Постанова від 07.09.2007 по справі 4/160-3154

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"07" вересня 2007 р.

Справа № 4/160-3154

13:00

м. Тернопіль

Господарський суд Тернопільської області

у складі судді Бурди Н.М.

при секретарі судового засідання Кіпибіді О.З.

Розглянув справу

за позовом Дочірнього підприємства Державної акціонерної компанії «Хліб України»Тернопільський комбінат хлібопродуктів, м.Тернопіль, вул. Гайова,21

до відповідача: Тернопільської об'єднаної державної податкової інспекції, м. Тернопіль вул. Білецька,1

про визнання недійсними податкових повідомлень-рішень № 45556, № 45557 від 27.06.2007р.

За участю представників сторін:

позивача: Заплітна О.Г. - головний бухгалтер, довіреність № 01/193 від 07.08.07 р.

відповідача: Лещук Н.В. - головний державний податковий інспектор, довіреність № 37/7/10-015 від 04.01.07 р. ,

Суть справи:

В судовому засіданні представникам сторін процесуальні права та обов'язки, передбачені ст. ст. 49, 51,130 КАС України, роз'яснено.

Дочірнє підприємство Державної акціонерної компанії «Хліб України»Тернопільський комбінат хлібопродуктів, м.Тернопіль, вул.Гайова,21 звернулося до господарського суду Тернопільської області з адміністративним позовом до Тернопільської об»єднаної державної податкової інспекції, м. Тернопіль вул. Білецька,1 про визнання недійсними податкових повідомлень-рішень № 45556, № 45557 від 27.06.2007р.

Відповідач в запереченні на позов та його повноважний представник в судовому засіданні проти позовних вимог заперечує посилаючись на наступне. В ході проведення планової виїзної документальної перевірки на підприємстві позивача виявлено ряд порушень, а саме відсутність відображення у кількох податкових накладних податкових реквізитів платника податку, перелік яких чітко відображений в Законі України «Про податок на додану вартість», що послугувало визначенню суми податкового зобов»язання за платежом податок на додану вартість в сумі 7385 грн. основного платежу та 3692 грн.50 коп. штрафних санкцій, оскільки неналежним чином оформлена податкова накладна не може надати право платнику податку на отримання податкового кредиту. Що стосується визначеного органами державної податкової служби позивачу суми податкового зобов»язання за платежем частина прибутку (доходу) підприємств, що вилучаються до державного бюджету в розмірі 26350 грн. основного платежу та 29535 грн. штрафних санкцій, таке до відповідача застосовано правомірно, оскільки частка в статутному фонді ДАК «Хліб України»яка належить державі становить 100%, а підприємство позивача є його дочірнім підприємством, а отже у відповідності до ст.67 Закону України «Про державний бюджет України на 2006р.»повинно сплачувати до державного бюджету України частину прибутку (доходу).

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, судом встановлено наступне:

На підставі наказу Тернопільської об»єднаної державної податкової інспекції № 552 від 29.05.2007р. з 30.05.2007р. по 12.06.2007р. на підприємстві позивача - Дочірньому підприємстві Державної акціонерної компанії «Хліб України»Тернопільський комбінат хлібопродуктів, м.Тернопіль, вул. Гайова,21 повноважними представниками Тернопільської об»єднаної державної податкової інспекції проводилася виїзна планова документальна перевірка, за результатами якої 19.06.2007р. складено акт № 5605\23-04/00956158 «Про результати виїзної планової документальної перевірки ДП ДАК «Хліб України»Тернопільський комбінат хлібопродуктів з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2006р. по 31.06.2006р.».

