Постанова від 10.02.2021 по справі 420/3025/20

П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 лютого 2021 р.м.ОдесаСправа № 420/3025/20

Головуючий в 1 інстанції: Завальнюк І.В.

Судова колегія П'ятого апеляційного адміністративного суду у складі:

Головуючого: Градовського Ю.М.

суддів: Крусяна А.В.,

Яковлєва О.В.

розглянувши в порядку письмового провадження в м.Одесі апеляційну скаргу Одеської обласної державної адміністрації на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 19 листопада 2020р. по справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Одесагаз-Постачання" до Одеської обласної державної адміністрації про визнання протиправним та скасування розпорядження, -

ВСТАНОВИЛА:

У квітні 2020р. ТОВ "Одесагаз-Постачання" звернулося в суд із адміністративним позовом до Одеської ОДА, в якому просило визнати протиправним та скасувати розпорядження голови Одеської ОДА за №1-р/т від 27.03.2019р. "Про доведення мобілізаційних завдань (замовлень) на особливий період", за №11/А-2019рДСК від 26.12.2019р. "Про проведення у 2020р. перевірок стану мобілізаційної підготовки та готовності до виконання мобілізаційних завдань (замовлень)" в частині, що стосується ТОВ "Одесагаз-Постачання".

В обґрунтування своїх вимог позивач зазначив, що 23.04.2019р. ним отримано розпорядження голови Одеської ОДА за №1-р/т від 27.03.2019р. "Про доведення мобілізаційних завдань (замовлень) на особливий період" разом із листом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України за №М-01/20-107дск "Про встановлення мобілізаційного завдання".

В подальшому, 14.01.2020р. ТОВ "Одесагаз-Постачання" отримало розпорядження голови Одеської ОДА за №11/А-2019рДСК від 26.12.2019р. "Про проведення у 2020р. перевірок стану мобілізаційної підготовки та готовності до виконання мобілізаційних завдань (замовлень)", яким затверджено план проведення у 2020р. перевірок стану та оцінки мобілізаційної підготовки та готовності до виконання мобілізаційних завдань районних державних адміністрацій, виконавчих комітетів рад міст та обласного значення, підприємств, установ і організацій, яким доведені мобілізаційні завдання.

Позивач не погоджується із оскаржуваними розпорядженнями, вважає їх протиправними та такими, що підлягають скасуванню, оскільки ТОВ "Одесагаз-Постачання" не є підприємством, що здійснює діяльність з розподілу природного газу та не має відповідної ліцензії, виданої регулятором.

Посилаючись на вказані обставини просив позов задовольнити.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 19 листопада 2020р. адміністративний позов задоволено.

Визнано протиправним та скасовано розпорядження голови Одеської ОДА за №1-р/т від 27.03.2019р. "Про доведення мобілізаційних завдань (замовлень) на особливий період", за №11/А-2019рДСК від 26.12.2019р. "Про проведення у 2020р. перевірок стану мобілізаційної підготовки та готовності до виконання мобілізаційних завдань (замовлень)" в частині, що стосується ТОВ "Одесагаз-Постачання".

Стягнуто з Одеської ОДА на користь ТОВ "Одесагаз-Постачання" судові витрати у розмірі 4 204грн..

В апеляційній скарзі апелянт просить рішення суду скасувати та прийняти нову постанову, якою у задоволенні адміністративного позову відмовити в повному обсязі, посилаючись на порушення норм права.

Під час апеляційного розгляду судовою колегією було досліджено матеріали справи та вислухано пояснення сторін по справі, та вирішено питання про подальший розгляд справи у порядку письмового провадження, сторони подали клопотання про розгляд справи у порядку письмового провадження.

З урахуванням належного сповіщення сторін, судова колегія вважає, що у відповідності до п.1 ч.1 ст.311 КАС України, апеляційну скаргу можливо розглянути в порядку письмового провадження, оскільки в матеріалах справи достатньо доказів для вирішення справи по суті.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши доповідь судді-доповідача, доводи апеляційної скарги, пояснення не неї, перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів дійшла до висновку про залишення апеляційної скарги без задоволення, рішення суду без змін, з наступних підстав.

