня 2018 року між Бахмутською міською радою (Продавець) та фізичною особою Борисенком Сергієм Миколайовичем (Покупець) укладено договір купівлі - продажу земельної ділянки комунальної власності територіальної громади м. Бахмута (Договір), відповідно до п.1.1. якого Продавець на підставі п.п.1.1. п.1 рішення Бахмутської міської ради за №6/115-2269 від 27.06.2018 передає за плату, а Покупець приймає у власність і оплачує вартість земельної ділянки за адресою: АДРЕСА_1 (один), загальна площа 0,2589 га, кадастровий номер 1410300000:00:017:0762.
Згідно п.1.2. Договору земельна ділянка, зазначена у п.п.1.1. п.1 рішення Бахмутської міської ради за №6/115-2269 від 27.06.2018 продається для будівництва та обслуговування будівель ринкової інфраструктури (адміністративних будинків, офісних приміщень та інших будівель громадської забудови, які використовуються для здійснення підприємницької та іншої діяльності, пов'язаної з отриманням прибутку, для будівництва та обслуговування будівель).
Згідно Витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку №НВ-1407325362020 за відповідачем 2 зареєстровано право власності на земельну ділянку площею 0,2589 га, кадастровий номер 1410300000:00:017:0762, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1 (а.с.29).
Рішенням Бахмутської міської ради №6/132-2658 від 28.08.2019 «Про оренду земельних ділянок комунальної власності територіальної громади м. Бахмут» затверджено проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок комунальної власності територіальної громади м. Бахмут та надано земельну ділянку в оренду: площею 1,1859 га (кад.№1410300000:00:017:0784) по АДРЕСА_1 , фізичній особі - підприємцю Борисенку Сергію Миколайовичу (РНОКПП НОМЕР_1 ) для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості, для будівництва та обслуговування комплексу будівель та споруд - виробничої бази, терміном на 5 років (а.с.27).
03 вересня 2019 року між Бахмутською міською радою (Орендодавець) та Фізичною особою - підприємцем Борисенком Сергієм Миколайовичем (Орендар) укладено договір оренди земельної ділянки комунальної власності територіальної громади м. Бахмута (Договір оренди), за умовами п.1. якого Орендодавець надає, а Орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку, яка знаходиться у АДРЕСА_1 .
Земельна ділянка надається в оренду на підставі п.1.1. рішення №6/132-2658 від 28.08.2019 «Про оренду земельних ділянок комунальної власності територіальної громади м. Бахмут».
В оренду передається земельна ділянка загальною площею 1,1859 га, кадастровий №1410300000:00:017:0784 (п.2. Договору оренди).
Згідно п.8 Договір укладено на 5 років.
Умовами п.13 Договору оренди визначено, що земельна ділянка передається в оренду для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості, для будівництва та обслуговування комплексу будівель та споруд - виробничої бази.
Цільове призначення земельної ділянки - із земель промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення.
Договір оренди підписаний Сторонами у встановленому чинним законодавством порядку.
Актом приймання - передачі об'єкту оренди від 03.09.2019 Орендодавець передав, а Орендар прийняв земельну ділянку, яка знаходиться по АДРЕСА_1 , загальною площею 1,1859 га, кадастровий №1410300000:00:017:0784 (а.с.35).
В матеріалах справи наявна Довідка КП «Бахмутське бюро технічної інвентаризації» №52 від 14.02.2020, згідно якої вбачається, що станом на 31.12.2012 у м. Бахмут Донецької області згідно облікових даних підприємства право власності на нерухоме майно - нежитлова будівля АДРЕСА_1 за Борисенком С.М. - не зареєстровано (а.с.39).
Рішенням Бахмутської міської ради №6/141-2991від 21.04.2020 «Про продаж земельної ділянки» вирішено продати земельну ділянку фізичній особі - підприємцю Борисенку Сергію Миколайовичу (РНОКПП НОМЕР_1 ) площею 1,1859 га (кад.№1410300000:00:017:0784), для розміщення та експлуатації основних, підсобних та допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості, для будівництва та обслуговування комплексу будівель та споруд - виробничої бази по АДРЕСА_1 , за ціною 1 129 740,44 грн. (а.с.26).
Як вбачається з Інформаційної Довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно №222775277 від 04.09.2020 на підставі рішення державного реєстратора №32715596, виданого 05.12.2015, приватним нотаріусом Бахмутського міського нотаріального округу Донецької обл. Дубровським В.М. зареєстровано поділ об'єкта нерухомого майна: адмінбудівля літера А, 1, А,а загальна площа 201,1 кв.м.; будівля насосної, літера Б,б загальна площа 38,11 кв.м.; будівля відмивочного пункту, сарай, літера В,в. загальна площа 77,38 кв.м.; будівля гаражу літера М,м. загальна площа 107,1 кв.м.; будівля прохідної літера Н, загальна площа 14,1 кв.м., за результатами якого об'єкт нерухомого майна закрито - 01.12.2016.