За результатами даної перевірки представниками ДПІ виявлено порушення п.п. 7.2.1, п.7.2 ст.7 Закону України «Про податок на додану вартість»№ 168/97-ВР від 03.04.1997р. (зі змінами та доповненнями), внаслідок чого підприємству донараховано суму податкового зобов»язання за платежем податок на додану вартість в розмірі 7385 грн. -основний платіж та 3692 грн.50 коп. -штрафні санкції; а також порушення ст.67 Закону України «Про державний бюджет України на 2006 рік»№ 3232-ІУ від 20.12.2005р., внаслідок чого підприємству визначено суму податкового зобов»язання в розмірі 26350 грн. -основного платежу та 29535 грн. штрафних санкцій; порушення пп..8.1.1 та пп..8.1.2 п.8.1 ст.8; пп..»а» п.19.2 ст.19 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб»№ 889-ІУ від 22.05.2003р. (із змінами та доповненнями) внаслідок чого платнику податку нараховано пеню в розмірі 398 грен.45 коп.

Як наслідок, на підставі виявлених порушень Державною податковою інспекцією винесено податкові повідомлення-рішення № 45556 від 27.06.2007р. на суму 7385 грн. -основного платежу та 3692 грн.50 коп. -штрафних санкцій та № 45557 від 27.06.2007р. 26350 грн. -основного платежу та 29535 грн. штрафних санкцій.

Дочірнє підприємство Державної акціонерної компанії «Хліб України»Тернопільський комбінат хлібопродуктів не погоджуючись із прийнятими податковим органом повідомленнями-рішеннями №№ 45556, 45556 від 27.06.2007р. просить визнати їх недійсними.

Оцінивши зібрані по справі докази та дослідивши норми чинного законодавства, суд прийшов до висновку, що адміністративний позов слід задовольнити, з огляду на наступне:

Відповідно до п.п. 7.2.1 п. 7.2 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість» №168/97-ВР від 03.04.1997р. із наступними змінами та доповненнями (далі Закон №168/97), платник податку зобов'язаний надати покупцю податкову накладну, що має містити зазначені окремими рядками:

а) порядковий номер податкової накладної;

б) дату виписування податкової накладної;

в) повну або скорочену назву, зазначену у статутних документах юридичної особи або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи, зареєстрованої як платник податку на додану вартість;

г) податковий номер платника податку (продавця та покупця);

д) місце розташування юридичної особи або місце податкової адреси фізичної особи, зареєстрованої як платник податку на додану вартість;

е) опис (номенклатуру) товарів (робіт, послуг) та їх кількість (обсяг, об'єм);

є) повну або скорочену назву, зазначену у статутних документах отримувача;

ж) ціну поставки без врахування податку;

з) ставку податку та відповідну суму податку у цифровому значенні;

и) загальну суму коштів, що підлягають сплаті з урахуванням податку.

Як зазначає державна податкова інспекція в акті № 5605\23-04/00956158 «Про результати виїзної планової документальної перевірки ДП ДАК «Хліб України»Тернопільський комбінат хлібопродуктів з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2006р. по 31.06.2006р.», позивачем порушено п.п. 7.2.1 п. 7.2 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість» №168/97-ВР від 03.04.1997р. із наступними змінами та доповненнями (далі Закон №168/97), а саме виявлено відсутність в деяких виписаних позивачем податкових накладних обов»язкових реквізитів, вичерпний перелік яких передбачений вищезазначеною нормою Закону №168/97, зокрема, індивідуального податкового номера, даних про місцезнаходження, № свідоцтва платника ПДВ, а отже, як вважає відповідач, позивач втратив право на включення до податкового кредиту зазначених в цих податкових накладних сум податку на додану вартість.

Утім, хоч і Законом №168/97-ВР передбачений перелік вимог до податкової накладної, однак сам Закон №168/97-ВР не передбачає самої можливості визнавати такі документи недійсними.

Крім того, пунктом 7.4.5. того ж Закон №168/97 законодавець передбачив, що включенню до складу податкового кредиту не підлягають лише суми сплаченого (нарахованого) податку у зв'язку з придбанням товарів (послуг), не підтверджені податковими накладними чи митними деклараціями (іншими подібними документами згідно з підпунктом 7.2.6 цього пункту) і відповідальність у вигляді фінансових санкцій, установлених законодавством, нарахованих на суму податкового кредиту, платник податку несе тільки у разі, коли на момент перевірки платника податку органом державної податкової служби суми податку, попередньо включені до складу податкового кредиту, залишаються не підтвердженими зазначеними вищезазначеними в цьому підпункті документами.