Відповідно до ст.316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Задовольняючи адміністративний позов, суд першої інстанції виходив з того, що спірні розпорядження дійсно є протиправними та такими, що прийняті в супереч вимог законодавства України, оскільки позивач не є підприємством, що здійснює діяльність з розподілу природного газу та не має відповідної ліцензії, виданої регулятором.

Вирішуючи спір судова колегія вважає, що суд першої інстанції повно та об'єктивно дослідив обставини по справі, надані докази, правильно визначив юридичну природу спірних правовідносин і закон, який їх регулює.

Так, судом першої інстанції встановлено та підтверджено матеріалами справи під час апеляційного розгляду, що ТОВ «Одесагаз-постачання» зареєстровано Юридичним департаментом Одеської міської ради - 3.12.2014р., номер запису: 15561020000054094.

Основними видами діяльності товариства є: 35.23 Торгівля газом через місцеві (локальні) трубопроводи (основний); 45.20 Технічне обслуговування та ремонт автотранспортних засобів; 47.78 Роздрібна торгівля іншими невживаними товарами в спеціалізованих магазинах; 68.20 Надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна; 77.33 Надання в оренду офісних машин і устатковання, у тому числі комп'ютери; 45.11 Торгівля автомобілями та легковими автотранспортними засобами.

Товариство має ліцензію з постачання природного газу, що видана постановою НКРЕКП за №674 від 18.05.2017р..

23.04.2019р. до товариства надійшов лист Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 19.03.2019р. за №М-01/20-107дск «Про встановлення мобілізаційного завдання» разом із розпорядженням Одеської ОДА «Про доведення мобілізаційних завдань (замовлень) на особливий період» від 27.03.2019р. за №1-р/т.

У відповідності до витягу з додатку №1 до розпорядження від 27.03.2019р. за №1-р/т «Про доведення мобілізаційних завдань (замовлень) на особливий період» мобілізаційне завдання доведено у розмірі 10,57млн.куб.м. природного газу (надання комунальних послуг для задоволення потреб Міноборони, СРЗ, МВС, СБУ, ДСНС та Адміністрації Держприкордонслужби).

В листі від 19.03.2019р. зазначалося, що постановою КМУ від 5.12.2018р. за №1043-0039 «Про затвердження мобілізаційних завдань (замовлень) на особливий період» встановлено мобілізаційні завдання на надання комунальних послуг для задоволення потреб Збройних Сил, інших військових формувань, правоохоронних органів із спеціальним статусом, Держспецтрансслужби, Держспезв'язку, сил цивільного захисту в особливий період в Одеській області.

Міненерговугілля встановило обсяг мобілізаційного завдання для ТОВ «Одесагаз-постачання» в розмірі 10,57млн.куб.м. природного газу із розподілення природного газу (найменування послуг).

14.06.2019р. до позивача надійшов лист Одеської ОДА від 4.06.2019р. за №М/01/01.02-19/19ДСК, складений на підставі листа Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 19.03.2019р. за №М-01/20-107дск та постанови КМУ від 5.03.2018р. за №1043-0039 «Про затвердження мобілізаційних завдань (замовлень) на особливий період», в якому зазначалося: що «з метою забезпечення виконання розпорядження голови Одеської обласної державної адміністрації від 27.03.2019р. №1-р/т «Про доведення мобілізаційних завдань (замовлень) на особливий період» надаємо норми транспортування (перекачування) та постачання природного газу за розподілом по замовникам».

Вищевказаним встановлено мобілізаційне завдання (замовлення) для ТОВ «Одесагаз-постачання» вже у розмірі 516,415млн.куб.м. природного газу, вказавши замовниками відповідні районні державні адміністрації та міста обласного значення (26 районних державних адміністрацій та 9 міст обласного значення).