Право власності на вказаний об'єкт нерухомого майна погашено 01.12.2016 на підставі рішення державного реєстратора №32715214, виданого 05.12.2015, приватним нотаріусом Бахмутського міського нотаріального округу Донецької обл. Дубровським В.М.
Разом з цим, 01.12.2016 приватним нотаріусом Бахмутського міського нотаріального округу Донецької обл. Дубровським В.М. зареєстровано за фізичною особою Борисенком С.М. право власності на об'єкт нерухомого майна: прохідна літера Н загальною площею 14,1 кв.м., за адресою: АДРЕСА_1 , право власності на який припинено 17.01.2017.
Також, 01.12.2016 приватним нотаріусом Бахмутського міського нотаріального округу Донецької обл. Дубровським В.М. зареєстровано за фізичною особою Борисенком С.М. право власності на об'єкт нерухомого майна: адмінбудівля літера А1-1, загальною площею 127,8 кв.м., за адресою: АДРЕСА_1 (а.с.46-48).
Посилаючись на прийняття Бахмутською міською радою рішення №6/141-2991 від 21.04.2020 про продаж відповідачу 2 земельної ділянки площею 1,1859 га (кадастровий номер 1410300000:00:017:0784) поза процедурою земельних торгів, передбаченої ст.ст. 116, 120, 124, 134 Земельного кодексу України, чим порушено інтереси держави, прокурор наполягає на визнанні спірного рішення незаконним та його скасуванні.
Виходячи з принципу повного, всебічного та об'єктивного розгляду всіх обставин справи, суд вважає вимоги Прокурора такими, що підлягають задоволенню, з огляду на наступне.
Як вбачається із матеріалів справи, сутність розглядуваного позову полягає у визнанні незаконним та скасуванні рішення Бахмутською міською радою рішення №6/141-2991 від 21.04.2020 з підстав його невідповідності вимогам чинного законодавства.
Відповідно до ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно преамбули Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" цей Закон відповідно до Конституції України визначає систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування.
Органи місцевого самоврядування є відповідальними за свою діяльність перед територіальною громадою, державою, юридичними і фізичними особами у відповідності до ст.74 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні".
За приписами п.34 ст.26 Закону України "Про місцеве самоврядування в України" до виключної компетенції сільських, селищних, міських рад, зокрема, відноситься вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.
У відповідності до ст.59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.
Згідно з п.10 ст.59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» - акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку.
Відповідно до ст.21 Цивільного кодексу України суд визнає незаконним та скасовує правовий акт індивідуальної дії, виданий органом місцевого самоврядування, якщо він суперечить актам цивільного законодавства і порушує цивільні права або інтереси.
Підставами для визнання акта недійсним є невідповідність його вимогам чинного законодавства та/або визначеній законом компетенції органу, який видав цей акт. Обов'язковою умовою визнання акта недійсним є також порушення у зв'язку з прийняттям відповідного акта прав та охоронюваних законом інтересів підприємства чи організації - позивача у справі.
Частиною першою ст.60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» встановлено, що територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, землю, природні ресурси, підприємства, установи та організації, в тому числі банки, страхові товариства, а також пенсійні фонди, частку в майні підприємств, житловий фонд, нежитлові приміщення, заклади культури, освіти, спорту, охорони здоров'я, науки, соціального обслуговування та інше майно і майнові права, рухомі та нерухомі об'єкти, визначені відповідно до закону як об'єкти права комунальної власності, а також кошти, отримані від їх відчуження.
Згідно з ч.5 ст.60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об'єктами права комунальної власності, в тому числі виконують усі майнові операції, можуть передавати об'єкти права комунальної власності у постійне або тимчасове користування юридичним та фізичним особам, здавати їх в оренду, продавати і купувати, використовувати як заставу, вирішувати питання їхнього відчуження, визначати в угодах та договорах умови використання та фінансування об'єктів, що приватизуються та передаються у користування й оренду.
Відповідно до ч.1 ст.122 Земельного кодексу України сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.
Як встановлено судом, рішенням Бахмутської міської ради Донецької області №6/141-2991 від 21.04.2020 «Про продаж земельної ділянки» вирішено продати земельну ділянку фізичній особі - підприємцю Борисенку Сергію Миколайовичу (реєстр. номер облікової карти платника податків НОМЕР_1 ), площею 1,1859 га (кад.№1410300000:00:17:0784), для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості для будівництва та обслуговування комплексу будівель та споруд - виробничої бази по АДРЕСА_1 , за ціною 1 129 740,44 грн.
Статтею 116 Земельного кодексу України визначені підстави набуття права на землю із земель державної та комунальної власності.
