73000, м. Херсон, вул. Горького, 18
"31" серпня 2007 р. Справа № 7/329-АП-07
м. Херсон, зал судового засідання № 324, 11 год. 30 хв.
Господарський суд Херсонської області у складі судді Задорожної Н.О. при секретарі Чуприні О.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом Акціонерного банку "Факторіал-банк" в особі Херсонської філії, м.Херсон
третя особа на стороні позивача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: Комунальне підприємство "Херсонкомунсервіс", м. Херсон
до Управління Пенсійного фонду України в Суворовському районі м. Херсона
про визнання нечинним рішення № 199 від 18.06.2007р.
за участю представників сторін:
від позивача: Казанцева С.А. - начальник юрвідділу, дов. № 30 від 17.01.07р.;
від 3-тьої особи без с/в на стороні позивача: не прибув;
від відповідача: Чумаченко К.О. - зав. юридичним сектором, дов. № 3428/06 від 22.08.07р.;
Позивач (АБ "Факторіал-Банк" в особі ХФ, м. Херсон, код ЄДРПОУ 26432688) звернувся з позовом, у якому просить суд визнати нечинним в зв'язку з невідповідністю вимогам законодавства прийняте відповідачем (управління ПФУ у Суворовському районі м.Херсона, м.Херсон, код ЄДРПОУ 21294856) рішення від 18.06.2007р. № 199 про застосування фінансових санкцій у розмірі 65743 грн. 12 коп. за порушення установою банка вимог ч.12 статті 20 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003р. № 1058-ІУ із змінами і доповненнями (далі Закон № 1058).
Обґрунтовуючи підстави позову зазначає, що відповідно до ч.12 ст.20 Закону №1058 установи банків приймають від страхувальників платіжні доручення та інші платіжні документи на видачу (перерахування) коштів для виплат заробітної плати (доходу), на які відповідно до Закону нараховуються страхові внески та здійснюють видачу (перерахування) зазначених коштів лише за умови одночасного подання страхувальником платіжних документів про перерахування коштів для сплати відповідних сум страхових внесків або документів, що підтверджують фактичну сплату цих сум.
Таким чином, на банк покладено обов'язок проведення контролю щодо наявності платіжного документа, що підтверджує фактичну сплату цих сум.
Тільки при невиконанні цієї вимоги наступає обов'язок Банку щодо сплати за рахунок власних коштів на рахунок відповідного територіального управління ПФУ суми несплачених страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. В даному випадку банк дотримувався вимог чинного законодавства.
Відповідно до приписів вищевказаного Закону на банк не покладається обов'язок здійснювати контрольні функції щодо правильності нарахування страхових внесків та обов'язок витребовувати у клієнта звітність, бухгалтерські та інші документи, необхідні для перевірки правильності нарахування страхових внесків.
Згідно з абз. 2 п.3.9 ст.3 Інструкції про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті Банк приймає від платника платіжне доручення на перерахування доходу або грошовий чек на виплату доходу, на який відповідно до законодавства України нараховуються страхові внески до ПФУ, лише за умови одночасного подання платником у строк, установлений законодавством України, платіжних доручень на перерахування страхових внесків або документального підтвердження їх сплати раніше. В усіх випадках виплати заробітної плати КП "Херсонкомунсервіс" (платник) подавав платіжні доручення на перерахування страхових внесків до ПФУ.
Відповідно до абз. 3 п.3.9 ст.3 Інструкції про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті Банк не перевіряє правильність нарахування (обчислення) платежів, утримання із заробітної плати (доходу і нарахованих на фонд оплати праці податків до бюджету та зборів) страхових внесків до державних цільових фондів. Відповідальність за правильність нарахування (обчислення) цих платежів несе платник. І тільки в разі якщо банк не забезпечив перерахування страхових внесків до відповідного територіального органу ПФУ одночасно з видачею (перерахуванням) коштів на виплату заробітної плати, то він за рахунок власних коштів сплачує відповідному Фонду суму неперерахованих страхових внесків з подальшим їх відшкодуванням за рахунок платника.
Такі випадки при виплаті заробітної КП "Херсонкомунсервіс" через установу АБ "Факторіал-Банк" відсутні.
Крім того відповідно до п.1.19 Інструкції про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті Банк не несе відповідальності за достовірність змісту платіжного доручення, оформленого клієнтом, а також за повноту і своєчасність сплати клієнтом податків, зборів (страхових внесків) обов'язкових платежів, в тому числі і до Пенсійного фонду України.