Отже, загальний обсяг доведеного мобілізаційного завдання (замовлення) ТОВ «Одесагаз-постачання» становить 526,985млн.куб.м. (10,57 + 516,415), що з урахуванням цін та тарифів (з квітня 2020р.) складає ціну 3 804 852 779,4грн. (три мільярди сто п'ятдесят шість мільйоні шістсот шістдесят одну тисячу двісті двадцять дев'ять грн.. 40 коп.) (526 985 тис.куб.м. х 5 990,04грн. (ціна за 1 тис.куб.м)).

Окрім того, 14.01.2020р. до ТОВ «Одесагаз-постачання» надійшло розпорядження ОДА від 26.12.2019р. за №11/А-2019ДСК «Про проведення у 2020 році перевірок стану мобілізаційної підготовки та готовності до виконання мобілізаційних завдань (замовлень)», згідно з яким перевірка ТОВ «Одесагаз-постачання» має відбутися 23-24 вересня.

В подальшому, ТОВ «Одесагаз-постачання» звернулося до Окружного адміністративного суду міста Києва із позовом про визнання протиправною та нечинною постанови КМУ від 5.12.2018р. за 1043-0039 «Про затвердження мобілізаційних завдань (замовлень) на особливий період» в частині встановлення мобілізаційного завдання (замовлення) для ТОВ «Одесагаз-постачання» з моменту її прийняття, визнання протиправними дії Міністерства енергетики та вугільної промисловості України щодо встановлення мобілізаційного завдання для ТОВ «Одесагаз-постачання» (справа за №640/15543/19).

Так, рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 19.02.2020р. по справі за №640/15543/19 у задоволенні позову ТОВ «Одесга-постачання» до Міністерства енергетики та захисту довкілля України про визнання протиправною та нечинною постанови, визнання протиправними дій - відмовлено.

Приймаючи вказане рішення, Окружний адміністративний суд міста Києва виходив із того, що Міністерство в спірних правовідносинах лише доводить інформацію та здійснює організаційно-розпорядчі функції. При цьому, у постанові КМУ від 5.12.2018р. за №1043-0039 «Про затвердження мобілізаційних завдань (замовлень) на особливий період» в частині встановлення мобілізаційного завдання (замовлення) для ТОВ «Одесагаз-постачання» не має жодної згадки про ТОВ «Одесагаз-постачання», про що секретаріат КМУ надав відомості від 23.09.2019р. за №254/0/2-19-ДСК. В той же час відповідачем не надано належних та допустимих доказів наявності мобілізаційного завдання, що мало бути доведено і судом таких доказів також здобуто не було. Інформаційний лист Міненереговугілля від 19.03.2019р. «Про встановлення мобілізаційного завдання» не є рішенням суб'єкта владних повноважень та не може порушувати законні інтереси товариства, оскільки не містить владних рішень, приписів.

Відтак, на переконання товариства, порушення його прав відбулося саме Одеською ОДА шляхом видання спірних розпоряджень від 27.03.2019р. за №1-р/т та від 26.12.2019р. за №11/А-2019ДСК, що зумовило його звернутись в суд із даним позовом.

Перевіряючи правомірність оскаржуваних розпоряджень Одеської ОДА, з урахуванням підстав, за якими позивач пов'язує їх протиправність та скасування, судова колегія виходить з наступного.

Правові основи мобілізаційної підготовки та мобілізації в Україні, визначає засади організації цієї роботи, повноваження органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також обов'язки підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності (надалі - підприємства, установи і організації), повноваження і відповідальність посадових осіб та обов'язки громадян щодо здійснення мобілізаційних заходів встановлено ЗУ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» (надалі - Закон №3543-XII).

Приписами ст.1 Закону №3543-XII визначено, що мобілізаційна підготовка - це комплекс організаційних, політичних, економічних, фінансових, соціальних, правових та інших заходів, які здійснюються в мирний час з метою підготовки національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України та Державної спеціальної служби транспорту (далі - Збройні Сили України, інші військові формування), сил цивільного захисту, підприємств, установ і організацій до своєчасного й організованого проведення мобілізації та задоволення потреб оборони держави і захисту її території від можливої агресії, забезпечення життєдіяльності населення в особливий період.