Так, громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону (ч.1 ст.116 ЗК України).
Частиною 1 ст.134 Земельного кодексу України встановлено, що земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них (оренда, суперфіцій, емфітевзис), у тому числі з розташованими на них об'єктами нерухомого майна державної або комунальної власності, підлягають продажу окремими лотами на конкурентних засадах (земельних торгах), крім випадків, встановлених частиною другою цієї статті.
Положення ч.1 ст.135 ЗК України визначають, що земельні торги проводяться у формі аукціону, за результатами проведення якого укладається договір купівлі-продажу, оренди, суперфіцію, емфітевзису земельної ділянки з учасником (переможцем) земельних торгів, який запропонував найвищу ціну за земельну ділянку, що продається, або найвищу плату за користування нею, зафіксовану в ході проведення земельних торгів.
При цьому, продаж земельних ділянок державної чи комунальної власності або прав на них (оренди, суперфіцію, емфітевзису) здійснюється виключно на земельних торгах, крім випадків, встановлених частинами другою і третьою статті 134 цього Кодексу (абз.1 ч.2 ст.135 ЗК України).
За приписами абз.1,2 ч. 2 ст. 134 Земельного кодексу України не підлягають продажу на конкурентних засадах (земельних торгах) земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них у разі розташування на земельних ділянках об'єктів нерухомого майна (будівель, споруд), що перебувають у власності фізичних або юридичних осіб.
Отже, зазначеними нормами законодавства передбачено, що у разі розташування на земельних ділянках державної чи комунальної власності об'єктів нерухомого майна (будівель, споруд), що перебувають у власності фізичних чи юридичних осіб, законом охороняються і права зазначених осіб на відповідні земельні ділянки, на яких розташовано такі об'єкти, при цьому такі земельні ділянки або права на них в силу частини 2 статті 134 Земельного кодексу України не підлягають продажу на конкурентних засадах (земельних торгах).
Між тим, доказів які б свідчили про наявність у відповідача 2 права приватної власності на нерухоме майно, що знаходиться на земельній ділянці площею 1,1859 га кад.№1410300000:00:017:0784 по АДРЕСА_1 , матеріали справи не містять.
Разом з цим, матеріали справи не містять належних, у розумінні ст.76 ГПК України, доказів проведення відповідачем 1 земельних торгів щодо продажу земельної ділянки площею 1,1859 га, кад.№1410300000:00:017:0784, яка знаходиться з адресою: АДРЕСА_1 з дотриманням процедури, визначеної ст.135 Земельного кодексу України.
При цьому судом враховується, що належна відповідачу 2 на праві приватної власності адмінбудівля літера А1-1, загальною площею 127,8 кв.м., за адресою: АДРЕСА_1 знаходиться на земельній ділянці загальною площею 0,2589 га, за кадастровим номером 1410300000:00:017:0762, про що зазначено у листі Міськрайонного управління у Бахмутському районі та м. Бахмуті Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області (а.с.58).
Таким чином, враховуючи вищезазначені обставини, рішення Бахмутської міської ради №6/141-2991 від 21.04.2020 «Про продаж земельної ділянки» прийнято с порушенням вимог Земельного кодексу України, тому суд дійшов до висновку про наявність підстав для визнання вказаного рішення незаконним, з огляду на що позовні вимоги прокурора є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Щодо представництва прокурором інтересів держави у даній справі, суд зазначає наступне.
Відповідно до пункту 3 частини першої статті 131-1 Конституції України в Україні діє прокуратура, яка здійснює представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.
Прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу. Наявність таких обставин обґрунтовується прокурором у порядку, передбаченому частиною четвертою цієї статті (абзаци 1 і 2 частини третьої статті 23 Закону України "Про прокуратуру"). Наявність підстав для представництва має бути обґрунтована прокурором у суді.
Аналіз наведених законодавчих положень дає підстави для висновку, що виключними випадками, за яких прокурор може здійснювати представництво інтересів держави в суді, є порушення або загроза порушення інтересів держави. Ключовим для застосування цієї конституційної норми є поняття "інтерес держави".
Вказані положення Закону України "Про прокуратуру" кореспондуються з нормами частини четвертої та абзацу 2 частини п'ятої статті 53 ГПК України, згідно з якими прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній заяві (заяві) самостійно визначає, в чому полягає порушення інтересів держави, та обґрунтовує необхідність їх захисту, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах; у разі відсутності такого органу або відсутності у нього повноважень щодо звернення до суду прокурор зазначає про це в позовній заяві і в такому разі прокурор набуває статусу позивача.