Роблячи висновок з вищезазначеного, податковим органом неправомірно застосовані штрафні санкції в сумі 3692 грн.50 коп. та стягнуто основний платіж в розмірі 7385 грн., оскільки на момент перевірки платника податку органом державної податкової служби суми податку підтверджені податковими накладними, а відсутність в них деяких реквізитів не робить їх недійсними.

Пунктом 3.3.5 акту № 5605\23-04/00956158 «Про результати виїзної планової документальної перевірки ДП ДАК «Хліб України»Тернопільський комбінат хлібопродуктів з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2006р. по 31.06.2006р.»державною податковою інспекцією зазначено, що підприємство не нараховувало та не сплачувало у 2006 році до бюджету відрахування частини прибутку ( доходу) в сумі 26350 грн., внаслідок чого підприємству нараховано штрафні санкції в сумі 29535 грн.

Як зазначив відповідач, позивачем було порушено ст.67 Закону України «Про Державний бюджет України на 2006 рік»від 20.12.2005 235-1У із змінами та доповненнями, внаслідок чого не нараховано та не сплачено відрахування частини прибутку (доходу) з результатами акціонерними, холдинговими, лізинговими компаніями та іншими суб»єктами господарювання, у статутному фонді яких державі належать частки (акції, паї) - за 1 кв.2006р. - в сумі 25400 грн., за 2 кв.2006р. - 18200 грн., за 3 кв.2006р. -31850 грн. З врахуванням чистого збитку за 4 кв.2006р. в сумі 98200, всього за результатами 2006р. не нараховано та не сплачено до бюджету відрахування частини прибутку (доходу) 26350 грн.

Однак, як слідує з матеріалів справи та про що стверджує позивач, засновником Позивача є Державна акціонерна компанія «Хліб України», яка є акціонерним товариством; його статутний фонд повністю сформований ДАК «Хліб України», а отже все майно і доходи Дочірнього підприємства належать ДАК «Хліб України».

Розмір частини прибутку, що підлягає сплаті до державного бюджету встановлюється Порядком і нормативами відрахування господарськими організаціями до загального фонду державного бюджету частини прибутку (доходу) за результатами фінансово-господарської діяльності у 2005 році щоквартальної фінансово-господарської діяльності у 2006 році», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 травня 2006 р, N 678 ( далі -Порядок).

Згідно п.3 Порядку «акціонерні, холдингові компанії та інші суб»єкти господарювання, у статутному фонді яких державі належать частки (акції,паї) та їх дочірні підприємства здійснюють відрахування прибутку (доходу) відповідно до державної частки (акцій, паїв) у їх статутному фонді.

Таким чином, обов»язок нараховувати та сплачувати до бюджету частину прибутку покладений на обмежений перелік підприємств, а саме на підприємства, які в той чи інший спосіб утворені державою та мають у своєму статутному фонді державну частку (акції, паї).

Державна акціонерна компанія «Хліб України»є єдиним платником частини прибутку (доходу) за результатами фінансово-господарської діяльності, що передбачено ст.67 Закону України «Про Державний бюджет України на 2006рік»та п.п.1,2,6,7 Порядку та нормативів відрахування, господарськими організаціями до загального фонду державного бюджету частини прибутку (доходу) за результатами фінансово-господарської діяльності у 2005 році щоквартальної фінансово-господарської діяльності у 2006 році», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 травня 2006 р, N 678, оскільки результати фінансово-господарської діяльності дочірнього підприємства в частині обліку отриманого прибутку враховуються в консолідованому балансі ДАК «Хліб України».