Положеннями абз.8 ст.1 Закону №3543-XII встановлено, що мобілізаційні завдання (замовлення) - це окремі вимоги мобілізаційного плану щодо номенклатури, обсягів виробництва необхідної продукції, утворення і підготовки до розгортання спеціальних формувань, а також затверджені в установленому порядку першочергові заходи мобілізаційної підготовки, які доводяться для виконання до центральних і місцевих органів виконавчої влади, інших державних органів, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування. До підприємств, установ і організацій, що залучаються до виконання мобілізаційних завдань (замовлень), мобілізаційні завдання (замовлення) доводяться на підставі затверджених основних показників мобілізаційного плану і договорів (контрактів), що укладаються в порядку, передбаченому законодавством

В свою чергу, згідно з абз.7 ст.1 Закону №3543-XII, мобілізаційний план - це сукупність документів, які визначають зміст, обсяги, виконавців, порядок і строки здійснення заходів щодо мобілізаційного розгортання Збройних Сил України, інших військових формувань, Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту, переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій, системи забезпечення життєдіяльності населення на функціонування в умовах особливого періоду.

Особливий період - це період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту, підприємств, установ і організацій, а також виконання громадянами України свого конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, який настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій (абз.5 ст.1 Закону №3543-XII).

За правилами абз.5,10 ст.15 Закону №3543-XII, центральні органи виконавчої влади та інші державні органи забезпечують державне регулювання мобілізаційної підготовки у відповідній сфері управління та галузі національної економіки, керують мобілізаційною підготовкою підприємств, установ і організацій, що належать до сфери їх управління або залучаються ними до виконання мобілізаційних завдань (замовлень). Центральні органи виконавчої влади та інші державні органи доводять (встановлюють) мобілізаційні завдання (замовлення) до підприємств, установ і організацій, що належать до сфери їх управління або залучаються ними до виконання мобілізаційних завдань (замовлень).

Згідно з ч.2 ст.8 Закону №3543-XII порядок оплати робіт з мобілізаційної підготовки, які в мирний час проводяться підприємствами, установами і організаціями та громадянами, передбачається договорами (контрактами), укладеними з ними в порядку, передбаченому законами України, що регулюють питання закупівлі товарів і послуг для державних потреб.

Положеннями ст.21 Закону №3543-XII чітко передбачені зобов'язання підприємств, установ і організацій.

Підприємства, установи і організації, які є виконавцями мобілізаційних завдань (замовлень) з виробництва продукції, укладають договори (контракти) з підприємствами, установами і організаціями - виробниками (співвиконавцями) комплектуючих виробів, постачальниками матеріально-технічних засобів, сировини.

Підприємства, установи і організації не можуть відмовлятися від укладання договорів (контрактів) на виконання мобілізаційних завдань (замовлень), якщо їх можливості з урахуванням мобілізаційного розгортання та переданих їм матеріально-фінансових ресурсів дають змогу виконати ці мобілізаційні завдання (замовлення).

Організацію, повноваження та порядок діяльності місцевих державних адміністрацій визначає ЗУ «Про місцеві державні адміністрації».

Відповідно до п.2 ч.1 ст.27 ЗУ «Про місцеві державні адміністрації», місцева державна адміністрація здійснює заходи, пов'язані з мобілізаційною підготовкою, цивільним захистом на відповідній території.

Положеннями ч.1 ст.17 ЗУ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» передбачено, що місцеві органи виконавчої влади доводять (встановлюють) мобілізаційні завдання (замовлення) до органів місцевого самоврядування, а в разі потреби також до місцевих органів виконавчої влади нижчого рівня з передачею їм необхідних фінансових ресурсів (абз.11); доводять розпорядження про виконання мобілізаційних завдань (замовлень) до підприємств, установ і організацій, які залучаються ними до виконання мобілізаційних завдань (замовлень), та укладають з ними договори (контракти) (абз.12); забезпечують виконання підприємствами, установами і організаціями, які знаходяться на території відповідних адміністративно-територіальних одиниць, мобілізаційних завдань (замовлень) (абз.13).