З огляду на викладене, у відповідача відсутні законні підстави для нарахування установі банку 65743 грн. 12 коп. штрафних санкцій.
Відповідач позов не визнає, у наданих запереченнях зазначає, що штрафні санкції до ХФ АБ "Факторіал-Банк" було застосовано правомірно, оскільки в порушення вимог ч.12 ст.20 Закону № 1058, позивач прийняв від третьої особи - КП "Херсонкомунсервіс" платіжні документи на видачу виплат, пов'язаних з оплатою праці та здійснював видачу зазначених коштів при поданні страхувальником платіжних документів про перерахування невідповідних сум страхових внесків або взагалі без подання таких документів.
Посилається також на порушення позивачем процедури оскарження цього рішення.
Третя особа, належним чином повідомлена про дату, час і місце розгляду справи, у судове засідання не прибула, свого відношення до позову жодним чином не проявила.
Сторони не заперечують щодо розгляду справи без участі уповноваженого представника третьої особи без самостійних вимог на стороні позивача.
З огляду на викладене, суд проводить розгляд справи без участі представника третьої особи.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, суд
Позивач, будучи установою банку, на підставі Положення про Херсонську філію АБ "Факторіал-Банк" здійснює касове обслуговування третьої особи - КП "Херсонкомунсервіс" м.Херсон, код ЄДРПОУ 30667636 та виконує в установленому порядку його платіжні документи.
17 травня 2007р. відповідач, будучи контролюючим органом щодо сплати страхових внесків із збору на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, здійснив перевірку ХФ АБ "Факторіал-Банк" з питань дотримання вимог п.12 ст.20 Закону № 1058 відповідно до якої, установи банків приймають від страхувальників платіжні доручення та інші платіжні документи на видачу (перерахування) коштів для виплат заробітної плати (доходу), на які відповідно до Закону нараховуються страхові внески та здійснюють видачу (перерахування) зазначених коштів лише за умови одночасного подання страхувальником платіжних документів про перерахування коштів для сплати відповідних сум страхових внесків або документів, що підтверджують фактичну сплату цих сум.
За наслідками проведеної перевірки було встановлено, що позивач приймав від платника - КП "Херсонкомунсервіс" платіжні документи на видачу коштів для виплат заробітної плати (доходу), на які відповідно до Закону № 1058 нараховуються страхові внески, з поданням платіжних документів про перерахування невідповідних сум страхових внесків, а у випадку перерахування платіжним дорученням від 23.05.2005р. 9656 грн. - взагалі без перерахування страхових внесків.
У висновках акту перевірки від 17.05.2007р. № 14 зазначено, що порушення позивачем ч.12 ст.20 Закону № 1058 призвело до недоотримання управлінням коштів на суму 65743 грн. 12 коп. (додаток № 1 до акту. а.с.11-13), в зв'язку з чим Банк відповідно до абз. 5 п.3.9 ст.13 Інструкції по безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті повинен сплатити за рахунок власних коштів 65743 грн. 12 коп. несплачених страхових внесків, про що було прийнято рішення № 199 від 18.06.2007р., оспорення якого є предметом даного спору.
З'ясувавши обставини справи, дослідивши докази на їх підтвердження, суд визнав позов обґрунтованим і задовольняє його у повному обсязі з врахуванням наступного.
Відповідно до частини 12 статті 20 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", установи банків приймають від страхувальників платіжні доручення та інші платіжні документи на видачу (перерахування) коштів для виплат заробітної плати (доходу), на які, відповідно до цього Закону, нараховуються страхові внески, та здійснюють видачу (перерахування) зазначених коштів лише за умови одночасного подання страхувальником платіжних документів про перерахування коштів для сплати відповідних сум страхових внесків або документів, що підтверджують фактичну сплату цих сум. У разі невиконання банками цієї вимоги, вони, за рахунок власних коштів у порядку, встановленому Національним банком України, сплачують відповідному територіальному органу Пенсійного фонду суму, що дорівнює сумі несплачених страхових внесків, з правом зворотної вимоги до страхувальників щодо відшкодування цієї суми.