Системне тлумачення положень частин третьої - п'ятої статті 53 ГПК України і частини третьої статті 23 Закону України "Про прокуратуру" дозволяє дійти висновку, що прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави у двох випадках: 1) якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені повноваження здійснювати такий захист у спірних правовідносинах; 2) якщо немає органу державної влади, органу місцевого самоврядування чи іншого суб'єкта владних повноважень, до компетенції якого віднесені повноваження здійснювати захист законних інтересів держави у спірних правовідносинах.
Як вбачається з матеріалів справи, при поданні позовної заяви прокурор обґрунтував наявність підстав для представництва інтересів держави в частині процедури набуття права власності чи користування землею, оскільки рішення Бахмутської міської ради №6/141-2991 від 21.04.2020 про продаж відповідачу 2 земельної ділянки площею 1,1859 га (кадастровий номер 1410300000:00:017:0784) прийнято з порушенням ст.ст. 116, 120, 124, 134 Земельного кодексу України.
Прокурор наголосив, що передача права власності на спірну земельну ділянку без проведення торгів, тобто не у спосіб та поза межами повноважень, передбачених законом, не може оцінюватися як вираження волі з боку держави.
При цьому суд враховує доводи прокурора щодо порушення інтересів держави у сфері контролю за використанням та охороною земель, ефективного використання земельних ресурсів.
Враховуючи те, що спірна земельна ділянка не є земельною ділянкою сільськогосподарського призначення та не належить до агропромислового комплексу, тому Держгеокадастр у цьому разі не наділений повноваженнями розпорядника з усіма повноваженнями власника на захист права власності, а надані законом функції державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі в частині дотримання земельного законодавства не наділяють Держгеокадастр правом звернення до суду з позовними вимогами, заявленими у цій справі.
Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 05.02.2019 у справі № 910/7813/18 та від 21.01.2020.
Відтак, суд зазначає, що зі змісту позовної заяви, аргументації про протиправність дій Бахмутської міської ради, зазначеного предмета спору, характеру спірних правовідносин, вбачається, що прокурор навів достатньо обґрунтувань для звернення до суду за захистом інтересів держави та, відповідно, розгляду його позовних вимог по суті.
Судовий збір у відповідності до вимог ч.4 ст.129 Господарського процесуального кодексу України стягуються з відповідачів на користь прокурора.
Керуючись cт.ст. 7, 13, 42, 86, 123, 129, 210, 233, 236-241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -
Позовні вимоги Керівника Артемівської місцевої прокуратури Донецької області, м. Бахмут Донецької області в інтересах держави до Бахмутської міської ради Донецької області, м. Бахмут Донецької області та Фізичної особи - підприємця Борисенка Сергія Миколайовича, с. Парасковіївка Донецької області про визнання недійсним рішенням Бахмутської міської ради Донецької області від 21.04.2020 №6/141-2991 про продаж земельної ділянки площею 1,1859 га, кадастровий номер 1410300000:00:017:0784, по АДРЕСА_1 - задовольнити повністю.
Скасувати рішення Бахмутської міської ради Донецької області №6/141-2991 від 21.04.2020 «Про продаж земельної ділянки», яким вирішено продати земельну ділянку фізичній особі - підприємцю Борисенку Сергію Миколайовичу (реєстр. номер облікової карти платника податків НОМЕР_1 ), площею 1,1859 га (кад.№1410300000:00:17:0784), для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості для будівництва та обслуговування комплексу будівель та споруд - виробничої бази по вул. Трудова, 1 у м. Бахмут, за ціною 1 129 740,44 грн.
Стягнути з Бахмутської міської ради Донецької області (84511, Донецька область, м. Бахмут, вул. Миру, 44; код ЄДРПОУ 04052732) на користь прокуратури Донецької області (87500, Донецька область, м. Маріуполь, вул. Університетська, буд.6,; отримувач:прокуратура Донецької області; Банк - Держказначейська служба України, м. Київ; розрахунковий рахунок UA918201720343180002000016251; код ЄДРПОУ 25707002) витрати по сплаті судового збору у розмірі 1 051,00 грн.
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Стягнути з Фізичної особи - підприємця Борисенка Сергія Миколайовича ( АДРЕСА_2 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) на користь прокуратури Донецької області (87500, Донецька область, м. Маріуполь, вул. Університетська, буд.6,; отримувач:прокуратура Донецької області; Банк - Держказначейська служба України, м. Київ; розрахунковий рахунок UA918201720343180002000016251; код ЄДРПОУ 25707002) витрати по сплаті судового збору у розмірі 1 051,00 грн.
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено у Східний апеляційний господарський суд протягом двадцяти днів з дня складання повного судового рішення через Господарський суд Донецької області в порядку, передбаченому розділом ІV ГПК України.
Суддя О.В. Чернова
Повний текст рішення складено та підписано 16.02.2021 року.
Веб-адреса Єдиного державного реєстру судових рішень, розміщена на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет: http://reyestr.court.gov.ua/