Як вбачається із матеріалів справи, що ТОВ «Одесагаз-постачання» своїм листом від 18.10.2019р. за №М/3661-дск звернулося до Міністра енергетики та захисту довкілля України та голови Одеської ОДА з приводу отриманого листа Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 19.03.2019р. №М-01/20-107дск та розпорядження голови Одеської ОДА від 27.03.2019 №1-р/т, листа Одеської ОДА від 4.06.2019р. №М/01/01.02-19/79ДСК, в якому просило з метою уникнення несприятливих наслідків для економіки м.Одеси та Одеської області у випадку запровадження (введення) особливого періоду, надання Підприємству реальної можливості виконати доведене до нього мобілізаційне завдання (замовлення), враховуючи фактично триваючі бойові дії на території Донецької та Луганської областей в аспекті «спеціального зв'язку», що визначено ч.1 ст.11 ЗУ «Про ринок природного газу» та конкретизується у Положенні про покладення спеціальних обов'язків на суб'єктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу, затвердженого постановою КМУ від 19.10.2018р. за №867 (а.с.18-21).

Зокрема, товариство повідомило адресатів про те, що ТОВ «Одесагаз-постачання» не є газовидобувальною компанією, у зв'язку із чим крім питання компенсації (оплати) економічно обґрунтованих витрат підприємства на постачання природного газу, що буде здійснюватися відповідно до укладених договорів (контрактів), у відповідності до доведеного мобілізаційного завдання (замовлення), також виникає низка питань щодо:

- джерел (контрагентів), у яких необхідно закупити природний газ, як це, наприклад, передбачено у Положенні, де зазначається що оптовим продавцем є АТ «НАК «Нафтогаз України» для забезпечення потреб населення та релігійних організацій;

- оплати вартості зберігання придбаного газу у газосховищах (так як у власності Підприємства вони відсутні);

- оплати вартості послуг магістрального транспортування газу із сховищ, послуг розподілу газу до споживачів - замовників послуг (тобто оплата вартості послуг АТ «Укртрансгаз» та АТ «Одесагаз»).

Без вирішення зазначених питань товариство у разі запровадження (введення) особливого періоди (строки його запровадження (введення) не є відомими) не зможе реально здійснити виконання доведеного до нього мобілізаційного завдання (замовлення). При цьому, жодних матеріально-фінансових ресурсів для можливості виконання доведеного мобілізаційного завдання (замовлення) держава не надавала.

Однак, будь-якої відповіді на поставлені товариством у листі від 18.10.2019р. №М/3661-дск питання так і не були отримані. Натомість, на виконання розпорядження голови Одеської ОДА від 27.03.2019р. №1-р/т до ТОВ «Одесагаз-постачання» надійшли листи та примірники договорів на виконання мобілізаційного завдання (замовлення) від ГУ ДСНС в Одеській області, КЕВ м.Одеси, Південного регіонального управління Державної прикордонної служби України, районних державних адміністрації Одеської області та ін.

При цьому, на обговоренні під час робочої наради - 12.07.2019р., з роз'яснень деяких положень ЗУ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» (протокол затверджено директором Департаменту житлово-комунального господарства та енергоефективності обласної державної адміністрації) голова правління АТ «ВО Облпаливо» ОСОБА_1 поінформував про труднощі з визначенням підприємств-співвиконавців мобілізаційних завдань; уповноважений з питань відповідальності АТ «Одесагаз» ОСОБА_2 послався на ймовірні труднощі через недостатність автотранспорту на підприємстві; заступник директора ТОВ «Одеська обласна енергопостачальна компанія» ОСОБА_3 поінформував про труднощі, які можуть виникнути під час укладання договорів на енергопостачання для виконання мобілізаційних завдань енергопостачальними компаніями на прикладі ООЕК.