Цю норму Закону враховано і деталізовано у пункті 3.9 "Інструкції про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті" затвердженої постановою Правління Національного банку України від 21.02.2004р. № 22 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 29.03.2004р., згідно з якою, "банк не перевіряє правильність нарахування (обчислення) платежів, утриманих із заробітної плати (доходу і нарахованих на фонд оплати праці податків до бюджету та зборів) страхових внесків до державних цільових фондів. Відповідальність за правильність нарахування (обчислення) цих платежів несе платник". Якщо банк не забезпечив одночасно з видачею (перерахуванням) коштів на виплату заробітної плати перерахування страхових внесків до відповідного територіального органу Пенсійного фонду, то він за рахунок власних коштів сплачує відповідному Фонду суму несплачених страхових внесків. У разі несплати самим банком цих сум, Фонд здійснює їх стягнення у судовому порядку з банку.
Вказані норми не покладають на банк обов'язок здійснювати контрольні функції щодо правильності нарахування страхових внесків та не надає права витребовувати у клієнта звітність, бухгалтерські та інші документи, необхідні для перевірки правильності нарахування страхових внесків. Відповідно до вказаних норм банк несе відповідальність лише у разі видачі заробітної плати без отримання від клієнта платіжних документів про перерахування страхових внесків, або документів, що підтверджують фактичну їх сплату.
Відповідно до ч.6 ст.51 Закону України "Про банки і банківську діяльність" банки при виконанні розрахункової операції зобов'язані перевіряти лише достовірність та формальну відповідність документу. Пунктом 3.9 "Інструкції про безготівкові розрахунки в Україні у національній валюті" передбачено, що за дані, зазначені у реквізиті платіжного доручення відповідає платник, а банк перевіряє заповнення реквізитів лише за зовнішніми ознаками.
Що стосується доводів відповідача щодо прийняття 23.05.2005р. позивачем платіжного документа на видачу виплат, пов'язаних з оплатою праці на суму 9656 грн. без одночасного подання платіжного доручення про перерахування страхових внесків, то вони спростовуються фактичними матеріалами справи.
Так, згідно платіжного доручення № 93 від 20.05.2005р. (а.с.14) КП "Херсонкомунсервіс" перерахував на рахунок управління ПФУ у Суворовському районі м.Херсона 560 грн. з призначенням платежу "внески до ПФУ із заробітної плати за квітень 2005р. ... перераховано частково по строку 20.05.2005р., з/та знята готівкою по чеку". Саме це платіжне доручення було пред'явлено до обслуговуючого банку 23.05.2005р. при одержанні готівки на виплату заробітної плати як документ, що підтверджує фактичну сплату цих сум.
За викладених обставин, прийняте відповідачем рішення № 199 від 18.06.2007р. не відповідає вимогам законодавства і суд визнає його нечинним.
Позивачу присуджується з державного бюджету 3 грн. 40 коп. судового збору, а також видається довідка на повернення з Державного бюджету 81 грн. 60 коп. надмірно сплаченого державного мита.
Оскільки сплата послуг з інформаційно-технічного забезпечення судового процесу нормами КАС України не передбачено, питання повернення 118 грн. вартості цих послуг позивач має вирішити, подавши заяву до ДП "Судовий інформаційний центр".
У судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частини постанови та повідомлено про дату, час і місце складення її повного тексту - 4 вересня 2007р., о 15год. 30 хв., каб. № 324, м. Херсон, вул. Горького, 18.
Керуючись ст.ст. 94, 98, 158, 160-163, 167, п.6 Прикінцевих та перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд
постановив:
1. Позов задовольнити.
Визнати нечинним в зв'язку з невідповідністю вимогам законодавства прийняте управлінням Пенсійного фонду України у Суворовському районі м.Херсона (м.Херсон, код ЄДРПОУ 21294856) рішення № 199 від 18.06.2007р. про донарахування ХФ АБ "Факторіал-Банк", м.Херсон, код ЄДРПОУ 26432688 штрафу у розмірі 65743 грн. 12 коп.
2. Присудити акціонерному банку "Факторіал-Банк" в особі Херсонської філії (м.Херсон, вул.Робоча, 64, МФО 352781, к/р 39001010912005 в АБ "Факторіал-Банк", м.Харків, МФО 351715, код ЄДРПОУ 26432688) з Державного бюджету 3 грн. 40 коп. судового збору.
3. Видати акціонерному банку "Факторіал-Банк" в особі Херсонської філії (м.Херсон, вул.Робоча, 64, МФО 352781, к/р 39001010912005 в АБ "Факторіал-Банк", м.Харків, МФО 351715, код ЄДРПОУ 26432688) довідку на повернення з Державного бюджету 81 грн. 60 коп. державного мита.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана в строк, встановлений Кодексом адміністративного судочинства України, постанова або ухвала суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя Н.О. Задорожна
Повний текст постанови виготовлено 04.09.2007р.