Закон України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність»зазначає, що консолідована фінансова звітність -є фінансовою звітністю, яка відображає фінансове становище, результат діяльності та рух грошових коштів юридичної особи та її дочірніх підприємств як єдиної економічної одиниці.

Відповідно до п.4 Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 20 «Консолідована фінансова звітність», затвердженого наказом міністерства фінансів України від 30.07.1999р. № 176, консолідовану фінансову звітність подає материнське підприємство.

Отже, зважаючи на те, що Державна акціонерна компанія «Хліб України»подає консолідовану фінансову звітність, вона і є єдиним платником частини прибутку (доходу) за результатами фінансово-господарської діяльності, що передбачено ст.67 Закону України «Про Державний бюджет України на 2006 рік»та п.п.1,2,6,7 Порядку і нормативів відрахування господарськими організаціями до загального фонду державного бюджету частини прибутку (доходу) за результатами фінансово-господарської діяльності у 2005 році щоквартальної фінансово-господарської діяльності у 2006 році», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 травня 2006 р, N 678 .

Враховуючи вищезазначене, Дочірнє підприємство Державної акціонерної компанії «Хліб України»Тернопільський комбінат хлібопродуктів не є платником відрахування частини прибутку до державного бюджету, що передбачено Законом України «Про Державний бюджет України на 2006 рік»та Порядком і нормативами відрахування господарськими організаціями до загального фонду державного бюджету частини прибутку (доходу) за результатами фінансово-господарської діяльності у 2005 році та щоквартальної фінансово-господарської діяльності у 2006 році, оскільки результати його господарської діяльності включаються до консолідованої фінансової звітності Державної акціонерної компанії «Хліб України».

Підсумовуючи вищезазначене, податковим органом неправомірно застосовані штрафні санкції в сумі 29535 грн. в сумі та стягнуто основний платіж в розмірі 26350 грн., що знайшло своє відображення в податковому повідомленні-рішенні № 45557 від 27.06.2007р.

За таких обставин, суд задовольняє вимоги позивача та визнає нечинними прийняті Тернопільською об»єднаною ДПІ податкові повідомлення-рішення № 45556 від 27.06.2007р., яким до ДП ДАК «Хліб України»Тернопільський комбінат хлібопродуктів застосовано основного платежу в сумі 7385 грн. та штрафних санкцій в розмірі 3692 грн. 50 коп. та № 45557 від 27.06.2007р., до ДП ДАК «Хліб України»Тернопільський комбінат хлібопродуктів основного платежу в сумі 26350 грн. та штрафних санкцій в розмірі 29535 грн.

У відповідності із ст. 94 КАС України судовий збір відшкодовується позивачу за рахунок Державного бюджету.

Стаття 258 КАС України передбачає, що за кожним судовим рішенням, яке набрало законної сили або яке належить виконати негайно, за заявою осіб, на користь яких воно ухвалено, видається один виконавчий лист.

Враховуючи викладене, керуючись ст.ст. 2,7, 86, 94, 160-163 КАС України, господарський суд

ПОСТАНОВИВ:

1. Адміністративний позов задовольнити.

2. Визнати повідомлення-рішення Тернопільської об'єднаної державної податкової інспекції №№ 45556, 45557 від 27.06.2007р. нечинними з моменту їх прийняття.

3. Стягнути з Державного бюджету України на користь ДП ДАК «Хліб України»Тернопільський комбінат хлібопродуктів (м.Тернопіль, вул.Гайова, 21, ідентифікаційний код 00956158) - 85 грн. 00 коп. в повернення сплаченого державного мита та 118 грн.00 коп. в повернення витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження. На постанову суду сторони мають право подати заяву про апеляційне її оскарження протягом десяти днів з дня складення постанови в повному обсязі «14» вересня 2007 року до адміністративного суду апеляційної інстанції, а протягом двадцяти днів після подання заяви подати апеляційну скаргу.

Суддя Н.М. Бурда