Пунктом 3 вказаного протоколу передбачено сектору мобілізаційної роботи апарату обласної державної адміністрації направити інформацію до ПрАТ «ВО «Облпаливо», ТОВ «Одасагаз-постачання», АТ «Одесагаз», АТ «Одесаобленерго», ТОВ «Одеська обласна енергопостачальна компанія» щодо обсягів мобілізаційних завдань у постачанні електроенергії, газу, палива для функціонування національної економіки держави, життєдіяльності населення для райдержадміністрацій та міськвиконкомів рад міст обласного значення. У разі необхідності надавати всебічну консультативну допомогу з цих питань.

Вирішуючи спір, судова колегія зазначає, що відповідно до ч.2 ст.3 ЗУ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» мобілізаційна підготовка та мобілізація здійснюються на основі таких принципів: централізоване керівництво; завчасність; плановість; комплексність і погодженість; персональна відповідальність за виконання заходів щодо мобілізаційної підготовки та мобілізації; додержання прав підприємств, установ і організацій та громадян; гарантована достатність; наукова обґрунтованість; фінансова забезпеченість.

Отже, як встановлено вище, ТОВ «Одесагаз-постачання» є постачальником газу згідно ліцензії НКРЕКП від 18.05.2017р. №674 та проводить діяльність у сфері енергетики та комунальних послуг; вид господарської діяльності Товариства «ринок природного газу (постачання природного газу)». В свою чергу, видом діяльності АТ «Одасагаз» є «ринок природного газу (розподіл природного газу)».

В межах міста Одеси та Одеської області ліцензію на провадження господарської діяльності з розподілу природного газу постановою НКРЕКП від 29.06.2017р. №841 видано ПАТ «Одесагаз» (нині АТ «Одесагаз»).

Таким чином, ТОВ «Одесагаз-постачання» своїм листом від 18.10.2019р. за №М/3661-дск довело до відома голови Одеської ОДА про те, що наразі не має потрібного для постачання обсягу газу для виконання мобілізаційного завдання, а тому постає питання його закупівлі, транспортування та зберігання.

В апеляційній скарзі відповідач зазначає, що посилання товариства на необхідність вже закуповувати газ та оплачувати його зберігання в газосховищах на увагу не заслуговують через те, що мобілізаційне завдання це не передбачає. Натомість до позивача доведено завдання, яке у відповідний період має виконуватись як «пріоритетне» на підставі відповідного договору, від укладання якого позивач фактично ухиляється.

Тобто, судова колегія вважає, що позиція відповідача зводиться до формального виконання товариством мобілізаційного завдання (замовлення) лише у частині укладання відповідних договорів на виконання мобілізаційного завдання. При цьому, відповідачем взагалі не береться до уваги можливість товариства виконати в майбутньому укладені договори з урахуванням специфіки діяльності підприємства та його ресурсів.

Отже, судова колегія вважає, що такий формальний підхід, який вимагає від товариства лише укласти договори на постачання комунальних послуг на виконання мобілізаційного завдання (замовлення), без урахування можливості товариства в подальшому ці договори виконати, становить порушення принципу «гарантована достатність», адже позивач вже на цьому етапі доведення мобілізаційного завдання (замовлення) зазначає про відсутність відповідної матеріально-технічної бази.

Приписами ЗУ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» визначено, що мобілізаційні завдання (замовлення) - це окремі вимоги мобілізаційного плану щодо номенклатури, обсягів виробництва необхідної продукції, утворення і підготовки до розгортання спеціальних формувань, тобто ключовим елементом є виробництво.

В свою чергу, згідно ч.2,3 ст.21 Закону №3543-ХІІ, підприємства, установи і організації, які є виконавцями мобілізаційних завдань (замовлень) з виробництва продукції, укладають договори (контракти) з підприємствами, установами і організаціями - виробниками (співвиконавцями) комплектуючих виробів, постачальниками матеріально-технічних засобів, сировини. Підприємства, установи і організації не можуть відмовлятися від укладання договорів (контрактів) на виконання мобілізаційних завдань (замовлень), якщо їх можливості з урахуванням мобілізаційного розгортання та переданих їм матеріально-фінансових ресурсів дають змогу виконати ці мобілізаційні завдання (замовлення).

Правові засади функціонування ринку природного газу України, заснованого на принципах вільної конкуренції, належного захисту прав споживачів та безпеки постачання природного газу, а також здатного до інтеграції з ринками природного газу держав - сторін Енергетичного Співтовариства, у тому числі шляхом створення регіональних ринків природного газу визначає ЗУ «Про ринок природного газу».

Так, у відповідності до ст.1 вказаного Закону, газорозподільна система - технологічний комплекс, що складається з організаційно і технологічно пов'язаних між собою об'єктів, призначених для розподілу природного газу від газорозподільних станцій безпосередньо споживачам; газотранспортна система - технологічний комплекс, до якого входить окремий магістральний газопровід з усіма об'єктами і спорудами, пов'язаними з ним єдиним технологічним процесом, або кілька таких газопроводів, якими здійснюється транспортування природного газу від точки (точок) входу до точки (точок) виходу.

Постачання природного газу - господарська діяльність, що підлягає ліцензуванню і полягає в реалізації природного газу безпосередньо споживачам на підставі укладених з ними договорів (п.28).

Постачальник природного газу (далі - постачальник) - суб'єкт господарювання, який на підставі ліцензії здійснює діяльність із постачання природного газу (п.27).

Оператор газорозподільної системи - суб'єкт господарювання, який на підставі ліцензії здійснює діяльність із розподілу природного газу газорозподільною системою на користь третіх осіб (замовників) (п.17).

Оператор газосховища - суб'єкт господарювання, який на підставі ліцензії здійснює діяльність із зберігання (закачування, відбору) природного газу з використанням одного або декількох газосховищ на користь третіх осіб (замовників) (п.18).

Оператор газотранспортної системи - суб'єкт господарювання, який на підставі ліцензії здійснює діяльність із транспортування природного газу газотранспортною системою на користь третіх осіб (замовників) (п.19).

Потужність - максимально допустиме перетікання обсягу природного газу, виражене в одиницях енергії до одиниці часу, що надається замовнику відповідно до договору про надання послуг транспортування, розподілу, зберігання (закачування, відбору) природного газу або послуг установки LNG 9 (п.29).

Розподіл природного газу - господарська діяльність, що підлягає ліцензуванню і пов'язана з переміщенням природного газу газорозподільною системою з метою його фізичної доставки споживачам, але що не включає постачання природного газу (п.35).

Споживач - фізична особа, фізична особа - підприємець або юридична особа, яка отримує природний газ на підставі договору постачання природного газу з метою використання для власних потреб, а не для перепродажу, або використання в якості сировини (п.37).

Страховий запас природного газу (далі - страховий запас) - обсяг природного газу, який постачальник зобов'язаний зберігати у газосховищах відповідно до законодавства (п.38).

Відповідно до ч.2 ст.2 ЗУ «Про ринок природного газу» суб'єкти владних повноважень, а також суди при застосовуванні норм цього Закону беруть до уваги правозастосовну практику Енергетичного Співтовариства та Європейського Союзу, зокрема рішення Суду Європейського Союзу (Європейського Суду, Загального Суду), практику Європейської Комісії та Секретаріату Енергетичного Співтовариства щодо застосовування положень актів законодавства Європейського Союзу, зазначених у частині першій цієї статті.

Згідно з п.5,8,9,10 ч.1 ст.3 ЗУ «Про ринок природного газу», ринок природного газу функціонує на засадах вільної добросовісної конкуренції, крім діяльності суб'єктів природних монополій, та за принципами невтручання держави у функціонування ринку природного газу, крім випадків, коли це необхідно для усунення вад ринку або забезпечення інших загальносуспільних інтересів, за умови що таке втручання здійснюється у мінімально достатній спосіб; додержання встановлених технічних норм та стандартів безпеки; захисту навколишнього природного середовища та раціонального використання енергоресурсів; відповідальності суб'єктів ринку природного газу за порушення правил діяльності на ринку природного газу та умов договорів

Аналізуючи вищевказане, судова колегія вважає, що оскаржуваним розпорядженням «Про доведення мобілізаційних завдань (замовлень) на особливий період» від 27.03.2019р. за №1-р/т фактично висуваються вимоги укласти договори, які завідомо не зможуть бути виконаними Виконавцем цих договорів, принаймні за умови поточного ресурсу, на чому й наполягає позивач в даному судовому процесі, а також звертав увагу відповідача у своєму листі від 18.10.2019р. за №М/3661-дск, що суперечить самій суті мобілізаційної підготовки та мобілізації, адже спрямовано на досягнення завідомо негативного результату.

Окрім того, апеляційний суд зазначає, що зміст мобілізаційної підготовки становить, в т.ч. наукове і методичне забезпечення мобілізаційної підготовки та мобілізації, визначення умов діяльності підприємств до роботи в умовах особливого періоду, однак за змістом спірного розпорядження «Про доведення мобілізаційних завдань (замовлень) на особливий період» від 27.03.2019р. за №1-р/т будь-яке наукове і методичне його підґрунтя відсутнє, а доведені норми транспортування (перекачування) та постачання природного газу за розподілом по замовникам нічим не обґрунтовані. При цьому, доведений обсяг постачання жодним чином не враховує потужності підприємства, наявні сили, засоби та ресурси, які необхідні для його виконання, тобто будь-якого методологічного обґрунтування нормативів завдання (замовлення) в аспекті специфіки діяльності підприємства відповідачем взагалі не враховано. Одеською ОДА лише взято до уваги те, що підприємство займається діяльністю з постачання природного газу, що на погляд суб'єкта владних повноважень є достатньою та самостійною обставиною для визначення будь-якого обсягу нормативів з постачання газу за мобілізаційним завданням, без жодного методологічного обґрунтування.

Відповідно до практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі «Серявін та інші проти України» від 10 лютого 2010р., заява 4909/04, згідно до п.58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча п.1 ст.6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі «Руїс Торіха проти Іспанії» від 9 грудня 1994р., серія A, №303-A, п.29).

Згідно з ч.1 ст.2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Аналізуючи вказане, судова колегія керується критеріями, закріпленими у ст.2 КАС України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури, встановлюючи при цьому чи прийняті (вчинені) ним рішення (дії): на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Проаналізувавши обставини справи, з урахуванням нормативного регулювання спірних правовідносин, судова колегія вважає, що оскаржувані розпорядження ОДА прийнято без всебічного дослідження всіх обставин спірних правовідносин, які мають значення для прийняття рішення, без дотримання необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямовано це рішення, та без дотримання вимог спеціального законодавства, у зв'язку із чим підлягають скасуванню.

Враховуючи вищевикладене, апеляційний суд погоджується із висновками суду першої інстанції про задоволення позовних вимог ТОВ «Одесагаз-постачання» в повному обсязі, оскільки оскаржувані розпорядження прийняті Одеською ОДА з порушенням чинних норм законодавства України.

В доводах апеляційної скарги апелянт посилався на неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права. На думку судової колегії, викладені у скарзі доводи не дають підстав для висновку про неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального чи порушення норм процесуального права, яке призвело або могло призвести до неправильного вирішення справи по суті.

За таких обставин, судова колегія вважає, що рішення суду ухвалена з додержанням норм процесуального та матеріального права, а тому не вбачає підстав для її скасування.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.246,315,316 КАС України, колегія суддів,-

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу Одеської обласної державної адміністрації - залишити без задоволення.

Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 19 листопада 2020р. - залишити без змін.

Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня отримання судового рішення.

Головуючий: Ю.М. Градовський

Судді: А.В. Крусян

О.В. Яковлєв